Przedsiębiorstwo
Każde przedsiębiorstwo zakłada się po to, by generować zysk. Aby przedsiębiorstwo wiedziało, co produkować lub jakie usługi świadczyć konieczne jest zbadanie rynku. Przedsiębiorstwo mając te informacje i rozeznanie w sprawie potrzeb klientów może dostosować się ze swoją ofertą i wyjść naprzeciw oczekiwań z czymś nowym zaspokajając jeszcze nieznane potrzeby klientów.
Można analizować firmy działające w podobnej branży po to by wiedzieć z jakim produktem z nimi konkurować. Żeby wszystkie te czynniki współgrały ze sobą i przyniosły oczekiwany rezultat każde przedsiębiorstwo potrzebuje sprawnego zarządzania.
Nowoczesne przedsiębiorstwo
We współczesnym świecie przedsiębiorstwa wykorzystują technologię informacyjną (IT) w celu zwiększenia swoich możliwości biznesowych. Projektowanie, rozwój i obsługa systemów i usług w zakresie technologii informatycznych przekształciły się w projektowanie, rozwój i obsługę możliwości biznesowych. Inżynieria systemów (SE) jest dziedziną wiedzy specjalistycznej praktycznie potrzebną wszystkim przedsiębiorstwom, wykorzystywaną do integracji możliwości biznesowych z możliwościami technologicznymi, powszechnie wykorzystującą praktyki i metody architektury korporacyjnej (EA) jako medium.
We współczesnym świecie istnieje bardzo mały margines błędu. Im większe i bardziej złożone stają się projekty biznesowe z zakresu IT, tym bardziej mnożą się błędy i tym większa jest potrzeba stosowania kombinacji zarządzania inżynierią systemów i praktyk EA. Nie tylko po to, aby spełnić zobowiązania dotyczące kosztów, harmonogramu i wydajności, ale także po to, aby zapewnić jakość, wartość i satysfakcję w udanych projektach. Działania muszą być szybkie, precyzyjne i elastyczne, co prowadzi do konieczności systematycznego analizowania, planowania, zarządzania i kontrolowania działalności przedsiębiorstwa jako całości, w celu wyeliminowania marnotrawstwa i wad oraz skrócenia czasu realizacji harmonogramu.
Projekty przekształceń biznesowych wymagają odpowiednich praktyk zarządzania projektami w oparciu o SE i technologię i nie mogą już dłużej polegać wyłącznie na praktykach biznesowych i informatycznych. Również działalność biznesowa staje się coraz bardziej techniczna, społeczna i kulturowa, złożona i wymaga elastyczności i zdolności adaptacyjnych.
W środowisku operacyjnym z szybko i stale zmieniającą się mieszanką połączonych ludzi, procesów, informacji i technologii, w biznesie i na rynku, projekty transformacji biznesowej obejmują obecnie rutynowo wszystkie operacje biznesowe. Projekty te wymagają holistycznego i zintegrowanego podejścia, znacznie wykraczającego poza zakres i głębokość tradycyjnej architektury biznesowej i praktyk w zakresie architektury IT.
Przedsiębiorstwo a zysk
Każde przedsiębiorstwo nastawia się na przynoszenie zysku wykorzystując ku temu zasoby do osiągnięcia swoich celów:
1. zasoby ludzkie (w tym kadrę kierowniczą i siłę roboczą),
2. zasoby pieniężne (w tym kapitał finansowy, z którego każda organizacja korzysta aby móc funkcjonować),
3. zasoby rzeczowe (w tym surowce, sprzęt, pomieszczenia biurowe i produkcyjne),
4. zasoby informacyjne (S. P. Robbins i D. A. De Cenzo, Podstawy zarządzania, Warszawa wyd. PWE 2002, s.32)
Przedsiębiorstwo a regulacje prawne
W rozumieniu prawnym zgodnym z art.55 kodeksu cywilnego definicja przedsiębiorstwa przedstawiona jest w nieco odmiennym obliczu i ma zupełnie inne znaczenie niż pojęcie przedsiębiorca.
Według art.55 kodeksu cywilnego przedsiębiorstwo to zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej obejmujących w szczególności:
1. Oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa).
2. Własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe od nieruchomości i ruchomości.
3. Prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych.
4. Wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne.
5. Koncesje, licencje i zezwolenia.
6. Patenty i inne prawa własności przemysłowej.
7. Majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne.
8. Tajemnice przedsiębiorstwa.
9. Księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Przedsiębiorca natomiast zgodnie z Kodeksem cywilnym to osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną, prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową.
Przedsiębiorstwo dla sprawnego i poprawnego funkcjonowania, otrzymuje od gospodarki rynkowej wymagania dotyczące:
• osiągania i maksymalizacji zysków,
• wyrównanie przychodów oraz kosztów,
• ryzyka majątkowego związanego z niepewnością podejmowanych decyzji oraz przedsięwzięć kolejno z koniecznością pokrycia strat własnymi środkami.
