Marketing mix
Marketing mix to klucz do pełnej satysfakcji klientów. Marketing mix to wszystkie decyzje, które firma podejmuje, aby wpłynąć na ludzi (konsumentów) w celu zakupu ich produktów. Za każdym świetnym produktem, marką stoi oddany zespół marketingowy, który bez braku umiejętności posługiwania się określonymi narzędziami marketingu mix, byłby bez szans na rynku, dlatego tak ważną rolę pełnią te elementy.
Z istoty marketingu mix wynikają określone zasady postępowania, które ukierunkowują działalność organizacji na danym polu działania, pozwalając na efektywniejsze działanie, zaspokajanie potrzeb klientów, docieranie do określonych jednostek, grup klientów i konsumentów.
Czym jest marketing mix?
Według E. Jerome'a McCarthy'ego, który rozwinął tę ideę w latach 60-tych, "marketing mix jest procesem technik lub taktyk, które firma wykorzystuje do osiągnięcia swoich celów marketingowych na rynku docelowym".
Miks marketingowy to zestaw działań, które firma podejmuje w celu stworzenia i sprzedania produktu lub usługi swoim klientom. Pomaga nabrać pewności w kwestii zaoferowania adekwatnego produktu we właściwym czasie i we właściwym miejscu, za odpowiednią cenę.
Podczas gdy tradycyjnie kompozycja marketingowa była realizowana za pomocą czterech czynników, obecnie dodano do niej trzy dodatkowe narzędzia, w wyniku czego mamy ich już w sumie siedem. Firmy wykorzystują kombinację tych elementów miksu marketingowego, aby pozyskać konkretne odpowiedzi od swoich odbiorców.
Marketing mix zasady
Do zasad marketingu mix tych należą:
zasada celowego wyboru i kształtowania rynku przedsiębiorstwa,
zasada badania rynku,
zasada zintegrowanego oddziaływania na rynek ( marketing-mix),
zasada planowania działań rynkowych,
zasada kontroli skuteczności działań marketingowych.
Kompozycja marketingu mix
Kompozycję marketingu mix tworzy zbiór narzędzi marketingowych, jakimi posługuje się dana organizacja, po to by osiągnąć pożądane cele na danym rynku. Definicja podana przez E. Michalskiego podaje, że „marketing mix jest zbiorem narzędzi marketingowych, które przedsiębiorstwo stosuje w celu realizacji zamierzonych celów marketingowych na docelowych rynkach działania, a także poprzez proces wymiany zmierza do zaspokojenia potrzeb i życzeń konsumentów”
Marketing mix 4P
Najbardziej popularna koncepcja marketingu mix to tzw. „4p” czyli z ang.: product, price, place, promotion.
Produkt w marketingu mix
Produkt stanowi jeden z czterech elementów koncepcji marketingu mix. Samo pojęcie produktu dotyczy produktów materialnych jak i niematerialnych. Zarówno produkt materialny jak i usługa, która również jest w marketingu mix produktem produktem, ale niematerialnym, składa się na koncepcję produktu, wchodzącego w skład 4P. Produkt materialny może częściowo „mówić sam za siebie”. Ma określony kształt, kolor czasem zapach, który może spodobać się klientowi lub nie i tym samym wpływa na jego decyzje o zakupie. W przypadku usług sprawa ma się zupełnie inaczej. Usługi w swojej naturze są niematerialne i nie można ich dotknąć, zobaczyć czy powąchać. Tworzą zatem wartość użytkową, wytwarzana w wyniku pracy ludzkiej.
Marketing Mix Produkt Materialny i Niematerialny
Na produkt w ujęciu marketingowym składa się całokształt spraw związanych z jego planowaniem i rozwojem, standaryzowaniem oraz ustaleniem asortymentu. W gospodarce główną rolę pełni produkt materialny. Za przykład możemy podać artykuły spożywcze czy odzieżowe.
