Książki negocjacje
Najlepsze książki o negocjacjach
Zdobywanie tego, czego się chce, jest przyjemne, ale zdobywanie tego, czego się potrzebuje, jest niezbędną umiejętnością.
Niezależnie od tego, czy chcesz się dowiedzieć, jak przypieczętować ważną umowę biznesową, czy przekonać kogoś do współpracy nad projektem, musisz nauczyć się negocjować. Umiejętności negocjacyjne przydają się również, gdy przychodzi czas na zmianę warunków kontraktu lub po prostu na to, by wszyscy krewni zgodzili się na datę zbliżającego się zjazdu rodzinnego. Negocjacje to coś więcej niż tylko przekonywanie ludzi - wymagają empatii, słuchania, strategii i zrozumienia ludzkiej psychologii. Aby wyostrzyć swoje umiejętności, czytaj dalej, aby znaleźć najlepsze książki o negocjacjach, które warto kupić już teraz.
Twoja umiejętność negocjowania z szefami, inwestorami, klientami i współpracownikami decyduje o tym, czy twoja kariera lub firma wzniesie się na wyżyny, czy też upadnie.
Oto kilka książek o negocjacjach, które każdy przedsiębiorca i menedżer powinien posiadać, przeczytać i opanować.
Techniki negocjacji i wywierania wpływu - Michał Chmielecki
To książka napisana przez profesjonalnego negocjatora. Książka zawiera szereg narzędzi i porad, które, co bardzo istotne - sprawdzą się w polskim kontekście negocjacyjnym. Kilkunastoletnie praktyczne doświadczenie autora sprawia, że książka przypadnie do gustu praktykom szukającym wiedzy i narzędzi, które od razu można zaaplikować w biznesie.
Książka omawia nawyki i strategie, które ustawiają cię do udanej sesji negocjacyjnej i dają ci pewność siebie, której potrzebujesz, aby się doskonalić. Niezależnie od tego, czy pracujesz nad ogromnym projektem związanym z nieruchomościami, czy realizujesz duży zakup dla firmy, książka przeprowadzi cię przez cały proces. Dowiesz się, jak znaleźć wspólną płaszczyznę, odkryć ukryte informacje, wykorzystać słabości innych i odmówić ugięcia się pod presją.
Bargaining with the Devil - Robert Mnookin
Książka skupia się na trudnym problemie etyki w negocjacjach. Mnookin rozprawia się w niej z pytaniem: "Kiedy negocjacje stają się niemoralne?". Autor przytacza wiele ciekawych przypadków, zastanawiając się kiedy i gdzie należy wytyczyć granicę.
Niestety książka nie jest dostępna w języku polskim.
Everyday Negotiation: Navigating the Hidden Agendas in Bargaining - Deborah Kolb, Judith Williams
Ta pozycja porusza trudny temat negocjacji ze współpracownikami i/lub kierownictwem wewnątrz organizacji. Negocjacje wewnętrzne to nie tylko kwestia pieniędzy. Chodzi tu przede wszystkim o zdefiniowanie ról w grupie, związków między ludźmi oraz relacji władzy. Autorzy proponują szereg działań pomocnych w niwelowaniu mocnych strategii oponenta.
Streetlights and Shadows: Searching for the Keys to Adaptive Decision Making - Gary Klein
Proces negocjowania to łańcuch wzajemnie powiązanych decyzji (czy negocjować, co negocjować, kiedy odstąpić itd.). Klein wyjaśnia jak czerpać korzyści z sytuacji niejasnych i dynamicznie zmiennych. Zwinność umysłowa polega w jego ujęciu na posiadaniu „mocnych przekonań, plastycznych w formie”.
Książka nie jest niestety dostępna w języku polskim
Siła pozytywnego nie - William Ury
Nie wszystko jest negocjowalne. Czasami trzeba odmówić. W swojej książce Ury wyjaśnia jak zamykając furtkę jednemu żądaniu można otworzyć ją dla innych możliwości.
