Innowacyjność i innowacja

Innowacyjność

Definicje innowacji

Nie istnieje standardowa definicja innowacji. W literaturze można znaleźć kilka definicji. Poniżej podano kilka przykładów. Innowacja oznacza nową, dotychczas nieznaną metodę zaspokajania nowego rodzaju potrzeb.

Każdy pomysł, postępujący w materii, która jest nowa, nazywany jest innowacyjnym, ponieważ różni się jakościowo od dotychczasowych. Innowacyjność to nowa konkurencyjna arena, na której dzisiejsi gladiatorzy, wyposażeni w podobne informacje i dostęp do podobnych zasobów, starają się przechytrzyć się nawzajem do zwycięstwa.

Elementy składowe innowacji

Zdefiniowane po prostu, innowacje są oczywiście wprowadzeniem czegoś nowego. Rozumie się, że celem wprowadzenia czegoś nowego do procesu jest doprowadzenie do zasadniczej, radykalnej zmiany.

Innowacja procesowa łączy w sobie strukturę wykonywania pracy z orientacją na widoczne i znaczące rezultaty. Polega na wycofaniu się z procesu w celu zbadania jego ogólnego celu organizacyjnego, a następnie wprowadzeniu kreatywnej i radykalnej zmiany w celu osiągnięcia poprawy rzędu wielkości w sposobie realizacji celów. Innowacyjność można również wytłumaczyć w następujący sposób.

Innowacja to znalezienie lepszego sposobu na prowadzenie działalności. To jest klucz do sukcesu. Coś nowego jest często opisywane jako innowacja Innowacje to proces, który łączy różne nowe pomysły w taki sposób, że mają one widoczny wpływ na wyniki.

Innowacja jest czymś oryginalnym, nowym i ważnym w każdej dziedzinie, w której się pojawia. Osiąga się to dzięki bardziej efektywnym materiałom (zarówno wejściowym, jak i produktowym), procesom, usługom, technologiom lub pomysłom, które są łatwo dostępne. Jest to zastosowanie lepszych rozwiązań, które spełniają nowe wymagania

Innowacyjność wymaga integracji różnych wkładów wiedzy technologicznej i organizacyjnej, które często pochodzą od innych organizacji i innych regionów. Pomaga ona zaspokoić potrzeby nieświadomych użytkowników poprzez kreatywność i rozwiązywanie problemów.

Innowacja różni się od wynalazku. Innowacja odnosi się do wykorzystania lepszego i w rezultacie nowatorskiego pomysłu lub metody, podczas gdy wynalazek odnosi się bardziej bezpośrednio do stworzenia samego pomysłu lub metody.

Innowacje również różnią się od ulepszeń. Odnosi się ona do pojęcia robienia czegoś innego, a nie robienia tego samego lepiej, co podczas doskonalenia. Innowacja jest tym, co jest pożądane dla użytkownika. Jest ona widoczna dla innych ludzi i nie jest to pomysł, ale to, co można wdrożyć za pomocą technologii

Pojęcie kreatywności łączy się z innowacyjnością. To dzięki otwartemu
i nieszablonowemu myśleniu pojawiają się nowatorskie rozwiązania, czyli innowacje.

Za innowacje uważa się każdą  zmianę, która coś ulepsza, dodaje nową jakość lub tworzy nowy produkt czy usługę.

Krótki wzór na innowacyjność podaje J.Westand.

Pomysł + Komercjalizacja = Innowacja[1]

Zdaniem J. Westanda innowacje:

·         są związane z tworzeniem nowych produktów jak również polegają na ulepszaniu już istniejących,

·         wymagają „szalonej” kreatywności – dużej liczby pomysłów, z których wybiera się kilka do realizacji,

·         wymagają czasu i środków na ich wprowadzenie[2].

W praktyce gospodarczej wyróżnia się cztery typy innowacji, często jednak występują one łącznie obejmując kompleksowo różne obszary przedsiębiorstwa:

1)   Innowacje technologiczne/techniczne - przynoszą największą wartość dodaną oraz generują najwyższe dochody przedsiębiorcy. Z drugiej strony są one najbardziej kosztowne. Przyczyniają się do rozwoju produktów
i usług. Opierają się na wynikach prac naukowych i działalności badawczej. Ten typ innowacji jest często źródłem innowacji organizacyjnych oraz procesowych.

2)   Innowacje organizacyjne – to  zmiany w sposobie organizacji pracy lub organizacji zarządzania firmy. Często wprowadzane bezkosztowo.
Cel – ulepszenie funkcjonowania przedsiębiorstwa lub dostosowanie do  zmieniających się warunków otoczenia np. przepisów prawa, czy wymogów ze strony klientów.

3)   Innowacje procesowe – najczęściej powiązane z wprowadzeniem nowatorskich rozwiązań technicznych. Np. zmiany w procesie produkcji, czy w procesie świadczenia usług.

