Millenialsi (Pokolenie Y) - Jakimi są liderami, co cenią, jak zarządzają i jak zarządzać nimi?

Millenialsi (Pokolenie Y) - Jakimi są liderami, co cenią, jak zarządzają?

Millenialsi (Pokolenie Y) - Jakimi są liderami, co cenią, jak zarządzają i jak zarządzać nimi?

Nietrudno zauważyć, że, jeśli chodzi o podejście do pracy, millenialsi (pokolenie y) są zupełnie inni od pokoleń, z którymi mieliśmy do czynienia dotychczas. Aby wspierać i zarządzać millenialsami, konieczne jest więc zwrócenie uwagi na ich wartości, priorytety i zachowania w miejscu pracy.

Często od dyrektorów i menadżerów słyszę negatywne opinie o millenialsach. Mówi się o nich, że zachowują się roszczeniowo, są leniwi i oczekują szybkiego rozwoju. Nie zgadzam się z tym twierdzeniem.

Faktem, jest Pokolenie Y, również znane jako „millenialsi”, ma wyraźnie odmienne postrzeganie kwestii związanych z samym miejscem pracy, jak również inny pogląd na profesjonalizm oraz rolę i cel przywództwa.

Obecni liderzy, z których większość nie jest millenialsami, są tym ich podejściem coraz bardziej sfrustrowani, ponieważ duża część elementów ich strategii i taktyk zarządzania nie działa na nowych pracowników.

Współpracowałem dotychczas z bardzo wieloma szefami i przedsiębiorcami-millenialsami. Jako pokolenie są bardzo utalentowani, świetnie wykształceni,  mają duże doświadczenie na arenie międzynarodowej, są wydajni i przy tym „ludzcy”. Dobrze pracuje im się zarówno z generacją X jak i innymi millenialsami.  Nie sposób nie zauważyć, że w kwestii przywództwa wielu z tych millenialsów zaczęło stosować nowy zestaw zasad i wartości.

Zestawy te w wysokim stopniu poddają się modelowaniu, są plastyczne, przystosowalne i personalizowane. Sami szefowie millenialsi są elastyczni, rozumieją różnice pomiędzy ludźmi i skupiają się na rozwiązaniach. Lubią i potrafią współpracować. Nie boją się porażki i zdeterminowani dążą do tego, co inni uważają za niemożliwe. Charakteryzują się niewielką tolerancją dla nieefektywności. Pokolenie to  jest ze sobą znakomicie skomunikowane i świadome społecznie.

Millenialsi (pokolenie y) chcą zarobić na dobre życie jak i mieć wpływ na otaczający ich świat. Nie postrzegają oni tych dwóch celów jako wzajemnie się wykluczających.

 Wszyscy millenialsi mają jedną wspólną cechę: chcą coś zmienić. Badania sugerują, że nie są motywowani głównie pieniędzmi. Prawie połowa millenialsów identyfikuje wspomaganie innych jako podstawową motywację przywództwa. W dzisiejszych czasach chodzi już nie tylko o cyferki na koncie – mniej niż 5% millenialsów podaje pieniądze jako powód, dla którego chcieliby pełnić rolę lidera.

Oto cechy, które czynią z millenialsów świetnych liderów:

Millenialsi (Pokolenie Y) - Jakimi są liderami, co cenią, jak zarządzają i jak zarządzać nimi?

Pierwsza cecha millenialsów (pokolenia y): Znajomość różnic kulturowych i znaczenie różnorodności

W miarę jak kadra kierownicza wyższego szczebla zaczyna przechodzić na emeryturę, a przedsiębiorstwa stają w obliczu zmieniających się potrzeb i dynamiki globalnego rynku pracy, wielu z nich zwraca się ku millenialsom i przekazuje dowodzenie w ich ręce. To pokolenie jest najbardziej doświadczonym międzynarodowo pokoleniem. Dzięki temu wnosi do miejsca pracy zupełnie nową perspektywę niezbędną do rozwoju każdej organizacji. Różnorodność (ang. diversity) czymś o wiele ważniejszym niż uważano w latach 90-tych. Korporacje zdają sobie teraz sprawę, że bez różnorodności nie będą w stanie się rozwijać i dokonywać ekspansji na rynki międzynarodowe. Zróżnicowanie, napędzane globalizacją, jest dziś koniecznością.  

85% utalentowanych millenialsów na całym świecie uznało różnorodność i włączenie społeczne (ang. social inclusion) za ważne przy wyborze miejsca pracy. Istnieje jednak rozbieżność między kandydatami a pracodawcami, jako że 71% kandydatów uważa, że wielu pracodawców, którzy promują różnorodność, po prostu spełnia swoje obowiązki prawne, a nie rzeczywiście popiera inicjatywy na rzecz różnorodności. Istotne jest, aby organizacje włączyły różnorodność do swoich systemów wartości i sprawnie komunikowały ją potencjalnym kandydatom za pomocą promocji marki jako pracodawcy.

