Planowanie zasobów ludzkich
Planowanie zasobów ludzkich w firmie to proces, który pozwala na z jednej strony na eliminowanie różnic pomiędzy stanem, w którym obecnie firma się znajduje a takim, który chciałaby mieć, po drugie zaś powinno pomóc w realizacji celów firmy.
Taki proces musi obejmować rozwiązanie problemu jakim jest brak odpowiedniej kadry. Trzeba jednak przeanalizować jaki jest stan obecny faktyczny i kogo dokładnie firma potrzebuje. Dobre planowanie zasobów ludzkich powinno zawierać również wszystkie działania, jakie podejmie organizacja by ich oczekiwania zostały spełnione.
W konsekwencji tego organizacja zyskuje lub tez zatrzymuje pracowników z kwalifikacjami niezbędnymi do realizacji jej celów strategicznych. Wiadomo jednak, że stosunkowo trudno jest przewidzieć ilu i jakich pracowników z jakimi kompetencjami dokładnie dana firma będzie potrzebować, niemniej takie planowanie powinno odbywać się w każdym przedsiębiorstwie. Jest to tak ważne z prostego punktu widzenia - zasoby ludzkie w organizacji są ogniwem, które łączy firmę z zyskami oraz wzrostem konkurencyjności na rynku.
Zatem, organizacja powinna odpowiedzieć sobie na kilka dość ważnych pytań, takich jak m.in:· ilu, i przede wszystkim z jakimi kompetencjami potrzebuje pracowników· w jakiej formie będzie ich zatrudniać,· jak będzie ich szkolić? Planowanie zasobów ludzkich wymaga od kierownictwa zaplanowania poszczególnych etapów w badaniu obecnego stanu a także stworzenia planów na przyszłość. Pierwszy etap to określenie celów firmy do jakich dąży oraz określenie wymagań dotyczących pracowników i ich kwalifikacji.
W tym etapie trzeba również zapoznać się lokalnym , ale i nie tylko, rynkiem pracy. Kolejny etap zawiera metody planowania , czy będą to np. metody ilościowe czy tez jakościowe pracowników. Następny etap polega na korygowaniu stworzonego planu do potrzeb firmy. Menadżerowie uzgadniają zapotrzebowanie i w razie potrzeby mogą jeszcze zgłosić poprawki do planu. Ostatni etap to przegląd i ocena .
Firma analizuje czy cele, które sobie założyła zostały wykonane a jeśli nie to dlaczego.Cała procedura oraz realizacja planów zarządzania zasobami ludzkimi jest dość trudna i zabierająca czas, jednak na pewno opłacalna dla firmy. Czas poświęcony na pewno nie jest czasem straconym, a i często koszty są niższe aniżeli zatrudnianie zbyt wielu pracowników czy też nie wykonanie celów firmy , ponieważ brakuje pracowników.
Plan pozyskiwania i wdrażania pracowników do organizacji jest częścią planów strategicznych firmy. Tak więc pracowników trzeba uwzględnić najpierw w ujęciu szerszym , a więc w wymiarze strategicznym, całościowym przedsiębiorstwa; po prostu trzeba wiedzieć , że bez pracowników nie zbuduje się dobrej i efektywnej organizacji. Po drugie kadrę należy tez ująć w plany operacyjne, czyli bardziej szczegółowe, a więc dokładnie zaplanować wprowadzenie pracowników do firmy.
Takie plany operacyjne budowane są co rok, ponieważ mówimy tutaj nie tylko o przyjmowaniu pracowników ale tez o szkoleniach czy restrukturyzacji. Organizacja musi stworzyć plan zatrudnienia pracowników. Najlepiej zrobić na dwa sposoby: zastanowić się ilu chcą mieć pracowników oraz jakich. Pierwszy wymiar mówi o liczbie pracowników potrzebnych do wykonania zadań .
W tym celu należy zmierzyć czas pracy potrzebny do wykonania zadania, np. jeśli sprzedaje w ciągu miesiąca 1000 sztuk telewizorów, musi wiedzieć jaki będzie potrzebny czas na wykonanie takiej partii oraz ilu potrzeba do tego pracowników.
Drugi sposób to pracownicy w wymiarze jakościowym, a więc z jakimi kwalifikacjami firma musi zatrudnić kadrę by cele, w tym przypadku telewizory, zostały zrealizowane.Tworząc plan zatrudnienia, nie wystarczy tylko spojrzeć na problem w ujęciu ilościowym oraz jakościowym pracowników.
Wiele zależy też od strategii samej firmy. Przygotowując plan zapotrzebowania na pracowników firma musi rozważyć dwie płaszczyzny działań: czynniki wewnętrzne oraz zewnętrzne firmy. Do czynników wewnętrznych zaliczymy tu przede wszystkim etap rozwoju firmy, jej zmechanizowanie, branżę.
Z kolei wzięcie pod uwagę takich czynników jak konkurencja, rozwój techniczny, szanse czy też zagrożenia, przyczynia się do efektywnego planowania oraz zatrudniania nowych pracowników. Cała procedura planowania zasobów ludzkich w organizacji składa się z trzech faz: pozyskiwania pracownika do firmy, jego szkolenie i rozwój oraz odejście z organizacji.
Zachęcam Cię do dowiedzenia mojego bloga o zarządzaniu i przywództwie
Jak być pewnym siebie i uporać się z niską samooceną?
Jak rozwiązywać problemy? Pytania ułatwiające rozwiązywanie problemów
Jak zwiększyć wydajność. 14 kluczowych kroków ku większej wydajności i skuteczności.
Jak się zmotywować mając przed sobą duży cel?