Sun Tzu Sztuka Wojny

logo pp.png

Słowem wyjaśnienia dla czytelników nieznających Sun Tzu - był on chińskim generałem, który żył w okresie od 550 do 500 p.n.e., nazywanym Okresem Wiosen i Jesieni (722 do 481 p.n.e.) i bezpośrednio przed Okresem Walczących Królestw (481 p.n.e. do 403 p.n.e.). Był jednym z kilku wielkich teoretyków strategii tamtych czasów, a jego traktat wojskowy "Sztuka wojny" pozostaje do dziś bardzo wpływowy.

Tradycyjnie postrzega się go jako 13 rozdziałów, jednak istnieją dowody na to, że rozdziałów było więcej, a współczesne publikacje biorą pod uwagę dalsze pisma Sun Tzu, jego listy i inne rozważania. Przewodniczący Mao uznał "Sztukę wojny" za tekst kluczowy dla utrzymania władzy.

Sun Tzu Sztuka Wojny

Sztuka wojny Sun Tzu to klasyczna pozycja z dziedziny wojskowości, napisana przez chińskiego generała-filozofa i stratega wojskowego, Sun Tzu, około 500 r. p.n.e. Tekst ten, składający się z ledwo 7000 słów, wywarł ogromny wpływ na kulturę człowieka w skali globalnej. Wyraźnie wpłynął on na panujące w kulturze wschodu modele myślenia o biznesie i wojsku. Na Zachodzie popularność książki stale rośnie, ponieważ liderzy coraz częściej starają się zastosować jej nauki do wyzwań biznesowych.

Oferując istotne porady aktualne z perspektywy dzisiejszych menedżerów, Sun Tzu poradził: „Skorzystaj z nieprzygotowania wroga, podążaj nieoczekiwanymi drogami i atakuj go tam, gdzie nie przyjął żadnych środków ostrożności”. Najważniejszym punktem od strony działań kreatywnych jest pomysł podążania „nieoczekiwanymi drogami”.



"Sztuka wojny", napisana przez chińskiego generała Sun Tzu w II wieku p.n.e., jest uważana za jedną z najbardziej wpływowych książek w historii wojskowości. Przemyślana analiza strategii wojskowej w wykonaniu Sun Tzu była istotna  nie tylko w jego czasach. Także w następnych stuleciach wpływ Sun Tzu był odczuwalny w różnych dziedzinach działalności człowieka, na całym świecie.

Od polityki wojskowej, przez prawo, po biznes, myśliciele słuchali jego rad i stosowali wnioski z jego lekcji, aby myśleć bardziej krytycznie o pokonywaniu osobistych i zawodowych wyzwań.

"Sztuka wojny", napisana przez chińskiego generała Sun Tzu. To książka, która mnie fascynuje, ponieważ zawarte w niej koncepcje dotyczące wygrywania bitew odnoszą się analogicznie do praktycznie każdego rodzaju interakcji międzyludzkiej. Ponadto odczytać można w niej sugestie innych użytecznych zasad, a mianowicie pacyfizmu, cierpliwości i rozsądnego podejmowania decyzji.

"Sztuka wojny" pozostaje jednym z najsłynniejszych tekstów wojskowych na świecie, 2500 lat po opublikowaniu go przez Sun Tzu (孙子 Sūnzi), doradcę, który prawdopodobnie żył w Okresie Wiosen i Jesieni (776-471 pne). Obecnie tekst ten jest celebrowany przez dzisiejszych liderów biznesu, a nawet trenerów sportowych, jako zestaw sugestii dotycząca radzenia sobie z wszelkiego rodzaju konfliktami.

Kiedy dyrektor generalny Snapchata, Evan Spiegel, poczuł się zagrożony wkroczeniem Facebooka na rynek zajmowany w większości przez jego firmę, dał każdemu członkowi swojego zespołu kopię „Sztuki wojny”, aby przyzwyczaili się myśleć kategoriami bezwzględnej konkurencji. Niezależnie od tego, czy walka toczy się wewnątrz czy na zewnątrz organizacji bądź jednostki ludzkiej, z realnymi konkurentami bądź naturą, „Sztuka wojny” zawiera wyczerpujące porady dotyczące sposobów podchodzenia do konfliktu. Rzućmy okiem na 10 lekcji życiowych, które można wyciągnąć z tego tekstu i jego uniwersalnego wydźwięku.

