Executive coaching - coaching dla kadry zarządzającej najwyższego stopnia
Executive Coaching - coaching dla top managementu i członków zarządu
Coraz częściej top management szuka osób, które pomogą im przekształcić inspirację w strategię.
Jako coach wierzę, że coaching przynosi moim klientom szereg korzyści. Często pracuję z ludźmi, aby naprawdę ustalić, co jest dla nich ważne, co chcą zmienić i wspierać ich w dokonywaniu ważnych zmian. Ostatnio zauważyłam, że klienci opisują mnie jako "partnera w myśleniu", kiedy mówią o tym, co najbardziej cenią sobie w tej relacji.
Executive coach - czyli inaczej thinking partner
Nasze życie zawodowe staje się coraz bardziej wymagające. Stoimy w obliczu zmian na bezprecedensową skalę, a wyzwania biznesowe są bardziej złożone i wzajemnie powiązane. Liderzy często polegają na swoich osobistych i koleżeńskich sieciach tzw. thinking partners i zwracają się do tych, którym ufają i z którymi nawiązali więź dzięki wspólnym doświadczeniom. Może to być bardzo skuteczne. Może być jednak obciążone indywidualnym interesem danej osoby lub polityką danej organizacji. Może również prowadzić do braku różnorodności w myśleniu - jeśli otaczasz się ludźmi, którzy myślą i zachowują się tak samo jak Ty.
Zapewniam im bezstronną perspektywę, nie obciążoną polityką organizacji czy też własnym interesem.
Nazywam się dr Michał Chmielecki i od ponad 15 lat zajmuję się rozwojem umiejętności przywódczych i negocjacyjnych.
Jestem autorem 3 bestsellerowych książek a do moich klientów należą firmy z rankingów Rzczpospolita 100 i Fortune 500 oraz najważniejsze instytucje państwowe.
Wszystkie moje usługi coachingowe dla liderów mogą być świadczone wirtualnie lub w trakcie indywidualnych lub grupowych spotkań a to pozwala na niezrównaną elastyczność w dopasowaniu do potrzeb klienta.
Zapraszam do kontaktu: kontakt@projektprzywodztwo.com
Jeśli wahasz się zapraszam do lektury poniższego tekstu, lekturę mojego bloga oraz moich książek, które najlepiej oddadzą moją filozofię myślenie o przywództwie.
Jeśli potrzebujesz thinking partnera, co powinieneś wziąć pod uwagę?
Niezależność
Nie sugeruję, że nie można przemyśleć sprawy z kolegami, menedżerem lub przyjacielem, ale zauważyłem, jak bardzo ludzie czują się wyzwoleni, kiedy pracują z kimś, kto nie jest zainteresowany problemem lub sytuacją.
Nikt nigdy nie jest całkowicie "wolny od agendy", ponieważ na każdego z nas wpływają nasze wartości, przekonania i doświadczenia życiowe. Jednak kiedy nie jesteśmy bezpośrednio zaangażowani w sytuację lub wynik, nie mamy wyraźnego osobistego programu, który musimy starać się odsunąć na bok.
Niezależność ułatwia myślącemu partnerowi bycie prawdziwie ciekawym i zadawanie wielu pytań, przyjmowanie mniejszej liczby założeń i badanie rzeczy oczywistych. Pomaga im cofnąć się i spojrzeć na to, co się dzieje, w sposób bardziej całościowy.
Bycie niezależnym oznacza również mniejsze emocjonalne przywiązanie do sytuacji i zaangażowanych w nią osób
co może być bardzo pomocne, gdy pracuje się nad szczególnie trudnymi problemami.
Zdolność do stawiania wyzwań
Partner myślący musi czuć się jak partner i być w stanie rzucać wyzwania. Może to być trudne, jeśli badasz sytuację z rówieśnikami lub bliską osobą. Rozmowa z kimś, kto czuje się zmuszony zgodzić się z Twoim poglądem na sytuację, nie ma żadnej wartości dodanej, poza krótkotrwałym wzrostem pewności siebie.