Klasyfikacja przedsiębiorstw
Przedsiębiorstwa można sklasyfikować według czterech kryteriów:
1. Forma własności
2. Forma prawno-organizacyjna
3. Rozmiar działalności
4. Rodzaj prowadzonej działalności.
W Polsce istnieje pięć podstawowych form własności przedsiębiorstw:
• Państwowa - w skład której wchodzi własność Skarbu Państwa oraz państwowych osób prawnych.
• Komunalna - czyli mienie samorządów terytorialnych.
• Prywatna osób fizycznych-jest własnością rzemieślników i osób fizycznych prowadzących działalność fizyczną.
• Prywatna osób prawnych-zalicza się do niej własność spółdzielni, spółek oraz organizacji społecznych.
• Zagraniczna - to osoby fizyczne i prawne z siedzibą za granicą.
Według form własności przedsiębiorstwa dzielą się na dwa sektory:
1. Sektor publiczny, czyli przedsiębiorstwa Skarbu Państwa i samorządów terytorialnych.
2. Sektor prywatny, to przedsiębiorstwa osób fizycznych i prywatnych osób prawnych a także przedsiębiorstwa zagraniczne.
Forma prawna przedsiębiorstwa
Przedsiębiorstwo ma określoną formę organizacyjną i występuje w określonej formie prawnej. Wyróżnia się trzy podstawowe formy prawno-organizacyjne przedsiębiorstw:
1. osoby prawne,
2. jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej
3. osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą.
Przedsiębiorstwo a otoczenie
Środowisko organizacyjne oznacza wewnętrzne i zewnętrzne czynniki środowiskowe wpływające na działalność organizacji i podejmowanie decyzji. Każda przedsiębiorstwo ma swoje środowisko. Środowisko organizacyjne jest zawsze dynamiczne i ciągle się zmienia. Obecnie zmiany są tak częste i każda zmiana przynosi tak wiele wyzwań, że menedżerowie i liderzy organizacji muszą być czujni na zmiany środowiskowe. Środowisko przedsiębiorstwa składa się z jego otoczenia - wszystkiego, co wpływa na jego działalność, korzystnie lub niekorzystnie.
Środowisko obejmuje takie abstrakcyjne rzeczy jak wizerunek przedsiębiorstwa i tak odległe, widoczne kwestie jak warunki ekonomiczne kraju i sytuacja polityczna. Abstrakcyjne i widoczne zjawiska środowiskowe wymagają starannej analizy. Systematyczna i odpowiednia analiza dostarcza informacji niezbędnych do dokonania oceny, jaką strategię należy zastosować. Menedżerowie nie mogą tworzyć właściwych i solidnych strategii tylko na podstawie swoich przypuszczeń i instynktów. Muszą oni wykorzystywać istotne informacje, które bezpośrednio wynikają z analizy środowiska ich organizacji.
Omawiając zarządzanie przedsiębiorstwem, warto analizować je w kontekście relacji jakie zachodzą pomiędzy podmiotami gospodarczymi oraz ich otoczeniem. Takie otoczenie prowokuje i zarazem wymusza na przedsiębiorstwach zorganizowanie strategii jakie zostały określone.
Ponadto, każde przedsiębiorstwo powinno analizować zmiany, które zachodzą w bliższym bądź dalszym otoczeniu, aby można było określić możliwości sprostania wymogom otoczenia, a także formułować strategię orz sposoby ich realizacji.
Każdy właściciel przedsiębiorstwa powinien mieć świadomość, iż szansę na utrzymanie się na rynku mają jedynie takie przedsiębiorstwa, które nastawione są na ciągłe poszerzenie swoich kwalifikacji, przy pomocy odpowiedniego zarządzania posiadanym kapitałem ludzkim. Kompetentni pracownicy traktowani są jako podstawowe źródło osiągnięcia sukcesu.
Właśnie z tego względu taki pracownik powinien być doceniany jak i szanowany przez kierownictwo, gdyż to właśnie dzięki niemu dane przedsiębiorstwo firma ma możliwość utrzymania się na wysokim poziomie. Dzieje się tak z uwagi na zwiększenie roli wiedzy, jak i fakt, iż jednym z najważniejszych aspektów, jakie ulegają zmianie w pewnej organizacji jest zmiana struktury władzy.
Przedsiębiorstwo a czynnik ludzki
Znaczenie czynnika ludzkiego w zarządzaniu przedsiębiorstwem jest kluczowe. Staje się on elementem koniecznym w efektywnej działalności każdej organizacji. Wykształcona i współpracująca kadra ma ogromny wpływ na innowacyjność i produktywność całej firmy. Jest istotną wartością w konkurencyjności i kształtowaniu jej pozycji na rynku globalnym. Korzyści z posiadania odpowiednich ludzi na stanowiskach pracy nie są policzalne. Jednak, pojedyncze jednostki, mimo posiadanej wiedzy i doświadczenia, do osiągnięcia wspólnego celu potrzebują efektywnej współpracy.