Oto cztery lekcje płynące ze Sztuki Wojny Sun Tzu, które mogą pomóc ci w rozwijaniu i stosowaniu kreatywności, aby wykorzystać w pełni swoje atuty.

LEKCJA 1: WYBIERZ W KTÓRYCH BITWACH WEŹMIESZ UDZIAŁ

„Wygra ten, kto wie kiedy walczyć, a kiedy nie”.

W ten sam sposób, w jaki Sun Tzu twierdzi, że armie powinny angażować się tylko wtedy, gdy mają wyraźną przewagę, tak my musimy z rozwagą wybierać nasze bitwy w prawdziwym życiu. Dziecko może fantazjować o zostaniu zawodowym sportowcem, strażakiem, dyrektorem generalnym i prezydentem, wszystko na raz, ale gdy dojrzewamy, zdajemy sobie sprawę, że istnieją ograniczenia czasowe i limit osiągalnych zasobów. W związku z tym powinniśmy wiedzieć, co możemy osiągnąć i w których obszarach odniesiemy największe sukcesy, aby w pełni wykorzystać to co jest nam dane.

Sun Tzu zaleca, aby dowódcy wojskowi unikali zbytniego rozpraszania swoich sił, ponieważ spowodowałoby to osłabienie całej armii. Podobnie w rozwoju kariery, jeśli rozłożysz swoje umiejętności na zbyt wiele różnych dziedzin, nie będziesz w stanie się w niczym specjalizować. Nie oznacza to, że posiadanie różnorodnych umiejętności nie pomoże ci w znalezieniu pracy, ale musisz zdywersyfikować swoje umiejętności w mądry sposób.

W biznesie musisz cały czas wybierać bitwy, niezależnie od tego, czy chodzi o wybór między propozycjami projektów, priorytetyzację wniosków o renegocjowanie, czy też decyzję kiedy rzucić wyzwanie kontrahentowi. Wiele z treści zawartych w „Sztuce wojny” jest poświęconych pytaniu jak wybrać odpowiedni czas i miejsce dla konfliktu (jeśli w ogóle zajdzie taka potrzeba).

Nauki Sun Tzu można zastosować również w osobistych "bitwach" - pomogą one nam zrozumieć, że samodoskonalenie nie jest tylko kwestią samej siły woli. Kiedy mamy dobre nawyki, które chcemy rozwijać, lub złe nawyki, których chcemy pozbyć się, warto postawić się w korzystnych warunkach, które będą sprzyjać sukcesom, a nie utrudniać dotarcie do naszych celów. Na przykład, jeśli próbujesz schudnąć, jedzenie na mieście z przyjaciółmi podczas rozpoczynania diety nie pomoże.

Podobnie, jeśli chcesz dużo czytać, głośni i rozpraszający domownicy nie ułatwią ci tego. Sun Tzu zaleca podążanie ścieżką najmniejszego oporu. Jeśli chcesz rozwinąć szereg nawyków, zacznij od tych, które są najłatwiejsze do zmiany, zamiast całkowicie przekształcać swoje życie na raz. Podobnie jak w tradycji feng shui , Sun Tzu używa metafory wody przepływającej ścieżką najmniejszego oporu, aby opisać optymalny sposób działania.

LEKCJA 2 ZROZUM OKOLICZNOŚCI, ABY MÓC ZARYSOWAĆ GRANICE KREATYWNOŚCI

Wiedza jest strategiczną podstawą kreatywności. Nie możesz analizować i przesuwać granic norm w swojej firmie lub branży bez zrozumienia posunięć innych osób i podmiotów. Aby „podążać nieoczekiwanymi drogami”, musisz zrozumieć mocne i słabe strony swoje oraz przeciwników. Musisz być w stanie przewidzieć ruchy konkurentów i mieć pełen obraz warunków panujących na polu bitwy.

