Zmiana a przywództwo. Jak lider powinien prowadzić ludzi w procesie zmiany
Zmiana jest stałym i wymagającym towarzyszem dzisiejszej kadry kierowniczej. Złożoność jest podstawą życia - widać ją nawet w najbardziej prozaicznych sytuacjach.
Zmiany w organizacjach są coraz bardziej powszechne. Pojawiają się one w coraz szybszym tempie, a od pracowników oczekuje się jeszcze większych zdolności adaptacyjnych.
Ponieważ zmiana jest obecnie czymś stałym, zdolność do jej przeprowadzania stała się jednym z najbardziej krytycznych czynników współczesnego przywództwa. Jednak zamiast poszukiwać jednego najlepszego stylu, przywództwo w procesie zmian należy raczej postrzegać jako kontinuum pozornie przeciwstawnych zachowań. Liderzy powinni dążyć do tworzenia takich środowisk, które stwarzają warunki do eksplorowania sąsiadujących możliwości. Jako lider musisz być w stanie działać w pełnym spektrum dostępnych zachowań przywódczych - i w każdej sytuacji wybrać najskuteczniejsze z nich. Jak więc to zrobić?
O ile ustalenie, co należy zmienić, jest kwestią strategiczną, wymagającą dużych umiejętności racjonalnych i analitycznych, o tyle wprowadzanie zmian w całej organizacji jest czasem trudniejszym i pilniejszym zadaniem, które wymaga umiejętności i cech innego rodzaju. Nikogo nie zdziwi zatem fakt, że jest to popularny i jednocześnie ważny element szkoleń online dla firm.
Jak lider może zaangażować pracowników w czasie zmian? Przeprowadzanie firmy przez proces restrukturyzacji lub przejęcia wiąże się oczywiście ze stresem i niepewnością. Potrzeby pracowników mogą zostać łatwo przeoczone podczas burzliwego okresu przejściowego - a większość zmian ma swoje burzliwe momenty.
Jak zaangażować pracowników w niestabilnych czasach to niełatwe zadanie. Jeśli nie będziesz działać proaktywnie, aby złagodzić obawy pracowników i dać im do zrozumienia, że ich cenisz, ryzykujesz obniżenie poziomu ich zaangażowania lub ich utratę.
Oto kilka wskazówek, jak angażować i utrzymać pracowników w zgodzie z celami i zadaniami w procesie zmiany:
1. Informuj o planach tak wcześnie, jak to możliwe
Możesz się obawiać, że jeśli poinformujesz swoich pracowników z wyprzedzeniem o potencjalnej fuzji lub przejęciu, wszyscy uciekną z firmy i zostawią Cię na wzburzonym morzu. Jednak ekspert ds. zasobów ludzkich Mitchell Lee Marks wskazuje, że pozostawienie pracowników w niewiedzy podkopie ich zaufanie i zwiększy prawdopodobieństwo, że odejdą, gdy dowiedzą się, że nie podzieliłeś się tą istotną informacją. Co więcej, wczesne poinformowanie ich pomoże im zaplanować, jak przetrwać zmiany.
2. Oferuj możliwości szkoleń online
Po restrukturyzacji lub przejęciu firmy, role poszczególnych osób mogą ulec znacznym zmianom. Nieuchronnie pojawią się nowe systemy i nowe procedury, którymi trzeba będzie się posługiwać. Jeśli poświęcisz czas na zorganizowanie i zaoferowanie szkoleń online, Twoi pracownicy poczują, że inwestujesz w ich sukces. Poczują, że naprawdę zależy Ci na tym, aby pozostali w firmie i być może przestaną szukać różowego zwolnienia w swojej skrzynce odbiorczej. Odpowiednia okazja do szkolenia online może być najlepszym sposobem na zaangażowanie pracowników i zachęcenie ich do nauki.
3. Daj przykład
Liderzy odgrywają ważną rolę w dawaniu przykładu wszystkich tych wartości, zachowań i względów, których oczekuje się od pracowników. Liderzy muszą dążyć do tego, by zmiany w organizacji były akceptowane i wdrażane w sposób skutkujący nie tylko lepszymi wynikami pracy, ale także ogólnym zrozumieniem i zadowoleniem wszystkich. Dlatego też zasadne jest określenie oczekiwań kluczowych pracowników - co powinni osiągnąć i jak się zachowywać, aby wdrożenie zmian zakończyło się sukcesem. Innymi słowy, jakie kompetencje przywódcze są ważne dla skutecznego zarządzania zmianą?
4. Kształć elastyczność
Dobrze jest mieć przygotowane plany i strategie, zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym. Zdarzają się jednak rzeczy nieoczekiwane i jeśli nie potrafisz sobie z tym poradzić, trudno będzie Ci zaakceptować zmiany. Jeśli uda Ci się pokazać, że pozytywne planowanie wiąże się z rozważaniem alternatywnych rozwiązań, a Ty sam zachowasz elastyczność, Twój zespół podąży za Tobą.
