Jak poprosić o spotkanie o podwyżkę

Jak poprosić o spotkanie o podwyżkę

Jak poprosić o spotkanie o podwyżkę

Jak poprosić o podwyżkę wynagrodzenia za pomocą listu lub e-maila?

Prośba o podwyżkę jest o wiele łatwiejsza, gdy masz do dyspozycji odpowiednie narzędzia i możesz poprosić o właściwą rzecz, we właściwy sposób. Przejdźmy więc przez dokładny proces, prześledźmy słowa, których można użyć do zaplanowania spotkania, wystosowania prośby o podwyżkę oraz tego co powinno nastąpić, kiedy już o nią poprosiłeś.


Jak poprosić o spotkanie o podwyżkę

Pozostańmy w kontakcie


Poproś o czas na rozmowę dotyczącą podwyżki

Negocjacje płacowe to współdziałanie - zwłaszcza kiedy zmieniasz pracę lub starasz się o otrzymanie podwyżki w aktualnej pracy. Nie tyle prosisz menedżera, żeby dał ci podwyżkę, ile prosisz, żeby współpracował z tobą w celu zwiększenia twojego wynagrodzenia, w taki sposób, aby odzwierciedlało ono wartość jaką zapewniasz firmie.

Czasami menedżer ma pełną swobodę w zakresie rozporządzania budżetem przeznaczonym na podwyżki. Jednak zdarza się też tak, że wcale takim budżetem nie dysponuje i będzie musiał zgłosić twoją prośbę o podwyżkę do działu HR, gdzie będzie rozpatrzona.

Pierwszym krokiem do współdziałania z menedżerem w celu uzyskania podwyżki jest ustalenie terminu rozmowy na ten temat. Może się to wydawać niezręczne, ale wcale nie musi takie być.

Oto dwa sposoby na rozpoczęcie rozmowy dotyczącej prośby o podwyżkę.

Jeśli regularnie spotykasz się jeden na jeden ze swoim menedżerem

Jeśli macie regularne spotkania jeden na jednego, a nawet jeśli są mniej regularne (np. raz na miesiąc), jest to idealny moment na rozmowę o podwyżce. Musisz jedynie uprzedzić swojego menedżera o twoim zamiarze, żeby miał czas na przygotowanie się do rozmowy. Być może nawet wykona jakiś research, żeby sprawdzić jakie działania w tej kwestii są możliwe.

Możesz go poinformować za pomocą krótkiego e-maila, albo nawet wysłać szybką wiadomość przez komunikator, w której napiszesz, że przy okazji następnej rozmowy jeden na jednego, chciałbyś przedyskutować również kwestię zwiększenia twojego wynagrodzenia.

Jeśli NIE masz regularnych spotkań jeden na jednego ze swoim menedżerem

Sytuacja jest podobna, jednak w przypadku, kiedy nie odbywacie regularnych rozmów, musisz wcześniej ustalić spotkanie.

W tym przypadku, najlepiej jest wysłać krótki mail zawierający wiadomość, że chciałbyś ustalić datę spotkania, w celu odbycia rozmowy na temat podwyżki. Musisz również zaproponować termin. Upewnij się, że kilka razy zasugerowałeś, kiedy jesteś dostępny, żeby menedżer mógł wybrać termin najbardziej mu odpowiadający.

 Planowanie spotkania dotyczącego podwyżki za pośrednictwem komunikatorów internetowych,

takich jak Slack czy Google Chat

Wysyłanie maila w celu ustalenia terminu spotkania nie musi być konieczne. Możesz wykorzystać Slack (przez DM),

Google Chat albo wewnętrzne komunikatory.

Oto co możesz napisać, w przypadku, gdy odbywacie regularne spotkania jeden na jeden:

Czy masz coś przeciwko temu, żebyśmy poświęcili kilka minut podczas naszego następnego spotkania, żeby porozmawiać o zwiększeniu mojego wynagrodzenia? Nie zajmie to długo, chciałem jedynie wiedzieć czy znajdziemy na ten temat parę wolnych minut.

A oto co możesz napisać, jeśli nie obywacie regularnych spotkań jeden na jeden:

Czy byłbyś dostępny na krótkie spotkanie w przyszłym tygodniu? Chciałbym porozmawiać o moim wynagrodzeniu. Nie będzie to trwało długo, chciałem jedynie wiedzieć, czy możemy poświęcić parę minut na ten temat w najbliższym czasie.

W jakich przypadkach należy korzystać z poniższych skryptów przy planowaniu spotkania?

Kiedy już wysłałeś swoją prośbę o spotkanie w celu przedyskutowania podwyżki, drzwi stoją dla ciebie otworem.

Jednak wciąż jest wiele do zrobienia. Musisz przygotować przekonujące argumenty, które ułatwią twojemu menedżerowi współpracę z tobą w celu przyznania ci podwyżki.

Zanim użyjesz tych schematów, by wystosować prośbę o spotkanie, rekomenduję zaanonsowanie sprawy i umieszczenie wszystkich swoich argumentów w liście lub mailu. Taki zabieg nie tylko pomoże wam we współdziałaniu, ale również ułatwi obiektywną ocenę faktu, czy jesteś wystarczająco przygotowany do wystosowania prośby o podwyżkę.

Proces spisywania twojej sprawy pomoże ci zarówno dostrzec czy wystarczająco dobrze argumentowana jest twoja prośba, jak i zauważyć wszelkie luki, które powinieneś zidentyfikować zanim umówisz się na spotkanie.

