Design thinking

Czym jest design thinking? Definicja i koncepcje design thinking

Design Thinking (DT) to sposób rozwiązywania złożonych problemów biznesowych. Metodologia ta pomogła firmom, od startupów po duże organizacje, w dotarciu do rynków docelowych poprzez działanie w oparciu o zmiany w naszym zachowaniu i otoczeniu.

Obecnie jest ona nauczana przez profesjonalistów z różnych sektorów na całym świecie i jest promowana na każdym etapie działalności.

Aplikacja design thinking

Jeśli jesteś projektantem, inzynierem lub przedsiębiorcą nie jest Ci obca ciągła presja na innowacyjność. W końcu to sekretny składnik przewagi konkurencyjnej klucz do postępu i sukcesu. Nasza zdolność do innowacji - zdolność do wymyślania pomysłów, które są jednocześnie wykonalne i skuteczne - jest tym, co daje nam przewagę w konkurencyjnych branżach. Nikogo nie zdziwi zatem fakt, że jest to popularny i jednocześnie ważny element szkoleń online dla firm.

Proces Design Thinking

Stworzony przez Davida Kelleya, założyciela firmy projektowej IDEO, Design Thinking przyjmuje bardziej ludzkie podejście do zrozumienia użytkowników, kwestionowania istniejących założeń i tworzenia innowacyjnych produktów i usług. Proces ten składa się z 5 faz:

1. Empatia

Pierwsza faza, Empatia, ma na celu uzyskanie przez zespół projektowy głębszego zrozumienia problemu poprzez intensywne badania. Tutaj zespół musi również zbadać potrzeby użytkowników.

2. Zdefiniowanie problemu

W fazie Define zespół projektowy gromadzi wszystkie dane oraz przeprowadza analizę i syntezę w celu dalszego zdefiniowania problemu.

3. Szukanie rozwiązań

Następnie następuje etap to szukanie rozwiązań, w którym kwestionuje się założenia i przedstawia kreatywne rozwiązania w ramach procesu design thinking. Faza ta bazuje na poprzednich fazach i ma na celu stworzenie testowalnego rozwiązania przed dalszymi eksperymentami.

4. Prototypowanie

Kolejną fazą jest Prototyp, faza eksperymentalna. Tutaj zespoły projektowe zaczynają tworzyć kilka małych wersji produktu lub systemu, które są bezpośrednio związane z poprzednimi fazami.

5. Testowanie

Ostatnią fazą jest testowanie. Projektanci testują finalny produkt lub system, ale warto wspomnieć, że jest to faza iteracyjna. Wyrażenie "fail early, fail often" jest często używane do opisania tej fazy.

Nacisk kładziony jest tu na szybkie tworzenie prototypów, testowanie ich na realnych użytkownikach, a następnie powrót do deski kreślarskiej w celu wprowadzenia poprawek lub modyfikacji.

Wpływ i oddziaływanie Design Thinking

Design Thinking stał się popularny od czasu, gdy zaczęły go z powodzeniem stosować takie znane organizacje jak Google, Apple czy Airbnb. Jego atrakcyjność polega na tym, że koncentruje się bardziej na użytkowniku końcowym i ma na celu uchwycenie jego sposobu myślenia.

Została nawet zastosowana w innych sektorach, takich jak opieka zdrowotna, gdzie została wykorzystana do stworzenia lepszych doświadczeń związanych ze skanowaniem rezonansu magnetycznego dla dzieci, oraz samodoskonalenie, gdzie pomogła ludziom poprawić swoje życie poprzez wyznaczenie ich ścieżek do lepszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Inne obszary, w których Design Thinking odniosło sukces to edukacja, finanse, dziennikarstwo, handel detaliczny i transport.



Design Thinking Krytyka

Jak można się było spodziewać, DT spotkało się z dużą krytyką. Dla nowych firm, które rozpoczynają działalność z ograniczonym budżetem, proces ten może być uważany za nieuzasadniony wydatek. Ponadto, gdy nowe modele myślenia wchodzą do głównego nurtu, utrwalone modele są często zagrożone. Dlatego osoby i firmy, które utrzymują się przy ustalonym modelu, często stawiają opór przed przyjęciem nowego sposobu działania.