Czy sprzedaż internetowa może być zwolniona z VAT?

Artykuł partnera

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej nie zawsze wiąże się koniecznością opłacenia podatku VAT. Aktualnie ze zwolnienia od podatku VAT może skorzystać firma, której przychody nie przekraczają 200 tys. złotych rocznie. Są też pewne wyjątki, które uniemożliwiają korzystanie z całkowitego zwolnienia z podatku. Przepisy jasno określają, jakie towaru i usługi są zwolnione z VAT-u.

Sprzedaż internetowa a zwolnienie z VAT – kto może uniknąć podatku?

Aktualne przepisy wynikające z ustawy o VAT określają kilka typów działalności, które mogą skorzystać z ulgi podatkowej. Dotyczy to nie tylko limitu kwotowego transakcji o wartości do 200 tys. złotych w skali roku, ale także:

  • wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,

  • sprzedaży wysyłkowej produktów na terytorium kraju,

  • sprzedaż środków trwałych, wartości niematerialnych oraz prawnych podlegających amortyzacji,

  • odpłatne świadczenia usług zwolnionych od podatku, np. opieka medyczna.

Przepisy podatkowe w Polsce są restrykcyjne, jeśli chodzi o podatek VAT. Ze zwolnienia podatkowego nie skorzystasz, jeśli sprzedajesz:

  • kosmetyki i preaparaty toaletowe,

  • komputery, elektronikę i optykę,

  • towary objęte akcyzą,

  • produkty z metali szlachetnych,

  • urządzenia dla gospodarstwa domowego.

Prowadząc firmę e-commerce, musisz ją zgłosić do Urzędu Skarbowego na formularzu VAT-R. Dotyczy to tylko przedsiębiorców, których profil działalności zobowiązuje do odprowadzania podatku VAT.

Zwolnienie z VAT a przekroczenie limitu sprzedaży

Co zrobić, jeśli firma przekroczyła próg dochodowy uprawniający do zwolnienia z podatku VAT? Bezzwłocznie musisz zgłosić się do Urzędu Skarbowego i zarejestrować działalność jako podatnika VAT. W przeciwnym razie narazisz firmę na konsekwencje finansowe. Za oszustwa podatkowe w Polsce grozi też kara pozbawienia wolności od 5 do 25 lat.

Potrzebujesz pomocy w optymalizacji podatkowej lub automatyzacji rozliczeń VAT OSS? Skontaktuj się z profesjonalną firmą księgową. Sprawdź ofertę na stronie: taxology.co/pl/.

Czy warto być podatnikiem VAT? Wady i zalety

Korzystanie ze zwolnienia na podatek VAT to głównie brak obowiązków podatkowych. Jeśli firma współpracuje głównie z kontrahentami prywatnymi lub firmami niezarejestrowanymi jako podatnicy VAT, warto skorzystać z ulgi podatkowej. Współpraca między firmami niepozostającymi VAT-owcami zwyczajnie się opłaca. To przekłada się na niższe ceny usług i oferowanych towarów.

Pozostanie podatnikiem VAT to szereg obowiązków podatkowych. Konieczne jest prowadzenie ewidencji VAT, składanie deklaracji oraz dbanie o porządek w rozliczeniach księgowych. Jako podatnik musisz też znać szereg przepisów i regulacji prawnych odnoszących się do stawek VAT za sprzedawane towary i usługi. 

Podsumowując: jeśli tylko masz taką możliwość, skorzystaj ze zwolnienia od podatku VAT w e-commerce. Unikniesz w ten sposób konieczności dopełniania szeregu formalności podatkowych, których najczęściej nie da się zrealizować samodzielnie.

Dopiero rozkręcasz swój biznes? Sprawdź, od czego zacząć sprzedaż e-commerce: https://influencer.pl/801/od-czego-zaczac-sprzedaz-e-commerce