Niezbędna do tego jest motywacja do pracy, a motywacją dla każdego jest inny bodziec. Może to być chęć dalszego rozwoju, szkolenia biznesowe, mentoring biznesowy, zdobycie lepszego stanowiska czy sukces finansowy. Scalenie zespołu, podział zadań według umiejętności, poznanie motywacji podwładnych, oraz wykorzystanie potencjału każdego z nich stanowi klucz do osiągnięcia zamierzonego celu. Bez wątpienia potrzebny jest do tego dobry menadżer potrafiący zarządzać ludzkim kapitałem.
Przedsiębiorstwo a employee engagement
Dlatego właśnie zaangażowanie pracowników odgrywa tak dużą rolę w dzisiejszym bardzo konkurencyjnym świecie biznesu. I słusznie - porażka lub sukces przedsiębiorstwa zależy głównie od jego pracowników. I w związku z tym firmy zdały sobie sprawę, że kiedy pracownicy są zaangażowani i mają poczucie, że są częścią czegoś większego niż oni sami, osiągają dobre wyniki i przynoszą korzystne rezultaty. Dlatego też w ciągu ostatnich kilku dekad powstały całe działy i zespoły, aby zapewnić zaangażowanie i udział pracowników w firmie. Weźmy na przykład zasoby ludzkie.
Będąc jednostką czysto transakcyjną, skoncentrowaną wyłącznie na administracji, HR przyjął teraz bardziej transformacyjną rolę. Zespoły szkoleniowe i rozwojowe dają pracownikom (a tym samym firmie) przewagę konkurencyjną poprzez naukę i budowanie umiejętności. Zespół ds. relacji z pracownikami dba o to, by prawa pracowników były zawsze chronione i przestrzegane. Zarządzanie bezpieczeństwem i ryzykiem zapewnia dobre samopoczucie pracowników w pracy. Rozwój organizacyjny koncentruje się na osiąganiu celów firmy poprzez równoważenie mierników, struktur biznesowych i pracowników. Istnieją nawet dedykowane zespoły, jak np. Employee Engagement, których jedynym celem jest zaangażowanie i motywacja pracowników. Jedynym celem zespołu jest zaangażowanie pracowników i sprawienie, aby praca była bardziej przyjemna i znacząca.
Wydajność pracowników ma kluczowe znaczenie dla ogólnego sukcesu firmy. Liderzy biznesowi muszą rozumieć kluczowe korzyści płynące z wydajności pracowników, aby mogli opracować spójne i obiektywne metody oceny pracowników. Pomaga to określić mocne i słabe strony oraz potencjalne luki w zarządzaniu w organizacji biznesowej. Chociaż ocena wyników nigdy nie jest przyjemna, pomaga liderom biznesowym określić poziom wydajności każdego pracownika. Skuteczni pracownicy osiągają cele Jednym z najważniejszych czynników wpływających na wydajność pracowników jest osiąganie celów. Skuteczni pracownicy dotrzymują terminów, prowadzą sprzedaż i budują markę poprzez pozytywne interakcje z klientami.
Zarządzanie przedsiębiorstwem
Zarządzanie przedsiębiorstwem jest procesem, w którym management, niezależnie od posiadanych uzdolnień, realizuje konkretne działania połączone ze sobą, do zdobycia konkretnych efektów. Natomiast zdobycie ustalonych założeń tworzy zazwyczaj konieczność realizacji grupy zadań, przy uwzględnieniu konkretnych metod jak również sposobów działania.
W procesie zarządzania przedsiębiorstwem należy ujednolicić konkretne cele, zaplanowanego na czas realizacji działania.
Funkcje zarządzania przedsiębiorstwem
Funkcje zarządzania przedsiębiorstwem mają w swojej budowie cały obszar pracy firmy, są połączone ze sobą i w pełni od siebie zależne.
Z obszaru funkcji zarządzania przedsiębiorstwem należy wyróżnić:
planowanie,
organizowanie,
motywowanie,
kontrolowanie.
Strategia przedsiębiorstwa
Strategia przedsiębiorstwa to koncepcja jego funkcjonowania w dłuższym okresie. Zawieraja jego cele główne, a także jako sposoby działania i reguły postępowania, intencją których jest ich zrealizowanie.
Cechy strategii przedsiębiorstwa:
· punktem wyjścia każdej strategii jest określenie realnych celów przedsiębiorstwa;
· możliwości zrealizowania przyjętych celów przedsiębiorstwa zależą od zasobów wewnętrznych, będących w jego dyspozycji oraz sposobów ich wykorzystania, tj. zasobów rzeczowych, osobowych, finansowych i informacji;
· strategie, realizowane przez dane przedsiębiorstwo, przekształcają się w zależności od zmian warunków zewnętrznych, czyli panujących w jego otoczeniu;
· posiadane zasoby wewnętrzne przedsiębiorstwa i warunkowania zewnętrzne jego działalności określają realność jego przyjętych celów;
· realizowane strategie wyznaczają kierunki i tempo rozwoju danego przedsiębiorstwa;
· długookresowym celem strategii jest osiągnięcie zaplanowanej pozycji w otoczeniu przedsiębiorstwa, a zwłaszcza pożądanej jego pozycji wobec konkurentów.