Efekt nocebo. Czyli dlaczego nie warto być pesymistą i dlaczego w życiu najważniejsza jest pozytywna postawa?
Efekt nocebo. Czyli dlaczego nie warto być pesymistą i dlaczego w życiu najważniejsza jest pozytywna postawa?
Czy kiedykolwiek widziałeś pesymistycznego odnoszącego sukcesy przywódcę? Ja nie. Pesymiści po prostu nie mają środków potrzebnych do zwycięstwa. Twoje wyniki są silnie uzależnione od Twojego postrzegania świata i Twojego nastawienia. Twoja postawa jest tu najważniejsza. Jest prawie pewne, że życie będzie trudniejsze, jeśli masz negatywne nastawienie do otaczającej Cię rzeczywistości. Twój pesymistyczny pogląd negatywnie wpływa na rozwój zawodowy, relacje, a nawet zdrowie.
Najważniejszą rzeczą, której możemy się nauczyć od ludzi sukcesu jest właśnie postawa. Optymiści prawie zawsze osiągają w życiu lepsze wyniki niż pesymiści. Ci drudzy zawsze znajdują sposób, aby uniknąć, zaprzeczyć lub zniekształcić rzeczywiste problemy, przed którymi stoją i skupić się na odczuwanych negatywnych emocjach. Może to mieć dla pesymisty jedynie negatywne implikacje. Oto główne z nich:
1. Pesymizm zabija Twoją kreatywność.
Rzucane Ci przez życie wyzwania wymagają twórczych rozwiązań, jednak Twoja kreatywność będzie stłumiona, jeżeli ludzie wokół Ciebie będą ograniczeni przez pesymizm i dopóki Ty sam nie pozbędziesz się tej cechy i nie będziesz miał zapału do wypróbowywania nowych rzeczy, nowego podejścia.
2. Pesymizm szkodzi Ci emocjonalnie.
Badania pokazały, że negatywne myśli trwają znacznie dłużej niż te pozytywne i dlatego potrzeba więcej wysiłku, aby te pozytywne utrzymać. Tak długo, jak długo będziesz myśleć negatywnie, Twoje emocjonalne samopoczucie będzie nieustannie “nurkować” przy każdej negatywnej myśli.
3. Pesymizm powstrzymuje Cię zawodowo.
Pesymizm może poważnie wpłynąć na nasz poziom wydajności w pracy. Klienci i koledzy z pewnością zauważą, kiedy przestaniesz dawać z siebie wszystko, a możliwości i awanse będą w ten sposób wymykały się spod kontroli. Kto chce pracować z pesymistą?
4. Pesymizm niszczy związki. Mówi się, że postrzeganie stwarza rzeczywistość.
Nie wszyscy są pogrążeni w negatywnej energii i zdecydowanie nie wszyscy mogą czerpać negatywną energię od innych. Ludzie się od Ciebie odwrócą i zaczną Cię unikać, w chwili, gdy wszystko, co Cię otacza, będzie łączyć się z negatywnym nastrojem. Właśnie wtedy zaczynasz słyszeć od nich wymówki wyjaśniające, czemu nie mogę się z Tobą spotkać, są zajęci, gonią ich terminy, nagle zaczynają wypływać spotkania, które komuś wyleciały z głowy.
5. Pesymizm powoduje, że jesteś słabszy.
Jestem pewien, że słyszałeś o efekcie placebo. Cóż, istnieje również coś takiego jak efekt nocebo. Negatywne myśli mogą prowadzić do osłabienia organizmu i poważnych komplikacji zdrowotnych. Ludzie, kiedy są przekonani, że zachorują, często rzeczywiście zapadają w chorobę.
Niektórzy ludzie są permanentnie negatywnie nastawieni, tak jakby ich poczucie własnej wartości zależało od poczucia, że zostali skrzywdzeni. Przebywanie w pobliżu takich ludzi może być prawdziwym problemem. Czują oni, że życie jest sfałszowane, nikt nic nie robi dobrze; w sumie każda inna osoba, oprócz nich, jest idiotą.
Ludzie, którzy zawodzą w biznesie, często za niepowodzenia obwiniają czynniki zewnętrzne. Często postrzegają siebie jako ofiary okoliczności i dopóki wciąż postrzegać będą siebie jako ofiarę i użalać się nad sobą, pozostaną na łasce czynników zewnętrznych. Prawda jest taka, że żaden odnoszący sukcesy człowiek nie pozostaje na łasce czynników zewnętrznych. Czy moją one na nas wpływ -tak. ja tego nie neguję ale poddanie się i oddanie im całkowitej kontroli nad nami samymi nie jest właściwym podejściem.
Autor: dr Michał Chmielecki, prof.
Jestem autorem bestsellerowych książek. Od ponad 15 lat doradzam firmom, prowadzę warsztaty i coaching w zakresie kompetencji przywódczych. Mam nadzieję, że Projekt Przywództwo pomoże Ci rozwijać wiedzę w zakresie komunikacji i przywództwa oraz zainspiruje Cię do wdrażania zmian i ciągłego rozwoju.
P.S. Jak zawsze zapraszam Cię do dołączenia do moich kanałów w mediach społecznościowych. Dziękuję za poświęcony czas!