5. Promuj zmianę w firmie
Jeśli chodzi o to, jak zaangażować pracowników, czy kiedykolwiek rozważałeś promocję wewnętrzną? Według Adama Foroughi, współzałożyciela i CEO AppLovin, powiedział kiedyś: "Kiedy promujesz od wewnątrz, twoi pracownicy wiedzą, że niebo jest granicą, więc zawsze ciężko pracują i dostarczają więcej z twojej firmy." W czasach zmian, ważne jest, aby dać pracownikom znać, że inwestujesz w ich przyszłość i karierę. Promocja wewnętrzna tworzy pozytywny przekaz w całej organizacji i pokazuje pracownikom, że istnieje możliwość rozwoju.
6. Promuj szerszą perspektywę
Zmiana nie zawsze jest czymś złym, a przynajmniej nie dla wszystkich. Utrata członka zespołu może nie być korzystna dla Ciebie, ale jeśli jest spowodowana awansem, to jest to korzystne dla niego. Daje to także nową szansę młodszym członkom zespołu na awans lub na zatrudnienie nowej osoby. Musisz zdać sobie sprawę, że zmiana nie jest końcem świata, ale początkiem nowej ery.
7. Zachęcaj do dbania o siebie
W czasach stresu warto zachęcać pracowników do priorytetowego traktowania zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia. Wdrożenie silnego programu pomocy pracownikom (EAP), aby zapewnić pracownikom potrzebne im zasoby. Postaw na pierwszym miejscu równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, aby pracownicy mogli poświęcić czas, którego potrzebują zarówno na pracę, jak i życie osobiste. Najlepszym sposobem promowania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym jest podejmowanie wszelkich starań, aby pracownicy mogli uniknąć konfliktu między rolami zawodowymi i pozazawodowymi.
8. Szukaj informacji zwrotnej od pracowników
Jak zaangażować pracowników w okresie przejściowym może być trudne. Istotne jest, aby stale monitorować poziom zaangażowania pracowników i zbierać ich opinie. Codzienne ankiety dotyczące poziomu zaangażowania w czasie rzeczywistym są niezbędne, aby pomóc Ci rozpoznać, rozwiązać i zapobiec potencjalnym problemom. Odpowiednia platforma do zbierania informacji zwrotnych od pracowników może dać Ci odpowiednie narzędzia w ręce.
9. Często wyrażaj uznanie
Nie ma lepszego sposobu, aby dać ludziom znać, że ich cenisz, niż częste wyrażanie uznania dla pracowników. Tylko jeden na trzech pracowników biorących udział w ankiecie Gallupa zdecydowanie przyznał, że w ciągu ostatnich siedmiu dni został doceniony za dobrze wykonaną pracę. W delikatnych okresach przejściowych stałe, pełne empatii docenianie pracowników jest ważniejsze niż kiedykolwiek.
10. Chwal publicznie
Budowanie zespołu ma kluczowe znaczenie podczas restrukturyzacji, ponieważ pracownicy często muszą znaleźć skuteczne sposoby na utrzymanie silnych relacji w pracy. Chociaż stworzenie prawdziwego poczucia pracy zespołowej jest zadaniem wieloetapowym, możesz zacząć od stworzenia programu uznawania, który pozwoli pracownikom łatwo chwalić się nawzajem za dobrze wykonaną pracę. Zaangażuj pracowników, dając im dostęp do firmowego kanału informacyjnego w czasie rzeczywistym, na którym będą mogli zobaczyć, jakie wyróżnienia zostały wysłane w całej organizacji.
11. Odpowiedzialność
Przerzucanie odpowiedzialności nigdy nie jest dobrą cechą, zwłaszcza u menedżera. Budzi ono skrajne emocje. Dobrzy liderzy biorą na siebie odpowiedzialność i przewodzą z przodu, gdy zachodzą zmiany. Dają pracownikom i członkom zespołu pozytywny wzór do naśladowania i skutecznie wyjaśniają zmiany oraz ich wpływ na zespół.
12. Rozwiąż problem zderzenia kultur
W czasach zmian nie poświęca się wystarczająco dużo czasu na kulturę. Nawet jeśli Twoi pracownicy są zdalni, wciąż istnieją sposoby, aby zapewnić im poczucie więzi i przynależności do pozytywnej kultury. Na przykład, możesz organizować wirtualne warsztaty lub spotkania online skoncentrowane na zabawnych działaniach integrujących zespół.
Ponadto, rozważając zatrudnienie nowych pracowników, zawsze oceniaj ich dopasowanie kulturowe. Brent Gleeson napisał w artykule Forbes'a, "Dopasowanie kulturowe jest najważniejszym aspektem zatrzymywania świetnych pracowników ponad wszystko inne, zwłaszcza gdy firma stoi w obliczu znaczących zmian." Nawet Mitchell Lee Marks zwraca uwagę, że firmy, które oferują intensywne warsztaty z nauki o kulturze, mają znacznie lepszy sukces w zatrzymywaniu pracowników podczas ważnych wydarzeń, takich jak przejęcia.