Dobrego dnia.

Michał

Autor: dr Michał Chmielecki, prof.

Od ponad 15 lat doradzam firmom, prowadzę warsztaty i coaching w zakresie kompetencji przywódczych. Mam nadzieję, że Projekt Przywództwo pomoże Ci rozwijać wiedzę w zakresie komunikacji i przywództwa oraz zainspiruje Cię  do wdrażania zmian i ciągłego rozwoju. 

P.S. Jak zawsze zapraszam Cię do dołączenia do moich kanałów w mediach społecznościowych. Dziękuję za poświęcony czas.

Michał Chmielecki prowadzi szkolenia

Leadership workshops

Negocjacje menedżerskie i trudne rozmowy

Negotiation workshops

Komunikacja międzykulturowa w biznesie

Kiedy rozmawiać o podwyżce?

Jak rozmawiać o podwyżce?

Jak rozmawiać o podwyżce?

Chęć otrzymania podwyżki nie jest niczym niezwykłym. W rzeczywistości, w ostatnim badaniu przeprowadzonym przez naszą firmę , tylko 21% pracowników było zadowolonych z wysokości swoich wynagrodzeń. Jednakże, jeśli chcesz porozmawiać o podwyżce, musisz wybrać odpowiedni moment. Zadaj sobie te kilka pytań, żeby zidentyfikować właściwy moment:

Jak wygląda kondycja finansowa firmy?

Jeśli firma nie radzi sobie najlepiej, nie jest to dobry moment na prośbę o podwyżkę. Jako pracownik musisz być świadomy kondycji finansowej swojej firmy. Musisz wypatrywać znaków ostrzegawczych, takich jak cięcia kosztów czy zwolnienia. Sprawdzaj wiadomości dotyczące twojego pracodawcy lub branży. Zrób research dotyczący firmy oraz przejrzyj raporty finansowe.

Nawet jeśli kondycja finansowa firmy będzie dobra, taki przegląd przyda ci się w kontekście rozmowy z menedżerem.

Jak bardzo obciążony obowiązkami jest twój menedżer?


Jeśli wiesz, że twój menedżer jest narażony na duży stres i ma obecnie zbyt wiele na głowie, nie będzie to odpowiedni moment na prośbę o podwyżkę. Obserwowanie nastrojów swojego menedżera i określenie jak mu pomóc demonstruje z twojej strony dojrzałość, która zadziała na twoją korzyść w przyszłych rozmowach.

jak wynegocjować podwyżkę

Czy z sukcesem skończyłeś ważne zadanie lub projekt?
Jeśli firma radzi sobie dobrze, menedżer nie jest zbyt obciążony obowiązkami, a właśnie zbliża się dogodny czas na przeprowadzenie rozmowy, zastanów się nad swoimi ostatnimi osiągnięciami. Czy udało ci się dokonać czegoś wielkiego albo przekroczyłeś ważny cel? To może być idealny moment na prośbę o podwyżkę.

Pamiętaj, żeby udokumentować wszystkie szczegóły związane z twoimi osiągnięciami, żebyś mógł odnieść się do nich podczas rozmowy. Nawet jeśli twój menedżer jest zaznajomiony z twoimi ogólnymi wynikami, może nie zdawać sobie dokładnie sprawy jak imponujący był twój wyczyn.

Jaka jest najlepsza pora roku, żeby rozmawiać o podwyżce?

W wielu branżach, są pewne momenty w roku, które wydają się naturalne i dogodne do podjęcia rozmów na temat wynagrodzenia. Niektórzy pracodawcy mogą przeprowadzać roczne lub kwartalne oceny pracowników. Jeśli coś takiego właśnie szykuje się w twojej firmie, twój pracodawca może spodziewać się rozmowy na temat pensji.

Innym terminem może być koniec roku podatkowego. Rok podatkowy to okres 12 miesięcy, w którym firmy mają obowiązek zamknąć budżety i złożyć sprawozdania podatkowe. Na końcu tego okresu (zazwyczaj jest to początek stycznia), pracodawcy tworzą plany dotyczące zatrudnienia oraz wynagrodzenia na kolejny rok.

Jeśli widzisz, że któraś z tych możliwości będzie niedługo, zaznacz ten dzień w kalendarzu. To pomoże ci zaplanować rozmowę ze swoich menedżerem.

Aby skutecznie rozmawiać o podwyżce poznaj trendy płacowe

Na tym etapie, pewnie zadajesz sobie pytanie, o jaką kwotę podwyżki poprosić.

Każde stanowisko pracy ma określoną wartość rynkową. Wartość ta zazwyczaj mieści się w pewnym zakresie. Żeby dowiedzieć się jaki zakres wynagrodzeń obowiązuje w przypadku twojego stanowiska pracy odwiedź np. pracuj.pl  i wpisz nazwę zawodu. Dzięki temu dowiesz się jaki jest krajowy trend wynagrodzeń dla twojego stanowiska. Następnie możesz wybrać region lub miasto w którym pracujesz, aby uzyskać informacje dotyczące stawki jaka obowiązuje w twoim miejscu pracy.

Twoje wykształcenie, doświadczenie oraz inne czynniki będą miały wpływ na to, w jaki sposób stawka twojej pensji będzie się odnosić do tej liczby.

