Dlaczego warto inwestować w coaching menedżerów?

W 2022 r. dowody są jednoznaczne, że coaching ma pozytywny wpływ na miejsce pracy. Kiedy coaching jest zakorzeniony w organizacji, zmienia sposób, w jaki menedżerowie i liderzy współpracują ze sobą i rozwijają innych.

 Coaching poprawia wyniki, zwiększa retencję, podnosi poziom zaangażowania oraz dostarcza narzędzi i sprawdzonych procesów do rozwoju liderów zarówno w danej chwili, jak i w dłuższej perspektywie czasowej.

 Pracownicy uwielbiają się uczyć. W rzeczywistości 94% twierdzi, że zostałoby dłużej w firmie, która inwestuje w ich rozwój. Ale oto zagadka: dlaczego pracownicy nie cierpią ocen pracowniczych? Można by pomyśleć, że informacja zwrotna na temat wyników pracy jest najważniejszą rzeczą, jakiej by chcieli. Pracownicy rozumieją, że tradycyjne oceny mają na celu ocenę, a nie rozwój. Niektórzy pracownicy obawiają się, że bardziej prawdopodobne jest, iż trafią do planu poprawy wyników niż usłyszą praktyczne wskazówki, które będą mogli wykorzystać w swojej karierze.

Nie musi tak być. Lepsze zarządzanie efektywnością jest możliwe, jeśli jest zorientowane na pracownika. Jeśli menedżerowie nauczą się postrzegać siebie jako coachów, a nie „dyscyplinatorów”, będą sprzyjać kulturze samodoskonalenia i zaangażowania pracowników.

 Siła coachingu menedżerskiego

Liderzy, którzy nie stosują coachingu, zawsze będą mieli trudności z pozyskaniem pełnego zaangażowania swoich pracowników. Ponieważ wśród pracowników dominują młodsze pokolenia, zmieniają się ich oczekiwania. Pracownicy chcą stawiać czoła wyzwaniom, ale nie chcą być zarządzani w sposób mikro. Według badań przeprowadzonych przez Deloitte, przedstawiciele generacji Y chętnie przyjmują na siebie większą odpowiedzialność, aby móc awansować. Chociaż wynagrodzenie odgrywa pewną rolę, liczą się również możliwości rozwoju. 

Gdzie zatem mieści się coaching? Dwa główne elementy coachingu to wyznaczanie celów i informacja zwrotna. Dobry coach dostarcza konkretną mapę drogową, pokazując pracownikom, co mogą osiągnąć. Wyznaczanie celów oznacza, że pracownicy zawsze wiedzą, w jakim kierunku zmierzają - nawet jeśli to od nich zależy, jaką drogę obiorą. Zamiast mikrozarządzać, inspirujesz ich, przedstawiając szerszą perspektywę.

 Stała informacja zwrotna daje pracownikom możliwość ciągłego doskonalenia się. Jeśli potrzebują wsparcia, powinni je natychmiast otrzymać. Taki sposób myślenia oznacza koniec z corocznymi ocenami wyników pracy. Myśl jak trener sportowy - jesteś po to, aby dać swoim ludziom narzędzia potrzebne do wygrywania. Trenerzy udzielają informacji zwrotnej zawsze, gdy jest to konieczne, a nie czekają do końca sezonu.

Coaching menedżerski pomaga również budować executive presence .


Jeśli jesteś na poważnie zainteresowany rozwojem swoich umiejętności przywódczych sprawdź ofertę naszych szkoleń menedżerskich oraz kurs zarządzanie zespołem.


Jak organizacje zyskują na lepszym coachingu menedżerskim

Nie tylko pracownicy odczuwają korzyści płynące z przejścia na zarządzanie efektywnością skoncentrowane na pracownikach i odejścia od tradycyjnych, odgórnych ocen efektywności.  Oto trzy kluczowe sposoby, w jakie coaching może przynieść korzyści Twojej organizacji:

 Przezwyciężenie kosztownych i czasochłonnych problemów związanych z wydajnością

Dzięki wprowadzeniu coachingu do organizacji można znacznie szybciej identyfikować problemy związane z wydajnością. Daje to więcej czasu na podjęcie odpowiednich działań, takich jak zmiana celów pracowników lub zaoferowanie im mentoringu, który pomoże im odnieść sukces.

 Wzmocnienie umiejętności pracowników

Coaching pozwala menedżerom przekazywać cenne umiejętności i wiedzę. W efekcie zwiększa to produktywność. Zwracanie bacznej uwagi na wyniki pracowników oznacza również większe szanse na dostrzeżenie ich umiejętności i potencjału, z których nie zdawałeś sobie sprawy. Będziesz lepiej poinformowany o kompetencjach swojego zespołu i będziesz w stanie podejmować lepsze decyzje w przyszłości.

 Lepsza retencja

Jeśli pracownicy otrzymują coaching, wsparcie i zachętę od menedżerów - będą bardziej produktywni, zaangażowani i mniej skłonni do rezygnacji z pracy. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli coaching jest rozmową dwukierunkową, w której pracownicy czują, że ich głos jest naprawdę słyszany. Dzięki bliższym relacjom menedżerowie są również w stanie podejmować kluczowe decyzje dotyczące planowania sukcesji.

 Nie wszystkie umiejętności da się szlifować za pomocą szkoleń menedżerskich. W wielu sytuacjach coaching bywa najlepszym rozwiązaniem.