Cela rozwoju osobistego przykłady

cele rozwoju osobistego przykłady

Przykłady celów rozwoju osobistego

 
”Kiedy odpuszczam to, czym jestem, staję się tym, kim mogę być." - Lao Tzu

Lao Tzu, 2600-letni chiński filozof, nadal odgrywa ważną rolę w chińskiej myśli filozoficznej . Ale powyższy jego cytat przekracza wiele granic, ponieważ wszyscy możemy rozpoznać mądrość w jego przesłaniu.

Chyba wszyscy chcemy stać się kimś więcej niż jesteśmy i być najlepszymi, jakimi możemy we wszystkich aspektach życia. Nawet jeśli nie staramy się mocno poprawić siebie, to rozwój osobisty odbywa się naturalnie i nieustannie. Lepiej jednak gdy jest świadomy i planowany.

Moim zdaniem jesteśmy tu, aby się zmieniać i rozwijać. Nawet jeśli często stawiamy opór zmianom, to zmiana jest jedyną stałą w naszym życiu. To, kim byłeś dziesięć lat temu, nie jest tym, kim jesteś teraz.

Jednym z popularnych trendów biznesowych jest przekonanie, że firmy powinny traktować wspieranie rozwoju osobistego swoich pracowników jako priorytet. Konkurencyjny rynek pracy, ryzyko odpływu pracowników i potrzeba zatrzymania wiedzy cenionych pracowników to dobre powody, aby wspierać cele rozwoju osobistego członków zespołu, ale rezultaty mogą być również zaskakująco korzystne dla biznesu.

Być może jeden z najlepszych przykładów pochodzi z firmy Google Inc. Na początku swojej działalności firma zobowiązała się, że pracownicy będą mogli przeznaczyć 20 procent swojego czasu pracy na wyznaczanie celów rozwoju osobistego i realizację własnych projektów.

W przypadku Google, ze względu na charakter działalności, większość z tych celów dotyczyła aplikacji komputerowych. Jednym z takich projektów, stworzonych przez pracownika firmy, był Gmail - projekt, który ostatecznie pomógł w realizacji szerszych strategicznych celów organizacyjnych i do lipca 2017 r. osiągnął liczbę 1,25 miliarda użytkowników.

Cele rozwoju osobistego przykłady

1. Ukończenie szkolenia z zakresu przywództwa lub negocjacji przed końcem roku

 Częścią rozwoju zawodowego jest ciągłe uczenie się nowych umiejętności i praktyk, na każdym etapie kariery. Czasami uczestnictwo w kursach lub programach szkoleniowych jest nieocenionym sposobem na zdobycie umiejętności lub wiedzy potrzebnych do rozwoju w danej roli i doskonalenia się w określonych praktykach.

 Uczenie się nowych rzeczy nie musi być jednak procesem formalnym. Cele rozwojowe mogą być tak proste, jak zdobycie większej wiedzy na jakiś temat wykorzystując do tego kurs online.

2.Utrzymanie swoich finansów w porządku.

Nic nie może wykoleić osobistego wzrostu bardziej niż katastrofa budżetowa. Skup się na oszczędzaniu pieniędzy, a nie na ich wydawaniu. Kiedy wyrwiesz się z konsumpcyjnej mentalności, sprawisz, że Twoje życie stanie się mniej skomplikowane. Uczysz się również przedkładać relacje i doświadczenia nad rzeczy materialne, co jest krytyczną częścią twojej osobistej ewolucji.

3. Doskonalenie umiejętności prowadzenia prezentacji

Doskonalenie umiejętności prezentacji jest zawsze cenne. Może mieć wpływ na tak wiele aspektów pracy: od lepszego prezentowania się podczas cotygodniowych spotkań po doskonalenie umiejętności w zakresie dużych prezentacji ogólnofirmowych lub publicznych.

Doskonałe umiejętności prezentacji pozwalają angażować zespół, komunikować się z nim, motywować go i inspirować.

4. Stań sie mentorem.

Dobrzy liderzy są również mentorami. Twój zespół oczekuje od Ciebie coachingu, doradztwa i wskazówek, dlatego przy wyznaczaniu celów priorytetem powinno być efektywne pełnienie roli mentora. Stwórz plan rozwoju, który pomoże każdemu członkowi zespołu rozwijać się jako osoba indywidualna i w swojej roli.

5.POPRAW UMIEJĘTNOŚCI ZARZĄDZANIA CZASEM

W miejscu pracy każdego dnia będziesz musiał stawić czoła terminom, zleceniom i zadaniom, które będą domagać się Twojej uwagi. W miarę jak pracy przybywa, czas na wykonanie wszystkiego staje się towarem deficytowym.