Zapoznając się z danymi dotyczącymi twojego stanowiska oraz danych geograficznych, zyskasz podstawy do zrozumienia faktycznej wartości pieniężnej twojej wykonywanej pracy.

Teraz, wykonaj następujące kroki:

  • Porównaj swoją obecną pensję z trendami, jakie zaobserwowałeś. Różnica pomiędzy wartościami, może mieć wpływ na wzrost wynagrodzenia, o który prosisz.

  • Weź pod uwagę swoje wykształcenie, lata doświadczenia, lata, które przepracowałeś u obecnego pracodawcy oraz wszystkie wyspecjalizowane umiejętności czy atrybuty, które wnosisz w działanie firmy. To wszystko tworzy wartość dodaną, zwiększając wydajność wykonywanej pracy. W sytuacji idealnej, twój pracodawca weźmie to pod uwagę przy ustalaniu wysokości twojego wynagrodzenia.

  • Stwórz listę swoich osiągnięć, ze szczególnym uwzględnieniem tych, które są najbardziej cenne dla firmy. Jeśli jest to możliwe, użyj liczb, żeby zilustrować swoje dokonania. Na przykład: "Uruchomienie odświeżonej wizualnie strony internetowej firmy, dzięki czemu liczba odwiedzających wzrosła o 20% w okresie ostatniego kwartału".

  • Określ zakres swojego wynagrodzenia lub wzrost procentowy, z którego będziesz zadowolony. Zwróć uwagę, że wzrost wynagrodzenia o 3% jest uważny za przeciętną, a nawet standardową podwyżkę. Jednak nie powinno cię to zniechęcić od proszenia o większą, jeśli uważasz, że twoje obecne wynagrodzenie znacznie odbiega od sumy jaka ci się należy. Standardowe 3% powinno ci pomóc w znalezieniu punktu początkowego.

Umów spotkanie

Idealnym sposobem jest wystosowanie prośby o podwyżkę jest osobiste spotkanie. Jeśli nie znajdujesz się w tym samym miejscu co twój menedżer, jeśli to możliwe, przeprowadź z nim rozmowę video.

Nie rozmawiaj o podwyżce bez wcześniejszego oficjalnego uzgodnienia spotkania i wpisania go do kalendarza. Najlepszym miejscem będzie pokój z zamkniętymi drzwiami. Nie przeprowadzaj takich rozmów w miejscach wspólnych spotkań pracowników, takich jak kuchnia czy hol.

Jeśli właśnie zbliża się okres oceny pracowników, umawianie się na spotkanie z menedżerem może nie być konieczne, gdyż prawdopodobnie wasza przyszła rozmowa jest już wpisana w kalendarz. Jeśli jednak nie prosisz o podwyżkę podczas przeglądu wyników, możesz chcieć umówić się na spotkanie z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem.

W obu przypadkach warto jest poinformować swojego menedżera, że planujesz rozmowę na temat wynagrodzenia. Oto kilka zdań, których możesz użyć do opisania spotkania albo w wiadomości email.

  • "Czy będzie w porządku, jeśli podczas rozmowy na temat wyników mojej pracy poświęcimy trochę czasu na przedyskutowanie mojego wynagrodzenia?"

  • "Chciałbym umówić się na krótkie spotkanie w celu omówienia mojego wynagrodzenia. Daj znać czy ten termin ci odpowiada".

Do rozmowy o podwyżce musisz podejść z odpowiednim szacunkiem. Powinieneś potraktować ją na równi z rozmową o pracę albo ważną prezentacją, co oznacza również określony ubiór. Nawet jeśli w twojej firmie obowiązuje luźny dress code, na to spotkanie postaraj się ubrać nieco bardziej formalnie niż zwykle. Odpowiedni wygląd sprawi, że twój menedżer zrozumie znaczenie tej rozmowy.

Unikaj bardzo pracowitych okresów lub takich, w których wszyscy są zestresowani

Podobnie jak w przypadku poprzedniego punktu, unikaj proszenia o podwyżkę, jeśli zespół i menedżer są zajęci ważnymi, czasochłonnymi projektami. Zrobisz sobie tylko niedźwiedzią przysługę, gdyż napięcie może być wyższe niż zwykle i niekoniecznie otrzymasz wystarczającą ilość czasu jaka potrzebna jest na przeprowadzenie tej rozmowy. Chociaż nie możesz tego kontrolować, warto być tego świadomym.

Wiedza to potęga, gdy prosisz o podwyżkę pensji

Jeśli podniesienie podstawowej pensji nie wchodzi w rachubę, w jaki inny sposób pracownicy są nagradzani za swój wysiłek i lojalność? Upewnij się, że dowiedziałeś się o wszelkich dodatkowych wynagrodzeniach, włącznie z dodatkowym urlopem, zmianami godzin pracy oraz innymi przywilejami pracowników, takimi jak podróże, dofinansowanie do pojazdów silnikowych i karta członkowska na siłowni.

Prośba o podwyżkę zazwyczaj kończy się jednym z dwóch scenariuszy - albo ją otrzymasz albo nie.Bez względu na rezultat, zachowaj szacunek, podziękuj mendżerowi za poświęcony czas i zachęć go do wyrażania opinii na twój temat.Jeśli nie otrzymasz podwyżki, poproś o regularne informacje na temat twoich postępów i zapewnij go, że następnym razem odniesiesz sukces. Wiedza dotycząca tego jak prosić o podwyżkę, to ważna umiejętność, z której będziesz korzystać przez całe swoje życie zawodowe. Jest to proces, który można z powodzeniem rozwijać dalej.