4)      Innowacje marketingowe – związane są ze sprzedażą i dystrybucją gotowych produktów i usług - nowe opakowania, nowe strategie marketingowe.

„Innowacja to idea, postępowanie lub rzecz, która jest nowa i ja­koś­ciowo lepsza. Pojęcie innowacji można postrzegać w dwóch zasadniczych aspektach. Jedni autorzy przez pojęcie innowacji rozu­mieją zmiany w sferze produkcji, prowadzące do nowych rozwiązań procesowych i powstania nowych produktów; inni interpretują je znacznie szerzej, uważając, że innowacja to wszelkie procesy badań i rozwoju, zmierzające do zastosowania i użytkowania ulepszonych rozwiązań do techniki, technologii i organizacji”.

Proces innowacji można podzielić na trzy etapy, a mianowicie:

(1) wynalezienie nowego pomysłu, począwszy od rozpoznania potrzeb rynku/użytkownika,

(2) opracowanie pomysłu oraz

(3) wdrożenie pomysłu lub przyjęcie i rozpowszechnienie innowacji przez użytkowników. Proces innowacyjny kończy się w momencie przyjęcia i wdrożenia innowacji przez organizację, wyczerpania zasobów lub przeważającej opozycji ekologicznej w celu zakończenia prac rozwojowych.

Należy podkreślić, że organizacja nie może uzyskać konkurencyjności w fazie dojrzałości procesu innowacyjnego. Aby to zrobić, musi zachęcać pracowników do poszukiwania ciągłych usprawnień i nowych genialnych pomysłów. Innowacja odbywa się nieustannie w każdej dziedzinie. Dzieje się tak ze względu na konieczność lub chęć zrobienia czegoś w inny sposób, aby osiągnąć lepsze wyniki.

Odbywa się to w celu poprawy technoekonomii procesu (poprawa wydajności, zmniejszenie zużycia energii itp.) poprzez uczynienie procesu bardziej efektywnym. Dzięki innowacjom organizacje mogą sprostać zmienionym i ulepszonym normom regulacyjnym i mogą ulepszać produkty tak, aby spełniały ostrzejszą specyfikację produktu od klienta. I

nnowacje mają miejsce głównie w obszarach rozwoju materiałowego (obejmuje to zarówno materiał wejściowy, jak i produkt), oraz rozwoju procesowego (obejmuje produkcję, obróbkę cieplną i inne procesy pomocnicze). Rozwój technologii i procesów, w zakresie materiałów wyjściowych, w celu przezwyciężenia problemów energetycznych i środowiskowych oraz w celu zwiększenia niezawodności w zakresie jakości produktu, to niektóre z ważnych obszarów innowacji.

Innowacje w procesach technologicznych odbywają się w celu osiągnięcia następujących celów. Poprawa wydajności i efektywności procesów Poprawa niezawodności procesu Zwiększanie zużycia energii Zmniejszenie konsumpcji specyficznej/zwiększenie plonów Obniżanie poziomu zanieczyszczenia Poprawa warunków pracy i bezpieczeństwa procesów.

Innowacyjność pracowników a poziom zaufania w organizacji

Innowacyjne zachowanie jest kluczowym zasobem dla utrzymania przewagi konkurencyjnej organizacji i zrównoważonego rozwoju. Kiedy pracownicy mają zaufanie do organizacji, postrzegają środowisko zewnętrzne jako bezpieczeństwo i są bardziej skłonni do podejmowania ryzyka.

Pracownicy z bezpieczeństwem psychicznym w miejscu pracy dzielą się pomysłami i wiedzą z innymi pracownikami, a nawet próbują kreatywnych pomysłów w swojej pracy.

Zaufanie pracowników do swojej organizacji powoduje, że są oni bardziej skłonni do dzielenia się pomysłami i wiedzą (ważny czynnik sprzyjający innowacyjnym zachowaniom) wśród pracowników, co oznacza, że zaufanie do organizacji jest pozytywnie związane z innowacyjnymi zachowaniami pracowników.

Zgodnie z interaktywnym procesem kreatywności organizacyjnej, pracownicy i czynniki organizacyjne mają interaktywny wpływ na zachowania innowacyjne pracowników. Klimat innowacyjny w organizacji jest ważną zmienną kontekstową dla zachowań innowacyjnych pracowników.

Zaufanie może zwiększyć innowacyjność pracowników w miejscu pracy. Jednak w przypadku braku wytycznych w zakresie klimatu innowacyjnego, pracownicy nie mogą wykazywać zachowań innowacyjnych, ponieważ nie wiedzą, które zachowania są korzystne dla organizacji.

Klimat innowacyjny jest zatem moderatorem, który pomaga w zrozumieniu warunków brzegowych wpływu zaufania na innowacyjne zachowania pracownika.

Zaufanie i innowacyjne zachowanie Zgodnie z zasadą wymiany społecznej, im większe zaufanie pracowników do organizacji, tym więcej wysiłku wkładają w nią pracownicy. Pracownicy są chętni do ciężkiej pracy i wydawania energii na rzecz organizacji, gdy mają zaufanie do kierownictwa.

