Planowanie

planowanie

Planowanie oznacza wyznaczanie celów organizacji i określanie ich realizacji. Istotą planowania jest przede wszystkim rozpoznanie przyszłości i przygotowanie planu zadań oraz wszelakich środków niezbędnych do realizacji zamierzonych celów.

Planowanie - zakres i problemy

Planowanie obejmuje

• zarządzanie celami organizacji, • zarządzanie strategią i planowanie strategiczne, • podejmowanie decyzji kierowniczych, • narzędzia zarządzania wspomagające planowanie i podejmowanie decyzji.

Planowanie możemy podzielić na:

1) Planowanie strategiczne (od 5 do 15 lat)

Plany ustalane są przez zarząd i managerów, to planowanie długookresowe, zawierające decyzje dotyczące zasobów i działań niezbędnych do osiągania celów strategicznych przedsiębiorstwa.

W planowaniu strategicznym należy ustalić:

Misję przedsiębiorstwa - trwałe dążenia organizacji wyznaczające zakres działalności w kierunku określenia w jakim celu działa, do czego dąży, co zamierza osiągnąć, czyje i jakie potrzeby zaspokaja.

• Strategię - czyli koncepcję długookresowego działania.

• Strukturę - czyli wszystkich elementów i relacji, tworzących całość zorganizowanego działania.

Planowanie strategiczne przede wszystkim powinno opierać się na strategicznym myśleniu managerów.

Powinni oni: • badać szanse i wszystkie zagrożenia mogące dotrzeć z otoczenia przedsiębiorstwa, • stosować wszelakie metody analizy i planowania pozwalające gromadzić niezbędne dane i informacje, • opracowywać plany i ich realizację, • podejmować ryzyka umiejętnie, • wykorzystywać możliwości wprowadzania i ulepszania nowych metod zarządzania.

2) Planowanie taktyczne (od 2 do 5 lat)

Ustalane są przez wyższy i średni szczebel managerów, to planowanie, które skupia się na realizacji celów taktycznych a ich opracowanie wykorzystywane jest przy realizacji planów strategicznych. Plany taktyczne zajmują się realizacją zadań z planowania strategicznego.

3) Planowanie operacyjne (1 rok)

Opracowanie planów należy do kierownictwa średniego i niższego szczebla celem realizacji planów taktycznych prowadzących do osiągnięcia założeń operacyjnych. 

Dlaczego planowanie jest ważne?

 Planowanie to również istotny element szkoleń biznesowych i szkoleń dla liderów.

Teraz zrozummy, dlaczego planowanie jest ważne dla organizacji:

Planowanie zwiększa efektywność:

Planowanie pozwala na optymalne wykorzystanie wszystkich dostępnych zasobów. Pomaga ograniczyć marnotrawstwo cennych zasobów i uniknąć ich powielania. Ma na celu zapewnienie najwyższych zysków przy możliwie najniższych kosztach. W ten sposób zwiększa się ogólna efektywność.

Planowanie zmniejsza ryzyko związane z działalnością gospodarczą:

W każdym nowoczesnym biznesie istnieje wiele rodzajów ryzyka. Planowanie pomaga w prognozowaniu tych ryzyk związanych z działalnością gospodarczą. Pomaga również w podjęciu niezbędnych środków ostrożności, aby uniknąć tych ryzyk i z wyprzedzeniem przygotować się na przyszłe niepewności. W ten sposób zmniejsza się ryzyko związane z działalnością gospodarczą.

Planowanie ułatwia właściwą koordynację: Często plany wszystkich działów organizacji są ze sobą dobrze skoordynowane. Podobnie, krótko-, średnio- i długoterminowe plany organizacji są również skoordynowane ze sobą. Taka prawidłowa koordynacja jest możliwa tylko dzięki efektywnemu planowaniu. Pomoc w organizowaniu: Organizowanie polega na zebraniu wszystkich dostępnych zasobów, tzn. nie jest możliwe bez planowania. Tak jest, ponieważ planowanie mówi nam, ile zasobów jest potrzebnych i kiedy są one potrzebne. Oznacza to, że planowanie pomaga w organizowaniu w efektywny sposób.

Planowanie nadaje właściwy kierunek: Kierunek oznacza udzielanie właściwych informacji, dokładnych instrukcji i użytecznych wskazówek podwładnym. Nie jest to możliwe bez planowania. To dlatego, że planowanie mówi nam, co robić, jak to robić i kiedy to robić. Planowanie pomaga więc nadać właściwy kierunek. Utrzymuje dobrą kontrolę: Dzięki kontroli porównuje się rzeczywiste wyniki pracownika z planami, a ewentualne odchylenia (jeśli występują) są wykrywane i korygowane. Nie da się osiągnąć takiej kontroli bez właściwego planowania. Dlatego planowanie staje się konieczne do zachowania dobrej kontroli. Pomaga w osiąganiu celów: Każda organizacja ma określone cele lub zadania. Nadal ciężko pracuje, aby te cele osiągnąć.

Planowanie pomaga organizacji osiągnąć te cele, ale z pewną łatwością i szybkością.



Planowanie pomaga również uniknąć wykonywania przypadkowych ( przypadkowych) czynności.

Planowanie motywuje personel:

Dobry plan zapewnia różne zachęty finansowe i pozafinansowe zarówno dla menedżerów, jak i pracowników. Bodźce te motywują ich do ciężkiej pracy i osiągania celów organizacji. Tak więc, planowanie poprzez różne bodźce pomaga zmotywować personel organizacji.

Planowanie zachęca do kreatywności i innowacyjności: Planowanie pomaga menedżerom wyrazić swoją kreatywność i innowacyjność.

Przynosi satysfakcję menedżerom, a w końcu sukces organizacji. Pomaga w podejmowaniu decyzji: Menedżer tworzy wiele różnych planów. Następnie selekcjonuje lub wybiera najlepsze z dostępnych strategii. Dokonanie wyboru lub wybranie czegoś oznacza podjęcie decyzji. Tak więc podejmowanie decyzji jest ułatwione przez planowanie. Planowanie jest zatem niezbędne do skutecznego i sprawnego funkcjonowania każdej organizacji, niezależnie od jej wielkości, rodzaju i celów.

Planowanie bibliografia

LodJ

ODJ

JLO