Społeczna odpowiedzialność biznesu - CSR
Społeczna odpowiedzialność biznesu - CSR
Społeczna odpowiedzialność biznesu Obecny wiek charakteryzuje się bezprecedensowymi wyzwaniami i możliwościami, wynikającymi z globalizacji, dążenia do rozwoju sprzyjającego włączeniu społecznemu oraz imperatywów zmian klimatycznych. W skali globalnej uznaje się obecnie, że włączenie odpowiedzialności społecznej, ekologicznej i etycznej do zarządzania przedsiębiorstwami zapewnia długoterminowy sukces, konkurencyjność i zrównoważony rozwój.
Podejście to potwierdza również pogląd, że przedsiębiorstwa są integralną częścią społeczeństwa i mają do odegrania kluczową i aktywną rolę w utrzymaniu i poprawie stanu zdrowych ekosystemów, w promowaniu integracji społecznej i sprawiedliwości, a także w utrzymaniu podstawowych zasad etycznych i dobrego zarządzania.
Ma to również sens biznesowy, ponieważ przedsiębiorstwa o skutecznej społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR), mają wizerunek przedsiębiorstw odpowiedzialnych społecznie, w dłuższej perspektywie osiągają zrównoważony wzrost w swojej działalności, a ich produkty i usługi są preferowane przez klientów.
Idea CSR pojawiła się po raz pierwszy w 1953 roku, kiedy to stała się tematem akademickim w "Społecznej odpowiedzialności biznesu" HR Bowena. Termin "społeczna odpowiedzialność biznesu" stał się popularny w latach 60-tych i od tego czasu jest nadal używany.
Definicje społecznej odpowiedzialności biznesu Chociaż idea CSR istnieje od ponad pół wieku, nadal nie ma jednej, powszechnie przyjętej definicji CSR. Wszystkie dominujące obecnie definicje są podstawą wpływu, jaki przedsiębiorstwa wywierają na ogół społeczeństwa i oczekiwań społeczeństwa wobec nich.
Poniżej przedstawiono różne definicje, które są obecnie powszechne. Komisja Europejska (KE) zdefiniowała wcześniej CSR jako "koncepcję, zgodnie z którą przedsiębiorstwa dobrowolnie uwzględniają kwestie społeczne i środowiskowe w swojej działalności gospodarczej i stosunkach z zainteresowanymi stronami".
W październiku 2011 r. KE opublikowała nową politykę w zakresie odpowiedzialności społecznej przedsiębiorstw. Komisja definiuje społeczną odpowiedzialność przedsiębiorstw jako "odpowiedzialność przedsiębiorstw za ich wpływ na społeczeństwo". Aby w pełni wywiązać się ze swojej społecznej odpowiedzialności, przedsiębiorstwa "powinny wprowadzić proces mający na celu włączenie kwestii społecznych, środowiskowych, etycznych praw człowieka i ochrony konsumentów do swojej działalności gospodarczej i podstawowej strategii w ścisłej współpracy z zainteresowanymi stronami".
Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju Przemysłu (UNIDO) definiuje CSR jako "społeczną odpowiedzialność przedsiębiorstw to koncepcja zarządzania, zgodnie z którą przedsiębiorstwa włączają kwestie społeczne i środowiskowe do swojej działalności gospodarczej i interakcji z interesariuszami". CSR jest ogólnie rozumiany jako sposób, w jaki przedsiębiorstwo osiąga równowagę między wymogami ekonomicznymi, środowiskowymi i społecznymi (potrójne podejście oddolne), odpowiadając jednocześnie na oczekiwania udziałowców i interesariuszy.
W tym sensie ważne jest rozróżnienie pomiędzy CSR, który może być strategiczną koncepcją zarządzania przedsiębiorstwem, a działalnością charytatywną, sponsoringową czy filantropijną. Nawet jeśli ta ostatnia może również wnieść cenny wkład w ograniczanie ubóstwa, bezpośrednio poprawi reputację przedsiębiorstwa i wzmocni jego markę, koncepcja CSR wyraźnie wykracza poza to".
