Wydajność

Wydajność

Czym jest wydajność. Co charakteryzuje wydajność w organizacji. Jak poprawić wydajność organizacyjną?

Wydajność organizacyjna jest oznaką zdolności organizacji do skutecznego realizowania swoich celów i zadań. W związku z tym jednym z elementów, który można ocenić, jest wydajność pracowników poprzez poziom ich produktywności.

W rzeczywistości produktywność pracowników jest jednym z czynników decydujących o osiąganiu wyników organizacji. Jest ona najbardziej wiarygodnym parametrem. Nawet jeśli istnieje wystarczająca dostępność wszystkich zasobów, takich jak obiekty fizyczne (sprzęt, technologia itp.), środki finansowe, surowce i inne materiały itp. zasoby te stają się bez znaczenia dla osiągnięcia celów organizacyjnych bez wsparcia wydajności pracowników.

Wydajność to również istotny element wykładów i szkoleń dla firm.

Dobra wydajność pracowników odzwierciedla zdolność pracowników do przyczyniania się poprzez swoją pracę do osiągnięcia zachowań zgodnych z celami organizacji. Wydajność pracowników oznacza wykonywanie przez nich wysokiej jakości pracy. Jest ona mierzona jako wydajność pracownika w danym czasie. Produkcja musi być zbywalna, użyteczna i dobrej jakości. Istnieje wiele różnych sposobów pomiaru wydajności. W organizacji produkcyjnej wydajność pracowników jest mierzona jako wydajność pracy na roboczogodzinę. Pomiar ten uwzględnia jakość i wydajność.

Jednak efektywność nie jest objęta tym pomiarem. Efektywność produktywności pracowników jest określana na podstawie analizy kosztów i korzyści związanych z zatrudnionymi zasobami ludzkimi w stosunku do osiągniętej produkcji. Kierownictwo organizacji zawsze dąży do zapewnienia optymalnego wykorzystania zasobów ludzkich. Zarządzanie poprzez poprawę produktywności pracowników zapewnia zwiększenie wydajności organizacji. Pracownik i organizacja mają wobec siebie oczekiwania. Tworzą one umowę psychologiczną, która jest bardzo znacząca, dynamiczna i w znacznym stopniu wpływa na produktywność pracowników.

Oczekiwania pracowników wobec organizacji obejmują: (i) zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, (ii) dołożenie wszelkich starań w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracy, (iii) dążenie do zapewnienia wymagających i satysfakcjonujących miejsc pracy oraz ograniczenie wyobcowania aspektów pracy, (iv) przyjęcie sprawiedliwych zasad i procedur zarządzania zasobami ludzkimi, (v) poszanowanie roli członków związków zawodowych i przedstawicieli pracowników, (vi) w pełni konsultować się z pracownikami i umożliwiać im rzeczywisty udział w podejmowaniu decyzji, które ich dotyczą, (vii) wdrażać najlepsze praktyki w zakresie polityki i procedur dotyczących równych szans, (viii) sprawiedliwie wynagradzać pracowników zgodnie z ich wkładem i wynikami, (ix) zapewniać rozsądne możliwości rozwoju osobistego i awansu zawodowego, (x) traktować pracowników z szacunkiem, oraz (xi) wykazywać zrozumienie i rozważną postawę wobec problemów osobistych pracowników.

Oczekiwania organizacji wobec pracowników obejmują: (i) pracę na najwyższym poziomie, (ii) podtrzymywanie ideologii organizacji i jej wizerunku korporacyjnego, (iii) sumienną pracę w dążeniu do realizacji celów organizacyjnych, (iv) przestrzeganie zasad, polityki i procedur organizacji, w szczególności wytycznych dotyczących bezpieczeństwa w miejscu pracy, (v) poszanowanie autorytetu i innych współpracowników, (vi) nie wykorzystywać wartości firmy wykazanej przez kierownictwo, (vii) reagować na wpływy kierownictwa, (viii) wykazywać lojalność i nie zdradzać zaufania, (ix) utrzymywać harmonijne relacje ze współpracownikami, (x) nie nadużywać urządzeń i sprzętu organizacyjnego, (xi) przestrzegać rozsądnych i akceptowalnych standardów ubioru i wyglądu oraz (xii) okazywać szacunek i konsolidować się z klientami i dostawcami. Istnieją trzy ważne teorie związane z osiągnięciem wymaganej wydajności pracowników w organizacji. Teorie te to: (i) teoria wyznaczania celów, (ii) teoria systemów oraz (iii) teoria organizacji.