Siła pozytywnego nie to kolejna pozycja autora kultowej książki o negocjacjach - Dochodząc do tak. Jeśli masz problemy z mówieniem nie - koniecznie sięgnij po tę pozycję.
Dlaczego warto czytać książki o negocjacjach?
Źle zarządzany konflikt nigdy nikomu nie przyniósł korzyści, zamiast tego zwiększa napięcie i niepokój. Lepiej jest przedyskutować sprawy i dojść do alternatywy korzystnej dla wszystkich. Sprawy nie mogą być niepotrzebnie przeciągane i należy dołożyć starań, aby dojść do konkluzji obejmującej interesy wszystkich. Nie ma sensu być nieugiętym i sztywnym. Należy usilnie starać się negocjować ze sobą i brać pod uwagę potrzeby, interesy i oczekiwania wszystkich.
Znaczenie umiejętności negocjacyjnych jest obecne w każdej sferze życia, ale umiejętności te są szczególnie ważne w świecie biznesu. Umiejętność dobrego negocjowania jest bardzo pożądaną umiejętnością przywódczą na dzisiejszym konkurencyjnym rynku. Dla kadry kierowniczej, menedżerów sprzedaży i innych osób zajmujących eksponowane stanowiska umiejętności negocjacyjne są niezbędne. Posiadanie silnych umiejętności negocjacyjnych może być różnicą pomiędzy zamknięciem lukratywnej transakcji a stratą. Przedsiębiorstwa, angażując się w udane negocjacje, zwiększają nie tylko swoje zyski, ale także dobrą wolę.
Umiejętności negocjacyjne przydają się nie tylko w życiu zawodowym, ale także w życiu codziennym. Nauczenie się skutecznych negocjacji wiąże się z nabyciem szeregu umiejętności zarządzania relacjami, w tym komunikacji, opracowywania strategii, perswazji, rozwiązywania konfliktów, podejmowania decyzji i budowania relacji. Aby osiągnąć sukces, negocjatorzy muszą przeanalizować problem, biorąc pod uwagę interesy każdej ze stron oraz zidentyfikować priorytety drugiej strony. Zdolny negocjator planuje negocjacje z dużym wyprzedzeniem, szukając obszarów wzajemnego zainteresowania, synergii i badając swojego kontrahenta w celu znalezienia wspólnych cech do omówienia przed rozpoczęciem sesji negocjacyjnej.
Skuteczni negocjatorzy uważnie słuchają drugiej strony. Obejmuje to komunikację werbalną, a także odczytywanie mowy ciała. Aktywne słuchanie jest bardzo ważne, aby znaleźć obszary wspólnego zainteresowania i ocenić, czy kontrahent jest za lub przeciw naszej propozycji. Negocjatorzy muszą nie tylko jasno komunikować się w trakcie negocjacji, aby uniknąć nieporozumień, ale także wiedzieć, jak używać języka, aby wpłynąć na swojego kontrahenta za pomocą przemyślanego kadrowania.
Wytrawny negocjator musi być w stanie przedstawić swoje rozumowanie, używając obiektywnych kryteriów, które są do przyjęcia dla kontrahenta, aby uzyskać pożądany rezultat. Skuteczni negocjatorzy są kompetentnymi współpracownikami, postrzegającymi swojego kontrahenta jako członka zespołu. Wykorzystują silne umiejętności społeczne, aby utrzymać dobre relacje ze wszystkimi, którzy są zaangażowani w negocjacje. Pomaga to w utrzymaniu pozytywnej atmosfery podczas negocjacji i po ich zakończeniu.
Znaczenie umiejętności negocjacyjnych jest nie do przecenienia. Dlatego też, jako umiejętność biznesowa, negocjacje są tutaj po to, aby pozostać. Rozumiejąc, dlaczego negocjacje są ważne w biznesie i traktując priorytetowo posiadanie dobrych negocjatorów w swoim zespole, tworzysz idealne środowisko dla sukcesu w biznesie. Kiedy strony negocjacji czują, że osiągnęły swój cel, nie tylko są bardziej skłonne do podtrzymania porozumienia, ale również drzwi pozostają otwarte dla przyszłych transakcji biznesowych.