W ramach nawiązanych relacji coachingowych spotkałam się z klientami, którzy zwlekają z rozwiązaniem problemu, który ma na nich negatywny wpływ. Często martwią się oni o to, co by było gdyby, jeśli chodzi o wynik, a te "co by było gdyby" rzadko się materializują.
Używane z szacunkiem wyzwanie może prowadzić do prawdziwych spostrzeżeń, które pomagają ludziom pozytywnie ruszyć do przodu.
Executive coachowie myślą o myśleniu
Kiedy kilka lat temu przeczytałem książkę Davida Rocka na temat cichego przywództwa, zasada myślenia o myśleniu naprawdę do mnie przemówiła. Chodzi o to, aby zbadać, w jaki sposób ktoś myśli o danej kwestii, a nie o samej kwestii. Opisuje on położenie problemu na stole pomiędzy wami, tak aby nie został zapomniany, ale też nie znajdował się na linii twojego wzroku.
Dobry thinking partner rozszerzy Twoje preferencje myślowe i pomoże Ci spojrzeć na problem z różnych perspektyw oraz rozważyć wiele przyczyn i wyników. Będzie z Tobą współpracował, aby ujawnić luki, założenia i schematy myślenia i działania, których możesz nie być świadomy. Pomogą Ci wydobyć Twoje myśli i uporządkować je w użyteczny sposób.
Wnoszą wartość dodaną, zadając otwarte, dociekliwe pytania dotyczące Twojego myślenia i odzwierciedlając to, co słyszą.
Spersonalizowane spojrzenie
Executive coaching jest najbardziej zindywidualizowaną formą rozwoju przywództwa. Coaching opiera się na założeniu, że aby być maksymalnie skutecznym, liderzy muszą dokładnie określić swoje mocne i słabe strony, badać wpływ swojego zachowania na innych oraz regularnie i intencjonalnie zastanawiać się nad swoimi wartościami, celami i skutecznością.
Doświadczony executive coach może pomóc liderowi we wszystkich tych kwestiach. Dobrzy coachzy łączą zrozumienie dynamiki behawioralnej i organizacyjnej z doświadczeniem w zakresie oceny psychologicznej, umożliwiając im dostosowanie interwencji coachingowych do unikalnych potrzeb swoich klientów. Wsparcie i odpowiedzialność udzielane przez coacha zapewniają, że cele programu coachingu dyrektorskiego przełożą się na trwałą zmianę.
Bez względu na podejście jasne jest, że coaching jest obecnie uznawany za wartościową i przynoszącą rezultaty interwencję w rozwój przywództwa. Oczywiste jest również, że firmy szukają sposobów aby zagwarantować dostęp do takich usług coraz większej liczbie liderów, aby zwiększyć możliwości organizacyjne i sukces finansowy. Skalowalne programy coachingowe pomagają im to osiągnąć.
Executive coach pomaga w podejmowaniu decyzji i działań
Jak się czujesz, kiedy udało Ci się z kimś owocenie omówić jakiś problem? Czy jesteś pełen energii i gotowy do natychmiastowego działania? Czy masz poczucie równowagi w odniesieniu do podjętych decyzji i sposobu podejścia do problemu?
Dobry partner w myśleniu zmotywuje Cię do zrobienia kolejnego kroku, nawet jeśli będzie to dalsza eksploracja. Po każdej rozmowie będziesz miał poczucie, że zrobiłeś postęp.
Myślenie samo w sobie jest wartościowym zajęciem, ale to, jak to myślenie przekłada się na naukę, a następnie działanie, ma rzeczywisty wpływ na Ciebie i Twój kontekst.
Executive coach skupiają się na Tobie, a nie na nich
W swojej książce "Time to Think" Nancy Kline twierdzi, że "jakość twojej uwagi determinuje jakość myślenia innych ludzi". Zaczyna się to od słuchania, prawdziwego słuchania ludzi i poświęcania im całej swojej uwagi.
Kiedy ktoś opisuje jakiś problem lub wyzwanie, w naturze ludzkiej leży skupienie się na sobie. Co oni zrobiliby, aby rozwiązać ten problem? Jakie podobne historie mogą opowiedzieć? Jak oni czują się w tej sytuacji? Ich wewnętrzny dialog jest wyłączony!