Warto podać wyróżniki, które pozwolą na rozróżnienie produktu niematerialnego od produktu materialnego (Ch. Gratton, B. Jung, Zarządzanie i marketing w kulturze i rekreacji – wybrane zagadnienia, Wydawnictwo Naukowe Semper, Warszawa 1995, s. 39.):
Niepodzielność – związana jest z tym, że moment, w którym usługa powstaje, jest jednoczesny z czasem jej konsumpcji. Ma to szczególne znaczenie w przypadku usług w dziedzinie rozrywki, kiedy to jedynie określona osoba (np. gwiazda piosenki) lub grupa osób może dostarczyć dana usługę. Oznacza to w praktyce tyle, że cena nabywanej usługi uzależniona jest bezpośrednio od kwalifikacji i umiejętności osoby świadczącej ją;
Nietrwałość oraz nieskładowalność – kolejna cecha utrudniająca działania marketingowe usługodawcy. Usługi nie mogą być przechowywane tak jak np. towary konsumpcyjne, które mogą być produkowane na zapas i sprzedawane wtedy, gdy popyt na nie wzrośnie. Magazynowanie usług, jeżeli można tak to nazwać, ma charakter bardziej subiektywny, odnosi się do kosztów utrzymania zapasów w wyniku powstania wolnych mocy produkcyjnych, np. niewykorzystane miejsca noclegowe, dlatego w przypadku usług dostosowanie podaży usługi do aktualnego popytu na rynku jest trudniejsze. Kampania lotnicza nie jest w stanie zmagazynować niewykorzystanych miejsc w samolocie i sprzedać ich w późniejszym terminie, gdy popyt wzrośnie[4];
Różnorodność – to zapewnienie standaryzacji usług jest o wiele trudniejsze niż standaryzacja produktu. Gdy zdecydujemy się zjeść posiłek w restauracji procent pewności, że zostaniemy obsłużeni szybko i otrzymamy posiłek zaraz po dokonaniu zamówienia jest znacznie mniejszy.
Produkt to zbiór korzyści dla nabywcy, postrzegany przez niego, jako oferta koszyka korzyści. Kupujący kierują się przy wyborze produktu cechą lub kilkoma cechami tworzącymi tzw. rdzeń produktu, czyli korzyść wiodąca (P. Kolter, Marketing, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2004, s. 76.; T. Kramer, Podstawy marketingu, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 1997, s. 14.)
Z powyższego wynika, że produkt składa się z rdzenia produktu, produktu rzeczywistego i produktu poszerzonego. Rdzeń produktu jest podstawową korzyścią, jaką daje produkt, jednak w tej postaci produkt nie istnieje. Jako całość tworzą go rdzeń produktu razem z produktem rzeczywistym, na który składają się takie czynniki jak marka czy znak handlowy. Produkt poszerzony to korzyści dodatkowe dla konsumenta, np. serwis czy bezpłatne poradnictwo[6].
Pozostałymi elementami marketingu mix jest cena, dystrybucja i promocja. Są to równie ważne narzędzia oddziaływujące na rynek jak i klienta, pomagające w komunikacji przedsiębiorstwa z rynkiem.
Cena w marketingu mix
Posiadając produkt firma musi ustalić jego cenę. Cena to pieniądze lub inne środki wymienialne na własność lub użytkowanie produktu lub usługi. Dla konsumenta cena to wyznacznik wartości (postrzegane korzyści). Cena to także wyznacznik jakości (porównanie do innych produktów). Ustalanie ceny to ważna decyzja menadżera – zysk firmy.
Ustalanie cen to największa dźwignia, jaką musisz zastosować, aby poprawić rentowność, a Twoje zyski jeszcze bardziej wzrosną, gdy strategicznie będziesz ustalać ceny. Wycena strategiczna polega na proaktywnym tworzeniu warunków, w których lepsze i bardziej opłacalne wyniki cenowe są naturalnym wynikiem. Czym dokładnie jest więc wycena strategiczna? Niektórzy definiują wycenę strategiczną jako tworzenie wartości. Niektórzy definiują ją jako świadomość konkurencyjności. Inni używają jej do określenia poziomu i przedziału cenowego firmy. Istnieje zatem szereg definicji i niewielkie różnice w opiniach, ale ogólnie rzecz biorąc, ustalanie cen strategicznych uwzględnia najlepsze praktyki w tym zakresie i zapewnia, że Twoje strategie cenowe, analiza i procesy cenowe uzupełniają Twoją strategię biznesową. Ceny strategiczne ustalają cenę produktu na podstawie jego wartości dla klienta lub na podstawie strategii konkurencyjnej, a nie na podstawie kosztów produkcji. Takie podejście uwzględnia fakt, że ludzie często podejmują decyzje o zakupie w większym stopniu na podstawie psychologii niż logiki, a to, co dla klienta jest najcenniejsze, może nie być tym, co jest najdroższe w produkcji. Tworząc strategiczną politykę cenową, analizę i procesy, można bezpośrednio uchwycić wartość klienta i przekształcić tę wartość w wartość dla akcjonariuszy.
