Relacje międzyludzkie i relacje interpersonalne

Relacje międzyludzkie  i relacje interpersonalne

Relacje międzyludzkie i relacje interpersonalne

Ludzie najbardziej potrzebują towarzystwa, gdy boją się, są niespokojni lub niepewni siebie i chcą porównać swoje uczucia z uczuciami innych. Relacje międzyludzkie pomagają ludziom wzmacniać i potwierdzać swoje idee i uczucia, a także cenić samych siebie.

Pracownicy, jak zwykli ludzie, są również zwierzętami społecznymi. Szukają towarzystwa innych. To pragnienie kontaktu międzyludzkiego może być postrzegane jako podwójna potrzeba; potrzeba przywiązania i potrzeba przynależności. Są to dwie odrębne, ale wzajemnie powiązane potrzeby.

Przywiązanie - jest to potrzeba tworzenia szczególnych, bliskich relacji.

Przynależność - jest to potrzeba bycia z innymi ludźmi w ogóle - poczucie przynależności do większej grupy.

Relacje interpersonalne wymagają od pracowników dużego wysiłku, aby je pielęgnować i utrzymywać. Zdrowe relacje interpersonalne dają pracownikowi najwięcej radości i satysfakcji.

Silny związek pomiędzy pracownikami pracującymi razem w tej samej organizacji nazywany jest relacją interpersonalną. Pracownicy muszą dobrze się dogadywać w celu zapewnienia pozytywnego i zdrowego środowiska pracy w miejscu pracy. Pracownik spędza w swoim miejscu pracy około ośmiu godzin i praktycznie nie jest możliwe, aby pracował sam. Potrzebuje współpracownika do rozmów i dyskusji na różne tematy w miejscu pracy.

Często zdarza się, że wydajność zwiększa się wielokrotnie, gdy pracownicy pracują razem w grupach, w porównaniu z pojedynczym pracownikiem pracującym samodzielnie. Relacje interpersonalne w miejscu pracy to nic innego, jak ścisła relacja między dwoma pracownikami pracującymi w tym samym miejscu.

Relacje interpersonalne to związki pomiędzy dwoma lub więcej osobami, które mogą być od ulotnych do trwałych. Związek ten może być oparty na wnioskowaniu, uczuciu, solidarności, regularnych interakcjach lub innego rodzaju zaangażowaniu społecznym. Relacje interpersonalne powstają w kontekście wpływów społecznych, kulturowych i innych.

Relacje interpersonalne, które pracownik rozwija w swoim miejscu pracy, są kluczem do jego kariery i sukcesu zawodowego.

Jeśli harmonijnie dogaduje się ze współpracownikami i łączy go z nimi szczególna więź, to rozwijająca się pozytywna relacja międzyludzka napędza jego osiągnięcia w pracy, szczęście i sukces. Dlatego bardzo ważne jest, aby każdy pracownik rozwijał efektywne relacje interpersonalne ze swoimi współpracownikami w miejscu pracy.

Służą temu szkolenia z komunikacji interpersonalnej.



Poniżej przedstawiono różne czynniki, które wpływają na relacje międzyludzkie.

  • Relacja - Relacja jest dobra, gdy pracownik czuje się dobrze lub swobodnie z drugim pracownikiem. Może to być automatyczne lub może wymagać czasu na rozwój.

  • Empatia - odnosi się do umiejętności postrzegania otoczenia oczami współpracownika, zrozumienia jego uczuć i działań. Empatia jest podstawą dobrej dwukierunkowej komunikacji.

  • Zaufanie - Oznacza, że pracownik może polegać na swoim współpracowniku. Kiedy pracownik ufa swojemu współpracownikowi, oczekuje od niego akceptacji i wsparcia.

  • Kompatybilność - Dwóch pracowników, aby mieć zdrowe relacje interpersonalne, muszą być ze sobą kompatybilni. W relacjach interpersonalnych nie powinno być żadnych konfliktów i nieporozumień. Łatwiej jest utrzymywać zdrowe relacje interpersonalne pomiędzy pracownikami o podobnym pochodzeniu i podobnych celach.