Definicja CSR według Światowej Rady Biznesu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (WBCSD) brzmi: "Nieustanne zobowiązanie przedsiębiorstw do przyczyniania się do rozwoju gospodarczego przy jednoczesnej poprawie jakości życia pracowników i ich rodzin, jak również społeczności i całego społeczeństwa".
Definicja CSR opracowana przez Grupę Banku Światowego brzmi: "Społeczna odpowiedzialność biznesu to zobowiązanie przedsiębiorstw do przyczyniania się do zrównoważonego rozwoju gospodarczego poprzez współpracę z pracownikami, ich rodzinami, społecznością lokalną i ogółem społeczeństwa, do poprawy jakości ich życia w sposób korzystny dla biznesu i rozwoju".
Z definicji CSR można wywnioskować, co następuje. Podejście CSR ma charakter holistyczny i jest zintegrowane z podstawową strategią biznesową w zakresie oddziaływania przedsiębiorstw na społeczeństwo i środowisko. CSR musi odnosić się do dobrobytu wszystkich zainteresowanych stron, a nie tylko udziałowców przedsiębiorstwa.
Działania filantropijne stanowią jedynie część CSR, który w przeciwnym razie stanowi znacznie większy zbiór działań przynoszących strategiczne korzyści biznesowe. Koncepcja CSR CSR to koncepcja zarządzania i forma samoregulacji przedsiębiorstwa zintegrowana z modelem biznesowym. Organizacje CSR włączają kwestie społeczne i środowiskowe do swojej działalności biznesowej.
Polityka CSR funkcjonuje jako wbudowany, samoregulujący się mechanizm, za pomocą którego przedsiębiorstwo monitoruje i zapewnia aktywne przestrzeganie ducha prawa, standardów etycznych i różnych norm. W niektórych modelach wdrażanie CSR przez organizację wykracza poza compliance i angażuje się w "działania, które wydają się sprzyjać pewnym dobrom społecznym, wykraczając poza interesy organizacji i to, co jest wymagane przez prawo".
CSR jest procesem, którego celem jest przyjęcie odpowiedzialności za działania organizacji i zachęcenie do wywierania pozytywnego wpływu poprzez jej działania na środowisko, konsumentów, pracowników, społeczności, udziałowców i wszystkich innych członków sfery publicznej, którzy mogą być również uważani za interesariuszy.
CSR jest ogólnie rozumiany jako sposób, w jaki firma osiąga równowagę pomiędzy wymogami ekonomicznymi, środowiskowymi i społecznymi (podejście potrójne), jednocześnie odpowiadając na oczekiwania udziałowców i interesariuszy.
W tym sensie ważne jest rozróżnienie pomiędzy CSR, który może być strategiczną koncepcją zarządzania przedsiębiorstwem, a działalnością charytatywną, sponsoringową lub filantropijną. Nawet jeśli ta ostatnia może również wnieść cenny wkład w ograniczanie ubóstwa, bezpośrednio poprawi reputację organizacji i wzmocni jej markę, koncepcja CSR wyraźnie wykracza poza ten zakres. Koncepcja CSR obejmuje dziś wszystkie powiązane ze sobą koncepcje, takie jak potrójny wynik końcowy, obywatelstwo korporacyjne, filantropia, wspólna wartość, zrównoważony rozwój firmy i odpowiedzialność biznesu. Nie dziwi zatem fakt, że to ważny element wykładów i szkoleń dla firm.
Podstawowe elementy CSR
Kluczowe kwestie związane z CSR to: zarządzanie proekologiczne, ekoefektywność, odpowiedzialne zaopatrzenie, zaangażowanie interesariuszy, standardy i warunki pracy, relacje z pracownikami i społecznościami lokalnymi, sprawiedliwość społeczna, równowaga płci, prawa człowieka, dobre zarządzanie i działania antykorupcyjne. Działania organizacji w zakresie CSR powinny zazwyczaj obejmować następujące podstawowe elementy.