LEKCJA 3: WYCZYCIE CZASU JEST KLUCZOWE

„Dobra decyzja jest jak nurkujący lot sokoła, który w idealnym momencie dopada swoją ofiarę”.

Sun Tzu twierdzi, że ważne jest, aby być niezwykle ostrożnym przy wyborze momentu, w którym należy przystąpić do walki z wrogiem. Chociaż posiadanie dobrej strategii jest niezbędne, plan jest tylko na tyle dobry, na ile jest odpowiedni dla danej sytuacji. Dobre wyczucie czasu oznacza, że chociaż nie zawahasz się wykonać działania w odpowiednim czasie, nie spieszysz się, chyba że akurat sprzyjają temu warunki.

Na przykład w marketingu ważne jest, aby zwracać uwagę na to, co dzieje się na rynku przed wejściem na niego, i być na bieżąco z trendami, reagując na nie w czasie rzeczywistym za pośrednictwem mediów społecznościowych takich jak Twitter.

Sun Tzu wiedział, że czas jest podstawą działań wojennych. Również w prawdziwym życiu ważne jest, aby raz podjęta decyzja została natychmiast wdrożona. Na przykład w chińskiej branży technologicznej startupy kładą nacisk na szybkość realizacji działań i elastyczność organizacyjną, aby utrzymać się na powierzchni.

Chociaż Chiny są wystarczająco dużym rynkiem aby wspierać wiele startupów, ogólnie uważa się je za rynek typu „zwycięzca bierze wszystko”, co oznacza, że pierwsze startupy, które odnoszą sukces, będą prawdopodobnie jedynymi, które rynek zdominują.

LEKCJA 4: POZNAJ SIEBIE, POZNAJ WROGA

"Mówi się, że jeśli znasz swoich wrogów i znasz siebie, nie będziesz narażony na niebezpieczeństwo w setkach bitew; jeśli nie znasz swoich wrogów, ale znasz siebie, wygrasz co drugą bitwę; jeśli nie znasz ani siebie, ani wroga, poniesiesz klęskę w każdej bitwie. "

Prawdopodobnie najważniejszym punktem "Sztuki wojny" jest to, że informacja ma znaczenie, a bazujące na analizie sytuacji przypuszczenie jest lepsze niż pochopna intuicyjna decyzja. Sun Tzu uważał, że generałowie powinni być biegli w „rachunku militarnym” i brać pod uwagę wszystko, co może wpłynąć na wynik bitwy. Nie tylko niezwykle ważne jest, aby mieć wgląd w to, co wróg może próbować zrobić, aby wykorzystać swoje słabości i poznać swoje własne mocne i słabe strony, ale ważne jest również, aby wziąć pod uwagę takie czynniki, jak otoczenie, pogoda i morale żołnierzy. Najnowsze trendy w wykorzystaniu dużych zbiorów danych (tzw. big data) pokazują, jak ważne są dogłębne analizy dla przetrwania i sukcesu przedsiębiorstw. W negocjacjach biznesowych wiedza o swoim przeciwniku/partnerze może mieć kluczowe znaczenie dla poprawy komunikacji z nim.

LEKCJA 5: WYPRACUJ UNIKATOWY PLAN

"Wszystkie działania wojenne oparte  są na podstępie." "

Chociaż ten dobrze znany cytat z tekstu Sun Tzu brzmi dość złowrogo, ma jednak głębokie znaczenie w świecie biznesu. Powszechnie wiadomo, że aby wyjść na szczyt, konieczne jest zróżnicowanie strategii biznesowej. „Rachunek militarny” w którym generałowie mieli być biegli, miał na celu spojrzenie na problem z własnej, unikatowej perspektywy, tak aby wróg nie mógł przewidzieć naszego ruchu.

Podobnie, gdyby firmy przeprowadzały te same badania, co ich rywale, brak zróżnicowania prawdopodobnie spowodowałby utratę zysków dla obu firm, ponieważ obie koncentrowałyby się na tych samych obszarach rynku. Praca przygotowawcza jest nieodzowna, ale jeśli naprawdę chcesz wygrać, powinieneś przygotować się w sposób bardziej rozbudowany lub innowacyjny niż ktokolwiek inny.