Co to jest strategia cenowa w marketingu mix?
Strategia cenowa jest metodą ustalania cen stosowaną przez firmę w celu określenia, za ile można sprzedać swoje towary lub usługi. Jest to jedna z najczęściej pomijanych i niedocenianych dźwigni przychodów w biznesie. Staranny wybór właściwej strategii cenowej wymaga dogłębnego zrozumienia Twojego produktu, rynku i klientów. Trzy najczęstsze strategie cenowe to: Wycena oparta na wartości - cena oparta na wartości postrzeganej przez klienta Ustalanie cen w oparciu o ceny konkurentów Koszt plus wycena - Cena oparta na kosztach towarów lub usług plus marża Istnieje wiele innych powszechnie stosowanych strategii cenowych, które mogą być stosowane w celu oddzielenia Państwa firmy od konkurencji (np. ustalanie cen penetracyjnych, skimming cenowy, ustalanie cen psychologicznych, ustalanie cen pakietów, ustalanie cen ekonomicznych, ustalanie cen premium itp.
Wyróżnia się następujące metody wyboru przybliżonego poziomu ceny:
metody popytowe – niski popyt konsumpcyjny i implikacje dochodowe strategii cenowych,
metody kosztowe – nacisk na kosztowe aspekty ceny,
metody zorientowane na zysk – koncentrują się na równoważeniu przychodów i kosztów,
metody konkurencyjne – koncentrują się na tym co robią konkurenci lub co dzieje się na rynku (A. Nowacka, R. Nowacki, Podstawy marketingu, Wydawnictwo Difin, Warszawa 2004, s. 54.)
Miejsce w marketingu mix
W mieszance marketingowej proces przenoszenia produktów od producenta do zamierzonego użytkownika nazywany jest miejscem. Innymi słowy, jest to sposób, w jaki produkt jest kupowany i miejsce jego zakupu. Przepływ ten może odbywać się poprzez połączenie pośredników, takich jak dystrybutorzy, hurtownicy i detaliści. Ponadto nowszą metodą jest Internet, który sam w sobie jest obecnie rynkiem.
Dzięki wykorzystaniu odpowiedniego miejsca, firma może zwiększyć sprzedaż i utrzymać ją przez dłuższy okres czasu. To z kolei oznaczałoby większy udział w rynku oraz wzrost przychodów i zysków. Prawidłowe umieszczenie jest istotną czynnością, która koncentruje się na dotarciu do właściwej grupy docelowej we właściwym czasie. Koncentruje się ona na tym, gdzie znajduje się firma, gdzie znajduje się rynek docelowy, jak najlepiej połączyć te dwie grupy, jak przechowywać towary w międzyczasie i jak ostatecznie je transportować.
Dystrybucja w marketingu mix to sposób połączenia i kolejności ogniw. Składa się z szeregu indywidualnych osób i firm uczestniczących w procesie dostarczania produktu lub usługi na dany rynek. Wyprodukowanie produktu i ustalenie jego ceny to nie wszystkie zadania, które stoją przed producentem. Następnym etapem będzie dostarczenie towaru na rynek i zaproponowanie go swoim konsumentom. Takie przemieszczanie produktu od producenta do klienta nosi nazwę dystrybucji i stanowi kolejny element marketingu mix. W skład pojęcia dystrybucji wchodzi transport, magazynowanie, konserwacja, sprzedaż, a także kanały dystrybucji, czyli drogi, jakie pokonują produkty zanim dotrą do konsumenta. Kanały dystrybucji można podzielić na:
· kanały bezpośrednie,
· kanały pośrednie
- jednoszczeblowe.
- wieloszczeblowe.
Gdy dystrybucją zajmuje się ten sam producent wtedy mamy do czynienia z dystrybucją bezpośrednią. Przykładem mogą być usługi takie jak świadczenia telekomunikacyjne. Producent oferuje usługę i sam ją sprzedaje w swoich placówkach, a także zajmuje się ich dostarczaniem do klienta. Producenci sami wytwarzają, sprzedają i dostarczają usługę do swoich klientów. Drugim rodzajem dystrybucji jest dystrybucja pośrednia. Wtedy producent korzysta z pośredników zajmujących się sprzedawaniem towarów bądź usług. Chodzi tu głównie o producentów żywności oraz artykułów codziennego użytku. Towary tych producentów są sprzedawane w różnych sklepach, czyli u pośredników. Pośrednik chce oczywiście zarobić jak najwięcej na sprzedawanych przez siebie produktach i dlatego producent nie może tak po prostu sprzedać swoich towarów pośrednikom, musi cały czas interesować się co dzieje się z jego produktem, tak aby cena proponowana przez pośredników była interesująca dla klientów. Nawet najlepsze produkty i usługi mogą nie przynieść zamierzonego efektu jeśli firma nie będzie miała odpowiednio rozwiniętego systemu dystrybucji.