Jeśli pracownicy czują, że są godni zaufania i dostrzegają klimat zaufania, angażują się w bardziej pozytywne zachowania, które przekładają się na pozytywne korzyści dla organizacji. Ponieważ pracownicy wiedzą, że zaufanie między nimi a organizacją jest wzajemne, często uważają, że ich zachowania są obarczone niskim ryzykiem.

Klimat zaufania jest najważniejszym wymiarem kreatywności w zespole. Jeśli pracownicy pracują w środowisku, które jest godne zaufania, nie odczuwają wrogości ze strony innych członków zespołu. Dlatego też są bardziej skłonni do wspólnych dyskusji i debat, które z kolei stymulują nowe, przydatne pomysły i promują innowacyjne zachowania pracowników. To typowe środowisko jest ważnym czynnikiem motywującym pracowników do przedstawiania nowych pomysłów.

Ponadto, zaufanie sprzyja identyfikacji organizacyjnej, co skutkuje bardziej pozytywnymi zachowaniami. Zaufanie przyczynia się do identyfikacji organizacyjnej, co z kolei motywuje pracowników i zmotywowanych pracowników do cięższej pracy nad realizacją zadań i współpracy z innymi pracownikami organizacji.

Dzięki temu pracownicy płynnie wymieniają się pomysłami w miejscach pracy, które następnie inspirują kolejne pomysły. Identyfikacja organizacyjna jest pozytywnie powiązana z zachowaniami obywatelskimi organizacji. Podobnie zaufanie ma wpływ na postawy i efektywność pracy pracowników.

Kiedy pracownicy mają zaufanie do organizacji i identyfikują się z nią, chętniej reagują i zachowują się z perspektywy organizacji, a także wkładają w nią więcej wysiłku. W związku z tym zaufanie jest zawsze postrzegane jako pozytywnie związane z innowacją.

Klimat organizacyjny jest często uważany za działanie moderujące, które może wpływać na związek pomiędzy stanem psychicznym pracownika a jego innowacyjnym zachowaniem. Klimat organizacyjny odnosi się do szeregu postrzegań pracowników i jest istotny dla polityki, praktyk i procedur organizacyjnych w zakresie zachęt i nagród, a także wsparcia i oczekiwań.

Jest to działanie spostrzegawcze, które może pozwolić kierownictwu na osiągnięcie pożądanych wyników poprzez zapewnienie pracownikom sensownych środowisk. Istnieją pewne specyficzne aspekty klimatu organizacyjnego (np. klimat innowacyjny), który ma wpływ na zachowania innowacyjne.

Klimat innowacyjny odnosi się do postrzegania przez pracowników praktyki organizacyjnej, procedur i działań mających na celu promowanie generowania i wdrażania nowych i przydatnych pomysłów.

Kreatywne pomysły pracowników mają być często wspierane, a nawet nagradzane, gdy klimat innowacyjny w organizacji jest silny. Kiedy pracownicy mają zaufanie do kierownictwa, identyfikują się z organizacją, a co za tym idzie, są skłonni włożyć więcej wysiłku w swoją pracę. Dlatego też organizacja o silnym klimacie innowacyjnym chętniej kładzie nacisk na generowanie i wdrażanie nowych, użytecznych pomysłów.

Jeśli pracownicy mają zaufanie do kierownictwa organizacji, mają tendencję do myślenia i działania zgodnie z oczekiwaniami kierownictwa. Biorą pod uwagę wymagania innowacyjności organizacji, proponują nowe, przydatne pomysły i dokładają więcej starań, aby je wdrożyć. Oznacza to, że pracownicy wkładają więcej wysiłku w działania innowacyjne wymagane przez organizację o silnym klimacie innowacyjnym.

Dostrzegają również znaczenie innowacyjności w organizacji i są bardziej zaangażowani w działania innowacyjne. Dlatego też klimat innowacyjny łagodzi relacje między zaufaniem a zachowaniem innowacyjnym w taki sposób, że gdy klimat innowacyjny jest silniejszy, relacja między zaufaniem a zachowaniem innowacyjnym jest silniejsza. Z drugiej strony, gdy klimat innowacyjny jest słabszy, relacja między zaufaniem a innowacyjnością jest słabsza.

Zachęcam Cię do dowiedzenia mojego bloga o zarządzaniu i przywództwie

Jak być pewnym siebie i uporać się z niską samooceną?

Jak rozwiązywać problemy? Pytania ułatwiające rozwiązywanie problemów

Jak zwiększyć wydajność. 14 kluczowych kroków ku większej wydajności i skuteczności.

Jak się zmotywować mając przed sobą duży cel?

6 rzeczy, których nigdy nie warto robić

Jak wyglądać na pewnego siebie?

Innowacyjność literatura

J. Westland, Global innovation management. A strategic approach , Palgrave, New York 2008