Przywództwo w świecie vuca

Przywództwo w świecie vuca

Przywództwo w świecie VUCA charakteryzuje się lub podlega szybkim lub nieoczekiwanym zmianom

Żyjemy w świecie szybkich zmian i przeładowania informacjami. Technologia zmienia świat, w którym żyjemy w błyskawicznym tempie. Jej konsekwencje są dalekosiężne.

VUCA to popularny akronim opisujący dzisiejsze środowisko biznesowe, dlatego warto wiedzieć, co on oznacza. VUCA to skrót od : Volatile, Uncertain, Complex and Ambiguous (zmienne, niepewne, złożone i niejednoznaczne).

Technologia zmienia sposób, w jaki żyjemy: jak komunikujemy się ze sobą, jak tworzymy i gromadzimy wiedzę, jak podróżujemy, jak słuchamy muzyki, jak robimy zakupy, a nawet jak zaczynamy, budujemy lub kończymy związek. Trudno nam sobie wyobrazić świat, jaki istniał jeszcze dziesięć lat temu. Powoli, ale nieuchronnie odwieczne pojęcia, takie jak rodzina czy narodowość, zmieniają się w nową rzeczywistość.

W tym samym tempie zmienia się środowisko, w którym muszą działać firmy i władze. W rezultacie firmy muszą stale dostosowywać oferowane przez siebie produkty i usługi, a także sposób ich produkcji, promocji i sprzedaży. Firmy desperacko starają się być proaktywne, wyobrażając sobie, jak świat mógłby wyglądać jutro i stale rozwijając nowe produkty i usługi. Ponieważ świat stał się tak nieprzewidywalny, metoda prób i błędów stała się jedyną drogą naprzód w szybko zmieniających się sektorach gospodarki. Jest to podstawa myślenia projektowego i projektowania zorientowanego na klienta.

Jednak nie tylko produkty, usługi i procesy muszą się zmienić, ale także firmy muszą się zmienić w bardziej fundamentalny sposób. Potrzebują one innych modeli biznesowych, innych struktur firmowych, innych profili pracowników, innego przywództwa i innych sposobów interakcji między sobą. Ale jak? Jak można przygotować się na przyszłość, której nie można przewidzieć?

Świat VUCA jest nieokreślony, nie jest stały, jest nieprzewidywalny. W związku z tym przywództwo w świecie VUCA jest niezwykle wymagające.



5 kluczy do skutecznego zarządzania projektami w środowisku VUCA

Wszyscy możemy przyznać, że obecne niepewne czasy utrudniają dostosowanie się do szybkich zmian i wykorzystanie szans z korzyścią dla całej organizacji. Istnieją jednak sposoby, aby przygotować się na zakłócenia i stać się bardziej efektywnym liderem. Oto pięć sposobów, jak to zrobić:

Skup się na wspólnej pracy zespołowej

W zarządzaniu projektami obowiązuje prosta prawda: upoważnieni ludzie pracujący razem osiągają dobre wyniki projektu. Pozytywne i sprzyjające współpracy środowisko wzbudza motywację i optymalizuje wyniki zarówno indywidualne, jak i zespołowe.

W czasach niepewności zbyt łatwo jest pociągnąć poszczególne osoby w różnych kierunkach. Współpraca pozostaje w centrum uwagi, a skuteczni PM muszą zapewnić zrozumienie, utrzymywać otwarte linie komunikacyjne dla wszystkich, ufać członkom swojego zespołu, być świadomym zmieniającej się dynamiki zespołu, zmieniać priorytety w zależności od konkurujących potrzeb i - co prawdopodobnie najważniejsze - być zawsze otwarci, transparentni i uczciwi.

Wykazuj się elastycznością i zdolnością adaptacji

To, co było "właściwe" wczoraj, może nie być "właściwe" jutro, a nawet dzisiaj. Właśnie w tym miejscu bycie zwinnym staje się tak krytyczne. Skuteczni kierownicy projektów muszą być w stanie szybko dostosowywać się do zmieniających się i fluktuujących potrzeb.

Planowanie jest nadal konieczne, ale plany te muszą być elastyczne i zdolne do dynamicznych zmian. Nigdy nie powinny być sztywne lub ustalone. Powinny raczej umożliwiać komunikację, zrozumienie i dostosowanie intencji w razie potrzeby.

Bądź proaktywny w stosunku do zmieniającego się krajobrazu projektowego

PM musi przewidywać, a nie zwlekać; być aktywny, a nie pasywny. Na przykład, iteracyjne i inkrementalne dostarczanie oznacza, że w nieprzewidywalnych czasach możemy zacząć od małych projektów, wykorzystując przeglądy i informacje zwrotne, aby ułatwić dalsze zrozumienie i dopracowanie naszych potrzeb. W ten sposób zmiany mogą być wprowadzane częściej i w sposób łatwiejszy do zarządzania. We wszystkim należy zachęcać do eksperymentowania i innowacji.

Wartość docelowa

Celem końcowym jest optymalizacja korzyści z projektu (wartości) dla organizacji. Tam, gdzie to możliwe, należy skupić się na dostarczaniu wartości na wczesnym etapie i często - nie tylko na końcu lub po zakończeniu projektu. Dzięki monitorowaniu wartości poprzez faktyczną realizację prac i stałą ocenę postępów, projekt może być na tyle elastyczny, aby zmienić kurs i dostosować się, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba.

Nigdy nie przestawaj się angażować

Aby odnieść sukces pomimo zakłóceń, zmiany muszą być wprowadzane częściej. Interesariusze na wszystkich szczeblach muszą to zrozumieć i dysponować mechanizmami, które pozwolą im radzić sobie z częstymi zmianami. Należy ustanowić dobre i sprawne kanały komunikacyjne zarówno dla interesariuszy wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Komunikacja musi pozostać stałą, wyrazistą, iteracyjną i inkrementalną strategią.

Skuteczne zarządzanie projektami może przynieść poczucie spokoju nawet w najbardziej burzliwych okresach w organizacji. Aby jednak odnieść sukces, kierownicy projektów muszą być pragmatyczni, proaktywni i adaptacyjni. Kiedy panuje niepewność i wydaje się, że nic nie funkcjonuje "normalnie", skuteczne zarządzanie projektami może przynieść jasność i zapewnić rzeczywiste, oparte na wartości wyniki biznesowe.