Promocja
Ostatnim elementem marketingu w koncepcji „4P” jest promocja, zwana też techniką komunikowania się z rynkiem. Ma ona za zadanie wzmacnianie pozostałych elementów marketingu i przekonywanie odbiorców do zakupu towaru bądź usługi. Promocja obejmuje:
· reklamę - bezosobowa i płatna forma promocji, która jest kierowana do masowych odbiorców. W tym celu wykorzystuje się radio, telewizję i przede wszystkim Internet,
· sprzedaż osobistą - polega na osobistym kontakcie przedstawiciela przedsiębiorstwa z potencjalnym klientem,
· opakowanie - pełni nie tylko funkcje użytkowe ale także promocyjne. Opakowanie ma zwracać uwagę klienta i zachęcić go do zakupu,
· public relations - nie jest bezpośrednio związane ze sprzedażą. Zadaniem PR jest tworzenie odpowiedniego wizerunku firmy poprzez różne kontakty z otoczeniem,
· sponsoring - polega na sponsorowaniu instytucji, osób lub imprez sportowych czy też charytatywnych oraz wykorzystywanie tego faktu do promowania swojej firmy,
· promocję uzupełniającą - są to różne działania, które mają skłonić odbiorców do kupna danego produktu, np. degustacje, konkursy czy rozdawanie próbek.
Promocja jest potrzebna, po to by ludzie dowiedzieli się o oferowanych produktach. W obecnych czasach najlepszym sposobem promocji jest telewizja, Internet, degustacje i rozdawanie próbek. O ile na reklamę w Internecie i degustację czy rozdawanie próbek każdy może sobie pozwolić, to już na reklamę w telewizji tylko zamożniejsze firmy, gdyż taka forma jest dość kosztowna. Każdy producent sam musi określić, w jaki sposób promować swój przedmiot, aby osiągnąć jak największe zyski ( T. Sztucki, Promocja, reklama, aktywizacja sprzedaży, Wyd. Placet, Warszawa 1999, s. 45-57.)
Zasada 4 P jako rdzeń koncepcji marketingu mix.
Marketing mix jest jednym z najważniejszych pojęć w całym marketingu. Określa sposób planowania budżetu, tworzy podstawy strategii planu marketingowego oraz umożliwia optymalizacje wydatków budżetowych. Podstawą jego istnienia jest zasada 4P, czyli: produkt, cena, dystrybucja i promocja - zbiór narzędzi, za pomocą, których firma może oddziaływać na rynek docelowy. Skuteczność działań marketingowych organizacji zależy od tego, czy poszczególne elementy marketingu mix są do siebie dostosowane.
Które z 4 P Marketingu Mix jest najważniejsze?
Teraz, gdy znamy 4P, które wiążą się z procesem marketingowym, nadszedł czas, aby wskazać ten, który może zrobić lub złamać go dla Ciebie. Niektórzy menedżerowie marketingu uważają, że promocja jest kluczem do zwiększenia sprzedaży. Ale reklama polega na przedstawieniu użyteczności. Nie można promować dobrego zdrowia poprzez śmieciowe produkty żywnościowe. Cena jest w rzeczywistości kwestią jakości i dystrybucji jest również zależna od docelowych klientów. Ale to klienci docelowi decydują o jakości produktu i jego cenie, ale co ostatecznie identyfikuje klientów docelowych? To jest twój pomysł na produkt, produkt, który stworzyłeś. Jest to punkt wyjścia całego procesu myślowego, a więc najważniejszy ze wszystkich Ps.
Dlaczego produkt jest najważniejszy w 4 P Marketingu Mix?
Produkt jest najważniejszy w 4 P mixu marketingowego. Wybór twojego produktu będzie podstawą do rozwoju pozostałych trzech P: Pricing, Promotion i Place. Dlatego też, przy wyborze produktu, konieczne jest przeprowadzenie dokładnych badań nad kilkoma kluczowymi aspektami. Twoje zapytanie powinno zbadać potrzeby, że produkt będzie służyć; grupy wiekowej, że będzie korzystać najbardziej; zmiany, jakie wprowadzi w życiu konsumenta; kryteria nazewnictwa; graczy, którzy już sprzedają podobne produkty; ich strategii i jak różne mogą ustawić swój produkt.
