Książki o rozwoju osobistym

książki o rozwoju osobistym

Kilku czytelników poprosiło o post związany z książkami o rozwoju osobistym. To pojęcie dość szerokie i nieco trudno w jednym poście “rozprawić się”:) z tym tematem.

W związku z tym uruchamiam całą serię postów na temat książek o rozwoju osobistym. Mam nadzieję, że znajdziecie w nich coś dla siebie.  

Po co czytać książki o rozwoju osobistym

Droga do samodoskonalenia jest długa i nie zawsze prowadzi naprzód. W związku z tym przedsiębiorcy i profesjonaliści regularnie szukają coraz to lepszych sposobów interakcji z innymi lub wglądy w to, co motywuje ludzi, a jednocześnie próbują ulepszyć siebie i swój biznes.

Istnieje wiele książek na temat samorozwoju. Niektóre koncentrują się wyłącznie na sprawach związanych z biznesem, podczas gdy inne koncentrują się bardziej na rozwoju emocjonalnym lub duchowym.  

Nowy tuż za pasem ale to nie znaczy, że masz popisywać się samodoskonaleniem jako twoim postanowieniem noworocznym. Zamiast tego staraj się wprowadzać niewielkie, stopniowe zmiany w ciągu roku, kiedy presja jest mniejsza.

To właśnie w tej przestrzeni książki samopomocowe dadzą ci naprawdę wiele. Mogą pomóc ci w podjęciu prób wprowadzenia zmian w swoim codziennym życiu, dając jednocześnie swobodę wprowadzania ich we własnym tempie. Jeśli jesteś gotowy, aby rozpocząć wprowadzanie zmian, oto 30 najlepszych książki o rozwoju osobistym, które powinieneś przeczytać!

Czym są książki o rozwoju osobistym?

Książki o samopomocy zazwyczaj zawierają wskazówki, które czytelnik może wprowadzić w życie, aby pomóc sobie osiągnąć określony rezultat lub sprostać określonym oczekiwaniom. Z kolei książki o rozwoju osobistym pomagają rozwinąć umiejętności, które mogą być korzystne gdy próbujesz rozwijać się w sferze personalnej lub zawodowej.

Jeśli masz problemy osobiste lub słabości, które chcesz naprawić, warto rozważyć książki samopomocowe. Tego rodzaju książki mają moc dostarczenia spostrzeżeń, wglądów i instrukcji jak poprawić swoje życie, sposób myślenia lub okoliczności. Wiele książek o samopomocy oferuje strategie, które autor osobiście zastosował, aby poprawić swoje życie, podczas gdy inne oparte są na badaniach i dociekaniach naukowych. 

Czy książki o rozwoju osobistym działają?

Cóż, tak i nie. Żadna książka nigdy nie zapewni ci upragnionego samodoskonalenia bez twojego wkładu. Książki te mogą dać ci narzędzia, które poprawią twoje życie, ale nie zobaczysz rezultatów, dopóki nie poświęcisz czasu i nie postarasz się zastosować zasad i lekcji, których cię nauczą.

Zazwyczaj podczas poszukiwania odpowiedniej pozycji do przeczytania napotkasz dwa problemy:

Wiele z nich po prostu powtarza popularne cytaty z Instagrama, Tumblra itp. i ma niewielką wartość w świecie rzeczywistym ani praktycznych dowodów wspierających wysuwane tezy.

Każdy może napisać książkę, ale bardzo niewiele osób może napisać  dobrą  książkę. Próg wejścia jest niski. Ale poprzeczka jakości jest niezwykle wysoka. Nie wszystkie książki mają więc równą wartość. W rzeczywistości, po przeczytaniu setek z nich stwierdziłem, że 90% wartości znajduje się prawdopodobnie w z 10% wszystkich dostępnych tytułów.

 Najlepsze książki o rozwoju osobistym 

Ta lista poradników zawiera różnorodne książki, które pomogą Ci zastanowić się nad swoim życiem i wprowadzić w nim duże zmiany. Nie mam zwykle czasu na siedzenie z książką w ręku.  

 
książki o rozwoju osobistym

Techniki negocjacji i wywierania wpływu Michał Chmielecki

Życie do seria negocjacji. Dobrze żyje się tym, którzy potrafią dobrze negocjować, sprzedawać i przekonywać. Jest to książka, którą polecam każdemu, kto chce nauczyć się skuteczniej negocjować. Autor omówił w niej zasady i strategie, które są potrzebne do przeprowadzenia udanych negocjacji.