LEKCJA 6: UKRYJ SWOJE PLANY

„Kiedy jesteśmy w stanie zaatakować, musimy wydawać się do ataku niezdolni; używając pełni naszych sił, musimy wydawać się nieaktywni; kiedy jesteśmy blisko, musimy sprawić, by wróg myślał, że jesteśmy daleko; kiedy jesteśmy daleko, musimy sprawić, by uwierzył, że jesteśmy blisko.

Sun Tzu uważał, że nie wystarczy mieć unikalny plan - musi on być również zamaskowany za pomocą fortelu. Na przykład, jeśli generał planował atak z lewej flanki, powinien zmylić wroga, używając wabików po swojej prawej stronie, co sprawi, że będzie wyglądało tak jakby atak nadchodził z prawej strony. Idealnie byłoby, gdyby armia była również w ciągłym ruchu, aby wyglądała na bezkształtną.

Fortele są również powszechne w świecie biznesu. Duże monopolistyczne korporacje często podejmują działania, aby wydawało się, że są mniejsze, podczas gdy małe startupy będą twierdzić, że zmieniają świat dzięki swojej wyjątkowości i innowacyjności, nawet jeśli jeszcze nie są na tym etapie. Podobnie, jeśli twoją ambicją jest opuszczenie obecnej firmy i rozpoczęcie własnej działalności w tej samej branży, dobrze byłoby, gdyby twoi współpracownicy wierzyli, że jesteś zależny od bycia na swoim aktualnym stanowisku. Sun Tzu zaleca również, aby przekonać byłych kolegów, że twoja firma ma problemy, aż do osiągnięcia punktu, w którym ich przewyższysz.

 

LEKCJA 7: NAJLEPSZY SPOSÓB NA ZWYCIĘSTWO TO NIE PODEJMOWAĆ WALKI

„Wygranie 100 bitew nie jest szczytem umiejętności, ale pokonanie wroga bez walki już tak”.

Mając na uwadze fakt, że działania wojenne są niezwykle ryzykowne, Sun Tzu twierdzi, aby najlepsi taktycy to ci, którzy potrafią pokonać wroga dyplomacją lub w inny niebojowy sposób. Zaproponował, aby generałowie próbowali zająć miasta bez oblężenia, być może zmuszając mieszkańców do poddania się w ramach wojny psychologicznej. Sun Tzu twierdzi, że w każdej sytuacji człowiek ma do dyspozycji więcej niż jedno narzędzie, co sprawia, że czasami konieczne jest zaatakowanie wroga w konwencjonalny sposób. Koncepcja zaradności odnosi się do prawdziwego życia nawet bardziej niż do konfliktu zbrojnego, ponieważ nie jest to gra o sumie zerowej i może w niej być wielu zwycięzców.

Przykład kampanii Apple „Think Different” ilustruje, w jaki sposób firmy mogą odnieść sukces nie dzięki bezpośredniej konkurencji, ale zróżnicowaniu. Podobnie w życiu osobistym prawdopodobieństwo odniesienia sukcesu jest znacznie większe, jeśli wytworzysz własne szanse na rozwój zawodowy , niż jeśli podążasz typowymi, bardziej ugruntowanymi ścieżkami kariery. Rozwiń umiejętność (lub kombinację umiejętności), której nikt inny nie ma, a nie będziesz musiał z nikim konkurować. Chcesz zostać zatrudniony? Dowiedzenie się, jak skłonić firmy, aby cię szukały, zamiast szukać ich - pozwoli ci to zaoszczędzić dużo czasu i wysiłku.

LEKCJA 8: ZMIANA JEST SZANSĄ

„Pośród chaosu jest szansa”.

Według Sun Tzu zmiana jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o wyniku bitwy. Jako realista podkreślał, że na wojnie wszystko może się zdarzyć, i proponuje, aby generałowie zawsze przygotowywali się na najgorsze. Zwraca jednak uwagę, że jedynym sposobem na osiągnięcie przewagi jest podjęcie adekwatnego ryzyka. Dlatego ci, którzy zachowują spokój i zachowują otwarty umysł w momencie niepewności, są najlepiej przygotowani do wykorzystania nadarzających się okazji.