Marketing mix 7p
Gdy potrzeby klientów stawały się coraz bardziej wymagające i wyrafinowane sam produkt nie stanowił już podstawy, pojawiał się w roli dodatku, np. przelot samolotem - jest główną usługą, a poczęstunek w samolocie - jest produktem, który nie ma jednak znaczącego wpływu na podjęcie decyzji o zakupie, jest dodatkowym atutem stanowiącym o atrakcyjności usługi. Wraz z rozwojem specyfikacji usług tradycyjna koncepcja „ 4P ” rozwinęła się do „ 7P ”. Do już istniejących elementów zostały dołączone P:
ludzie (poeple) - personel obsługujący, klient, inni nabywcy,
procesy (processes) - przebieg świadczenia usługi od zainteresowania klienta, poprzez informację, sprzedaż i obsługę posprzedażową,
świadectwo materialne (physical evidence) - wszystkie wizualne i materialne elementy (budynki, logo, meble, wyposażenie techniczne, które dla klientów są dowodem jakości danej usługi.
W praktyce każde z narzędzi marketingowych składających się na marketing mix jest ze sobą ściśle powiązany, a także zależny od siebie. Istnienie współzależności między elementami powoduje, że zmiana jednego elementu wymaga dostosowania innych i wskutek tego zmiany w całej strukturze.
Marketing mix online
Korzyścią z internetowego mixu marketingowego w Twoim modelu biznesowym jest to, że zrozumienie każdego elementu Twojego procesu marketingowego pozwala nam tworzyć lepsze, wysoce funkcjonalne i dochodowe firmy online. Aby stworzyć i zrealizować właściwą strategię marketingu cyfrowego, niezbędne jest zrozumienie, jak różne elementy marketingu internetowego łączą się z Państwa firmą. Jak wykorzystać te informacje, możesz zapytać? Każdy model biznesowy ma inne wymagania, podczas gdy inne mogą bezpośrednio korzystać z kompletnych metod online; inne wymagają bardziej mieszanej strategii, aby odnieść sukces.
Następną rzeczą na liście rzeczy do zrobienia po zidentyfikowaniu grupy docelowej i potencjalnych konkurentów powinno być opracowanie kompozycji marketingowej.
Każda firma potrzebuje własnej kompozycji marketingowej (miksu marketingowego) aby skutecznie pozyskać klientów. W tym wpisie omówimy definicję kompozycji marketingowej, jej znaczenie, główne elementy oraz metody opracowania kompozycji dedykowanej dla danego produktu lub usługi.
Opracowanie miksu marketingowego
Opracowanie odpowiedniego miksu marketingowego dla produktu lub usługi zaczyna się od zrozumienia jej elementów (tzw. "P").
Kompozycja marketingowa jest istotnym narzędziem tworzenia odpowiedniej strategii marketingowej i jej praktycznej realizacji. Ocena znaczenia produktu, promocji, ceny i miejsca odgrywa istotną rolę w strategii marketingowej.
Kompozycja pomaga w określeniu która strategia marketingowa jest odpowiednia dla naszej organizacji. Jest to pierwszy krok, jeszcze przed stworzeniem planu biznesowego lub marketingowego. Powodem dla podjęcia go jest fakt, że decyzje dotyczące kompozycji marketingowej mają również wpływ na decyzje dotyczące pozycjonowania, targetowania i segmentacji.
Możesz podejmować decyzje dotyczące targetowania i segmentacji w oparciu o swoje produkty, a pozycjonowanie można określić na podstawie ceny. Decyzje te mogą również mieć wpływ na dalsze działania dotyczące promocji i ceny. Dlatego strategia miksu marketingowego idzie w parze z pozycjonowaniem, targetowaniem i segmentacją.
Wszystkie elementy zawarte w miksie marketingowym i jego rozszerzonym wariancie wchodzą ze sobą w interakcję. Jeśli oferujesz daną usługę lub produkt, będziesz musiał zdecydować o jego cenie aby go sprzedać.
Tradycyjnie każde ze wspomnianych "P" jest ważnym sposobem na odróżnienie naszej firmy od konkurencji. Niezależnie od tego, czy chodziło o jakość naszego produktu, czy o lokalizację naszego sklepu, owe litery "P" służą za drogowskazy informujące klientów dlaczego powinni u nas kupować.