Executive coaching ma na celu poprawienie wydajności kadry zarządzającej najwyższego szczebla. Executive coaching jest podobny do treningu sportowców o najwyższych osiągach a rolą coacha jest znalezienie mocnych i słabych punktów i prowokowanie do osiągnięcia najlepszych rezultatów.
Poniżej kilka przykładów zastosowania executive coachingu:
brakiem wystarczających umiejętności interpersonalnych z określonego obszaru,
niepowodzeniem w tworzeniu pożądanej marki osobistej
problemami z morale pracowników w organizacji, tak by odpowiadały one oczekiwaniom organizacji i utrzymaniu zaangażowania pracowników,
wsparciem procesu wprowadzania zmian i zarządzania zmianami w organizacji,
wyznaczaniem celów i osiąganiem sukcesów,
problemami z zarządzaniem konfliktem,
zwiększeniem efektywności indywidualnej i zespołowej,
podejmowaniem nowych wyzwań (osobistych i zawodowych),
doraźnymi sytuacjami jak np. perswazyjne przemówienie, strategia negocjacyjna itp.
Efekty executive coachingu
Czasami poszczególni dyrektorzy decydują się samodzielnie na wdrożenie coachingu; innym razem poleca im to kolega lub mentor. Tak czy inaczej, skuteczny executive coaching może znacznie poprawić wydajność osobistą, zespołową i organizacyjną. Konkretne cele, które prowadzą kierownictwo do rozpoczęcia coachingu, obejmują poprawę umiejętności przywódczych, radzenie sobie ze stresem, wprowadzanie zmian.
Rozważ zatrudnienie executive coacha jeśli:
Potrzebujesz ustrukturyzowanego planowania i wsparcia, aby pomóc sobie w osiągnięciu nowego sposobu kierowania lub zarządzania innymi.
Stoisz w obliczu znacznego zwiększenia zakresu swojej odpowiedzialności.
Jesteś liderem, który chce odnieść sukces w zarządzaniu ponad granicami geograficznymi, kulturowymi lub demograficznymi.
Jesteś tradycyjnym menedżerem, który chce przejść do mniej dominującego i dyrektywnego stylu przywództwa.
Jesteś dyrektorem, który musi opracować, wyartykułować i sprzedać nową wizję swojej organizacji.
Jesteś menedżerem, który chce poszerzyć swoje kompetencje i potencjał do objęcia stanowiska dyrektorskiego.
Jesteś menedżerem technicznym, który musi być biegły w wyrażaniu pomysłów, wpływaniu na innych i rozumieniu polityki organizacji.
Właśnie ukończyłeś program rozwojowy i masz wysoką świadomość umiejętności, które musisz rozwinąć lub tych, na których polegasz zwykle zbyt mocno.
Wybierając executive coacha, warto wziąć pod uwagę wiele czynników.
Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko samo wykształcenie i doświadczenie zawodowe coacha. Również niezwykle ważne jest, aby twój coach był kimś, z kim czujesz się komfortowo pracując w bliskiej relacji.
Co zyskasz:
· Lepsze umiejętności przywódcze i komunikacyjne
· Zbudowanie kultury zespołowej w organizacji
· Myślenie zespołowe napędzające współpracę i nastawienie na wydajność
· Akceptację autorefleksji i wychodzenia poza swoją strefę komfortu
· Wsparcie w czasach zmian, w kwestiach takich jak zwiększanie lub zmniejszanie skali
· Dostęp do obiektywnej perspektywy „na żądanie” w czasach kryzysu
· Identyfikowanie swoich mocnych stron i eliminowanie martwych punktów
· Świadomość znaczenia rozwoju EQ
· Akceptację dla przyjmowania pomocy i brak poczucia obowiązku samodzielnego dźwigania ciężaru przywództwa
Role które pełni executive coach
Skuteczni coachowie to ci, którzy odgrywają pięć konkretnych ról w procesie coachingu.