Jak rozmawiać z szefem o podwyżce

Jak rozmawiać z szefem o podwyżce?

Jak rozmawiać z szefem o podwyżce

Jak rozmawiać z szefem o podwyżce? Na pewno nie tak jak na rysunku powyżej;) Poniżej kilka pomysłów na to jak rozegrać tą rozmowę, żebyś dostał podwyżkę, na którą zasługujesz.

Koniec żartów:). Więc tak, twoja rozmowa z szefem dotycząca oceny wyników jest oficjalnie zapisana w kalendarzu, a ty bardzo mocno chciałbyś otrzymać podwyżkę. Jednak jeśli nie przygotujesz się do tej rozmowy i nie poćwiczysz, dużo trudniej będzie ci uzyskać oczekiwany rezultat - rozsądne wynagrodzenie.

 

POMYŚL, DLACZEGO ZASŁUGUJESZ NA PODWYŻKĘ (W PRZECIWIEŃSTWIE DO MYŚLI, ŻE JEJ POTRZEBUJESZ)

Wszystko zależy od twojego nastawienia. Podczas spotkania trzymaj się scenariusza, który wyjaśnia dlaczego zasłużyłeś na podwyżkę (jest to odpowiedni moment, żeby wykrzyczeć swój niebagatelny wkład w funkcjonowanie firmy) zamiast myśleć, że potrzebujesz jej do przeżycia (kogo interesuje, że wzrósł czynsz i boisz się, że nie starczy ci na rachunki). Szef nie jest odpowiedzialny za twój domowy budżet, ale odpowiada za uznanie twojej wartości i nagradzanie odpowiednią pensją za rozwój.

 

ZAPAMIĘTAJ TRZY NAJWAŻNIEJSZE OSIĄGNIĘCIA

To naturalne, że denerwujesz się przed pójściem na rozmowę. Żeby zmniejszyć stres, wypunktuj i zapamiętaj trzy najważniejsze osiągnięcia, jakich udało ci się dokonać w przeciągu roku. (Może na przykład, wprowadziłeś nowe rozwiązanie, które wzmocniło twoją firmę finansowo albo świetnie wyszkoliłeś nowego pracownika). Jasne, możesz to spisać na kartce i zreferować, ale dużo pewniej poczujesz się, kiedy przećwiczysz mówienie o swoich osiągnięciach, zapamiętując szczegóły w sposób bardziej naturalny dla przebiegu rozmowy.

 

WYJAŚNIJ, W JAKI SPOSÓB TWOJE OSIĄGNIĘCIA NAPĘDZAJĄ NADRZĘDNE CELE FIRMY

Wykonywana przez ciebie praca bez wątpienia ma znaczenie. Ale jeśli przystępujesz do negocjacji o podwyżkę musisz wykazać jak twoja praca wpływa na nadrzędne cele firmy. Znowu, odrób lekcje i przypomnij sobie najważniejsze sukcesy twojego działu w obecnym roku. Może jest to zwiększanie przychodów lub zbudowanie zespołu. Wykaż swój wpływ na działanie całej firmy i wypunktuj wszystkie swoje zasługi.

 

PODAJ KONKRETNĄ SUMĘ

Wiadomo, że trudno to obliczyć, jednak w momencie, kiedy masz na podorędziu dokładną liczbę, łatwiej przeciągnąć szefa na swoją stronę. Kilka rzeczy, o których musisz pamiętać: nie chcesz zaproponować nieodpowiedniej wysokość podwyżki, ani nikogo tym faktem urazić. Musisz być również przygotowany na kontrofertę lub "nie" rzucone prosto z mostu. (Jeśli nie są w stanie zapewnić ci podwyżki w tym momencie, zapytaj o inny termin spotkania).

 

PODKREŚL JAK BARDZO LUBISZ SWOJĄ PRACĘ ORAZ JAKIE SĄ PERSPEKTYWY DLA TWOJEGO STANOWISKA

Nieważne jak przebiega rozmowa, zawsze warto jest podkreślić swoje zaangażowanie w działanie firmy oraz przypomnieć szefowi jak dużą wartość wnosisz do zespołu.

Argumenty do podwyżki - jak je przygotować?

Jak przygotować argumenty do podwyżki?

Argumenty do podwyżki - jak je przygotować?

Prośba o podwyżkę może być trudnym zadaniem, jednak jeśli posiadasz odpowiednią wiedzę i strategicznie do tego podejdziesz, znacząco zwiększysz swoją szansę na sukces.

Oto nasze wskazówki, jak sprostać wymagającej, ale ważnej rozmowie o podwyżkę.

Przedstaw swoją sprawę.

Określając w jaki sposób poprosisz o podwyżkę, musisz również przemyśleć, dlaczego o nią prosisz (dlaczego uważasz, że należy się właśnie tobie). Rozważ i zapisz odpowiedzi na poniższe pytania, aby stworzyć rozsądne uzasadnienie.

  • Gdzie jestem dzisiaj w porównaniu do miejsca, w którym byłem 12 miesięcy temu?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, użyj danych, notatek, raportów, ocen i opinii, jakie otrzymałeś w ciągu całego roku. Jeśli zauważyłeś swój wyraźny rozwój, jest to pierwszy dobry znak.

  • Czy obowiązki ponad normę?