Dbałość o wszystkich interesariuszy - organizacja powinna szanować interesy wszystkich udziałowców, pracowników, klientów, dostawców, ludzi, których dotyczy projekt, oraz całego społeczeństwa, a także powinna reagować w stosunku do nich. Organizacja powinna tworzyć wartość dla wszystkich z nich. Etyczne funkcjonowanie - System zarządzania organizacją powinien być oparty na zasadach etyki, przejrzystości i odpowiedzialności. Organizacja nie powinna angażować się w praktyki biznesowe, które stanowią nadużycie, są nieuczciwe, skorumpowane lub antykonkurencyjne.
Poszanowanie praw i dobrobytu pracowników - Organizacja powinna zapewnić swoim pracownikom środowisko pracy, które stoi na straży ich godności. Powinna ona utrzymywać równość szans bez jakiejkolwiek dyskryminacji dla swoich pracowników. Poszanowanie praw człowieka - organizacja powinna szanować prawa człowieka dla wszystkich i unikać współudziału w naruszaniu praw człowieka przez organizację lub stronę trzecią.
Poszanowanie środowiska naturalnego - organizacja powinna podejmować działania mające na celu sprawdzanie i zapobieganie zanieczyszczeniom, recykling, gospodarowanie i ograniczanie ilości odpadów, gospodarowanie zasobami naturalnymi w sposób zrównoważony oraz zapewnienie optymalnego wykorzystania zasobów, takich jak ziemia i woda, powinna aktywnie reagować na wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi poprzez stosowanie czystszych metod produkcji, promowanie efektywnego wykorzystania energii i technologii przyjaznych dla środowiska.
Działania na rzecz rozwoju społecznego i integrującego
Organizacja powinna podejmować działania na rzecz rozwoju gospodarczego i społecznego społeczności i obszarów geograficznych, w szczególności w sąsiedztwie swojej działalności. Sprawozdawczość w zakresie CSR i zrównoważonego rozwoju - Sprawozdawczość i ujawnianie wszystkich działań w zakresie CSR i zrównoważonego rozwoju w sposób przejrzysty oraz odpowiedzialność zyskują i wzmacniają siłę oddziaływania interesariuszy.
Podejście do CSR i wynikające z niego korzyści Strategiczne podejście do CSR jest ważne dla konkurencyjności organizacji. Przynosi korzyści w zakresie zarządzania ryzykiem, oszczędności kosztów, dostępu do kapitału, relacji z klientami, zarządzania zasobami ludzkimi i potencjału innowacyjnego.
Ponieważ CSR wymaga zaangażowania interesariuszy wewnętrznych i zewnętrznych, pozwala organizacji lepiej przewidywać i wykorzystywać szybko zmieniające się oczekiwania społeczne i warunki działania. Dlatego też CSR napędza rozwój nowych rynków i stwarza możliwości rozwoju.
Dzięki CSR organizacja zwraca się do swojej społecznej odpowiedzialności, a poprzez nią buduje długoterminowe zaufanie pracowników, klientów i obywateli jako podstawę zrównoważonego modelu biznesowego. Wyższy poziom zaufania tworzy z kolei środowisko, w którym organizacja może wprowadzać innowacje i rozwijać się. Prawidłowo wdrożona polityka CSR w organizacji może przynieść szereg korzyści konkurencyjnych, takich jak lepszy dostęp do kapitału i rynków, zwiększenie sprzedaży i zysków, oszczędności kosztów operacyjnych, poprawę wydajności i jakości, efektywną bazę zasobów ludzkich, poprawę wizerunku i reputacji marki, zwiększenie lojalności klientów, lepsze podejmowanie decyzji i procesy zarządzania ryzykiem.