Szkolenie negocjacje międzynarodowe
Kiedy negocjatorzy są przedstawicielami innych kultur, ich interesy, założenia, strategie i taktyki, których używają mogą w znaczny sposób odbiegać od siebie. Umiejętności negocjacyjne nakierowane na kulturową wrażliwość stają się coraz ważniejsze w świecie, w którym granice państw narodowych w zasadzie przestały odgrywać rolę.
Brak kompetencji kulturowych oraz rozumienia różnic często bywa swego rodzaju "winowajcą”, przez którego przedsiębiorstwa międzynarodowe tracą wielomilionowe kontrakty, nowe możliwości i rynki zbytu.
Jeśli chcesz być efektywnym negocjatorem, powinieneś nauczyć się myśleć i negocjować globalnie, a więc uwzględniając zróżnicowanie międzykulturowe.
Wszystkie organizacje prędzej czy później zaczynają uczestniczyć w negocjacjach międzynarodowych. Jednakże jedynie część negocjatorów strategicznie planuje sam proces jak również rozwija umiejętności, decydujące o sukcesie w środowisku negocjacji międzynarodowych.
Wzrasta zakres zastosowań negocjacji międzynarodowych, głównie w zakresie kooperacji z partnerami zewnętrznymi. Negocjacje międzynarodowe wykorzystywane są nie tylko jako narzędzie służące zawieraniu transakcji jako takich, ale także kształtowaniu relacji ze strategicznymi partnerami.
A zatem sukces współczesnego menedżera opiera się w dużej mierze na zdolności do odnalezienia się w środowisku międzynarodowym, a wiedza na temat negocjacji międzynarodowych stanowi współcześnie zasób strategiczny, decydujący o jego pozycji konkurencyjnej a nade wszystko rozwoju.
Charakter szkolenia z negocjacji międzynarodowych
Podczas warsztatów z negocjacji międzynarodowych uczestnicy poznają specyfikę negocjacji ponad granicami państw. Dowiedzą się w jaki sposób kultura komplikuje i utrudnia proces negocjacji. Uczestnicy warsztatów nauczą się planowania negocjacji międzykulturowych, sporządzania strategii negocjacji i doboru odpowiednich taktyk w zależności o kultury partnerów, z którymi będą negocjować. Uczestnicy warsztatów dowiedzą, w jaki sposób kultura wpływa na dobór środków perswazji i nauczą się skutecznie opierać manipulacjom w trakcie trwania negocjacji. Staną się osobami, które będą mogły efektywnie wykorzystywać narzędzia perswazji i wywierać wpływ na partnerów biznesowych i współpracowników pochodzących z różnych kręgów kulturowych. Uczestnicy zapoznają się z architekturą negocjacji międzynarodowych. Poznają triki i tajniki negocjacji międzykulturowych. Ponadto dowiedzą się w jaki sposób rozwijać swoje umiejętności by stać się wytrawnym negocjatorem.
Szkolenie z negocjacji międzynarodowych ma charakter symulacyjny i jest bogato ilustrowane przykładami.
Uczestnicy w trakcie ćwiczeń indywidualnie bądź w grupach wypracowują rozwiązania, wykorzystując przy tym wiadomości zdobyte w danym bloku tematycznym. Uczestnikom i trenerowi nieustannie towarzyszy swobodna dyskusja i wymiana opinii.
Esencją warsztatów są liczne gry symulacyjne i ćwiczenia. W zależności od omawianego zagadnienia, symulacje i ćwiczenia prowadzone są indywidualnie, w parach, bądź w mniejszych lub większych grupach.
Ponadto uczestnicy analizują studia przypadków, rozwiązują testy i quizy.
W trakcie warsztatów trener zapewnia Uczestnikom feedback. Pozwala to na wzmocnienie silnych stron każdej z osób uczestniczących i korektę postaw niepożądanych.
Program szkolenia: Negocjacje międzynarodowe
Sesja 1 Konflikt w ujęciu międzykulturowym
Blok ten zostanie poświęcony istocie i dynamice konfliktu w ujęciu międzykulturowym. W trakcie bloku zostaną omówione m.in.:
rodzaje i poziomy konfliktu
metody rozwiązywania konfliktu
style rozwiązywania konfliktu
międzykulturowe modele konfliktu.
Sesja 2: Negocjacje międzynarodowe
W trakcie tego bloku zostanie omówiona specyfika negocjacji międzynarodowych. Uczestnik dowie się co wyróżnia negocjacje ponad granicami, jak otoczenie kulturowe organizacji wpływa na proces negocjacji i czym cechuje się architektura negocjacji międzynarodowych.
Sesja 3: Podziały kultur biznesu
W trakcie trwania bloku zostaną omówione m.in. modele i podziały: Geerta Hofstede, Edwarda Hall’a, Richards Gesteland’a, Fonsa Trompenaars’a, Shaloma Schwartz’a oraz GLOBE.