Jeśli brałeś na siebie większą odpowiedzialność, trenując lub szkoląc innych, wykonując obowiązki, które nie były wpisane w podstawę twojego stanowiska, wszystkie te czynności mogą być przyczynkiem do podwyżki wynagrodzenia. Gdy coś takiego się pojawi, zanotuj to.

  • W jaki sposób polepszyły się moje umiejętności?

Jeśli zdobyłeś nowe umiejętności, dotyczące procesów lub obsługi programów, jeśli doskonale radzisz sobie z tymi, które już posiadasz, dzięki czemu lepiej uczestniczysz w strategicznym rozwoju oraz wykonywanych projektach, to kolejny plus.

  • Co wniosłem do firmy?

Czy pracowałeś przy dużych projektach? Czy morale twojego zespołu jest lepsze niż kiedykolwiek? Zastanów się, w jaki sposób twoja praca i posiadane umiejętności przyczyniły się do zwiększenia skuteczności firmy.


Argumenty do podwyżki - jak je przygotować?

Spisując swoje odpowiedzi, cytuj konkretne przykłady, zachowuj zwięzłość językową i tam gdzie będzie to potrzebne, stosuj wykresy oraz tabele porównawcze. Czy skróciłeś czas potrzebny na audyt sprawozdań finansowych o 11%? Być może odpowiedziałeś satysfakcjonująco na 98% zapytań klientów? Cokolwiek osiągnąłeś, zapisz to, bądź konkretny i dokładny.

Niewiele rzeczy jest tak denerwujących jak prośba o podwyżkę. Prośba o więcej pieniędzy może być skomplikowana, ale odpowiednie badania, przygotowanie i argumenty do podwyżki mogą sprawić, że poczujesz się pewniej i będziesz miał większe szanse na sukces.

Przygotowanie argumentów do rozmowy o wynagrodzeniu może obejmować poznanie wysokości wynagrodzeń w danej branży, znalezienie sposobów na wykazanie się efektywnością oraz sprawdzenie ogólnego obrazu sytuacji - w tym warunków ekonomicznych.

 Następnie ważne jest, aby umówić się na spotkanie z szefem lub menedżerem. Idealnie byłoby zrobić to prywatnie i osobiście, ale rozmowa wideo też jest dobrym rozwiązaniem. Poproś o zorganizowanie krótkiego spotkania w celu omówienia wynagrodzenia, zamiast poruszać tę kwestię na spotkaniu bez związku lub bez uprzedzenia.

Kiedy już będziesz gotowy do rozmowy, spróbuj skorzystać z poniższego scenariusza.

Zacznij od pozytywnych aspektów swojej roli i tego, z czego jesteś dumny

"Dziękuję, że znalazł Pan czas, aby się dzisiaj ze mną spotkać. Jak Pan/Pani wie, pracuję tu od [ilość czasu] i ostatnio skupiam się na [krótkie podsumowanie tego, co Pan/Pani robił/a].

Bardzo podobało mi się bycie częścią [projektu lub zespołu] i jestem dumny z roli, jaką odegrałem w tej organizacji."

Opowiedz o swoich osiągnięciach

"W ciągu ostatnich 12 miesięcy mam [opowiedz o swoich osiągnięciach, które przyniosły korzyści organizacji]".

"Jeśli jesteś w stanie podać kwotę lub procentowe usprawnienia zrób to". Jeśli nie jesteś w stanie podać liczb, wtedy mów o postrzeganych korzyściach - takich jak to, jak usprawniłeś proces lub poprawiłeś morale zespołu. Namacalne i niematerialne korzyści są tym, na co musisz zwrócić uwagę swojego menedżera."

Przejdź do sedna sprawy

"Biorąc pod uwagę moje osiągnięcia w ciągu ostatnich 12 miesięcy i pamiętając o korzyściach, jakie przyniosłem organizacji w ostatnim czasie, byłbym wdzięczny, gdyby rozważył Pan rewizję mojego obecnego wynagrodzenia.

 

Przyjrzałem się również aktualnym poziomom wynagrodzeń dla ról podobnych do mojej w firmach tej samej wielkości i wierzę, że mam jasny pogląd na standardowe wynagrodzenie w branży."

 

W tym momencie Twój menedżer prawdopodobnie będzie potrzebował czasu na przemyślenie Twojej prośby i zatwierdzenie pomysłu przez innych interesariuszy zaangażowanych we wzrost wynagrodzenia. Jest prawdopodobne, że dyskusja na temat dokładnej wartości w dolarach zostanie podjęta w późniejszej rozmowie, jeśli Twoja prośba zostanie spełniona.

Kolejne kroki

Po spotkaniu, sugeruje wysłanie e-maila z podziękowaniem dla swojego menedżera i zawarciem punktów, które omówiliście. "Jeśli jest jeszcze jedna rozmowa do odbycia, potwierdź dzień i godzinę, kiedy to nastąpi", radzi.

Jeśli odpowiedź na twoją prośbę brzmi nie, możesz zapytać, czy jest inny sposób na uznanie twoich osiągnięć, taki jak premie, czas wolny w zastępstwie, dodatkowy płatny urlop". Jeśli nie ma żadnej swobody, twój menedżer nadal będzie miał świadomość twojej wartości. Możesz poprosić go o kolejną rozmowę za trzy do sześciu miesięcy.

