Model 7s | Formuła 7s

7s | model 7s | metoda 7s | formuła 7s

Ważnym zagadnieniem w problematyce zarządzania organizacją jest model 7s czy też Formuła 7S. Elementy 7s to strategia, struktura formalna, system rozumiany jako sformalizowane procedury, personel, styl i kultura organizacji, następnie kwalifikacje, umiejętności, talenty menedżerów i organizacji, po których następują podstawowe idee, wartości, normy i cele dominujące w organizacji i wpajanie ich uczestnikom organizacji

Formuła czy też model 7S przedstawia właściwości „doskonałych” organizacji takie jak pasja działania, bliski i bezpośredni kontakt z otoczeniem i klientem, autonomia i przedsiębiorczość, wydajność i efektywność ludzi. Kolejne cechy idealnej organizacji to koncentracja na wartościach, nacisk na konkretne umiejętności, struktura organizacyjna – luźna i sztywna, kierowana przez nieduży sztab zarządzający.

Zarządzanie przedsiębiorstwem przy zastosowaniu reguł Formuły S7 wyróżnia się poinformowanym oportunizmem, dynamiczną pracą zespołową, zaufaniem, polityką, władzą.

Współczesne strategie i metody zarządzania opierają się na założeniu, że wybór strategii zarządzania i zastosowanie poszczególnych elementów założeń kluczowych, zależy przede wszystkim od typu organizacji, jej celów i roli w środowisku.

Model McKinsey 7S identyfikuje siedem czynników sukcesu, trzy z nich są twarde, cztery z nich są miękkie.

Model mówi, że te siedem czynników musi być ze sobą zgodne, a nawet wzajemnie się wzmacniać, aby organizacja odniosła trwały sukces podczas wdrażania transformacyjnej zmiany. Ponieważ te siedem czynników jest ze sobą powiązanych, pokazuje to, na co należy zwracać uwagę i co normalnie również należy dopasować, jeśli jeden z elementów zostanie zmieniony.

Oprócz kwestii technologicznych, operacyjnych i strategicznych, model 7S obejmuje również kwestie dotyczące zgodności i etyki. Czyni to poprzez połączenie miękkich i twardych czynników sukcesu. Etyka, na przykład, jest częścią wspólnych wartości i wyrażana przez styl i personel, który jest zatrudniany, a także sposób, w jaki ludzie są szkoleni. Podobnie jest w przypadku zgodności i bezpieczeństwa, które dodatkowo mogą być wspierane lub egzekwowane przez systemy.

W przypadku organizacji składającej się z wielu podmiotów, konieczne jest opracowanie planu współpracy, zasad i systemu komunikowania się wewnątrz organizacji i z otoczeniem oraz zasad promocji. Wybór metod zależy od typu, struktury i celu organizacji, jej funkcji i roli w otoczeniu, a także od potrzeb,

McKinsey 7S jest modelem, który identyfikuje siedem podstawowych czynników, które muszą być obecne w każdej organizacji.

Metodologia ta jest wykorzystywana do sprawdzania, czy realizacja strategii firmy jest zgodna z rzeczywistością biznesową. Jeśli nie, trzeba będzie dokonać zmian, aby dostosować strategię do rzeczywistości.



Jak działa 7S?

McKinsey 7S definiuje wiele czynników do rozważenia, które są podzielone na dwie grupy: - Umiejętności miękkie: Wspólne wartości, Umiejętności członków, Styl i Personel. - Umiejętności twarde: Strategia, struktura i systemy. Model ma na celu podkreślenie, że celem jest uzyskanie idealnej kombinacji pomiędzy tymi siedmioma czynnikami. W ten sposób, biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, poprawimy wyniki naszej firmy.

Metoda 7s - Siedem czynników, które należy zbadać

Metoda 7S składa się z 7 czynników, połączonych między sobą centralnym elementem, który nazywany jest "wartościami wspólnymi".

Czynniki te są:

1. Styl: Styl to kultura organizacji. Zazwyczaj jest to kierunek, który określa podstawy zachowań i najlepsze praktyki, które będą kształtować styl i sposób bycia firmy. To oni powinni być liderami i muszą zachowywać się właściwie, aby dać przykład innym pracownikom firmy.

2. Personel: Pracownicy są jedną z najważniejszych części każdej organizacji. Dlatego też sposób zachowania zasobów ludzkich może być dostosowany do strategii firmy.

3. Systemy: Obejmują one procesy wewnętrzne i systemy informatyczne, które umożliwiają funkcjonowanie firmy.

4. Strategia: W ten sposób zarządzamy zasobami firmy w celu osiągnięcia celów, biorąc pod uwagę długoterminową perspektywę czasową. Można to porównać do mózgu organizacji.

5. Struktura: W ten sposób firma jest zorganizowana. Struktura może być wydziałowa lub inna, z hierarchią liniową, macierzową, podziałową lub inną. Może być również rozdzielona geograficznie (lokalnie, państwowo lub wielonarodowo), scentralizowana lub zdecentralizowana, itd. Struktura może również zależeć od formy prawnej podmiotu (korporacja, ograniczona spółdzielnia, wspólne przedsiębiorstwo...) oraz modelu ekspansji (franczyza, organiczny, fuzje...).

6. Umiejętności członków: Odnosi się to do umiejętności i zdolności wymaganych przez członków organizacji. Może również odnosić się do know-how firmy.

7. Wspólne wartości: Wspólne wartości są sercem firmy. To właśnie one jednoczą jej członków i wyrównują je wszystkie w tym samym kierunku.

Model 7s a sztuczna inteligencja

Poza tym zarządzanie w stylu 7s zakłada kierowanie i upoważnianie poprzez delegowanie władzy i odpowiedzialności. Zarządzanie organizacją w sposób nowoczesny wymusza również zastosowanie inteligentnych systemów kontrolnych, kształtowania postawy i zaangażowania.

Zastosowanie SI w biznesie natychmiast pokazuje, że samo spojrzenie na systemy i umiejętności nie wystarczy. Zmiana paradygmatu, jaką jest wdrożenie SI w firmie, musi również uwzględniać pięć pozostałych czynników. Ponieważ wszystkie te czynniki są ze sobą powiązane i tworzą swego rodzaju gumkę, możliwe do zastosowania podejście polega na rozpoczęciu od twardych czynników sukcesu. Równie ważne czynniki miękkie stanowią czynniki ograniczające, które pomagają w utrzymaniu zgodności całej organizacji firmy.

Model 7s często pojawia się jako ważny element szkoleń biznesowych.


Metoda 7s bibliografia

LodJ

ODJ

JLO