7 internetowych narzędzi, które warto znać, prowadząc biznes

Chcesz uporządkować pracę w firmie, a jednocześnie usprawnić przepływ różnych procesów? Poniżej podpowiadamy kilka narzędzi, które pozwolą ci ułatwić przekazywanie obowiązków, weryfikowanie pracę podwładnych, utrzymywanie stałego kontaktu z ekipą i klientami, a także rozpromowanie twojej firmy, organizacji lub marki. Sprawdź, jakie apikacje i programy warto mieć w swoich zasobach.

Read More

3 dni po premierze i jest miejsce na liście bestsellerów OnePress

Moi Drodzy Czytelnicy,

bardzo Wam dziękuję! Kolejna książka i po raz trzeci z rzędu wpadamy na listę bestsellerów OnePress i to w jakim czasie - 3 dni od premiery;) Można zaryzykować stwierdzenie, że udał się taki autorski hat-trick;)

Jeszcze raz bardzo Wam dziękuję! Dziękuję również znakomitemu zespołowi redakcyjnemu OnePress.

Zapraszam do pobrania darmowego rozdziału. Można go pobrać bez podawania adresu e-mail.

Read More

Dziś premiera mojej kolejnej książki -  Reputacja lidera. Jak budować wizerunek i rozwijać kompetencje, by porwać za sobą ludzi

Reputacja lidera. Jak budować wizerunek i rozwijać kompetencje, by porwać za sobą ludzi to pierwsza w Polsce książka poświęcona tematyce executive presence, czyli prezencji przywódczej.

Przywództwo to komunikacja. Bycie liderem to nie tylko doświadczenie. Lider musi potrafić przekazać swoją wizję, dzielić się wiedzą, wspierać i motywować ludzi dookoła siebie. Muszą usłyszeć, zrozumieć i uwierzyć w to, co mówisz. Tylko wtedy zaczną za Tobą podążać.

Read More

Jak pomagać first time managerom by odnieśli sukces w swojej nowej roli

Jak dojrzali liderzy mogą pomagać first time managerom

Aby zrozumieć, dlaczego jest tak wiele niepokoju związanego z zostaniem liderem, ważne jest aby w pierwszej kolejności zrozumieć dlaczego i w jaki sposób ludzie stają się liderami.

Jak stajemy się menadżerami

Jednym z głównych powodów jest to, że awans stanowił nagrodę za ich wiedzę specjalistyczną. Innymi słowy, awansowali na pozycję przywódczą, ponieważ byli wybitnymi indywidualnymi pracownikami. Nieważne, że umiejętności, które często umożliwiają poszczególnym pracownikom realizowanie zadań na wysokim poziomie zazwyczaj nie są tymi samymi umiejętnościami, które zapewnią skuteczność liderowi.

Projekt przywództwo zapytał 342 liderów ot to „Jak zostałeś liderem?” Tylko …

Read More

Przywództwo po pandemii

Przywództwo po pandemii - nie będzie już takiej jak wcześniej

Pandemia COVID-19, a teraz jej skutki, w tym obecna recesja, z pewnością sprawiły, że środowisko bizesu stało się niepewne. Niepewne czasy dla jednostek i firm. W tych czasach ludzie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej zwracają się do swoich liderów po wskazówki i zapewnienie, dlatego ważne jest, aby liderzy stawali na wysokości zadania i przewodzili, modelując drogę rozwoju.

Przywództwo i służba innym będą wyglądały inaczej w erze po pandemii.

Nie da się ukryć, że pandemia COVID-19 zmieniła sposób funkcjonowania ludzi w organizacji. W tym krytycznym czasie należy zwrócić uwagę na zmianę kwalifikacji i transformację przywództwa.

Read More

No i jest kolejna książka;) Dziś premiera. Zapraszam do lektury

Zapraszam do lektury mojej kolejnej książki - Anatomia lidera. Jak zostać świetnym szefem i doskonalić się w sztuce przywództwa

Dziś premiera mojej kolejnej książki. To miły dzień, nie ukrywam. Jednak czy milszy od procesu tworzenia? Chyba nie bo pisanie od zawsze sprawiało mi mnóstwo frajdy.

Liczę na to, że na stronach tej książki znajdziecie Moi Drodzy Czytelnicy wiele ciekawych wskazówek i porad dotyczących tego jak stawać się lepszym szefem i liderem.

Read More

Jak zarządzać zespołem?

Jak efektywnie kierować zespołem?

Określ kierunek działania

Jeśli chcemy zbudować odnoszący sukcesy zespół, musimy zaoferować mu klarowne i wymierne cele. Cele muszą być jasne dla każdego członka zespołu, tak aby każdy je rozumiał i umiał opisać. Powinny być wymierne lub przynajmniej możliwe do zweryfikowania. Bez wymiernych celów zespoły tracą poczucie kierunku i nie są w stanie oceniać swojej skuteczności ani określać postępów. Cele muszą mieć też wyznaczone daty realizacji – to podtrzymuje motywację zespołów i dążenie do osiągnięcia celu.