 Jeśli twój menedżer zgodzi się na podwyżkę, upewnij się, że poprosisz o to na piśmie (e-mail jest w porządku), wyjaśnij, od kiedy podwyżka zostanie wypłacona i zasugeruj, że spotkacie się za kolejny rok, aby ponownie przejrzeć swoje postępy i wynagrodzenie.

 Przygotowanie argumentów do podwyżki jest kluczem do poczucia pewności siebie.

Możesz nawet przećwiczyć to, co powiesz, z przyjacielem. Choć prośba o podwyżkę może być zniechęcająca, jest to świetna okazja, aby podkreślić wartość, jaką wnosisz do swojej roli.

Prośba o podwyżkę

Prośba o podwyżkę

Prośba o podwyżkę


Dla większości ludzi, prośba o podwyżkę jest dość niezręczna. I chociaż wiele firm ma konkretne zasady dotyczące udzielania podwyżek i prowadzenia rozmów o podwyżkę to mogą one nie odpowiadać twoim potrzebom. Branże o wysokim stopniu konkurencyjności, takie jak np. branża technologiczna, zazwyczaj są bardziej skłonne do wynagradzania swoich pracowników przy pomocy podwyżek, ale i w tym przypadku umiejętność negocjacji wyższej płacy jest potrzebna. Jak sformułować prośbę o podwyżkę i jak powinna przebiegać rozmowa o podwyżkę? Co możesz zrobić, żeby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie podwyżki?

Kluczowe elementy, które pomogą Ci podczas negocjacji podwyżki

Czy istnieje magiczna formuła, która zagwarantuje że twój szef przystanie na twoje prośby? Niestety nie. Ale odpowiednie przygotowanie na pewno pomoże. Zanim odbędziesz rozmowę, rozważ następujące kwestie:

  • ·                Polityka firmy

  • ·                Odpowiedni czas na rozmowę

  • ·                Dowody twoich osiągnięć

  • ·                Badania rynku

  • ·                Osobowość szefa

  • ·                Metoda komunikacji

Im lepiej się przygotujesz, tym bardziej pewnie będziesz się czuł. Jeśli wierzysz w swoje umiejętności oraz w to, że zasługujesz na podwyżkę, negocjacje przebiegną dużo lepiej.

 Zapoznaj się z polityką firmy

 Wiele firm nie przyznaje swoim pracownikom podwyżek poza cyklami ewaluacji pracowników. Ponadto, pensja jaką otrzymujesz może być już od początku konkurencyjnym, dobrym wynagrodzeniem na tle całej branży (w odniesieniu do kosztów utrzymania). Jeśli taka jest polityka twojej firmy i żądasz podwyżki "poza cyklem", twoje szanse na odniesienie sukcesu są niewielkie. Nie zdziałasz też nic dobrego, jeśli będziesz prosił o więcej niż wynoszą średnie zarobki na twoim stanowisku.

Przejrzyj księgę polityki pracowniczej (lub podobny dokument), aby uzyskać rzetelne informacje na temat możliwości podwyżek. Postępuj zgodnie z wytycznymi.

Jeśli nie ma możliwości, żeby poprosić o podwyżkę pomiędzy cyklami ewaluacyjnymi, poczekaj do następnego. Dopiero wtedy poproś o podwyżkę większą niż zwykle. Działając w ten sposób możesz uzyskać lepsze rezultaty niż próbując przechytrzyć system.

 Wybierz odpowiedni moment, żeby wystosować prośbę o podwyżkę

Kiedy jest najlepszy moment, żeby poprosić o podwyżkę? Jeśli ostatnio osiągnąłeś jakieś znaczące sukcesy, kuj żelazo póki gorące!

Czy właśnie osiągnąłeś swoje cele w świetnym stylu lub zakończyłeś projekt przed czasem i do tego w ramach budżetu? A może rozwiązałeś poważny problem, z którym borykała się firma? W takich okolicznościach większość szefów zauważy twoje osiągnięcia, które zdecydowanie zasługują na nagrodę.

Oczywiście, to działa też w odwrotną stronę. Czy znacznie przekroczyłeś budżet i grafik przypisany do projektu? W takim przypadku zdecydowanie odłóż negocjacje na później! Jeśli skala twoich obowiązków i wykonanej pracy jest nieproporcjonalna do obiecanego wynagrodzenia, wciąż możesz spróbować porozmawiać z szefem. Firmy już przed rozliczeniem rocznym ustalają budżety przeznaczone na zwiększanie pensji, spróbuj więc poruszyć swoją sprawę wcześniej.

Kilka miesięcy przed rozpoczęciem rozmowy wstępnie zarysuj kwestię swojemu szefowi. Dzięki odpowiedniemu wyprzedzeniu twoi przełożeni będą mogli zbadać, jak wiele robisz dla firmy, żeby uzasadnić nadwyżkowy wydatek. Musisz zrobić odpowiedni research, żeby poprzeć swoje argumenty. To prowadzi nas do następnego punktu: jak prosić o podwyżkę, na którą zasługujesz?

