Jak zwiększyć kreatywność zespołu?

Jak zwiększyć kreatywność Twojego zespołu?

Jak zwiększyć kreatywność zespołu?

Kreatywność to być lub nie być współczesnego biznesu. Ale czym jest kreatywność? Jak zwiększać kreatywność naszych pracowników?

Żyjemy w czasach ciągłej zmiany i innowacji. Przywódcy wiedzą, że aby rosnąć, trzeba się rozwijać. Jeśli prosisz Twój zespół o innowacyjne pomysły a zazwyczaj wracają do Ciebie tylko rozwiązania „po staremu” czytaj dalej.

Co to jest kreatywność?

Kreatywność z pewnością jest terminem wieloznacznym. Mówi się o niej zarówno w znaczeniu cech osobowości, stylu życia jak i form aktywności, procesów poznawczych czy rozwiązywania problemów zarówno w pracy jak i w życiu prywatnym.

Kreatywność jest  procesem rozwijania i wyrażania nowatorskich idei w celu rozwiązania okreslonych problemów lub też zaspokojenia potrzeb. Zatem może być nie tyle talentem, co raczej celowym zamiarem wytwarzania innowacji. Na kreatywność składają się : wiedza, umiejętności twórczego myślenia oraz duża dawka motywacji.

Kreatywność z pewnością wiąże się z myśleniem nieschematycznym, dywergencyjnym a zatem poszukującym wielu możliwości rozwiązania problemu. Kreatywność to myślenie wykorzystujące wiedzę, informacje z różnych dziedzin i źródeł do tworzenia nowych i oryginalnych rozwiązań.

Jak zwiększyć kreatywność zespołu?

Zatem jak zwiększyć kreatywność pracowników?

Jako lider spraw, by w zespole pracowało się przyjemnie

Pomysły mają większy potencjał, gdy pomysłodawcy są zrelaksowani i lubią swoją pracę i zespół, z którym pracują. Sprawdź więc, jak wygląda sytuacja: czy ktokolwiek się śmieje, żartuje? Jeżeli w Twoim zespole pracuje się przyjemnie, śmiechu nigdy nie zabraknie. Jeżeli natomiast go nie ma, masz przed sobą wyzwanie.

Chwal za zachowanie, nie tylko za rezultaty

Gdy ktoś przychodzi do Ciebie z pomysłem, podziękuj i pochwal ich. Nie myśl tu za dużo o wartości pomysłu.  Dzięki takiemu podejściu, pomysły zaczną się częściej pojawiać.

Zadbaj o zróżnicowanie

Gdy ludzie słyszą słowo zróżnicowanie, natychmiast myślą o proporcji mężczyzn do kobiet w zespole, itd. To powierzchowne różnice. W zespołach, różnice wewnętrzne liczą się bardziej; innymi słowy, to zróżnicowanie talentów w zespole jest drogą do sukcesu. Dla przykładu, tworząc zespół marketingowy, istotnym jest włączenie zarówno osób pomysłowych, jak i osób, które trzymają się celu i potrafią wykonać każde zadanie. Jest mało prawdopodobne by sami „pomysłowi” wprowadzili pomysły w życie.

Odpowiednie połączenie talentów pozwoli na krytyczne myślenie, innowacje procesów wewnętrznych i wyższe skupienie. Zróżnicowanie wprowadza również wiele spojrzeń na ten sam projekt. To, z kolei, generuje innowacyjne rozwiązania.

Jak zwiększyć kreatywność zespołu?

Wypracuj procedurę zarządzania pomysłami

Większość organizacji, w których pomysły pojawiają się często, posiada wypracowany proces zarządzania nimi. Oto dwie sugestie, które warto wziąć pod uwagę.

Wypróbuj jak najwięcej pomysłów, jak najszybciej się da. Nawet krótka próba sygnalizuje, że pomysły są dla Ciebie ważne, jednocześnie umożliwiając Ci rozwinięcie oraz zaadoptowanie lub porzucenie rozwiązania. Pracownicy poczują się docenieni i przyniosą kolejne pomysły – niektóre z nich mogą być sporo warte.

Pamiętaj, że większość pomysłów, z którymi przyjdą do Ciebie Twoi pracownicy będzie dotyczyła usprawnienia ich pracy. Możesz więc spodziewać się, że wspomogą one ich produktywność oraz morale. Naturalnie będą się też pojawiać poważniejsze pomysły, dotyczące np. strategii rozwoju organizacji, usprawnień produktowych czy marketingowych. Zanim jednak przetestujesz poważniejsze pomysły, więcej osób musi je najpierw poprzeć. Jeżeli członek Twojego zespołu da radę przekonać do jego pomysłu innych, prawdopodobnie warto spróbować.

Trenuj z zespołem kreatywne myślenie

Istniejące zespoły i firmy kryją w sobie ogromny potencjał. By z niego skorzystać, musisz jednak zrobić kilka kroków i pozwolić pracownikom zrozumieć, ile talentu, mocy i wkładu mogą wykorzystać, jeśli tylko spuszczą kreatywność ze smyczy. Warto zastanowić się nad tym czy nie umożliwić zespołom krótkich treningów kreatywności.

Nauczenie Twojego zespołu kreatywnego myślenia, generowania pomysłów oraz metod ewaluacyjnych może okazać się rewolucyjne nie tylko dla Twoich pracowników samych w sobie, ale również dla ich rezultatów w pracy.

Dobrego dnia.

Michał


Autor: dr Michał Chmielecki, prof.

Jestem autorem bestsellerowych książek. Od ponad 15 lat doradzam firmom, prowadzę warsztaty i coaching w zakresie kompetencji przywódczych. Mam nadzieję, że Projekt Przywództwo pomoże Ci rozwijać wiedzę w zakresie komunikacji i przywództwa oraz zainspiruje Cię  do wdrażania zmian i ciągłego rozwoju. 

P.S. Jak zawsze zapraszam Cię do dołączenia do moich kanałów w mediach społecznościowych. Dziękuję za poświęcony czas!