Przywództwo paternalistyczne

Przywództwo paternalistyczne

Co to jest przywództwo paternalistyczne

Przywództwo paternalistyczne, styl przypominający podejście ojca do opieki nad dziećmi, którego odmiany są dostosowane do wielu różnych kultur, jest praktykowany i oczekiwany w wielu krajach na całym świecie.

Podejście, w którym lider jest najbardziej przygotowany do dbania o interesy organizacji i jej pracowników, określa się mianem przywództwa paternalistycznego.

Przywództwo paternalistyczne a paternalizm

W przeciwieństwie do władzy biurokratycznej, paternalizm nie ustanawiał norm i zasad z racjonalności, ale z tradycji i irracjonalnej wiary w prawo przywódcy do rządzenia. Według Webera, władza paternalistyczna może być skuteczna, ponieważ ramy tego typu przywództwa opierają się na "wierze w nienaruszalność tego, co zawsze było". Struktury paternalistyczne nie kwestionowały status quo ani legalności władzy.

 Lider paternalistyczny - cechy

Lider paternalistyczny tworzy przyjazną atmosferę pracy, w której pracownicy postrzegają swoich współpracowników jako rodzinę. Paternalistyczny styl przywództwa kładzie ogromny nacisk na potrzeby pracowników i organizacji. 

Przywództwo paternalistyczne a kultury dalekowschodnie

Według naukowców, takich jak Aycan, Pellegrini i Scandura, przywództwo paternalistyczne w krajach takich jak Chiny i Pakistan jest postrzegane jako "relacja, w której podwładni chętnie odwzajemniają troskę i ochronę władzy ojcowskiej, wykazując zgodność". Wyniki te zostały wspomniane w przeglądzie literatury dokonanym przez Ekina K. Pellegriniego i Terri A. Scandurę. Ich artykuł z 2008 roku Paternalistic Leadership: A Review and Agenda for Future Research przeanalizowali dokładnie różne badania przeprowadzone nad tym stylem przywództwa w różnych kulturach.

Przywództwo paternalistyczne a dominacja japońskich firm w latach 80

Inną teorią motywacji ściśle powiązaną z paternalistycznymi ramami jest teoria Z. Dr William Ouchi opracował tę teorię w latach 80. ubiegłego wieku, badając rozwój gospodarek azjatyckich, zwłaszcza Japonii. Kluczowym założeniem jego teorii było to, że liderzy mogą zagwarantować lojalność pracowników, zapewniając im stabilne miejsce pracy i koncentrując się na dobrostanie pracownika, zarówno pod względem satysfakcji zawodowej, jak i prywatnej.

Podstawą tej teorii jest dominacja japońskich firm w latach 80. Organizacje te miały wówczas tendencję do osiągania najwyższej wydajności, a według Ouchiego wynikało to z nastawienia na partnerstwo i pracę grupową. W swojej książce Theory Z: How American Business Can meet the Japanese Challenge, Ouchi, podobnie jak Mayo, zauważył, że produktywność i motywacja nie zależą od takich czynników, jak warunki pracy czy możliwości technologiczne organizacji. Sekret tkwił raczej w stylu zarządzania.

 Ouchi zdefiniował japoński styl zarządzania jako coś, co, "koncentruje się na silnej filozofii firmy, wyrazistej kulturze korporacyjnej, długofalowym rozwoju pracowników i podejmowaniu decyzji na zasadzie konsensusu". 


Jeśli jesteś na poważnie zainteresowany rozwojem swoich umiejętności przywódczych zapoznaj się z naszą ofertą na szkolenia menedżerskie w języku angielskim , kursy menedżerskie i szkolenia z zarządzania.


Przywództwo paternalistyczne a wymiary kulturowe

 Przywództwo paternalistyczne jest dominującym stylem przywództwa w środowiskach charakteryzujących się dużym dystansem władzy, kolektywizmem i unikaniem niepewności, a także stanowi ogólny aspekt funkcjonowania firm rodzinnych.

Skuteczny przywódca paternalistyczny myśli w szerszej perspektywie i rozważa, w jaki sposób każda decyzja wpłynie na "rodzinę".  Przywódcy paternalistyczni cenią edukację i umiejętności społeczne i często dokładają wszelkich starań, aby zapewnić pracownikom możliwości doskonalenia umiejętności biznesowych i interpersonalnych. Korzyścią płynącą z tego stylu kierowania, jeśli jest on realizowany z powodzeniem, jest to, że pracownicy mogą pracować ciężej, aby wykonać zadania w określonym czasie, dzięki czemu mogą osiągnąć, a czasem nawet przekroczyć swoje cele, aby zadowolić przywódcę rodzicielskiego i przynieść zaszczyt rodzinie.