Najczęstsze błędy w zarządzaniu projektami

Najczęstsze błędy w zarządzaniu projektami

Najczęstsze błędy w zarządzaniu projektami

Jesteś kierownikiem projektu, który musi żonglować wieloma projektami jednocześnie, nie psując żadnego z nich. Mimo to, nadzorowane przez Ciebie projekty wymagają więcej czasu na ukończenie i kosztują znacznie więcej niż zakładał pierwotny budżet. Daje to bezsenne noce, a nawet gdy śpisz, masz koszmary. Czy to wszystko brzmi znajomo? Jeśli tak, musisz pomyśleć o przyczynach niepowodzenia projektów. Błędy w zarządzaniu projektami - kiedy je analizujesz, zdasz sobie sprawę, że być może popełniasz kilka z nich. Poniżej 10 najczęstszych błędów w zarządzaniu projektami.

W tym poście omówię 3 najważniejsze z nich.

  • Wyznaczanie celów bez zgody zespołu

  • Pozwalanie, aby zakres wyrósł z proporcji

  • Niepriorytetowanie zadań i projektów

  • Niekompetentny kierownik projektu i zespół

  • Słaba komunikacja między zespołem a zainteresowanymi stronami

  • Ręczne wykonywanie wszystkich zadań

  • Słabe zarządzanie zasobami

  • Wybór niewłaściwej metodyki zarządzania projektem

  • Nieprawidłowe zarządzanie zmianą

  • Ignorowanie kierunku działania firmy przy wyborze projektów

Najczęstsze błędy w zarządzaniu projektami

1. Wyznaczanie celów projektu bez zgody zespołu

Przed ustaleniem celów i sporządzeniem prognoz dotyczących nadchodzących projektów, ważne jest, abyś zorganizował spotkanie otwierające projekt z wszystkimi członkami zespołu. Spotkanie to pomoże Ci ustalić właściwe oczekiwania i sprawi, że Twój zespół będzie zorganizowany wewnętrznie, ponieważ każdy wie, jakie będą jego role i obowiązki. Co więcej, zaoszczędzi Ci to czasu na wyznaczanie nierealnych terminów, co jest jedną z największych przyczyn niepowodzenia projektów.

Według badania KPMG, 60% projektów kończy się niepowodzeniem, ponieważ termin ich realizacji jest krótszy niż rok.

Ustalenie nierealnych terminów zmusza Twój zespół do pośpiechu w różnych fazach projektu. Gdy projekty są w pośpiechu, szanse na błędy zwiększają się. W rezultacie otrzymujesz pół wypieczony produkt końcowy. Zapewnij zaufanie każdemu członkowi zespołu wraz ze wszystkimi interesariuszami projektu, aby wszyscy pozostali na tej samej stronie.

2. Pozwalanie, aby zakres projektu wyrósł z proporcji

Ciągle słyszysz słowo "zakres" pojawiające się w zarządzaniu projektem, ale czym tak naprawdę jest "zakres"? Według PMBOK, Scope creep można zdefiniować jako "dodawanie większej ilości funkcji i funkcjonalności bez uwzględniania wpływu na czas, koszty i zasoby lub bez zgody klienta". Zjawisko to występuje wtedy, gdy projekty nie są odpowiednio zdefiniowane, udokumentowane lub kontrolowane.

A więc, jak możemy przebrnąć przez ten problem z zakresem? Poproś swoich klientów, aby przedstawili swoje wymagania i stworzyli dokument dotyczący zakresu projektu. Uzyskaj ten dokument podpisany przez klientów. Nawet jeśli muszą dokonać zmian w połowie projektu, powinny one być niewielkie, a nie duże. Obsługa zmian w zakresie nie jest łatwa. Tutaj w grę wchodzą możliwości zarządzania zmianami.

Najczęstsze błędy w zarządzaniu projektami

3. Nie nadawanie priorytetu zadaniom i projektom

Nie wszystkie projekty są takie same. Niektóre projekty mają napięty termin, podczas gdy inne nie. Niektóre projekty mają większy zakres i są bardziej złożone niż inne. Większość kierowników projektów ignoruje ten fakt i w końcu rozpoczyna projekt, którego termin jest daleki, ignorując projekt, którego termin jest bliski. Jak więc można efektywnie zarządzać wszystkimi projektami? W tym miejscu priorytetyzacja projektów może Ci pomóc. W rzeczywistości, powinieneś przejść na poziom granularny i uszeregować zadania i podzadania według ważności. Możesz to łatwo zrobić, korzystając z oprogramowania do zarządzania zadaniami online.

Już niebawem opiszę kolejne z najczęstszych błędów w zarządzaniu projektami. W międzyczasie daj proszę znać jak Ty to widzisz i co pokazuje Twoje doświadczenie i praktyka. Dzięki za Twój czas i dobrego dnia.

Autor: dr Michał Chmielecki, prof.

Od ponad 15 lat doradzam firmom, prowadzę warsztaty i coaching w zakresie kompetencji przywódczych. Mam nadzieję, że Projekt Przywództwo pomoże Ci rozwijać wiedzę w zakresie komunikacji i przywództwa oraz zainspiruje Cię  do wdrażania zmian i ciągłego rozwoju. 

P.S. Jak zawsze zapraszam Cię do dołączenia do moich kanałów w mediach społecznościowych. Dziękuję za poświęcony czas!