Prośba o podwyżkę

 Pokaż co osiągnąłeś dla swojej firmy

 Nie jest dobrym pomysłem uzasadnianie prośby o podwyżkę słowami: "Potrzebuję pieniędzy". Zamiast tego udowodnij, że zasługujesz na większą pensję, podkreślając wartość, jaką wnosisz do firmy. Udokumentuj swoje osiągnięcia, następnie zaś zaprezentuj swoją sprawę przełożonym, kiedy nadejdzie odpowiedni moment. Bądź konkretny, używaj realnych przykładów, dołączając zapis osiągnięć takich jak:

·                Zyski, które zwiększyły się dzięki twoim działaniom

·                Zaoszczędzone pieniądze

·                Zadowolenie klienta

·                Napięte terminy, których dopełniłeś

·                Wdrożone rozwiązania

·                Produkty lub usługi, które ulepszyłeś

·                Wykazana przez ciebie inicjatywa

·                 Natomiast nie: Nadgodziny, jakie wypracowałeś bez otrzymanego wynagrodzenia              

Zauważ, że na powyższej liście zastosowano dynamiczne czasowniki. Możesz używać ich podczas rozmowy, żeby podkreślić jak dużo już zrobiłeś dla firmy.

Możesz także pomyśleć bardziej długofalowo, jeśli uważasz, że nie jest to odpowiednia pora, ponieważ firma zmaga się z problemami finansowymi lub przechodzi restrukturyzację. Rozważ wzięcie na swoje barki większej ilości obowiązków, żeby mieć jakieś uzasadnienie przyszłej prośby o podwyżkę.

Mówiąc w skrócie: nie rób z tego wyłącznie prośby o więcej pieniędzy. Spraw, aby decydenci sami podjęli inicjatywę i nagrodzili twoje świetne wyniki. Jeśli robisz niewiele więcej ponad swoje obowiązki, twój pracodawca prawdopodobnie myśli, że zarabiasz wystarczająco dużo!

Zbadaj swoją wartość rynkową i trzymaj się jej

 

Ustal odpowiednią wysokość wynagrodzenia i przygotuj się do negocjacji.

Ustal zakres potencjalnych zarobków w oparciu o:

·                Zajmowane stanowisko pracy

·                Wielkość firmy

·                Lokalizację

·                Doświadczenie

·                Zestaw kompetencji

·                Zapotrzebowanie

Oto jak zbadać swoją dziedzinę:

  • Weź pod uwagę badania dotyczące wynagrodzeń - przejrzyj bazy np. pracuj.pl czy payscale. Zawierają dane o wynagrodzeniach dotyczące różnych stanowisk. Liczby mogą być jednak ograniczone do średnich występujących w branży i mogą nie odzwierciedlać doświadczenia, położenia geograficznego, popytu itp.

  • Rozmawiaj ze współpracownikami - rozmawiaj z ludźmi z podobnymi doświadczeniami dotyczącymi zajmowanego stanowiska pracy, wielkości firmy oraz dziedziny, żeby mieć lepsze pojęcie o tym ile powinieneś zarabiać. Możesz użyć LinkedIn lub innych branżowych portali społecznościowych, by nawiązać kontakty, jeśli nie znasz nikogo takiego osobiście.

  • Analizuj oferty pracy - nie wszystkie oferty pracy mają wyszczególnione zarobki, albo pokazują jedynie orientacyjny zakres wynagrodzenia. Mimo to całkiem dobrze odzwierciedlają rynek wartości oparty na lokalizacji, umiejętnościach i dyspozycyjności.

  • Rozmawiaj z rekruterami - jeśli w twojej dziedzinie korzysta się z usług rekruterów, spróbuj uzyskać od nich informacje dotyczące trendów płacowych (w sektorach branży technologicznej taka praktyka funkcjonuje).

Musisz wiedzieć z kim masz do czynienia

Jeśli poznasz typ osobowości swojego szefa, to pomoże ci wybrać sposób w jaki poprosisz o podwyżkę. Szef, który ściśle przestrzega konwencji może preferować bezpośrednią rozmowę. Daj mu znać wcześniej, że chcesz spotkać się, żeby omówić swoje wynagrodzenie. Bądź szczery i od razu powiedz, jaka kwota jest dla ciebie odpowiednia.

Innym podejściem jest skupienie się na zaprezentowaniu własnej osoby lub swoich największych osiągnięć. Niektórzy szefowie chętniej słuchają, jeśli dostarcza się im dowodów ciężkiej pracy.

Podążaj za łańcuchem przywództwa kiedy prosisz o podwyżkę.

Jeśli twój bezpośredni przełożony jest kierownikiem, nie rób nic za jego plecami i nie idź z prośbą do szefa działu. Zamiast tego, najpierw skontaktuj się ze swoim szefem i pozwól jemu wyznaczyć kolejny krok.

Wybierz najlepszy sposób komunikacji

Spotkanie będzie miało większą moc oddziaływania niż list czy e-mail, ponieważ słowo pisane jest nieelastyczną i zamkniętą formą komunikacji. W takiej sytuacji również łatwiej jest twojemu szefowi powiedzieć "nie".

Podczas spotkania twarzą w twarz będziesz mógł dużo lepiej zakomunikować i zaprezentować swoją sprawę. Oboje będziecie mogli od razu wyrazić wszelkie zastrzeżenia.

Jednak w przypadku listu czy wiadomości e-mail, prościej jest zorganizować swoje myśli i rozpocząć rozmowę. Możesz wspomnieć o kilku osiągnięciach, aby wstępnie poruszyć temat. W tej samej wiadomości poproś o spotkanie w celu przeprowadzenia dalszej rozmowy.

