Po czym poznać negocjatorów typu wygrany-przegrany?

Po czym poznać negocjatorów typu wygrany-przegrany?

Po czym poznać negocjatorów typu wygrany-przegrany?

Wiele już napisano o sztuce negocjowania, jednak nadal wiele osób traktuje je wyłącznie jako wojnę lub walkę - (generalnie grę o sumie zerowej).

Czasami musimy dojść do porozumienia z członkami zespołu, bądź partnerami strategicznymi, którzy będą odgrywali istotną rolę w lub dla naszej organizacji. Tego rodzaju sytuacje wymagają kooperatywnego podejścia, którego celem jest zapewnienie trwałości relacji na długo po tym jak negocjacje zostaną zakończone.

Jak negocjować: agresywnie czy kooperatwynie?

Istnieją dwie zasadnicze kategorie procesów negocjacyjnych, z jakimi często mierzą się negocjatorzy.

Pierwszą z nich obejmuje  jednorazowe zdarzenia, w których jasno widać kto jest zwycięzcą, a kto poniósł fiasko. Dobrą ilustracją tej kategorii jest tzw. „jednorazowy strzał” a zatem sytuacja, w której np. nie będziemy dalej budować relacji pomiędzy organizacjami lub jednostkami (np. sprzedaż mieszkania, lub samochodu). W tej sytuacji sprzedawca dąży do zmaksymalizowania ceny i nie interesuje się zbytnio długoterminowymi skutkami umowy. W końcu w momencie gdy porozumienie zostaje osiągnięte, nie będziemy już zmuszeni współpracować więcej z naszym klientem. Negocjatorzy są więc niemal zachęcani aby postrzegać sytuację jak grę o sumie zerowej, w której jedna strona wygrywa, a druga przegrywa. Prowadzi to w naturalny sposób do działań bardziej agresywnych.

Druga kategoria procesów negocjacyjnych dotyczy sytuacji, gdy obydwie zaangażowane strony muszą podtrzymać relację jeszcze długo po tym jak wypracowano porozumienie, jest o wiele bardziej złożona i wymaga od nas wyrafinowanego podejścia. Należy dodać, że nieuchwytne wartości takie jak zaufanie czy szacunek mają niesłychane znaczenie w biznesie. Zawsze powinno się rozważyć ich rolę we własnej strategii negocjacyjnej.

Niestety, wielu negocjatorom nie udaje się dostrzec różnicy między tymi dwoma perspektywami i podchodzą do problemu od złej strony. Czym zatem charakteryzują się negocjatorzy typu wygrany-przegrany?

Po czym poznać negocjatorów typu wygrany-przegrany?

Istnieje kilka czynników, które pomogą rozpoznać negocjatorów typu wygrany-przegrany:

1. Skrajne stanowisko początkowe. Osoby negocjujące w tym stylu zawsze zaczynają negocjacje od stawiania twardych żądań oraz absurdalnych ofert. W ten sposób starają się wpłynąć na poziom oczekiwań drugiej strony.

2. Ograniczona władza. Negocjatorzy twierdzą, iż nie mają władzy, która umożliwiałaby im pójście na jakiekolwiek ustępstwa albo mają jej bardzo niewiele.

3. Taktyki emocjonalne. Agresywni negocjatorzy podnoszą głos i irytują swoim zachowaniem, jeżeli czują, iż ktoś chce ich wykorzystać. Potrafią nawet wyjść z sali konferencyjneji w ten sposób przerwać negocjacje.

4. Godzenie się na ustępstwa jest postrzegane jako słabość. Jeżeli negocjator ulega lub poddaje się w jakichś kwestiach, nie powinien liczyć na ich wzajemność.

5. Kolejnym czynnikiem jest niechęć do ustępstw. Negocjatorzy opóźniają wszelakiego rodzaju ustępstwa ze swojej strony a godzą się jedynie na takie kompromisy, które w niewielkim stopniu zmuszają ich do zmiany zajmowanego stanowiska.

6. Ignorowanie terminów. Negocjatorzy sprawiają wrażenie jak gdyby czas nie miał dla nich znaczenia

Dobrego dnia!

Michał

Autor: dr Michał Chmielecki, prof.

Jestem autorem bestsellerowych książek. Od ponad 15 lat doradzam firmom, prowadzę warsztaty i coaching w zakresie kompetencji przywódczych. Mam nadzieję, że Projekt Przywództwo pomoże Ci rozwijać wiedzę w zakresie komunikacji i przywództwa oraz zainspiruje Cię  do wdrażania zmian i ciągłego rozwoju. 

P.S. Jak zawsze zapraszam Cię do dołączenia do moich kanałów w mediach społecznościowych. Dziękuję za poświęcony czas!