W takiej sytuacji Twoje umiejętności zarządzania czasem zostaną wystawione na próbę. Świadomość czasu niesie ze sobą wiele korzyści. Pomoże Ci stać się bardziej produktywnym, wydajnym i mniej zestresowanym. Będziesz mieć więcej czasu, który będziesz mógł przeznaczyć na inne zadania.

Aby poprawić swoją umiejętność zarządzania czasem, należy śledzić, w jaki sposób spędzamy czas. Należy wyeliminować czynności, które rozpraszają uwagę, np. korzystanie z mediów społecznościowych. Zaplanuj określoną ilość czasu na każde zadanie i nie pozwól, aby ktokolwiek lub cokolwiek zakłócało ten czas. To sprawi, że będziesz bardziej efektywny czasowo, a dzięki stałej praktyce stanie się to Twoją drugą naturą.

6. POPRAW RELACJE Z LUDŹMI W PRACY

Dobre relacje w miejscu pracy przynoszą korzyści dla funkcjonowania firmy na kilka sposobów. Umożliwiają tworzenie wydajnych zespołów, zachęcają do wzajemnego wsparcia i dają każdemu pracownikowi poczucie przynależności.

Każda osoba pracująca w firmie ma swoje konkretne obowiązki i każda jej rola w firmie bezpośrednio lub pośrednio wpływa na wyniki innych osób. Aby zapewnić harmonijne i sprawne funkcjonowanie firmy, ważne jest, abyś nauczył się, jak dogadywać się z ludźmi w swoim miejscu pracy.

Aby poprawić swoje relacje ze współpracownikami, ćwicz bycie miłym, przyjaznym i pomocnym dla swoich współpracowników oraz innych członków personelu. Dzięki temu łatwiej będzie im Cię zaakceptować. Staraj się jak najczęściej angażować w otwartą, prawdziwą i szczerą komunikację z ludźmi w Twoim miejscu pracy. Pomoże to otworzyć drzwi do budowania zaufania i wzmocnienia relacji z ludźmi w miejscu pracy.

Określ, w jaki sposób zamierzasz osiągnąć cele

Aby osiągnąć jakikolwiek cel, trzeba mieć solidne pojęcie o tym, co trzeba zrobić, aby go osiągnąć. Należy zadać sobie takie pytania, jak

Jakich umiejętności musisz się nauczyć?

Jak długo to potrwa?

Ile to będzie kosztować?

Czy trzeba będzie wprowadzić jakieś zmiany w stylu życia?

Oceń swoje zaangażowanie

Po określeniu swoich celów należy teraz ustalić, czy jesteśmy wystarczająco zaangażowani, aby je zrealizować. Jest to szczególnie ważne, jeśli cel, który sobie obmyślamy, jest wyzwaniem. Należy zdecydować, czy jest się gotowym poświęcić czas i wysiłek na jego realizację lub nauczyć się nowych umiejętności, które mogą okazać się niezbędne. Jeśli uważasz, że nie będziesz w stanie zapewnić sobie takiego poziomu zaangażowania, musisz zmienić swój cel i wyznaczyć taki, któremu będziesz w stanie w pełni się poświęcić.

Ludzie zbyt często wyznaczają sobie cele rozwojowe które brzmią dobrze lub do których, ich zdaniem, powinni dążyć, zamiast celów, które są dla nich naprawdę ważne. Każdy cel powinien być dla Ciebie ważny i powinien być czymś, co sprawi Ci radość, jeśli go osiągniesz.

Jeśli wyznaczasz sobie pewne cele, ponieważ inni tego od ciebie oczekują, zabraknie ci motywacji, by dążyć do ich realizacji z całego serca. Zastanów się, jakie są Twoje priorytety w życiu, a następnie wyznacz sobie cele, które będą z nimi zgodne. Gdy znajdziesz cel, który jest dla Ciebie ważny z właściwych powodów, będzie Cię to motywować do dalszego dążenia do jego osiągnięcia.

Zacznij działać

Prokrastynacja jest inhibitorem wzrostu. Wszyscy odkładamy rzeczy na później z takiego czy innego powodu. Rzeczy, które odkładamy, często mają najbardziej osobisty potencjał wzrostu, szczególnie gdy zadajemy sobie pytanie, dlaczego zwlekamy. Nie pozwól, aby strach, złość czy lenistwo powstrzymały cię przed działaniem. Energia tylko jednego małego działania może stworzyć rozmach, którego potrzebujesz, aby załatwić sprawy i poczuć się pozytywnie w stosunku do siebie i swoich możliwości.