1. Executive coaching pomaga klientom rozwijać nawyki, które pozwolą im zrealizować zawodowe cele i najpełniej wykorzystać czas oraz pomogą podtrzymać bieżące plany działania.
Rozwijanie i zmiana nawyków czasami zdaje się wymagać nadludzkiego wysiłku. Jest to jeden z powodów, dla których coachowie często spotykają się z ze swoimi coachee. Im bardziej klient jest świadomy, że coach analizuje jego postępy, tym bardziej prawdopodobne, że skupi się na zadaniu.
Executive coaching pomaga również klientom w budowaniu mostu między działaniami a celami w ramach zogniskowanych planów działania. Plany te określają to, co klienci zrobią (bądź nie), pozwalając im na efektywne wykorzystanie swojego czasu i osiągnięcie najlepszych wyników.
2. Excutive coaching pomaga klientom definiować cele i strategie, które będą dotyczyć ogólnego sensu podejmowanych działań i prowadzić do maksymalizacji efektów, koncentracji wysiłku i zaangażowania.
Zdefiniowanie właściwych celów i strategii ma zasadnicze znaczenie dla sukcesu klienta. Jeśli klienci poczują wystarczająco silne pragnienie osiągnięcia celów, cele te napędzą ich do wykorzystania pełni potencjału.
Gdy coach zidentyfikuje motywację klienta, coachee łatwiej zaangażuje się w tworzenie planów działania, wykaże większą wytrwałość wobec przeszkód, a także chętniej weźmie odpowiedzialność za realizację swoich celów.
3. Executive coaches oceniają potrzeby klientów w zakresie rozwoju kompetencji, wiedzy i cech osobowościowych oraz zachęcają do "bycia właścicielem" własnego potencjału rozwojowego.
Kiedy coachowie uzmysławiają klientom obecny poziom ich umiejętności oraz obraz potencjalnych "nowych rzeczywistości" (takich, w których byliby gdyby realizowali całość swojego potencjału), luki rozwojowe zazwyczaj stają się oczywiste. W takich przypadkach coachowie mogą zalecić dodatkowe szkolenie i/lub pomagać w tworzeniu planów rozwojowych.
I chociaż taki coaching często koncentruje się na natychmiastowym zwiększeniu skuteczności biznesowej, ważne jest, aby pamiętać, że zmiana nie następuje z dnia na dzień. Sukces wymaga wysiłku i nieustającego rozwoju i to w perspektywie długoterminowej.
4. Wbrew obiegowej opinii, moim zdaniem executive coaching powinien czasem oferować doradztwo.
W coachingu biznesowym i coachingu typu executive coachowie stają się czasem doradcami. Co prawda głównym celem coachingu jest zadawanie pytań i umożliwienie znalezienia własnych odpowiedzi, jednakże coachowie wiedzą także kiedy oferować bezpośrednie porady dotyczące konkretnych działań i szans biznesowych.
W tym sensie coaching biznesowy lub executive coaching różni się od innych rodzajów coachingu – natychmiastowe porady są akceptowalne, a w niektórych sytuacjach nawet konieczne.
Najważniejsze jest właściwe zakomunikowanie rady. W zależności od poziomu wiedzy klienta, coach musi ustalić, czy powinien być bardziej kierujący („zrób tak”) czy ułatwiający („przepracujmy to wspólnie”). Im mniej doświadczony klient, tym więcej porad kierujących zda egzamin. Im bardziej doświadczony klient, tym lepiej działa podejście ułatwiające.