Podczas spotkania

Podczas negocjacji bądź uprzejmy, ale stanowczy i nie daj się ponieść emocjom. (Pamiętaj, tu chodzi o biznes, nie o sprawy osobiste). Jeśli pracodawca nie zaproponuje ci satysfakcjonującej podwyżki, spróbuj zastosować ustępstwa. Można tu wliczyć premie uzależnione od wydajności, dodatkowy płatny urlop oraz inne korzyści i benefity. Jeśli negocjacje zakończą się sukcesem, poproś o sporządzenie kopii ustaleń na piśmie.

Rozmowa o podwyżkę

Rozmowa o podwyżkę

Rozmowa o podwyżkę

Rozmowa o podwyżkę - jak dobrze ją przeprowadzić?

Twoja wiedza, umiejętności i doświadczenie są w procesie negocjacji podwyżki są kluczowe pamiętaj jednak, że duża część Twojego sukcesu zależy od tego, jak „sprzedajesz” siebie i swoje kwalifikacje. Niezależnie od obszaru, w jakim się specjalizujesz te kilka użytecznych technik przyjdzie Ci z pomocą.

 

Aby rozmowa o podwyżkę poszła dobrze przygotuj się

Naczelna zasada: przed przystąpieniem do rozmów zgromadź tak wiele informacji jak możesz, co pozwoli ci dowiedzieć się możliwie dużo o twoim rozmówcy.. Wszystkie pozyskane dane pomogą ci ukształtować i odpowiednio „doprawić” ofertę, a także poznać słabości i mocne strony partnera.

 

Postaw się w ich sytuacji

Najlepszą metodą jest postawienie się w sytuacji decydenta – przełożonego, menedżera ds. zatrudnienia lub właściciela firmy, z którym będziesz negocjował.

Zastanów się nad kilkoma kwestiami:

  • Czego chcą najbardziej?

  • Co ich motywuje, inspiruje, a co przeraża?

  • Co wpływa na to, jakie podejmują decyzje?

  • Dowiedz się tego, żebyś mógł ich przekonać.

Uwzględniając ich perspektywę:

  • określ wszelkie bariery, które napotykają w drodze do osiągnięcia swoich misji i celów.

  • znajdź możliwe rozwiązania ich problemów. Oni mają biznesowe potrzeby, a ty masz biznesowe rozwiązania.

  • stwórz ramy dla korzyści, jakie mogą osiągnąć, jeśli uwzględnią twoje rozwiązania.

  • dołącz swój awans oraz podwyżkę jako część oferowanego przez ciebie rozwiązania.


Rozmowa o podwyżkę

Pozostańmy w kontakcie


Aby rozmowa o podwyżkę poszła dobrze unikaj improwizacji i zadbaj o szczegóły

Unikaj improwizacji po rozpoczęciu negocjacji. Rozpoczęcie procesu bez wcześniejszego zbadania i zorganizowania wszystkich posiadanych danych oraz bez ustalania celu, który chcesz osiągnąć, będzie zasilać jedynie negatywne wyobrażenia o Tobie i odwiedzie cię od celu. Bądź zorganizowany i skup się na tym, co daje Ci siłę.

Aby rozmowa o podwyżkę poszła dobrze podziel się entuzjazmem

Dzięki temu nie będziesz nikogo zanudzał. Wyróżnij się. Trzymaj się z dala od długich i nużących wywodów, staraj się mówić jasno i przystępnie dla rozmówcy, aby mógł cię w pełni zrozumieć. Staraj się nie gubić wątku.

Promuj dialog

Ważne jest, aby nie zdominować rozmowy w celu okazania postawy otwartej na dialog, który pozwala na współtworzenie porozumienia oraz generuje pozytywne poczucie zaufania i wzajemnej współpracy. 

 

Aby rozmowa o podwyżkę poszła dobrze okaż elastyczność

Każdy dobry negocjator musi czasem umieć odpuścić, jeśli chce doprowadzić do końca wartościową transakcję.

Kluczem do sukcesu jest wykazanie elastyczności i umiejętność grania na możliwościach współpracy jakie oferuje dialog korzystny dla obu stron. Pamiętaj jak ważne jest ustanawianie długoterminowych relacji – nie da się ich utrzymać bez okazania tolerancji.

 

Unikaj ciszy

Jeśli istnieje jedna charakterystyczna cecha dobrego negocjatora, będzie to jego zdolność do nawiązania dialogu. W tej sytuacji unikaj milczenia.

Aktywnie włącz się w  rozmowę na początku fazy otwierającej negocjacje i pozwól się wkraść rozmaitym informacjom nieformalnym czy osobistym, które pomogą przełamać lody (jakkolwiek sztampowe mogłoby się to wydawać).

Unikaj oczywiście konfliktowych tematów dotyczących np. polityki. Chodzi o wzmocnienie więzi i budowanie zaufania, które utoruje drogę do rozpoczynających się rozmów.

Dobrego dnia.

Michał

Autor: dr Michał Chmielecki, prof.

Od ponad 15 lat doradzam firmom, prowadzę warsztaty i coaching w zakresie kompetencji przywódczych. Mam nadzieję, że Projekt Przywództwo pomoże Ci rozwijać wiedzę w zakresie komunikacji i przywództwa oraz zainspiruje Cię  do wdrażania zmian i ciągłego rozwoju. 

P.S. Jak zawsze zapraszam Cię do dołączenia do moich kanałów w mediach społecznościowych. Dziękuję za poświęcony czas.

Michał Chmielecki prowadzi szkolenia

Leadership workshops

Negocjacje menedżerskie i trudne rozmowy

Negotiation workshops

Komunikacja międzykulturowa w biznesie