Lojalność

lojalność

Lojalność, jako ogólny termin, oznacza oddanie lub poczucie przywiązania do konkretnego obiektu, który może być inną osobą lub grupą osób, ideałem, obowiązkiem lub przyczyną.

Lojalność wyraża się ona zarówno w myśli, jak i w działaniu i dąży do utożsamienia interesów lojalnej osoby z interesami przedmiotu.

Lojalność w pracy

Lojalność w pracy jest ważna dla organizacji, ponieważ pracownicy są dla niej istotnym zasobem, zwłaszcza, że stanowią znaczącą inwestycję w zakresie lokalizacji, rekrutacji, szkoleń w tym szkoleń online, nie mówiąc już o wynagrodzeniach, planach socjalnych, premiach i nagrodach itp.

Często mówi się, że dla organizacji niezwykle ważne jest zapewnienie zdrowego środowiska pracy, aby przyciągnąć i zatrzymać wykwalifikowaną, wysoce zaangażowaną i lojalną siłę roboczą, ponieważ zaangażowani i lojalni pracownicy wzmacniają motywację pracowników do działania w najlepszym interesie organizacji, dla których pracują.

Lojalność w pracy może być zdefiniowana jako psychologiczne przywiązanie lub zaangażowanie w organizację i rozwija się w wyniku zwiększonej satysfakcji.

Satysfakcja wynika z procesu oceny wewnętrznej, a jeśli poziom oczekiwań pracownika zostanie spełniony lub przekroczony, to satysfakcja rośnie.

Lojalność pracowników przekształca się następnie w uogólniony, emocjonalny stosunek do organizacji. Innymi słowy, im bardziej pracownik jest zadowolony ze swojego środowiska pracy, tym bardziej prawdopodobne jest, że wykształci w sobie poczucie zaangażowania wobec organizacji w ogóle.

Lojalność pracowników wobec organizacji

Lojalność pracowników wobec organizacji jest często określana jako organizacyjna lojalność pracowników. Jest ona najważniejszym czynnikiem decydującym o efektywności i skuteczności organizacji. Jest to jeden z kluczowych elementów, który mierzy zgodność pomiędzy pracownikami z jednej strony a organizacją z drugiej strony, ponieważ jeśli ta zgodność wzrasta, organizacja osiąga wiele swoich celów i aspiracji.

Pracownicy, którzy są lojalni wobec organizacji, są zaangażowanymi pracownikami, którzy mają poczucie przynależności do organizacji. Tacy pracownicy akceptują cele i wartości organizacji oraz mają psychologiczne przywiązanie do niej. Pracownicy ci identyfikują się z organizacją. Ogólnie rzecz biorąc, lojalność pracowników można najlepiej opisać w kategoriach procesu, w którym określone postawy prowadzą do określonych zachowań (zamierzonych lub rzeczywistych).

W ciągu ostatnich trzech do czterech dekad w świecie przemysłu nastąpiły poważne zmiany. W przeszłości, po zatrudnieniu, pracownik uważał, że jest to praca na całe życie, a kierownictwo oczekiwało od niego nieustającej lojalności wobec organizacji. Podobnie, pracownicy byli kiedyś oddani swojej organizacji. Ten wizerunek lojalności ze względu na zatrudnienie stopniowo zmieniał się wraz z nadejściem globalizacji, gdy pracownicy zaczęli borykać się z restrukturyzacją, przenoszeniem produkcji i redukcją zatrudnienia.

Organizacje "łamią zasady", ponownie rozważa się wzajemne zobowiązania, nie oczekuje się już dożywotniego zatrudnienia i poświęcenia, skakanie do pracy uważane jest za normalne zjawisko, a ludzie stale dążący do wyższych zarobków lub lepszych warunków pracy stali się rzeczą normalną. Lojalność i zaufanie stały się trudniejsze do zdobycia i oddania w miejscu pracy. Lojalność pracowników wydaje się być cechą, którą obecnie coraz trudniej jest zdobyć.

W dzisiejszym globalnym środowisku organizacje często stają w obliczu faktu, że dzisiejsza definicja lojalności pracowników jest z natury rzeczy skomplikowana. Tradycyjne pojęcie lojalności pracowników - kiedyś definiowane jako dożywotnia relacja z konkretnym pracodawcą - nie jest już właściwe w obecnym scenariuszu zwolnień, fuzji i wojen o talenty. Innymi słowy, pracownik o dłuższym stażu pracy niekoniecznie i niewystarczająco świadczy o wysokiej lojalności wobec organizacji.