Psychologiczne podstawy procesu negocjacyjnego są motorem sukcesu i porażki w wielu negocjacjach. Ta książka opisuje zasady wywierania wpływu, które leżą u podstaw ludzkich zachowań w sytuacjach negocjacyjnych i powodują, że ktoś mówi "tak".

Dobrze wiesz, że w życiu dużo zależy od tego jak walczysz o swoje. A jeśli chcesz się nauczyć skutecznie walczyc o swoje sięgnij po tę pozycję

 
ksiazki o rozwoju ososbistym

Anatomia lidera. Jak zostać świetnym szefem i doskonalić się w sztuce przywództwa - Michał Chmielecki

Najlepsi liderzy wiedzą, że kluczem do sukcesu w miejscu pracy są autentyczność, zaufanie, charyzma i optymizm. Ogromną rolę odgrywa empatia i elegancja, a nie twarde słowa i surowa dyscyplina. Kiedy spojrzysz na przywództwo jak na formę sztuki, nie tylko ulepszysz swoją firmę, ale także sprawisz, że życie ludzi, którym przewodzisz, stanie się lepsze.

Książka ta oferuje ważne spostrzeżenia na temat przywództwa i zarządzania ludżmi, budowania zespołu oraz interakcji pracownik-lider. Najważniejszą lekcją płynącą z tej książki jest to, że osobiste zachowanie menedżera kształtuje sukces pracownika.

Wspaniała książka dla tych, którzy chcą autentycznie przewodzić innym.


"Człowiek w poszukiwaniu sensu" Viktora Frankla

Książka psychiatry Viktora Frankla, Człowiek w poszukiwaniu sensu , zmieni twoje spojrzenie na cel życia. Autor opisuje swoje życie w obozie koncentracyjnym i spostrzeżenia płynące z tych doświadczeń. Zrozumienie celu i sensu życia jest niezbędne dla rozwoju osobistego. Frankl mówi: „Ci, którzy mają swoje »dlaczego«, mogą znieść prawie każde »jak«”. Przygotuj coś do otarcia łez i odkryj swoje „dlaczego” dzięki tej książce!  

"Potęga teraźniejszości" Eckharta Tolle

Nawet jeśli jesteś, podobnie jak ja, sceptyczny wobec jakiejkolwiek książki z kategorii "samopomocy", książka Eckharta Tolle, Potęga teraźniejszości, pozostawi ci pewien wgląd w to, co to naprawdę znaczy być obecnym tu i teraz . Ta książka wyjaśnia - w bardzo przystępny, praktyczny sposób - że klucz do przeżywania większej radości życia znajdziesz w chwili obecnej.  

"Pułapki myślenia" Daniela Kahnemana

"Pułapki myślenia" autorstwa Daniela Kahnemana rozciągnęły mój umysł i pomogły mi zrozumieć wiele rzeczy o krytycznym myśleniu, które wcześniej nie były dla mnie jasne. Nie jest to łatwa ani szybka lektura, ale jeśli zainwestujesz swój czas, uzyskasz ogromny zysk.

 "The EQ Difference: A Powerful Plan for Putting Emotional Intelligence to Work" Adele B. Lynn

Adele B. Lynn bada wartość inteligencji emocjonalnej w biznesie, omawiając znaczenie posiadania strategii wykorzystania atutów emocjonalnie inteligentnych pracowników w miejscu pracy. Książka zawiera wskazówki, ćwiczenia i punkty odniesienia służące rozwijaniu inteligencji emocjonalnej, podnoszeniu morale w miejscu pracy oraz optymalizacji wyników indywidualnych i zespołowych.

"Inteligencja emocjonalna 2.0" dr Travisa Bradberry'ego i dr Jeana Greavesa.


Travis Bradberry, który posiada podwójny doktorat z psychologii klinicznej i biznesu, oraz Jean Greaves, który posiada doktorat z psychologii biznesu, wykorzystują dane pochodzące od ponad 500 000 osób w badaniach empirycznych dotyczących inteligencji emocjonalnej. Jako współzałożyciele TalentSmart, w ramach którego opracowali system oceny ilorazu emocji (EQ), Bradberry i Greaves opisują krok po kroku metodę pomagania jednostkom w rozwijaniu samoświadomości, zdolności samozarządzania, świadomości społecznej i zarządzania relacjami.