Sesja 4: Wpływ kultury na negocjacje
Kultura wpływa na negocjacje na bardzo wielu płaszczyznach i w bardzo wiele sposobów. Ten blok pozwoli zrozumieć uczestnikom jak różne systemy kulturowe prowadzą do powstawania odmiennychnarodowych stylównegocjacyjnych.
W tej części modułu uczestnicy dowiedzą się jak poszczególne wymiary kultury przekładają się na działania negocjatorów, dobór strategii i taktyk, wybór negocjatorów, formowanie zespołów, działania nieetyczne, rolę strony trzeciej, tworzenie relacji, współzawodnictwo i kooperację.
W tej części uczestnicy zapoznają się z unikatowymi wynikami badań międzynarodowych zestawiających polski styl negocjacji ze stylami wybranych krajów m.in. USA i Chin (nie są one dostępne na rynku).
Sesja 5 Komunikacja i perswazja w negocjacjach międzykulturowych
Różnice kulturowe występujące na świecie i charakteryzujące różne grupy narodów mają istotny wpływ na sposób postrzegania świata i komunikowania się co naturalnie przekłada się na odmienne sposoby prowadzenia rozmów. Komunikacja międzykulturowa odgrywa kluczową rolę w negocjacjach.
Aby zwiększyć swoje szanse na osiągnięcie porozumienia należy posiąść umiejętność poprawnego stosowania narzędzi perswazyjnych i zmiany postawy drugiej strony. W tej części blokuomówiony zostanie proces perswazji w procesie negocjacji.
Ten fragment warsztatów pozwala również na zerwanie ze stereotypowymi, utartymi schematami myślenia i rozwija kreatywne podejście do rozwiazywania problemów.
Sesja 6: Planowanie w negocjacjach międzynarodowych
Zapoznanie uczestników z narzędziem pozwalającymi na efektywne przygotowanie się do procesu negocjacji międzynarodowych. Omówienie koncepcji ZOPA oraz metod zwiększania BATNY.
Sesja 7: Negocjacje w wybranych krajach (Chiny, Japonia, Indie, Kraje Arabskie, USA, Niemcy, Skandynawia, Ameryka Łacińska)
Sesja 8: Polscy negocjatorzy w opinii innych kultur
Sesja 9: Sesja Q&A
Sesja 10: Podsumowanie szkolenia
Rozdanie certyfikatów
W trakcie szkolenia zostaną rozegrane symulacje negocjacyjne.
Uczestnicy w praktyce przetestują zdobyte umiejętności. Wcielą się w role negocjatorów negocjujących złożone porozumienie w kontekście międzykulturowym.
Po każdej symulacji zostanie przeprowadzony tzw. debriefing czyli dyskusja ponegocjacyjna pozwalająca omówić zastosowane strategie i taktyki i wyciągnąć wnioski.
W zależności od dynamiki pracy w grupie, program może ulec niewielkim zmianom.
Warsztaty z negocjacji międzykulturowych szczególnie polecane są dla:
kierowników i managerów odpowiedzialnych z kontakty międzynarodowe,
właścicieli firm,
kadry działów eksportowych,
kadry działów zakupowych,
pracowników instytucji publicznych,
oraz wszystkich tych, którzy w swojej pracy mają do czynienia z obcokrajowcami.
Nazywam się dr Michał Chmielecki i od ponad 15 lat zajmuję się rozwojem umiejętności przywódczych i negocjacyjnych.
Jestem autorem bestsellerowych książek: Techniki negocjacji i wywierania wpływu oraz Anatomia lidera a do moich klientów należą firmy z rankingów Rzeczpospolita 100 i Fortune 500 oraz najważniejsze instytucje państwowe.
Wszystkie moje szkolenia i sesje coachingowe mogą być świadczone wirtualnie lub w trakcie tradycyjnych indywidualnych lub grupowych spotkań a to pozwala na niezrównaną elastyczność w dopasowaniu do potrzeb klienta.
Zapraszam do kontaktu: kontakt@projektprzywodztwo.com
Serdecznie zapraszam Cię do wzięcia udziału w moich autorskich warsztatach. Będzie praktycznie, merytorycznie i oczywiście skutecznie .
Uważam, że o trenerze najlepiej świadczą jego klienci - proszę sprawdź kogo szkoliłem referencje
Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat mojego doświadczenia zapraszam do lektury bio .
A jeśli chcesz poznać moją filozofię myślenia o negocjacjach, biznesie i przywództwie zapraszam do lektury moich książek.
Skontaktuj się ze mną już dziś, aby szczegółowo omówić swoje potrzeby dotyczące tego szkolenia lub poznać ofertę dla firm.
Szkolenie realizuję również w formule online. Zapraszam do kontaktu:
Tel.: 693794025
E-mail.: kontakt@szkoleniaznegocjacji.com lub skorzystaj z formularza.