Firmy rodzinne w Polsce
Tematyka przedsiębiorstw rodzinnych jest przedmiotem badań specjalistów od ponad 40 lat. Wzrost aktywności w tym obszarze miał miejsce w latach osiemdziesiątych w USA.
Za sprawą takich autorów jak K. Safin, Ł. Sułkowski, J. Jeżak teamt zyskał popularność w Polsce. Dlaczego warto badać przedsiębiorstwa rodzinne. Między innymi dlatego, że mają znaczący udział w tworzeniu miejsc pracy i PKB. Są one obecne we wszystkich sektorach gospodarki i generują do 50% PKB [Bell, 2002, s. 621–623], a według innych danych nawet do 75% PKB [Gallo, 1994].
T. Petzinger stwierdził: „Firma rodzinna stała się modelem dla wszystkich firm. Powodem tego jest, że firma dzisiaj, więcej niż w jakimkolwiek czasie w (tym) stuleciu, zbudowana jest w oparciu o związki – czyli ten materiał, z którego zbudowane sa również rodziny.”[3]
Ł. Sułkowski twierdzi, że wpływ rodziny jest punktem wspólnym mającym zróżnicowane konsekwencje, ale łączącym wszystkie przedsiębiorstwa rodzinne, których kształt i rozwój zależeć będzie także od sektora, w którym prowadzą działalność oraz od wielkości podmiotu.[4]
Ł. Sułkowski i A. Marjański proponują posługiwanie się dość szeroka definicja firmy rodzinnej. Przedsiebiortwo rodzinne to „podmiot gospodarczy, w którym kontrola własnosciowa lub zarządzanie podmiotem pozostają w rekach przedstawicieli rodziny, w w funkcjonowanie podmiotu gospodarczego jest zaangażowany więcej niż jeden czlonek rodziny. Owo zaangazowanie może przybieraćformę własności, współwłasności lub formaleng czy niefrmalnego udziału w zarządzaniu (np. zatrudnienie na stanowisku kierowniczym).
Przedsiębiorstwo rodzinne różni się od pozostałych i istnieje potrzeba prowadzenia badań w tym zakresie.
Zachęcam Cię do dowiedzenia mojego bloga o zarządzaniu i przywództwie
Jak być pewnym siebie i uporać się z niską samooceną?
Jak rozwiązywać problemy? Pytania ułatwiające rozwiązywanie problemów
Jak zwiększyć wydajność. 14 kluczowych kroków ku większej wydajności i skuteczności.
Jak się zmotywować mając przed sobą duży cel?