Krytyczne myślenie

Krytyczne myślenie a podejmowanie decyzji

Za każdym razem, gdy mamy problem do rozwiązania lub pojawiającą się szansę pojawiają się pytania: Czy nasze rozwiązanie jest właściwe lub czy przeanalizowaliśmy najlepsze opcje?Czy istnieją inne alternatywy?Czy naprawdę w pełni zrozumieliśmy "problem" lub "szansę"?Czy znajdziemy właściwe rozwiązania... ale do niewłaściwego problemu?

Celem Procesu Krytycznego Myślenia (PKM) jest potwierdzenie, że nasze myślenie jest rozsądne i że mamy najlepsze rozwiązanie tego, co jest "prawdziwym" problemem, lub właściwe opcje, aby zrealizować pojawiającą się możliwość.

Kroki Procesu Krytycznego Myślenia

Etap 1: Ustalenie problemu/ możliwości - Zidentyfikuj problem (PAG - problem as given). - Zadawaj pytania wyjaśniające, aby upewnić się, że jest jasne, jaki jest priorytet tego problemu lub aby zrozumieć możliwości, które są rozwiązywane. Mogą one obejmować: - Jak duży jest to problem i dlaczego jest to problem? - Jakie są konsekwencje nie podejmowania żadnych działań? - Kto powinien być zaangażowany w rozwiązanie tego problemu? - Czy istnieje prawdopodobieństwo, że nad problemem rozwiną się intensywne emocje? - Jak powinien wyglądać sukces? - Czy podejmujemy decyzję czy rekomendację? - Przeanalizujemy interesariuszy.

Etap 2: Ustalenie możliwych przyczyn/driverów - Zakończyć analizę przyczyn źródłowych - Połącz ze sobą wszystkie pierwotne przyczyny

Etap 3: Zidentyfikuj możliwe opcje/rozwiązania Wszystkie możliwe opcje/rozwiązania można zidentyfikować na podstawie: - Wypełnienia Mapy umysłu wszystkich opcji/rozwiązań. - Burzy mózgów - jako zespół, rejestrujący wszystko na flipchartach - Burzy mózgów- indywidualnie na żółtych notatkach post-it, a następnie tworzenie diagramu opcji/rozwiązań.

Etap 4: Wybór najlepszej opcji/rozwiązania Najlepsze opcje/rozwiązania można zidentyfikować na podstawie: - głosowania, jako zespół, nad wszystkimi zidentyfikowanymi opcjami/rozwiązaniami, a tym samym zredukowania listy do tych głównych obszarów, co do których wszyscy się zgadzają, są najlepszymi, które mogą pójść do przodu. - Zakończenie bardziej szczegółowej analizy każdej opcji/rozwiązania przy użyciu procesu oceny kryteriów. - Możliwe jest zredukowanie liczby opcji lub rozwiązań poprzez głosowanie, a następnie zastosowanie Oceny Kryteriów do tej zredukowanej listy.- Wypełnienie Mapa umysłu wszystkich opcji/rozwiązań. - Burza mózgów, jako zespół, rejestrujący wszystko na flipchartach - Burza mózgów, indywidualnie na żółtych notatkach post-it, a następnie tworzenie

Etap 5: Wybór najlepszej opcji/rozwiązania - Najlepsze opcje/rozwiązania można zidentyfikować na podstawie jednej z nich; - Wielokrotne głosowanie, jako zespół, nad wszystkimi zidentyfikowanymi opcjami/rozwiązaniami, a tym samym zredukowanie listy do tych głównych obszarów, co do których wszyscy się zgadzają, są najlepszymi, które mogą pójść do przodu. - Zakończenie bardziej szczegółowej analizy każdej opcji/rozwiązania przy użyciu procesu oceny kryteriów. - Możliwe jest zredukowanie liczby opcji lub rozwiązań poprzez wielokrotne głosowanie, a następnie zastosowanie Oceny Kryteriów do tej zredukowanej listy. Pomoże to w identyfikacji kluczowych opcji lub rozwiązań oraz w ustaleniu priorytetów ich wdrożenia.

Etap 6: Opracowanie planu wdrożenia Opracowanie planu wdrożenia na wysokim szczeblu w celu zapewnienia jasności co do sposobu postępowania z opcjami lub rozwiązaniami oraz określenia, kto będzie odpowiedzialny za ich wdrożenie i w jakim czasie powinny one zostać wdrożone.

Etap 7. Opracowanie sprawozdania i zaleceń. - Uzyskanie zgody na dalsze działania. Umiejętności krytycznego myślenia są wykorzystywane przez Liderów w całej organizacji. Proces ten pomoże im zidentyfikować i zmniejszyć ryzyko, przed którym stoi organizacja, dział i/lub projekt. Pomoże im to w zidentyfikowaniu możliwości, które pomogą im w osiągnięciu celów strategicznych.

Umiejętności krytycznego myślenia są niezbędne dla wszystkich pracowników na wszystkich poziomach, kiedy mają do czynienia z problemami, obawami i wyzwaniami w ich własnym środowisku pracy, w projektach i/lub doskonaleniu procesów lub w inicjatywach Six Sigma.