Istnieje kilka elementów w organizacji, które wpływają na wydajność pracowników. Pierwszym z nich jest to, że pracownicy muszą mieć poczucie, że są częścią organizacji, a nie tylko pracownikami w swoich miejscach pracy. Kiedy już poczują, że są częścią organizacji, pracują ciężej i produkują pracę najwyższej jakości. Ich poziom kreatywności wzrasta i generują oni kilka pomysłów na rozwój organizacji, a te mają pozytywny wpływ na ich wydajność.

Drugim elementem jest to, że relacje między kierownictwem a pracownikami muszą być profesjonalne z nutą wzajemnego szacunku. Kiedy kierownictwo i pracownicy pracują w organizacji jako zespół, organizacja jest bardziej wykwalifikowana, aby sprostać wymaganiom klientów. Zadowolenie klientów przekłada się na zachowanie pracowników, a oni czują się bardziej zadowoleni. Wyższy poziom zadowolenia pracowników przekłada się na poprawę ich wydajności. Zwiększona wydajność pracowników pomaga w większym wykorzystaniu potencjału zasobów ludzkich organizacji. Ponadto, relacje między kierownictwem a pracownikami mogą również prowadzić do niewłaściwego planowania, nadzoru i komunikacji. Wszystko to prowadzi do obniżenia poziomu produktywności pracowników. Poniżej przedstawiono niektóre z głównych czynników wpływających na wydajność pracowników.

Stres w miejscu pracy - Stres w miejscu pracy jest reakcją, jaką pracownicy mogą odczuwać, gdy stają w obliczu wymagań i presji w pracy, które nie są dopasowane do ich wiedzy i umiejętności i które ostatecznie stanowią wyzwanie dla ich zdolności do radzenia sobie. Występuje wtedy, gdy istnieje rozbieżność pomiędzy wymaganiami związanymi z pracą a zasobami i zdolnościami poszczególnych pracowników do sprostania tym wymaganiom. Jest to negatywna reakcja pracowników na nadmierną presję lub inne rodzaje stawianych im wymagań. Stres w miejscu pracy jest bardzo niepokojący. Nadmierny stres może zakłócić wydajność pracownika i wpłynąć na jego zdrowie fizyczne i emocjonalne oraz zdolność do radzenia sobie z nim.

Motywacja - Motywacją jest chęć osiągnięcia celów wykraczających poza oczekiwania. Wynika ona z czynników wewnętrznych, a nie zewnętrznych. Oznacza zaangażowanie w ciągłe dążenie do poprawy. Jest to proces psychologiczny, który wynika z interakcji pracowników ze środowiskiem pracy i charakteryzuje się chęcią zwiększenia nakładu pracy w celu osiągnięcia konkretnej potrzeby lub pragnienia, które posiadają.

Motywacja pracowników jest kluczowa dla osiągnięcia celu i zadań organizacyjnych. Zmotywowani pracownicy zachowują się w sposób samozadowolenia, realizacji sprzedaży i zaangażowania, które są niezbędne do osiągnięcia lepszej jakości pracy. Motywacja ma duży wpływ na wyniki pracowników. Zwiększa ona zaangażowanie w pracę, czyniąc ją bardziej sensowną i interesującą, a tym samym poprawia wydajność pracowników.

Dyscyplina - Dyscyplina uczy samokontroli. Dzięki dyscyplinie pracownicy dostosowują swoje zachowanie do oficjalnego zachowania organizacji, a tym samym regulują swoje działania dla wspólnego dobra organizacji. W rezultacie pracownicy są zachęcani do pracy w celu osiągnięcia szczytowych wyników.

Dyscyplina nadaje również element stabilności w organizacji, pomimo kilku różnic w nieformalnych wzorcach zachowań pracowników. Rozwija wśród pracowników ducha tolerancji i chęć dokonywania zmian. Dyscyplina zaszczepia w nich dawanie i poszukiwanie kierunku i odpowiedzialności. Tworzy atmosferę szacunku dla ludzkiej osobowości i relacji międzyludzkich. Zwiększa wydajność pracy i morale pracowników, dzięki czemu zwiększa się ich produktywność i poprawia koszty produkcji.

