Siła feedbacku. Jak poszukiwać dobrych informacji zwrotnych na temat swojego działania.
Siła feedbacku. Jak poszukiwać dobrych informacji zwrotnych na temat swojego działania.
Przemyślana informacja zwrotna pomaga w rozwoju zarówno osobistym, jak i zawodowym.
Jest to cenny podarunek od tych, którzy dbają o Twój osobisty i zawodowy sukces. Przekazywanie feedbacku nie jest łatwe. A inni przekażą Ci informacje zwrotne tylko wtedy, gdy będziesz dla nich przystępny i pozwolisz im czuć się komfortowo.
Nieustannie otrzymujemy i przekazujemy informacje zwrotne. Bez względu na to, czy są one wyrażone w mowie lub piśmie, czy ukryte w gestach lub tonie głosu, informacja zwrotna przekazuje nam cenne informacje o naszych zachowaniach.
Tak wielu z nas nie wie, jak skutecznie przyjąć feedback. Istnieje tendencja do natychmiastowej defensywy lub próby zracjonalizowania złej oceny. Porzućmy to podejście. Jest bezproduktywne. Co zamiast tego? Oto kilka wskazówek:
1. Poproś o opinię!
Wszyscy mamy martwe punkty, które inni mogą pomóc oświetlić. Nie bój się zasięgać porad i opinii na temat tego, jak sobie radzisz i co możesz zrobić, aby poprawić swoją pracę.
2. Poproś o więcej!
Możesz poprosić o więcej szczegółów za każdym razem, gdy ktoś udzieli Ci informacji zwrotnej. Jest to najlepszy sposób na pełne zrozumienie myśli, jakie dana osoba ma na temat Twojej pracy i Twojego zachowania.
3. Uważnie wysłuchaj wiadomości.
Przekazywanie informacji zwrotnych jest dla wielu osób wyzwaniem. Jesteśmy nastawieni tak, by nie ranić uczuć innych.
Dlatego też przekazywanie komuś uczciwych informacji zwrotnych może wymagać “odrobiny” odwagi. A czasem słowa te nie brzmią całkiem dobrze. Nie dajcie się zwieść słowom, w które feedback jest owinięty. Zamiast tego posłuchajcie komunikatu i postarajcie się wyciągnąć z niego wnioski. Dobrze oceń intencje rozmówcy.
4. Dostrzeż możliwość współpracy.
Kiedy ktoś udzieli Ci informacji zwrotnej, skorzystaj z okazji, aby współpracować z tą osobą. Zapoznaj się z innymi pomysłami na to, jak możesz stać się lepszy.
5. Doceń to staranie!
Ktoś troszczy się na tyle, że chce ci pomóc. Postrzegaj to jako okazję do tego, by docenić to osobę i stać się lepszym w tym, co robisz. Jeśli się bronisz, przestajesz słuchać a innych zniechęcasz do dzielenia się ta opinią..
Przestań!
Wysłuchaj i zsyntetyzuj poradę, którą właśnie otrzymałeś a temu, który Ci ją przekazał podziękuj.
6. Ustal, co zrobisz z informacją zwrotną.
Prawdą jest, że nie wszystkie informacje zwrotne są konstruktywne, ale zazwyczaj w każdej informacji zwrotnej, którą otrzymujesz, znajduje się jakieś ziarno prawdy i wartości. Wyszkol się w poszukiwaniu tego ziarna w nawet najbardziej negatywnej reakcji na Twoją pracę i zachowanie.
Chociaż nie łatwo jest przyjmować informacje zwrotne, starajmy się postrzegać je jako okazję do nauki i poprawy. Informacja zwrotna może wzmocnić Twoje istniejące mocne strony, utrzymać zachowanie zorientowane na cel, wyjaśnić skutki zachowania oraz zwiększyć zdolność do samodzielnego wykrywania i usuwania błędów.
Dobrego dnia.
Michał
Autor: dr Michał Chmielecki, prof.
Jestem autorem bestsellerowych książek. Od ponad 15 lat doradzam firmom, prowadzę warsztaty i coaching w zakresie kompetencji przywódczych. Mam nadzieję, że Projekt Przywództwo pomoże Ci rozwijać wiedzę w zakresie komunikacji i przywództwa oraz zainspiruje Cię do wdrażania zmian i ciągłego rozwoju.
P.S. Jak zawsze zapraszam Cię do dołączenia do moich kanałów w mediach społecznościowych. Dziękuję za poświęcony czas!
Może zainteresują cię również:
Millenialsi (Pokolenie Y) - Jakimi są liderami, co cenią, jak zarządzają i jak zarządzać nimi?
Jak pokonać syndrom grupowego myślenia w Twoim zespole?
Ustalanie celów a autosabotaż. Co powoduje sabotowanie samego siebie?
Jak rozwiązywać problemy? Pytania ułatwiające rozwiązywanie problemów