Czy każde z tych "7P" jest nadal aktualne w XXI wieku? Krótka odpowiedź brzmi: tak, ale znaczenie każdej z nich się zmienia.
Dzisiejszy rynek detaliczny znacznie różni się od lat 90. i 2000., a internet zmienił ten sektor w sposób zasadniczy. Konsumenci dysponują teraz siłą natychmiastowego porównywania. Wzrost liczby zakupów online eliminuje również potrzebę tworzenia fizycznych placówek i otwiera konkurencję na obszar całego internetu, a nie tylko fizycznych miejsc.
Zmiany te mają ogromny wpływ na sposób, w jaki sklepy powinny zarządzać swoim marketingiem — i na które "P" powinny zwracać szczególną uwagę w swoim miksie. Ponieważ internet wyrównał szanse, jedno "P" stało się wyraźną wartością dla większości konsumentów: cena ("price").
W rzeczywistości cena jest tak ważna, jak odkryto w McKinsey , że zaledwie 1% poprawy cen zwiększa zyski o 6%.
To większy wpływ niż redukcja kosztów zmiennych o 1% (która zwiększyła zyski o 3,8%) lub redukcja kosztów stałych o 1% (co przyniosło wzrost zysków o 1,1%).
W tym wpisie wyjaśnię dlaczego cena stała się najważniejszym czynnikiem w miksie marketingowym i jak sklepy mogą wykorzystywać dane cenowe aby zwiększyć stopę zwrotu z inwestycji w marketing.
7P - kluczowe elementy miksu marketingowego
Spójrzmy na znaczenie 7 literek "P" we współczesnym kontekście marketingu internetowego:
Produkt (product) sam w sobie jest mniej znaczącym wyróżnikiem dla konsumentów, ponieważ sklepy poszerzają swój asortyment, a więcej sklepów oferuje te same produkty
Miejsce (place) jest mniej znaczącym wyróżnikiem, ponieważ konsumenci dokonują zamówień za pośrednictwem komputera lub telefonu
Ludzie (people) są mniej znaczącym wyróżnikiem, ponieważ nie ma z nikim interakcji przy zakupach online
Proces (process) nie jest znaczącym wyróżnikiem, ponieważ większość sklepów oferuje dostawę do domu w 24 godziny
Świadectwo materialne (physical evidence), czyli m.in. estetyka wnętrza, nie mają większego znaczenia, ponieważ to sklep internetowy staje się najważniejszym punktem sprzedaży. Jakość i estetyka sklepu internetowego jest też istotna, ale łatwiejsza w podtrzymaniu
Promocja (promotion), czyli sam marketing online jest ważniejsza, ponieważ wzrosła liczba kanałów marketingowych
Cena (price) jest większym wyróżnikiem, ponieważ ceny są przejrzyste i łatwo porównywalne
Jak widać internet sprawił, że wszystkie 7 literek "P" straciły na znaczeniu, za wyjątkiem dwóch: ceny i promocji. To w jaki sposób dana osoba znajduje twój produkt w internecie i jaka jest wyświetlana cena to najważniejsze kwestie dla sklepów starających się dokonać sprzedaży online.
Gdy bierzemy to pod uwagę to może się wydawać, że ceny i promocja mają jednakowe znaczenie w miksie marketingowym. Ale rzeczywistość jest taka, że ceny znacznie przewyższają swoim znaczeniem kwestie związane z promocją, ponieważ to ceny sterują promocją. W rzeczywistości ceny to najważniejszy czynnik, który należy wziąć pod uwagę podczas zarządzania reklamami produktów marketingowych online na platformach takich jak Zakupy Google.
Znaczenie kompozycji marketingowej
Istnieje wiele korzyści płynących z zastosowania miksu marketingowego, podkreślających jego istotność dla przedsiębiorstw;
Pomaga zrozumieć, co dany produkt lub usługa może zaoferować klientom
Pomaga zaplanować trafną ofertę produktów
Pomaga w planowaniu, budowaniu i realizacji skutecznych strategii marketingowych
Pomaga firmom wykorzystać ich mocne strony i uniknąć niepotrzebnych kosztów
Pomaga zachować proaktywność w obliczu zagrożeń
Pomaga określić, czy dany produkt lub usługa są odpowiednie dla konkretnej grupy klientów
Pomaga zidentyfikować i przeanalizować oczekiwania klientów
Pomaga dowiedzieć się kiedy i jak promować swój produkt lub usługę wśród klientów