Mentoring przywódczy
Mentoring przywódczy staje się kluczowym narzędziem w zestawie narzędzi rozwojowych liderów.
Organizacje walczą o pozyskanie i utrzymanie talentów z relacja mentor-mentee pozostaje główną strategią rozwoju, wspierania i zatrzymywania pracowników organizacji, przy jednoczesnym rozwijaniu przyszłych liderów.
Nazywam się dr Michał Chmielecki i od ponad 15 lat zajmuję się rozwojem umiejętności przywódczych i negocjacyjnych.
Jestem autorem bestsellerowych książek: Techniki negocjacji i wywierania wpływu oraz Anatomia lidera a do moich klientów należą firmy z rankingów Rzeczpospolita 100 i Fortune 500 oraz najważniejsze instytucje państwowe.
Wszystkie moje szkolenia, sesje mentoringowe i sesje coachingowe mogą być świadczone wirtualnie lub w trakcie tradycyjnych indywidualnych lub grupowych spotkań a to pozwala na niezrównaną elastyczność w dopasowaniu do potrzeb klienta.
Zapraszam do kontaktu: kontakt@projektprzywodztwo.com
Dlaczego mentoring przywódczy?
Lojalność pracowników wobec organizacji wzrasta, jeśli postrzegają oni kulturę, która promuje ich karierę, sprawiedliwie wynagradza i jest psychologicznie bezpieczna.
Jak mentoring przywódczy pomaga pracownikom i firmom
1. Młodzi liderzy uczą się poruszać w organizacji
Wskazówki od starszego członka personelu mogą być nieocenione, kiedy młody pracownik rozpoczyna pracę. Dla absolwentów rozpoczynających swoją pierwszą pracę, wewnętrzny mentor pomoże im zrozumieć dynamikę i strukturę miejsca pracy, jak wcielać w życie swoje pomysły i jak wpływać na innych.
Mentor daje młodym pracownikom kogoś, do kogo mogą się zwrócić z trudnymi pytaniami, kiedy stają przed wyzwaniami, pomagając im poczuć się częścią organizacji.
2. Mentorzy sprzyjają rozwojowi kariery młodego lidera
Mentorzy mogą pomóc podopiecznym, jeśli zastanawiają się, jak zrobić kolejny krok w swojej karierze, jak pogodzić pracę z rodziną lub czy są gotowi na założenie własnej firmy.
Mentoring pomaga podopiecznym zadawać właściwe pytania, spojrzeć na sprawy z różnych perspektyw i określić kolejne kroki, które pomogą im wyznaczyć cele. Mentorzy wnoszą zróżnicowane doświadczenie i sposób myślenia do problemu i mogą mieć niezwykłą mądrość i doświadczenie, które mogą wnieść do sposobu, w jaki działasz w świecie.
3. Mentoring przywództwa rozwija przyszłych menedżerów
Jeśli firma inwestuje w swoich ludzi od samego początku, pomagając im w rozwijaniu krytycznego myślenia i umiejętności podejmowania decyzji z pomocą mentorów, firma będzie zbierać nagrody. Do czasu, gdy wkroczą na stanowisko kierownicze, będą mieli ogromną ilość umiejętności pracy z ludźmi i wiedzy o biznesie.
Jakie są korzyści dla mentorów?
Konkretne korzyści z bycia mentorem obejmują:
uznane zaangażowanie w program o strategicznym znaczeniu dla twojego wydziału
nowe perspektywy i wgląd w sytuację na swoim wydziale
możliwość nawiązywania kontaktów
dodatkowe doświadczenie w zarządzaniu pracownikami i ich rozwojem
możliwość autorefleksji i osobistej satysfakcji
instytucje finansujące coraz bardziej cenią aktywny program mentorski i często zachęcają starszych pracowników do pełnienia roli mentorów
rozwijanie umiejętności mentorskich/coachingowych
Rodzaje mentoringu przywódczego
Relacja mentor-mentee może być nieformalna lub formalna.
Rodzaj, który wybierzesz dla swojej firmy, będzie zależał od pracowników, wymagań biznesowych i zasobów.
W nieformalnym układzie, pracownicy wybierają swojego mentora. Mentor i podopieczny ustalają luźne ramy czasowe spotkań w celu omówienia celów zawodowych podopiecznego. Formalna umowa mentoringowa jest zazwyczaj bardziej ustrukturyzowana, z regularnymi spotkaniami i oceną postępów podopiecznego. Niezależnie od tego, czy umowa jest nieformalna czy formalna, relacja mentor-mentee musi być oparta na zaufaniu i otwartej komunikacji.
Jeśli jesteś małą firmą, możesz mieć trudności z wewnętrznym znalezieniem mentorów. W takim przypadku można zachęcić pracowników do poszukiwania mentora na zewnątrz, poprzez podobne firmy, stowarzyszenia branżowe lub programy mentorskie.
Mentorzy dla lidera są czymś więcej niż wzorami do naśladowania
Niektórzy uważają, że mentor to po prostu inne słowo na określenie wzoru do naśladowania. Od mentorów z pewnością oczekuje się, że będą wzorem dla swoich podopiecznych w wielu dziedzinach, takich jak relacje z rówieśnikami, równowaga między życiem zawodowym a prywatnym czy etyka, ale samo bycie wzorem nie czyni z ciebie mentora. Bycie mentorem oznacza interakcję z podopiecznym i udzielanie mu wsparcia, rad i informacji zwrotnych - innymi słowy, wymaga zaangażowania w sprawy podopiecznego.
Mentoring przywódczy może:
pomóc w rozwoju kariery
poprawić satysfakcję z pracy
zwiększyć motywację
rozwijać umiejętności przywódcze i rozwiązywania problemów
budować pewność siebie i poczucie własnej wartości
podnieść morale
dostarczają regularnych konstruktywnych informacji zwrotnych
poszerzenie kręgów networkingowych.
Kim jest mentor dla lidera?
Mentor to osoba, która posiada doświadczenie zawodowe i życiowe, i która dobrowolnie zgadza się pomóc podopiecznemu w rozwijaniu umiejętności, kompetencji lub celów. Innymi słowy, mentor jest doradcą i wzorem do naśladowania, który jest gotowy zainwestować w rozwój osobisty i zawodowy podopiecznego.
Co sprawia, że mentor jest dobry?
- Chęć pomocy innym w osiągnięciu sukcesu
- Chęć przekazywania informacji
- Gotowość do udzielania i otrzymywania informacji zwrotnych
- Chęć pracy z innymi
- Chęć angażowania się z innymi na poziomie interpersonalnym
- Chęć uczenia się
- Motywacja do mentorowania
- Dobre umiejętności słuchania i komunikacji
- Dobra umiejętność zadawania pytań
- zdrowy rozsądek
- Dobre umiejętności zarządzania ludźmi i przywództwa
- Wiedza na temat branży, organizacji lub dziedziny, w której pracuje lub chce pracować podopieczny
- Pewność siebie i samoświadomość
- Silna etyka
- Brak uprzedzeń
- Otwartość, uczciwość i wiarygodność
- Cierpliwość
- Empatia
Inspiracja jako wydarzenie emocjonalne wymaga otwartości i świadomości współzależności społecznych. Kiedy podopieczni są inspirowani przez mentorów, mogą poszerzyć osobiste atrybuty i praktyki.