Kwalifikacje w zawodzie

Kwalifikacje w zawodzie

Kwalifikacje w zawodzie są najczęściej utożsamiane z wykształceniem i stażem pracy, odnoszą się do zakresu umiejętności, w jakim w sposób satysfakcjonujący są wykazywane.

Kwalifikacje w zawodzie oznaczają umiejętności i osiągane standardy wykonania (opisują, co ludzie mogą zrobić), a pojęcie kompetencji stosuje się w odniesieniu do zachowań, dzięki którym te standardy mogą być osiągane (opisują jak ludzie coś robią?).

Kwalifikacje w zawodzie definicja

Kwalifikacje w zawodzie definiowane są jako „układy postaw, warunków zdrowotnofizycznych, umiejętności sensomotorycznych i praktycznych oraz umysłowych, pozwalających na rozwiązywanie zadań na stanowiskach pracy przeznaczonych dla określonego rodzaju czynności, których całość tworzy zawód” ( T. Nowacki, Leksykon pedagogiki pracy, Instytut Technologii Eksploatacji, Radom-Warszawa 2004, s. 117.) lub inaczej jako „układ wiadomości, umiejętności i postaw, warunkujących wykonanie zadań zawodowych” (. Rogozińska-Pawełczyk, Kompetencje w organizacji, „Аcta Universitatis Lodziensis Folia Oeconomica”, nr 199, 2006, s. 101.).

Kwalifikacje w zawodzie wyrażają możliwość wykonywania określonej pracy. Ich istotną kategorią są umiejętności przekształcane w procesie pracy w nawyki, a dalej - w sprawności, „odzwierciedlające aktywistyczny aspekt wiadomości opisujących dany zawód, a w ślad za tym - stanowisko pracy”. W literaturze z zakresu pedagogiki pracy wymienia się następujące rodzaje kwalifikacji: ogólnopracownicze, ogólnozawodowe, kwalifikacje podstawowe zawodowe i specjalistyczne( A. M. Kwiatkowski, A. Bogaj, B. Baraniak, Pedagogika pracy, Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne, Warszawa 2007, s. 112. ).



Kwalifikacje ogólnozawodowe

Pod pojęciem kwalifikacji ogólnozawodowych kryje się układ wiedzy i umiejętności oraz właściwości moralnych i postaw. Ułatwiają opanowanie danego zawodu oraz zdobycie kwalifikacji w zawodach pozostających w obszarze profilowania. Stanowią podstawę mobilności pracownika, a zatem pomagają w nabywaniu różnych kwalifikacji zbieżnych z profilem kształcenia.

Kwalifikacje ogólnopracownicze

Kwalifikacje ogólnopracownicze to inaczej umiejętności, postawy oraz właściwości, które przydatne są na każdym stanowisku pracy i bywają uznawane za kluczowe. Te kwalifikacje powinien posiadać każdy pracownik, który wykazuje się: umiejętnościami rozwiązywania zadań typowych dla danego stanowiska pracy oraz umiejętnością zastępowania określonych operacji innymi z wykorzystaniem określonego wyposażenia technicznego (np. posługiwanie się komputerem w procesie pracy do planowania operacji, ich przeprowadzenia oraz kontrolowania).

Kwalifikacje w zawodzie a konkurencyjność na rynku pracy

Wymagania związane z miejscem pracy zmieniają się wraz z rozwojem trendów rynkowych i wzrostem konkurencyjności przemysłu. Ta zmiana niesie ze sobą potrzebę nowego typu profesjonalisty. Organizacje poszukują wysoko wykwalifikowanych pracowników, którzy posiadają dogłębną i specjalistyczną wiedzę w swojej dziedzinie i którzy mogą przestrzegać międzynarodowych standardów i kodeksu postępowania zawodowego. Skoro tak wiele osób ubiega się o ten sam cel, jak można się wyróżnić i mieć pewność wyraźnego rozwoju kariery? Odpowiedzią na osiągnięcie tych celów jest zdobycie kwalifikacji w zawodzie.

W jaki sposób kwalifikacje w zawodzie przyczynią się do rozwoju Twojej kariery zawodowej?

Kwalifikacje w zawodzie to więcej niż tylko akronim na twoim życiorysie. Kwalifikacje w zawodzie obok Twojego imienia nie tylko otwierają drzwi do nowych możliwości, ale także daje Ci dostęp do szerokiej sieci podobnie myślących profesjonalistów, którzy chętnie pomogą Ci w podróży. Ten stopień wiedzy i wsparcia jest gwarantowanym katalizatorem satysfakcjonującej kariery.

Kwalifikacje w zawodzie w klimacie ciągłych zmian

W czasach ciągłych zmian, uczenie się przez całe życie jest niezbędne dla osiągnięcia stałego sukcesu. Ciągły rozwój zawodowy daje organizacjom i ich pracownikom możliwość zachowania aktualności i wyróżnienia się z tłumu. Projekt Przywództwo oferuje kwalifikacje zawodowe i ścieżki kształcenia menedżerskiego, które są opracowywane dla różnych branż, z których każda ma swoje własne, specyficzne dla danej branży wykształcenie i potrzeby.

Nasze ekursy i szkolenia zapewniają praktyczne umiejętności i wiedzę dla początkujących i doświadczonych menedżerów, oszczędzając im czas i pieniądze na zdobycie kwalifikacji zawodowych.

Wiemy, że stała wydajność zależy od ciągłego rozwoju zawodowego. Organizacje muszą podejmować świadome wysiłki w celu wspierania ustawicznego kształcenia swoich pracowników i budowania umiejętności zawodowych wymaganych w przyszłości.

Projekt przywództwo oferuje szereg kursów i szkoleń . Świadczymy usługi coachingowe, mentoring biznesowy które wspierają specjalistów z różnych branż w podnoszeniu kompetencji menedżerskich, pielęgnowaniu głębokiego zrozumienia i rozwijaniu umiejętności strategicznych.


Bibliografia

EJoQ