 „Atomowe nawyki” Jamesa Cleara

Następna książka jest tak dobra, że koniecznie musisz się z nią zapoznać! Po zeszłorocznym materiale wideo pojawia się ona i tym razem, z jeszcze większym tąpnięciem - "Atomic Habits" Jamesa Cleara. Na filmiku polecałem ją bez końca, ponieważ jest w niej tak wiele zupełnie praktycznych perełek. Ta książka bada sprawdzone sposoby budowania dobrych nawyków i redukowania złych.

Jeśli zależy nam na najlepszych rezultatach w życiu, nie zawsze chodzi o siłę woli i motywację. W rzeczywistości chodzi bardziej o środowiska i systemy, które tworzymy dla siebie - które w tym przypadku są naszymi codziennymi powtarzającymi się wzorcami zachowań: naszymi nawykami.

Nasze porażki nie dotyczą w większości motywacji, tylko naszych systemów. Koncentrując się na tych systemach pod kątem budowania znaczenia i produktywności, możemy odciążyć nas jako jednostki i podążać za samym procesem. Każdy chce lepszego życia, ale gdy nadchodzi moment decyzji, większość z nas zazwyczaj wybiera natychmiastową gratyfikację.

Dlatego wszyscy powinniśmy spróbować zaprojektować swoje życie w taki sposób, aby najłatwiejszym wyborem był dobry wybór, a najtrudniejszą opcją był zły nawyk.

 „To jest ciągły proces. Nie ma końca. Ani trwałego rozwiązania. Małe nawyki nie sumują się, one się scalają.

To jest siła atomowych nawyków - drobne zmiany, niezwykłe rezultaty”.

 "4-GODZINNY TYDZIEŃ PRACY" TIMA FERRISSA

"The four hourworkweek" jest przeznaczona dla początkujących przedsiębiorców, którzy są gotowi do podjęcia istotnych zmian w swoim życiu. Czy jesteś gotowy na zarabianie poważnych pieniędzy i zupełną zmianę stylu życia? Tim Ferriss pomoże Ci „uciec od siedzenia w biurze do 17, żyć gdziekolwiek chcesz i dołączyć do elit”. Ta książka zawiera masę przydatnych informacji. Zaplanuj stopniowe działanie i wdrażaj się w nie na bieżąco.

Mądrzej, szybciej, lepiej - Charles Duhigg

Przeczytaj tę książkę, aby poznać osiem koncepcji produktywności, które pomagają wyjaśnić, dlaczego niektórzy ludzie i firmy są w stanie osiągnąć o wiele więcej niż inni. Czerpiąc z informacji z dziedziny neuronauki i psychologii behawioralnej, a także z doświadczeń odnoszących sukcesy dyrektorów generalnych, generałów, pilotów, agentów FBI i autorów piosenek z Broadwayu, ta dobrze zbadana książka ujawnia, w jaki sposób produktywni ludzie i firmy postrzegają świat w głęboko odmienny sposób niż ci, którzy odnoszą mniejsze sukcesy.

Na przykład grupa naukowców zajmujących się danymi z Google'a prowadzi czteroletnie badania nad funkcjonowaniem najbardziej efektywnych zespołów i odkrywa, że interakcje w grupie są ważniejsze niż jej członkowie. Ponadto, eksperci, którzy stworzyli film Frozen prawie się poddali po napotkaniu pewnych wyzwań, zanim zdecydowali się wstrząsnąć swoim zespołem w sposób, który zainicjował twórczy przełom, prowadząc do jednego z najlepiej zarabiających filmów do tej pory.

Ta książka wyjaśnia, że to, co te historie sukcesu mają wspólnego, to fakt, że ludzie ci wiedzą, iż ich produktywność zależy od podejmowania określonych wyborów. Tym, co oddziela ludzi zapracowanych od produktówywnych, są sposoby podejmowania decyzji, ambicje, które są realizowane, oraz pozornie łatwe cele, które są ignorowane. Liderzy są w stanie tworzyć kultury sprzyjające innowacjom i współdziałać z danymi, aby tworzyć