Ustal OKR

Mierzenie wydajności zespołu jest niezbędne, jeśli chcemy nauczyć się, jak ją poprawiać. Bez konkretnych danych trudno ustalić, co robimy źle, a co dobrze, co należy zmienić bądź usprawnić. Efektywnym systemem jest ustalanie w ramach zespołu tzw. celów i kluczowych wyników (OKR – Objectives and Key Results). Ta metodologia, spopularyzowana przez Intela i Google, pozwala ambitnie planować kwartał lub nawet cały rok, a pod koniec danego okresu porównać wyniki z założeniami wstępnymi. OKR powinny być tworzone zarówno w zespole, jak i indywidualnie. Niezależnie od tego, czy jesteś informatykiem czy specjalistą ds. marketingu, ta forma pomiaru może zostać użyta w zasadzie w dowolnym zespole.

Bądź elastyczny

Założone normy osiągnięte, terminy dochowane, każdy projekt doskonale zrealizowany? Rzeczywistość wygląda często inaczej. Ważne jest to, jak radzimy sobie z nieosiągniętymi wynikami, z opóźnieniami i problemami w realizacji projektu. Przyjęcie elastycznego podejścia pozwala zespołowi szybko dostosować się, gdy zmieniają się ramy projektu lub jego składowe. Zmusza to również zespół do ciągłego komunikowania się i koncentracji na jakości wykonywanych zadań. 

Read More

10 wskazówek, jak zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie w IT

Rekrutacja pracowników w branży IT jest zazwyczaj wieloetapowa. Kandydaci muszą wykazać się nie tylko odpowiednimi umiejętnościami praktycznymi, ale również kompetencjami miękkimi, które są niezbędne do wykonywania danego zawodu. Co zatem zrobić by otrzymać pracę w branży IT? Odpowiedź na to pytanie zawiera niniejszy artykuł, który przedstawia 10 wskazówek, jak zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie w IT.

Read More

Trudne rozmowy w pracy - jak przestać ich unikać i jak rozmawiać w konstruktywny sposób

Trudne rozmowy w miejscu pracy należą z pewnością do najtrudniejszych zadań menedżera. Nigdy nie jest lekko, niezależnie od tego czy rozmawiamy z podwładnymi, współpracownikami czy przełożonymi. Najtrudniejsze są dla tych, którzy obawiają się konfrontacji i konfliktu i zrobiliby wszystko co możliwe by go uniknąć.

Jednak unikanie trudnych rozmów może prowadzić do dysfunkcji i braku wydajności co może mieć negatywny wpływ na firmę jako całość. Konflikt w miejscu pracy wpływa nie tylko na morale ale też na obroty firmy.

Zamiast unikać trudnych rozmów znajdź odwagę by zacząć konfrontować się z ludźmi w konstruktywny sposób, postępując z odpowiednimi umiejętnościami i empatią.

Read More

Jak rozmawiać z szefem?

Chcesz porozmawiać z szefem o ważnej dla Ciebie sprawie. Chcesz negocjować coś ze swym przełożonym ale on nie jest zainteresowany by o tym słuchać. Być może już próbowałeś rozmawiać z szefem lub może spodziewasz się, że odrzuci on twoją prośbę. Może starasz się negocjować coś niewielkiego  a może chcesz rozwiązać długotrwały, głęboko zakorzeniony konflikt. Przed rozpoczęciem rozmowy z szefem kluczowym aspektem będzie przekonanie go do rozmowy lub negocjacji.

Read More

Jak kontrolować emocje?

  „Odłóżmy na bok nasze emocje i myślmy racjonalnie”. Ilu z nasz słyszało lub mówiło? Którąś z wersji tego stwierdzenia podczas negocjacji lub trudnej rozmowy po prostu musieliśmy usłyszeć. Kwestia jest taka: nie tylko nie można usunąć emocji z naszych negocjacji ale też nie jest to dobry pomysł.

Nasze emocje wskazują na to co jest dla nas ważne i pomagają nam określić i wyrazić nasze pragnienia. Jeśli unikniemy tych tematów które wprawiają nas w emocje to prawdopodobnie pozostawimy wartość na stole podczas naszych negocjacji.

Read More

Jak uwolnić własny potencjał

Ambitni ludzie często zadają sobie pytanie jak odblokować i uwolnić pełny potencjał? Często poświęcają znaczną ilość czasu na obmyślanie strategii, które pomogą im osiągnąć w życiu więcej i wejść na kolejny, wyższy poziom sukcesu.

Dążą do uzyskania bardziej imponującej nazwy stanowiska, wyższego wynagrodzenia, większej odpowiedzialności, zysków czy liczby podwładnych lub pracowników, których zatrudniają. Na ich definicje sukcesu często duży wpływ mają rodzina, przyjaciele i współpracownicy. Jednak wielu z nich ostatecznie stwierdza, że pomimo licznych wysiłków i osiągnięć nie odblokowali jeszcze w pełni swojego potencjału.