W prawdziwym życiu i w biznesie często zdarza się, że nie zdajemy sobie sprawy z utraconych możliwości, ponieważ ludzie często są zdeterminowani by chronić się przed zmianą. Zmiana jest nieunikniona w każdej branży, a najlepszym sposobem przygotowania się do zmiany jest bycie siłą napędową tych zmian. Świadomość nowych praw lub przepisów, przełomowych technologii, zjawisk społecznych i zmian w budżecie twoich klientów pozwoli odkryć możliwości, które należy wykorzystać, jeśli biznes ma się rozwijać.

LEKCJA 9: SUKCES RODZI SUKCES

„Możliwości mnożą się, gdy są wykorzystywane”.

Sun Tzu zauważył, że siła rozpędu jest bardzo ważna dla działań wojennych. To samo dotyczy biznesu. Kiedy Uber walczył o dominację na rynku przeciwko lokalnej aplikacji transportowej DidiDache (滴滴 打 车 Dīdī Dǎchē),  był postrzegany jako zdecydowany faworyt - bardziej zaawansowany technologicznie i lepiej finansowany startup. Dyrektor generalny Didi, Cheng Wei, podobno miłośnik historii wojskowości, powiedział dyrektorowi generalnemu Ubera Travisowi Kalanickowi, że prześcignie go gdy spotkają się w 2013 roku.

Chociaż jego firma była wtedy znacznie mniejsza niż Uber, Cheng wiedział, że pewnego dnia wygra, ponieważ będzie musiał walczyć z innymi lokalnymi aplikacjami transportowymi zanim i tak rzuci wyzwanie Uberowi. Rzeczywiście, po pokonaniu lub przejęciu wszystkich lokalnych rywali, Didi stał się weteranem na rynku chińskim i jego kadra wiedziała jak na nim walczyć znacznie lepiej niż Uber, firma z siedzibą w USA. Seria zwycięstw Chenga nad lokalnymi rywalami ostatecznie pomogła mu prześcignąć Ubera, mimo że Uber był w stanie dopasować się do jego ruchów finansowo.

Firmy takie jak ta w stanie szybko skalować działania gdy odniosą kilka sukcesów, a siła rozpędu zaczyna wpływać na ich rezultaty. Podobnie w karierze - czasami to małe działania powodują, że tocząca się kula śniegowa przekształca się w coś większego. Na przykład, jeśli zgłosisz się jako wolontariusz do reprezentowania swojej firmy na konferencji, może to doprowadzić do nawiązania świetnych kontaktów, które zapewnią ci klientów, lub też do znalezienia przyszłej pracy. Czasami wystarczy jedna sytuacja aby tama puściła.

LEKCJA 10: NIKT NIE KORZYSTA NA PRZEDŁUŻAJĄCEJ SIĘ WOJNIE

„Nie ma żadnego przypadku, by naród odnosił korzyści z długotrwałej wojny”.

Uber i Didi mogą zaświadczyć o wyczerpujących skutkach przedłużającego się konfliktu, ponieważ obie firmy wyrzuciły miliardy dolarów konkurując ze sobą. Sun Tzu radzi, aby uderzać skutecznie i szybko, dążąc do szybkiego rozstrzygnięcia. W świecie biznesu nie chcesz marnować swoich zasobów atakując rywala, kiedy możesz zainwestować je w swój przyszły rozwój. Również w życiu osobistym nie chcesz czekać wiecznie z rozwiązywaniem swoich problemów i powinieneś jak najszybciej dążyć do realizacji celów. Masz pomysł na założenie innowacyjnej firmy? Nie czekaj do przyszłego roku, aby wszystko zaczęło działać, ponieważ ktoś inny, kto ma ten sam pomysł, może zacząć działać szybciej niż ty.

sylwetki wielkich liderów.jpg

Poznaj sylwetki współczesnych i historycznych przywódców ze świata polityki i biznesu.

Steve Jobs

Jeff Bezos

Konfucjusz