Byłem kiedyś w sytuacji, w której stosunkowo młody członek zarządu jednej z polskich spółek zaraz po przejęciu innej firmy miał dylemat dotyczący zmian kadrowych. Zdaniem coachee w przejętej firmie mnożyły się sytuacje bez mała patologiczne. Nie będę się tu mocno rozwijał ale po dłuższej rozmowie zasugerowałem klientowi zwolnienie jednego z dyrektorów nowo przejętej firmy, motywując decyzję tym, że często to nieetyczne działania płynące „z góry” dają przykład i zachęcają pracowników do mało etycznych działań - zgodnie ze starym porzekadłem „ryba psuje się do głowy”. Klient przespał się z decyzją, po 2 dniach zwolnił dyrektora, a ze zwolnienia uczynił przykład i ostrzeżenie. W przeciągu kilku miesięcy wiele zachowań i działań uległo zmianie. Przy okazji wysłał silny sygnał o tym, że nie boi się trudnych decyzji i nie będzie tolerował działań i zachowań na szkodę spółki . Czasem trzeba doradzić, to tak ja w sporcie - jeśli coach widzi zachowania, które trzeba skorygować mówi o tym zawodnikowi wprost.
5. W executive coachingu coachowie rozumieją co motywuje każdego klienta i podejmują działania w celu uwydatnienia tych czynników.
Podczas pracy w szczytowym momencie motywacji, klienci mierzą się z wyzwaniami i dążą do osiągnięcia celów. Zaciskają zęby i skupiają uwagę w całości na wkładaniu wysiłku w osiągnięcie rezultatów. Dzięki wsparciu motywacyjnemu ze strony dobrego coacha klient może utrzymywać wysoki poziom energii i chęci działania przez dłuższy okres czasu.
Jakie kompetencje powinien posiadać executive coach?
Executive i biznes coaching jest kluczowym elementem skutecznego zarządzania, a korzyściami płynącymi z wprowadzenia kultury coachingowej są poprawienie produktywności i wyników biznesowych.
Executive coaching, który swoimi początkami sięga aż do lat czterdziestych ( M. Anderson & Kampa - Kokesch, 2001), zyskał na popularności dopiero w XXI wieku. Szeroko rozumiany „executive coaching” jest swoistym rodzajem szkolenia mającym na celu poprawę zdolności przywódczych i wydajności menedżerów wysokiego szczebla.(Zob. Axmith, 2004; Blattner, 2005; Cocivera & Cronshaw, 2004, Turner, 2006). Coraz częściej uznaje się „executive coaching” za wyjątkowo skuteczne podejście do rozwoju firmy. „Executive coaching” stał się popularny między innymi z dlatego, że przede wszystkim pomaga kierownictwu zmienić głęboko zakorzenione zachowania przywódcze. Ponadto kierownicy wyższego szczebla cenią sobie prywatność, a „executive coaching” jest metodą rozwoju, która im to zapewnia.
Executive coaching, zgodnie ze swoją naturą, musi radzić sobie z oczekiwaniami zainteresowanych stron. Executive coach aby sprostać oczekiwaniom swoich klientów musi posiadać ogromną wiedzę z zakresu szeroko pojętego zarządzania. Kampa – Kokesch ( 2007), Anderson, Johnson, and Reding (2006) są zdania, iż executive coach musi sprawnie poruszać się po takich dyscyplinach jak biznes, psychologia, nauki o organizacji i inteligencja emocjonalna. Executive coaching cechuje podejście multidyscyplinarne. (Chmielecki, 2009).
Mimo jasnej różnicy pomiędzy coachingiem a doradztwem i innymi pokrewnymi formami, oraz faktem, iż cała rzesza coachów twierdzi, iż to klient posiada niezbędną wiedzę a ich rolą jest jedynie zadanie odpowiednich pytań to właśnie ta wiedza jest niezbędna po to by coach mógł postawić właściwe pytania. Bez tej wiedzy proces executive coachingu będzie bezwartościowy.
Z badań wynika, iż profesjonalizm i przydatność executive coacha nie są związane wyłącznie z posiadanym wykształceniem, certyfikatami i ukończonymi kursami, ale w przypadku executive coacha przede wszystkim z szerokim zakresem wiedzy i kompetencji m.in. w obrębie ogólnej wiedzy biznesowej, wiedzy o organizacji, psychologii, zarządzania oraz szerokim praktycznym doświadczeniem. Badania jasno pokazują, że doświadczenie jest kluczowe a pschychologwie, doradcy czy psychoterapeuci bez doświadczenia w biznesie są w tym procesie po prostu bezwartościowi.