Zarządzanie zakupami i zaopatrzeniem | Zarządzanie zapasami | Logistyka zakupów

Zarządzanie zakupami i zaopatrzeniem | Zarządzanie zapasami | Logistyka zakupów

Zarządzanie zakupami to zarządzanie procesem zakupów i zaopatrzenia oraz związanymi z nim aspektami w organizacji.

Materiały to podstawa przemysłu. Muszą być one dostępne w odpowiednim czasie, w odpowiedniej ilości, na odpowiednim miejscu i za odpowiednią cenę. Zaopatrzenie jest funkcją zakupu materiałów i usług ze źródeł zewnętrznych w organizacji. Jest to jedna z najbardziej krytycznych funkcji, ponieważ dostarcza organizacjom materiałów wejściowych do przetwarzania ich na produkty wyjściowe.

Dział zakupów

Dział zakupów kupuje surowce, sprzęt, części zamienne, materiały eksploatacyjne, usługi itp. zgodnie z wymaganiami organizacji i dlatego dział zakupów ma bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu organizacji. Działalność zakupowa jest jednym z najważniejszych działań w organizacji i wymaga efektywnego zarządzania. Jest to główna działalność w obszarze zarządzania materiałami. Często zakupy i zaopatrzenie są używane jako synonimy. Zakupy wykorzystywane są do zdefiniowania jednej z kilku funkcji zaopatrzeniowych związanych z działalnością logistyczną.

Zaopatrzenie

Szeroko rozumiane zaopatrzenie obejmuje cały proces, poprzez który pozyskiwane są wszystkie klasy zasobów (ludzie, materiały, obiekty i usługi) dla organizacji. Ponieważ zaopatrzenie jest funkcją unikalną, różni się ono nieco od zaopatrzenia w tym sensie, że o ile zaopatrzenie, z tym samym celem, ma szerszą domenę, o tyle zaopatrzenie z tym samym celem jest w nim uwzględnione.

W organizacji produkcyjnej zakup jest pierwszym elementem, który wpływa na koszt produktu, a tym samym ma duży wpływ na zysk organizacji. Organizacja potrzebuje sprawnych i ekonomicznych zakupów i zaopatrzenia w różne materiały od dostawców.

Dział zakupów, który pełni funkcję zakupów i zaopatrzenia w materiały ma funkcjonować bardzo sprawnie. Zakupy to bez wątpienia rozległy i złożony temat, a w związku z rosnącą konkurencją pomiędzy organizacjami, funkcja zakupowa organizacji również podlega dużej ewolucji. Nie dziwi zatem fakt, że to ważny element wykładów i szkoleń dla firm takich jak np. szkolenia zkaupowe..

Celem zakupów jest zakup materiałów i usług objętych następującymi siedmioma zasadami zarządzania zakupami.

Te siedem zasad znanych jest również pod nazwą 7 Rs.

Zakup materiału o odpowiedniej jakości

Zakup materiału w odpowiedniej ilości

Zakup materiału z właściwego źródła

Zakup materiału po właściwej cenie

Dostawa materiału we właściwe miejsce

Dostawa materiału we właściwym czasie

Dostawa materiału z odpowiednim środkiem transportu



Jednakże, ogólnie rzecz biorąc, cele zakupów są następujące.

  • Wspieranie działalności organizacji poprzez prowadzenie polityki organizacyjnej przy nieprzerwanym przepływie materiałów i usług.

  • Zakup potrzebnych materiałów w sposób konkurencyjny i mądry oraz uzyskanie wysokiej jakości materiałów. Aby zoptymalizować zarządzanie zapasami w organizacji i uniknąć sytuacji, w których dochodzi do wyczerpania zapasów.

  • Zapewnienie szybkich i niezawodnych dostaw oraz stworzenie niezawodnych alternatywnych źródeł dostaw

  • Rozwijanie dobrych relacji z dostawcami i utrzymywanie dobrych, trwałych relacji z dostawcami Aby rozwijać dobrych i nowych dostawców Aby prowadzić właściwą i aktualną dokumentację Przyczyniać się do ulepszania produktów i podejmować ekonomiczne decyzje dotyczące "podejmowania lub kupowania". Aby osiągnąć maksymalną integrację z innymi działami organizacji

  • Szkolenie i rozwój wysoce kompetentnego personelu, który jest zmotywowany do sukcesu zarówno organizacji, jak i działu zakupów.