Przedsiębiorstwa powinny, jednakże, pójść o krok dalej, stuprocentowo integrując różnorodność z biznesem. Millenialsi (pokolenie y) są chętni do udziału w inicjatywach na rzecz różnorodności i z przyjemnością będą uczestniczyć we wszelkich projektach i inicjatywach, które sprzyjają tworzeniu bardziej integracyjnego środowiska pracy. Z tego powodu różnorodność jest ważna nie tylko dla przyciągnięcia utalentowanych millenialsów, ale także dla zachowania ich i utrzymania ich zaangażowania w organizację.

Millenialsi (Pokolenie Y)

Millenialsi (Pokolenie Y)

Druga cecha millenialsów (pokolenia y): Innowacyjność

 Millenialsi uwielbiają technologię i ciągłe poszukiwanie sposobów na udoskonalanie systemów wszelkiego typu. Ze względu na niską tolerancję dla nieefektywności dużych organizacji wielu millenialsów chce prowadzić własną działalność gospodarczą. Jest to gwałtowna zmiana postawy w porównaniu z większością baby boomersów, którzy bezpiecznie wspinali się po szczeblach hierarchii korporacyjnej i których mantrą stała się „awersją do ryzyka”. Niedawne badanie wykonane przez Deloitte ujawniło, że wielu millenialsów jest sfrustrowanych przez niezdolność i nieefektywność przedsiębiorstw w zakresie innowacji i szybkiego reagowania na zmiany. Postrzegają korporacje jako powolne jednostki, które ugrzęzły w biurokracji.

 Trzecia cecha millenialsów (pokolenia y): Przedsiębiorczość

 Pokolenie y nie waha się szukać możliwości rozwoju. Nie boją się również podejmować ryzyka. Są przedsiębiorczy i chcą elastyczności. Wielu z nich dąży do posiadania własnej firmy i budowania własnej organizacji. Nie oczekują, że korporacje będą się nimi opiekować. Nie spodziewają się, że będą pracować w tej samej firmie przez 30, 20, a nawet 10 lat.

Czwarta cecha millenialsów (pokolenia y):  Dostosowanie

By móc obecnie odnosić sukcesy musimy być zdolni do adaptacji. Millenialsi dorastali obserwując, jak technologia stale zmienia ich świat i są przyzwyczajeni do szybkich zmian. Korporacje zaczynają zdawać sobie sprawę z tego, że mogą wypełnić swoje luki operacyjne dzięki elastycznej i zwinnemu zachowaniu millenialsów. Pokolenie y jest przyzwyczajone do konieczności dostosowania się do zmieniających się okoliczności.

 Piąta cecha millenialsów (pokolenia y): Współpraca

Bardzo widoczna w start-upach, współpraca jest wyłaniającym się paradygmatem gospodarczym. Gospodarka oparta na współdziałaniu to naturalne środowisko millenialsów. Oni wiedzą, jak dzielić się zasobami i pomysłami. Są to gracze drużynowi. Bardziej niż jakiekolwiek poprzednie pokolenie rozumieją siłę współpracy. Millenialsi bezproblemowo funkcjonują w różnych typach sieci, również z rotacyjnym przywództwem.

6 cecha millenialsów (pokolenia y): Znajomość technologii

Większość millenialsów “śpi z telefonami”. Technologia jest w pełni obecna w ich codziennym życiu. Działania w sferze cyfrowej nie są czymś, co planują w swoim kalendarzu, tak jak znaczna większość boomerów, jest to po prostu część ich samych. Postrzegają technologię jako sposób na zwiększenie wydajności i mają mało cierpliwości dla nieefektywności, jakiej doświadczają w wielu korporacjach, których procesy wydają się im archaiczne.

Według Deloitte, „dzisiejsze środowisko rynkowe stawia na szybkość, elastyczność i przywódczą zdolność w niepewnych sytuacjach”. Konkluzje te opisują cechy charakterystyczne dla wielu millenialsów. Dobrze wykształcone pokolenie y posiada dużą pewność siebie, dużo energii i efektywnie realizuje wiele zadań. Wierzą, że dobrze sobie radzą. Są zdeterminowani, by korporacje, które opuszczają, działały nieco lepiej po ich opuszczeniu niż przed dołączeniem, pracują mądrzej.  Millenialsi nie czekają, aż ktoś powie im, co robić. Sami poruszają się do przodu.

Jest  mało prawdopodobne by można zmienić postawę millenialsa. Współczesni liderzy muszą więc przestać narzekać na to pokolenie i jego różnice i zaakceptować je. Przyszłość oparta będzie na elastycznym przywództwie skupionym na zachowaniu właściwych wartości. Pracuj z millenialsami zamiast przeciwko nim, a będziesz mógł lepiej rozwinąć siebie i swój biznes.