Lojalność pracowników wobec organizacji odnosi się do przyjęcia przez nich wartości, postaw i przekonań organizacji oraz ich gotowości do dodatkowego wysiłku w celu osiągnięcia celów i zadań organizacji. Ma ona charakter wielowymiarowy i wiąże się z zaangażowaniem, postawą i zachowaniem pracowników na rzecz organizacji.

Lojalność pracowników sprawia, że okazują oni troskę o organizację, jej ciągły sukces i dobre samopoczucie. Zaangażowanie organizacyjne lojalnych pracowników jest to stopień, w jakim pracownicy identyfikują się z organizacją i jej celami oraz pragną kontynuować pracę w organizacji. Istnieją trzy rodzaje zobowiązań. Są to: (i) zobowiązanie normatywne, (ii) zobowiązanie afektywne oraz (iii) zobowiązanie ciągłe.

Zobowiązanie normatywne jest zdefiniowane jako zobowiązania organizacyjne. Zobowiązania efektywne definiuje się poprzez przywiązanie emocjonalne, identyfikację i zaangażowanie dla osiągnięcia celu organizacji. Ciągłe zaangażowanie to gotowość do pozostania w organizacji z powodu różnych inwestycji.



Lojalność pracowników sprawia, że są oni zaangażowani w swoją pracę. Mają oni silne poczucie obowiązku wobec swojej pracy i przypisują jej nieodłączną wartość. Pracownicy ci są zmotywowani do pracy i mają silne zaangażowanie w pracę. Praca staje się częścią ich życia. Postawy pracowników wobec organizacji powodują, że lojalność staje się behawioralnym składnikiem ich zachowań.

Pracownik, który wykształcił w sobie przywiązanie do organizacji, ma większe szanse wykazać się lojalnymi zachowaniami i pracować na rzecz realizacji ogólnych celów organizacji, takich jak poprawa wydajności, większa skuteczność i zorientowanie na wysoką jakość usług dla klientów.

Lojalność marki

Lojalność jest metryką, która definiuje uczucie lub sympatię klienta do marki. Im wyższa jest jakość Twoich usług i produktów, tym łatwiej będzie przyciągnąć i utrzymać lojalność klientów. Lojalność nie może być w żaden sposób sprzedawana lub kupowana, opiera się wyłącznie na ustach i osobistych rekomendacjach. To czyni ją tańszą i skuteczniejszą niż jakakolwiek inna metoda.

Jest to rodzaj lojalności, jaką klient rozwija wobec marki przy korzystaniu z poszczególnych produktów. Ludzie, którzy są lojalni wobec marki są bardziej skłonni do zakupu od nich nowego produktu. Ponieważ opierają się na wcześniejszym pozytywnym doświadczeniu. Dla ekspertów ds. marketingu uzyskanie i utrzymanie lojalności wobec marki w odniesieniu do ustalonego produktu jest ostatecznym celem.

Lojalność klienta

Lojalność klienta to chęć wielokrotnego powrotu do firmy w celu podjęcia pewnego rodzaju aktywności biznesowej ze względu na zachwycające i niezwykłe doświadczenia, jakie mają z tą marką. Jednym z głównych powodów, dla których chcesz promować lojalność klientów jest to, że ci klienci mogą pomóc Ci rozwinąć Twój biznes szybciej niż Twoje zespoły sprzedaży i marketingu. Istnieje wiele innych powodów, dla których lojalność klientów jest kluczowa dla Twojego sukcesu.

Dlaczego lojalność klientów jest ważna?

Lojalność klientów jest czymś, do czego wszystkie firmy powinny aspirować po prostu z racji swojego istnienia: Punktem wyjścia do założenia firmy nastawionej na zysk jest przyciągnięcie i utrzymanie zadowolonych klientów, którzy kupują Twoje produkty w celu zwiększenia przychodów.

Klienci przekształcają się i spędzają więcej czasu i pieniędzy z markami, którym są lojalni. Klienci ci opowiadają również swoim przyjaciołom i kolegom o tych markach, które napędzają ruch polecający i marketing szeptany. Lojalność klientów sprzyja również silnemu poczuciu zaufania między Twoją marką a klientami - kiedy klienci decydują się często wracać do Twojej firmy, wartość, jaką czerpią z relacji, przeważa nad potencjalnymi korzyściami, jakie uzyskaliby od jednej z firm stanowiących Twoją konkurencję.