Cele SMART i cele DUMB | SMART goals & DUMB goals

Cele SMART i cele DUMB

Cele SMART i cele DUMB | Metoda SMART i DUMB

W tym miejscu zamierzam wyjaśnić, w jaki sposób Cele DUMB opracowana przez Brendona Burcharda pomagają odnaleźć nieograniczoną motywację do realizacji tego, co robimy. Brendon Burchard stwierdził kiedyś, że tzw. SMART goals (mądre cele) są przeznaczone dla osób o ciasnych umysłach, które dążą tylko do realizacji celów krótkoterminowych. Osobiście uważam, że powinniśmy wyznaczać zarówno cele „głupie” (DUMB) , jak i „mądre” (SMART). Przyjrzyjmy się zatem bliżej co te pojęcia oznaczają: SMART jest akronimem dla angielskich słów oznaczających rzeczy konkretne, mierzalne, osiągalne, realistyczne i określone w czasie. Udowodniono, że jest to filozofia bardzo skuteczna, jeśli chodzi o cele krótkoterminowe. Z drugiej strony akronim DUMB oznacza cele oparte na marzeniach, podnoszące na duchu, ugruntowane w metodzie i sposobach zachowania.

CELE SMART | METODA SMART

Każdy z nas na pewno słyszał kiedyś o SMART goals. SMART oznacza: Specific, Measurable, Assignable, Realistic, Time bound (konkretne, mierzalne, osiągalne, realistyczne i określone w czasie). Termin zaproponował G.T. Doran już w 1981 roku (Management Review, tom 70, nr 11, ss. 35-36).

S – SPECIFIC – konkretne, przez co rozumieć należy, że każdy pracownik organizacji powinien znać swoje obowiązki,

M – MEASURABLE – mierzalne, przez co rozumieć należy, że należy określić kryteria pozwalające na zmierzenie oraz dokonanie oceny poziomu, na jakim określone zadanie zostało wykonane,

A – ACHIEVABLE – osiągalne, tj. należy wyznaczać wyłącznie cele realne oraz możliwe do osiągnięcia. Niewątpliwie sytuacja, w której wyznaczone zostaną zadania niemożliwe do realizacji, pociąga za sobą liczne zagrożenia, wśród których wymienić należy np. zagrożenia jak brak zaangażowania pracowników w realizację zadania,

R – RESULTS – każdy cel powinien być zorientowany na rezultat,

T- TIME – BOUND – ograniczone w czasie, co definiować można jako precyzyjne określenie punktu rozpoczęcia oraz zakończenia realizacji każdego z zadań.

Cele smart to popularny moduł szkoleń biznesowych .

Pomyślałem, że to idealny moment, aby po blisko 40 latach wzbogacić ten sposób myślenia i dodać kilka celów do katalogu DUMB.

DUMB to akronim od Doable, Uncompromising, Manageable, Beneficial (wykonalne, bezkompromisowe, łatwe w zarządzaniu i korzystne).

Oto moje trzy grosze na temat tego, dlaczego cele DUMB zyskują na znaczeniu

Wykonalne - w naszej zglobalizowanej gospodarce zwiększyliśmy zasoby w prawie każdej organizacji poza limit elastyczności. W miarę jak liderzy wykorzystują zasoby w coraz intensywniejszej pogoni za większą produktywnością, coraz więcej osób osiąga stan wypalenia lub po prostu przestaje próbować się uelastycznić. Konieczne jest dokonywanie bardzo niewielkich skoków wydajności.

Podejście przyrostowe lub Kaizen dobrze nam służyło przez 30 lat, a teraz musimy znaleźć nowe paliwo, które wyniesie nas jeszcze wyżej. Ten dodatkowy impuls można osiągnąć dzięki solidniejszej kulturze opartej na wyższym zaufaniu. Wykazano, że zaufanie wewnątrz organizacji zwiększa produktywność nawet 2-3 razy. Liderzy muszą dążyć do zwiększenia poziomu zaufania, aby osiągnąć cele pozornie niemożliwe w zakresie produktywności.

Bezkompromisowe - ponieważ każdy najdrobniejszy szczegół stał się obecnie szalenie istotny, istniej trend aby lekceważyć kwestie podstawowe. Szereg organizacji cofa się w kwestii norm jakości, które zapewniły poprawę w ciągu ostatnich 2-3 dekad. Klasycznym tego przykładem jest Toyota.

Kiedy pochłonęło ich bycie „największymi”, przestali się interesować silnikami, które to przecież w pierwszej kolejności przyniosły im sławę. Zapłacili wysoką cenę za ten błąd. Jeśli organizacje są tak nastawione na produktywność i zyski, że zapominają o inwestowaniu w podstawowe elementy składowe jeśli chodzi o jakość i kulturę, to same pod sobą kopią dół.

Łatwe w zarządzaniu - dziś w większości organizacji cele stawiane ludziom są zbyt mnogie i zbyt skomplikowane, aby mogli nimi skutecznie zarządzać. To, co otrzymujesz, to nie precyzja i entuzjazm na poziomie całego zespołu, a bardzo rozwodnione podejście do wydajności. Rozwiązaniem jest praca nad skupieniem.

Wzdrygam się, kiedy widzę plan strategiczny z 18 „najistotniejszymi” punktami. To się po prostu nie wydarzy, ludziska! Aby uzyskać realistyczny katalog kluczowych posunięć, najlepiej zredukować ich liczbę do trzech, maksymalnie czterech.

Korzystne - czas na szersze spojrzenie na wyniki wypracowywane w obrębie organizacji. W ciągu ostatniej dekady staliśmy się bardziej świadomi kwestii środowiskowych, ale nadal jesteśmy daleko od celu, jeśli zamierzamy uratować naszą planetę. Musimy zagłębić się w naszą świadomość ekologiczną i przynajmniej podwoić nasze wysiłki na rzecz ochrony środowiska.




Świadomość społeczna opóźnia działania pro-środowiskowe, chociaż niektóre organizacje zaczynają przodować w tym obszarze. Musimy zachęcać korporacje do podejmowania bardziej świadomych społecznie decyzji. Oznacza to dokładne analizowanie gdzie wytwarzane są produkty, i nie wspieranie społecznie nieodpowiedzialnego pozyskiwania zasobów.

Taka strategia równowagi może często wdrażana jest kosztem krótkoterminowej rentowności, więc jest mniej popularna wśród nienasyconych firm, które zamierzają wyeksploatować swoje zasoby co do grosza. Wierzę, że ostatecznie zwyciężą organizacje, które zmierzają we właściwym kierunku. Potrzebujemy zrównoważonego środowiska organizacji, które robią to co trzeba, w ramach odpowiednich długoterminowych strategii.

Świat po pandemii wygląda zupełnie inaczej niż w 1981. Nie ma nic złego w dążeniu do celów SMART, ale myślę, że organizacje tylko by zyskały biorąc pod uwagę również cele DUMB.

Cele DUMB nie są celami, które można osiągnąć w miesiąc czy nawet w pół roku – są to cele, których osiągnięcie może zająć dużo czasu, ale jednocześnie dadzą ci sens i poczucie bycia częścią czegoś większego.

Świetni menedżerowie to tacy, którzy wspólnie ze swoimi pracownikami wybierają te najbardziej ekscytujące i podnoszące morale cele, które pasują do ich umiejętności i mocnych stron. Cele, które motywują ludzi do ciężkiej pracy, a także dają poczucie sensu, partnerstwa i wspólnego wysiłku.