Jak zarządzać millenialsami?

Do 2025 r. pokolenie to zdominuje miejsca pracy, w związku z tym prędzej czy później będą one musiały się zmienić. Ponieważ baby boomerzy (urodzeni 1946-1964) odchodzą już na emeryturę, a wiele korporacji boryka się już z niedoborem talentów, millenialsi zaczną zajmować stanowiska kierownicze wcześniej niż ich poprzednicy. Reprezentanci pokolenia X nie wystarczą już by obsadzić te stanowiska. Za chwilę millenialsi staną się ogromną siłą i zdominują miejsce pracy i trendy kulturowe w sposób, w jaki Generacja X już nie będzie w stanie.

Biorąc pod uwagę te różnice, obecni liderzy muszą zastanowić się nad nowymi stylami kierowania tymi pracownikami i w jaki sposób włączyć priorytety millenialsów do procesów organizacyjnych. Dodatkowo, w miarę jak millenialsi sami zaczną osiągać stanowiska kierownicze, organizacje powinny zastanowić się, w jaki sposób ci liderzy i ich własne style zarządzania będą się różnić od styli tych liderów, których zastąpili.

„Zasiedziała” kadra, ta z powyżej 20-25 latami doświadczenia oczekuje, że nowe talenty będą trzymały się starych wartości i metod, jednakże obecnie takie myślenie nie może być już bardziej przestarzałe.

Przyjęcie nowego paradygmatu przywództwa wymaga przejrzystości, odpowiedzialności, empatii, wizji i cierpliwości od wszystkich stron.

Pięć kroków, które liderzy mogą podjąć, aby stać się lepszymi szefami millenialsów.

Elastyczność w przywództwie wymaga eksperymentowania, adaptacji i wykorzystania kreatywności do budowania organizacji o zróżnicowanej kadrze.

Choć przewodzenie millenialsom dla wielu wydaje się zarówno czymś niechcianym, jak i czasami zniechęcającym, nie jest to kwestia opcjonalna.

Nie wszystkie strategie będą pasować do wszystkich sytuacji.

  1. Zadawaj pytania inaczej, a co najważniejsze, słuchaj uważnie zarówno tego, na co udzielono odpowiedzi, jak i tego, na co jej nie udzielono.

  2. Zmieniaj rzeczy częściej niż jesteś przyzwyczajony i nie bój się braku komfortu i rutyny.

  3. Eksperymentuj z dystrybucją większej swobody w wykonywaniu pracy we własnym tempie, wyraźnie wskazując pracownikom, że muszą zaangażować się w konkretne zadania i szanować ramy czasowe oraz że dobro zespołu zależy również od ich wysiłków.

  4. Aktywnie zabiegaj o ich opinie i wkład. Zaangażuj ich i wyjaśnij, dlaczego potrzebujesz ich pomocy w sprawieniu, by millenialsi poczuli się mile widziani, byli produktywni i zrozumieli, jak ważna jest ich rola.

  5. Zwracaj się z prośbą o wypowiedzi na temat tego, co ich przyjaciele myślą o Twojej firmie, w kategoriach produktów, usług, brandingu i pracy, i daj sobie pomóc w usprawnianiu tych kwestii.

Ważne jest, aby liderzy nie czuli, że zmieniają się wbrew własnej woli i własnemu lepszemu osądowi. Warunki biznesowe zmieniają się, zmienia się struktura populacji (co ważne jest zarówno dla pracowników, jak i klientów), a liderzy muszą zaakceptować te zmiany, aby odnieść sukces.

Większość firm nie jest „modnymi” firmami z branży hi-tech, które znane są z przyciągania millenialsów, głównie dlatego, że są prowadzone przez liderów w tym podobnym wieku. Większość firm powinna spojrzeć na obecny stan rzeczy realistycznie i świeżo, zaangażować się, poprosić o informacje zwrotne i posłuchać. Zarówno Twoi klienci, jak i pracownicy pokochają takie podejście.

Dobrego dnia.

Michał

Autor: dr Michał Chmielecki, prof.

Jestem autorem bestsellerowych książek. Od ponad 15 lat doradzam firmom, prowadzę warsztaty i coaching w zakresie kompetencji przywódczych. Mam nadzieję, że Projekt Przywództwo pomoże Ci rozwijać wiedzę w zakresie komunikacji i przywództwa oraz zainspiruje Cię  do wdrażania zmian i ciągłego rozwoju. 

P.S. Jak zawsze zapraszam Cię do dołączenia do moich kanałów w mediach społecznościowych. Dziękuję za poświęcony czas!