Jak zdobyć szacunek jako lider nowego zespołu?
Jak zdobyć szacunek jako lider nowego zespołu?
Jednym z typowych i ważnych wyzwań nowych liderów jest zdobycie szacunku swojego zespołu
Nie jest to łatwe. Jak można sobie lepiej z tym poradzić?
1/Wejdź w tryb nauki.
Tak jak twój nowy zespół musi się do ciebie dostosować, tak i ty musisz dopasować się do nich. Jeśli zostaniesz nowym liderem i będziesz zachowywać się tak, jakbyś wszystko wiedział, jest duża szansa, że stracisz szacunek od razu na starcie.
Odpuść sobie podejście “my way or the highway”. Ono działało - dekadę lub dwie temu. Częścią aklimatyzacji jest uczenie się od swoich pracowników, tego “jak to się tutaj robi”. Zrób to zanim zaczniesz przepisywać zasady. Jasne jest, że zawsze masz jakiś punkt widzenia, ale ważne jest, byś zachowywał otwartą postawę i uczył się. Nawet jeśli zostałeś powołany do pełnienia funkcji agenta zmiany, to pracownicy i tak nadal chcą widzieć, że uczysz się ich kultury pracy. Bardzo często zdarza się, że menedżerowie nie poświęcają wystarczająco dużo czasu na słuchanie i uczenie się od swoich pracowników.
Zdobywanie szacunku działa w obie strony. Aby twój zespół mógł cię szanować, musisz z kolei pokazać im, że ty też ich szanujesz. Poznanie poszczególnych osób na poziomie osobistym, jak i zawodowym, pokaże, że je doceniasz i poprawisz relacje w pracy.
2/Bądź przejrzysty co do swoich motywów.
Nowy menadżer będzie naturalnie budził podejrzenia i niepokój wśród członków zespołu. Twoje intencje są dla nich nieznane, a to może ich nieco przerazić. Bądź tak szczery, jak tylko potrafisz, jeśli chodzi o dzielenie się swoimi celami, zwłaszcza gdy rozpoczynasz nowe projekty lub wprowadzasz produkty na rynek.
Informuj pracowników o tym, co się dzieje, a także o motywacjach, które stoją za Twoimi wyborami. Nie pozwól im wyciągać własnych wniosków. A w razie konieczności dostarczenia złych wiadomości, nie próbuj nimi manipulować.
3/Najlepsze, co możesz zrobić dla swojego zespołu, to być z nimi na równi.
Jeśli twoja firma jest w trudnym okresie przejściowym, możesz powiedzieć: "W tej chwili jest nam wszystkim bardzo ciężko, ale ja trzymam z wami. Jeśli będziecie mieli problemy, przyjdźcie do mnie, a ja pomogę wam je rozwiązać."
4/Bądź dostępny i osiągalny
Ważne jest, aby Twoi pracownicy czuli, że mogą przyjść do Ciebie z problemami lub kiedy potrzebują pomocy, więc upewnij się, że wiedzą, że jesteś dla nich zawsze dostępny. Jeśli często przebywasz poza biurem, upewnij się przynajmniej, że możesz się z nimi skontaktować przez e-mail lub telefon.
5/Nie czekaj na feedback proś o niego
Wielu liderów popełnia błąd polegający na tym, że niechętnie zwracają się o informacje zwrotne do swoich pracowników. Prawie każdy menedżer mówi, że ma politykę otwartych drzwi ale jeśli chodzi o feedback, który to on ma “zgarnąć” niewiele płynie z tego korzyści. Zamiast siedzieć i czekać, aż pracownicy do ciebie przyjdą i podzielą się z Tobą informacją o tym jak widzą Twoje działania, idź do nich i poproś o feedback. Nie mów tylko, że jesteś otwarty na czyjeś opinie. Powiedz: "Naprawdę doceniam twoją opinię. Wpiszmy czas do kalendarza, żebyśmy mogli porozmawiać o tym, co się dzieje."
Wspaniali liderzy również swobodnie przekazują swoje opinie pracownikom. Pochwała publicznie; konstruktywna krytyka prywatnie Negatywne opinie nigdy nie powinny stanowić części publicznego dyskursu. Nawet jeśli Twoja cierpliwość jest testowana, trzymaj język na wodzy. Będzie to korzystne zarówno dla Ciebie, jak i Twojego pracownika. Jako istoty ludzkie, nie reagujemy dobrze na krytykę -szczególnie publiczną. Większość z nas przechodzi w tryb obronny, kiedy ktoś udziela nam krytycznej opinii. Lepiej robić to na osobności.
6/Powiedz pracownikom, co mają robić, a nie jak to robić.
Utrzymanie motywacji i zaangażowania swojego zespołu buduje zaufanie i szacunek. Jednak obecnie ludzie nie chcą podążać za liderami w przyszłość, chcą ją współtworzyć. Mówiąc wprost - przyj się się wszelkim próbom mikrozarządzania swoimi podwładnymi. Efektywne delegowanie jest ważnym elementem, dzięki któremu można stać się szanowanym przywódcą - a ludzie często mają problem z zaufaniem do szefa, który nie może się oprzeć pokusie mikrozarządzania. Tak więc, kiedy przydzielasz pracownikom ważne zadania, bądź na bieżąco z ich oczekiwaniami, a następnie stań z boku i pozwól im robić co do nich należy.
7/Przyznaj się do błędu i wyluzuj
Przyznaj się do własnych błędów Błędy się zdarzają, wszyscy jesteśmy przecież ludźmi. Jeśli się pomylisz, miej przynajmniej odwagę przyznać się do swojego błędu i podjąć niezbędne kroki, aby go naprawić. Twój zespół będzie cię za to bardziej szanował i będzie stanowił dobry przykład tego, czego oczekiwałbyś od nich w podobnej sytuacji.
Nikt nie może zrobić wszystkiego idealnie, więc daj sobie trochę luzu. Szanse są takie, że nie będziesz idealnym szefem przez cały czas. Prowadzenie zespołu nie jest łatwe, ale jeśli będziesz zaangażowany w swój własny rozwój, będziesz miał więcej dobrych niż złych dni.
Dobrego dnia.
Michał
Autor: dr Michał Chmielecki, prof.
Od ponad 15 lat doradzam firmom, prowadzę warsztaty i coaching w zakresie kompetencji przywódczych. Mam nadzieję, że Projekt Przywództwo pomoże Ci rozwijać wiedzę w zakresie komunikacji i przywództwa oraz zainspiruje Cię do wdrażania zmian i ciągłego rozwoju.
P.S. Jak zawsze zapraszam Cię do dołączenia do moich kanałów w mediach społecznościowych. Dziękuję za poświęcony czas.
Może zainteresują cię również:
Millenialsi (Pokolenie Y) - Jakimi są liderami, co cenią, jak zarządzają i jak zarządzać nimi?
Jak pokonać syndrom grupowego myślenia w Twoim zespole?
Ustalanie celów a autosabotaż. Co powoduje sabotowanie samego siebie?
Jak rozwiązywać problemy? Pytania ułatwiające rozwiązywanie problemów