Read More

Relacje biznesowe a cena

W kontrze do tego co mówi nam stereotyp, budowanie relacji biznesowych nie opiera się na zagadywaniu do każdej napotkanej osoby sprytnym tekstem na temat tego jak doskonały jest twój produkt czy usługa i wtykaniu jej do rąk wizytówki.

Budowanie relacji w biznesie to kultywowanie obopólnie korzystnych znajomości opartych o dawanie i dostawanie. Warto podkreślić kwestię "dawania". Gdy dokonamy tego prawidłowo, szczerze interesując się problemami  drugiej osoby, skupiając się na jej potrzebach, oczekiwaniach, pragnieniach… gdy opracujesz określony system takiej komunikacji, będziesz mógł z łatwością poprawić swoje bezpośrednie wyniki biznesowe, jak i zyskać na marketingu szeptanym. 

Zakładając identyczne warunki, ludzie będą współpracować z tymi, których znają, których lubią i którym ufają (a w rezultacie będą ich też polecać innym). Innymi słowy, jeśli dwóch lub więcej sprzedawców ma produkt, cenę, know-how lub inny podobny czynnik decydujący, który może odegrać istotną rolę, to właśnie osoba znana, lubiana i godna zaufania przez innych będzie stanowiła dla nich kontrahenta lub polecą ją. I to jest absolutnie oczywiste nawet banalne. Pytanie czy jeśli warunki np. cenowe są nieco gorsze, czy nadal tak będzie?

To właśnie jest – moim zdaniem – istota budowania relacji biznesowych.

Udana sprzedaż jest dziś bardziej zorientowana na relacje niż na transakcje.

Ludzie chcą w ten sposób robić interesy i któż może ich winić? Wszakże zaufanie społeczne (zwłaszcza związane z biznesem) osiąga prawdopodobnie najniższy poziom od lat. Klienci martwią się, że zostaną oszukani lub po prostu potraktowani niesprawiedliwie. Chcą robić interesy z kimś, kogo znają, lubią i komu ufają. I są skłonni zapłacić za to więcej.

Read More

Audiobook Techniki negocjacji i wywierania wpływu jest już dostępny

Drodzy Czytelnicy, pytaliście w mailach kiedy wreszcie będzie premiera audiobooka Techniki negocjacji i wywierania wpływu.

Tak więc audiobook już jest dostępny w popularnych serwisach. Darmowego fragmentu można odsłuchać np. na stronach OnePress czy Audioteki.

Chciałem bardzo podziękować Panu Bartoszowi Głogowskiemu za znakomitą interpretację. W ciągu ostatnich paru lat przesłuchałem kilka audiobooków w interpretacji Pana Głogowskiego i szalenie ucieszyła mnie wiadomość, że Pan Bartosz będzie czytał również moją książkę. Jeszcze raz bardzo dziękuję.

Read More

Just do it! Ale czy na pewno?

Słynny amerykański filozof zarządzania - Nike mówi nam: Just do it. Po prostu zrób to - zrób to szybko, zrób to efektywnie, zrób to i przejdź do następnego zadania.

Ale jeśli chcemy odnieść większy sukces i mniej się stresować, nie pytajmy, jak zrobić coś bardziej efektywnie - zapytaj "Czy w ogóle muszę to robić?". Po prostu możliwość zrobienia czegoś efektywnie nie czyni tego właściwym.

Read More

Intuicja

Intuicja w przywództwie

„Intuicyjny umysł jest świętym darem, umysł racjonalny jest jego wiernym sługą. Stworzyliśmy społeczeństwo, które szanuje sługę a zapomina o darze” – Albert Einstein

Jednym z głównych powodów, dla których liderzy najwyższego szczebla są w stanie podejmować trudne decyzje, jest to, że nauczyli się ufać swojej intuicji.

“Intuition is a very powerful thing, more powerful than intellect.” – Steve Jobs

“I’m often wrong, but my batting record is good enough that I keep swinging every time the ball is thrown.” –Bill Gates referring to his gut instinct in an interview with CNN in 2002

“I rely far more on gut instinct than researching huge amounts of statistics.” –Richard Branson

Bill Gates mówi: "Często musisz polegać na intuicji." Fakty są wspaniałe i potrzebujemy ich, ale czasami sprowadzają się do tego, co czujemy w naszym wnętrzu.

Fakty to "matematyka" podejmowania decyzji, a intuicja to "sztuka". Tradycyjna nauka biznesu skupia się na faktach i liczbach, ale co z tym ważnym elementem intuicji? Moje doświadczenie coachingowe kadry kierowniczej, a także własna droga zawodowa przekonały mnie, że jednym z największych wyzwań stojących dziś przed liderami w biznesie jest podejmowanie decyzji.

Read More