  • Opracowanie polityk i procedur, które pozwolą na osiągnięcie poprzednich celów przy najniższym rozsądnym koszcie zakupu Funkcje związane z zakupami są następujące. Zapotrzebowanie na materiał jest niezbędne do rozpoczęcia jego zakupu przez odpowiednie władze. Wybór właściwego dostawcy dla zamawianych materiałów, przed złożeniem zamówienia.

  • Negocjowanie ceny materiału od dostawcy w celu zapewnienia, że materiał zostanie zakupiony po najtańszej cenie. Zapewnienie jakości materiału, która nie powinna być narażona na szwank z kosztami materiału. Ustalenie właściwej polityki i procedury zakupu. Ustalenie maksymalnej wartości dla każdej jednostki waluty wydanej na zakup.

Zakupy to złożona dziedzina i przetargi dla dobrych dostawców, a konsekwentne negocjowanie mocnych i korzystnych kontraktów wymaga specjalnych umiejętności osób zaangażowanych w zakupy.

Źle wynegocjowany kontrakt, który wiąże organizację ze złym dostawcą i wysokimi cenami może szybko zaszkodzić jej reputacji i zyskom.

Cały system zakupów, pod względem faz lub grupowania powiązanych działań, można sklasyfikować w trzech następujących systemach.

  • System zamówień wstępnych

  • System składania zamówień

  • System zamówień pocztowych

Biorąc pod uwagę działalność organizacji, zakupy mogą mieć różne podejścia. Podejścia te są następujące.

  • Zakupy w drodze przetargu (mogą być otwarte, globalne, ograniczone lub pojedyncze)

  • Zakupy negocjowane

  • Contracting

  • Umowa kosztorysowa

  • Automatyczne zaopatrzenie lub minimalne zapasy

  • Powtórzenie zamówienia

  • Zakupy punktowe

  • Zakupy ryzykowne

  • Zakupy terminowe

  • Spekulacyjne zakupy

  • Zamówienia publiczne

Wspólne czynniki, które należy wskazać w przypadku zaproszeń do składania wszelkiego rodzaju ofert, są następujące. Właściwa nomenklatura zawierająca jasne specyfikacje, wymagania użytkownika, listę materiałów, kryteria oceny, testowania i akceptacji, w tym schemat procesu kontroli i harmonogramy testów. Klauzule dotyczące depozytu zabezpieczającego i depozytu pieniężnego (EMD) Harmonogram dostaw Klauzula o odszkodowaniach umownych Warunki płatności Ubezpieczenie, jeśli jest wymagane Agencja inspekcyjna, w zależności od przypadku Sposób wysyłki z miejscem dostawy Okres ważności notowania Wymóg instalacji, uruchomienia i przeszkolenia, w stosownych przypadkach Klauzula dotycząca siły wyższej

Cykl zakupów składa się z następujących etapów:

Odbiór zapotrzebowania na zakup materiałów (MPR) z działu wgłębień i dokonanie przeglądu zapotrzebowania na podstawie dostępnych zapasów.

Uzgodnienie zapotrzebowania z dostępnym budżetem

Wybór metody udzielania zamówień Wysłanie zapytania ofertowego zgodnie z wybraną metodą udzielania zamówień

Otrzymanie oferty od dostawców

Sporządzenie oświadczenia porównawczego o otrzymanych ofertach Negocjacje z dostawcami w odniesieniu do warunków i cen

Wybór dostawcy

Wydanie zamówienia zakupu lub podpisanie umowy.

Zamówienie zakupu lub umowa musi zawierać jasną specyfikację materiałową i inne warunki dostawy. Monitorowanie stanu zamówienia

Zapewnienie terminowej kontroli i odbioru materiałów

Otrzymanie faktury i zapewnienie płatności na rzecz dostawcy zgodnie z zamówieniem zakupu/warunkami umowy

Właściwe prowadzenie dokumentacji podczas całego cyklu