Pracownicy o różnych celach, postawach, procesach myślowych mają trudności z dostosowaniem się, a co za tym idzie, nie mają zdrowych relacji interpersonalnych.

Komunikacja - Komunikacja odgrywa kluczową rolę w zdrowych i efektywnych relacjach interpersonalnych. Uczucia muszą być wyrażane i odwzajemniane w relacjach. Pracownicy muszą skutecznie komunikować się ze sobą w celu lepszego zrozumienia. Brak komunikacji może prowadzić do problemów i nieporozumień. Bycie w kontakcie jest niezbędne do rozwoju relacji. Skuteczna komunikacja pomaga w lepszym łączeniu się. Siedzenie ze współpracownikami i omawianie różnych kwestii twarzą w twarz pomaga w osiąganiu wzajemnie akceptowalnych rozwiązań. Odbiorca musi zrozumieć, co nadawca ma zamiar przekazać i na odwrót. Jasność myśli jest niezbędna w relacjach.

Szacunek - polega na przyjmowaniu i docenianiu współpracownika.

Oczekiwania umysłowe - Są one postrzegane w miarę rozwoju relacji. Pracownicy o zdrowych relacjach międzyludzkich muszą mieć te same wzajemne oczekiwania. Relacje muszą zmierzać do tego samego celu lub celów dla obu pracowników.

Elastyczność - Dobre relacje interpersonalne są elastyczne i mogą dostosowywać się do zmian.

Okoliczności się zmieniają i pracownicy nie zawsze mogą realizować plany, które wspólnie stworzyli. Uczciwość - Uczciwość jest bardzo ważna dla zdrowych i długotrwałych relacji międzyludzkich. Nieuczciwość prowadzi do nieufności, która wpływa na efektywność pracy. Przejrzystość jest ważna w relacjach. Zachowanie spokoju - Nadmierna reakcja w jakiejkolwiek kwestii zakłóca zdrowy związek. Konieczne jest zachowanie spokoju. Lepiej jest być trochę bardziej nastawionym. Przepraszanie pomaga w rozwoju relacji międzyludzkich. Rozwiązuje kilka problemów. Wybaczanie - Pracownicy muszą być trochę bardziej wyrozumiali, aby mieć zdrowe relacje międzyludzkie.

Wszelkie problemy między pracownikami nie muszą być niepotrzebnie przeciągane. Walka o drobne sprawy jeszcze bardziej pogarsza sytuację.

Uśmiech - Uśmiech stwarza sytuację, która pomaga rozwiązać wiele problemów. Mgnienie uśmiechu może pomóc pracownikowi wyjść z kłopotliwej sytuacji.

Dlatego też podczas interakcji z pracownikami, uśmiech może być dobrym narzędziem do nawiązania pozytywnych relacji międzyludzkich.

Czas - Każda relacja wymaga czasu i wysiłku, aby się rozwijać. Czas odgrywa ważną rolę w relacjach. Pracownicy muszą poświęcać odpowiednią ilość czasu, aby się lepiej poznać. Pracownicy muszą spędzać dużo czasu ze swoimi współpracownikami, aby wzmocnić więź między sobą.

Pomaga to w tworzeniu zdrowych i efektywnych relacji międzyludzkich. Relacje interpersonalne to dynamiczne systemy, które zmieniają się nieustannie w trakcie swojego istnienia. Podobnie jak żywe organizmy, relacje te mają początek, długość życia i koniec.

Rozwijają się i poprawiają stopniowo, w miarę jak pracownicy poznają się i zbliżają do siebie, lub też stopniowo się pogarszają, w miarę jak pracownicy oddalają się od siebie.

Zgodnie z modelem relacji międzyludzkich Knappa, istnieje dziesięć etapów, na które składają się: (i) inicjacja, (ii) eksperymentowanie, (iii) intensyfikacja, (iv) integracja, (v) łączenie, (vi) różnicowanie, (vii) opisywanie, (viii) stagnacja, (ix) unikanie, oraz (x) zakończenie.