Morale - Morale można uznać za całkowitą satysfakcję, jaką pracownik czerpie z wykonywanej pracy, z panującej atmosfery i czynników, które do niego przemawiają. Jest to konglomerat postaw i uczuć, które stanowią rezerwę siły fizycznej i psychicznej, w tym takich czynników jak pewność siebie, optymizm i pozytywne nastawienie psychiczne. Jest to sposób na opisanie tego, co pracownik czuje do pracy, zarządzania i organizacji. Uczucia te są związane z zachowaniami i postawami, jakie pracownik wykazuje w miejscu pracy. Kiedy pracownik ma dobre morale, czuje się zaangażowany, rozwija wyższe wskaźniki zadowolenia z pracy, kreatywności i innowacyjności, szacunek dla własnej pracy, zaangażowanie w organizację, chęć realizacji celów grupowych zamiast indywidualnych, a także pragnienie poprawy wyników. Czuje się zmotywowany do bycia produktywnym. Pracuje ciężej, produkuje więcej, dotrzymuje terminów i daje z siebie wszystko. Niskie morale pracownika odbija się na jego wydajności i produktywności.

Nagrody i zachęty - Poprzez nagrody i zachęty w miejscu pracy pracownicy organizacji cieszą się pozytywnym i produktywnym środowiskiem pracy. Nagrody i zachęty są dużym czynnikiem zwiększającym wydajność pracowników. W przypadku wyróżnienia za wybitne osiągnięcia, pracownik zwiększa morale, satysfakcję z pracy i zaangażowanie w swoją pracę. W rezultacie, organizacja doświadcza większej wydajności, poprawy produktywności pracowników.

Komunikacja - Jest to proces dzielenia się pomysłami, informacjami i komunikatami z innymi w określonym czasie i miejscu. Istnieje wiele sposobów komunikacji. Jest on siłą napędową organizacji i bez niego nie da się nic zrobić. Aby być skutecznym i wartościowym w miejscu pracy, ważne jest, aby pracownicy posiadali umiejętności w zakresie różnych metod komunikacji. Dzięki skutecznej komunikacji, organizacja jest w stanie zapewnić dobrą koordynację pomiędzy pracownikami, zespołami lub jednostkami. Komunikacja jest ściśle powiązana z wydajnością pracowników.

Systemy i procedury - Procedury to szereg kroków stanowiących planowaną metodę prowadzenia działalności. Szereg procedur tworzy system. Praca z systemami i procedurami dostarcza pracownikowi niezbędnych narzędzi do wykonania i jest jednolita w jakości wyników. Następuje poprawa wydajności pracowników w organizacji, ponieważ nie trzeba wymyślać koła za każdym razem, gdy zaczyna się działanie.

Szkolenia i rozwój - Szkolenia i rozwój to proces mający na celu poprawę wydajności pracowników w środowisku organizacyjnym. Jest to zorganizowane działanie mające na celu zwiększenie wiedzy i umiejętności pracowników. Poprzez "szkolenie" pracownik jest uczony konkretnych umiejętności, a poprzez "rozwój" zwiększa się jego osobowość i umiejętności zarządzania. Szkolenia i rozwój dostarczają bodźców do zwiększenia wydajności pracowników. Bezpieczeństwo w miejscu pracy - bezpieczne środowisko pracy jest również środowiskiem produkcyjnym, ponieważ chroni proces i sprzęt przed uszkodzeniem i chroni pracownika przed urazami fizycznymi. W ten sposób ma ono pozytywny wpływ na wydajność pracowników, procesów i urządzeń.

Ten pozytywny wpływ ma pozytywny wpływ na morale pracowników, ich wydajność i produktywność. Wydajność pracowników wykazuje znaczną poprawę, jeśli praca jest wykonywana przez pracownika w miejscu pracy, w którym panuje bezpieczne i zdrowe środowisko. Bezpieczne i zdrowe miejsca pracy są zawsze najbardziej efektywne. Bezpieczeństwo jest kluczowym czynnikiem warunkującym wydajność i produktywność pracowników. Zaniedbywanie bezpieczeństwa w miejscu pracy prowadzi do obniżenia morale i wydajności pracownika.