Asertywność w przywództwie
Asertywni liderzy są w stanie wyrazić swoje myśli i uczucia w bezpośredni, uczciwy i odpowiedni sposób. Naturalnie mają tendencję do zdobywania zaufania i szacunku swoich zespołów i rówieśników. Potrafią komunikować się w sposób pewny siebie i klarowny, nie będąc agresywnymi i nie prowokując konfliktów. Ważne jest, aby uznać, że asertywność jest umiejętnością, a nie cechą osobowości. Jest to bardzo cenna umiejętność, która pozwala być lepszym liderem.
Bycie asertywnym to umiejętność komunikacji, która znajduje się w połowie drogi między biernością a agresywnością.
Często jest ona mylona (choć nie powinna) z tą ostatnią, ponieważ asertywność oznacza stanowczą i uporczywą obronę naszej pozycji. A jednak asertywność oznacza znacznie więcej niż tylko wyrażanie naszego punktu widzenia. Zdecydowanie jest to umiejętność komunikacji, którą musimy rozwijać. Kiedy regularnie kontaktujemy się z innymi, mamy tendencję do przyjmowania agresywnych lub pasywnych postaw. Wyrażanie siebie w niewłaściwy sposób jest często wynikiem braku pewności siebie.
Asertywność nie jest jednak uważana za postawę pasywną czy agresywną, lecz raczej za zachowanie zrównoważone.
Bycie asertywnym oznacza wyrażanie swoich myśli i uczuć w sposób uczciwy, prosty i poprawny. Oznacza to szacunek dla myśli i przekonań innych, podczas gdy my bronimy swoich. Odpowiednie wyrażanie uczuć i pragnień wymaga ważnych umiejętności osobistych i interpersonalnych. W naszych kontaktach z innymi ludźmi, czy to w domu, w pracy, czy z klientami lub współpracownikami, asertywność może pomóc nam wyrazić siebie jasno, otwarcie i rozsądnie, bez potrzeby lekceważenia innych w tym procesie.
Zachowanie pasywne a zachowanie asertywne Rozpoznanie pasywnego lub nieasertywnego zachowania jest proste: ludzie, którzy zachowują się w ten sposób, nieustannie szukają zadowolenia i spełniają życzenia innych. Mają silną potrzebę bycia docenianym, dlatego też ich działania skupiają się wyłącznie na zadowalaniu innych, podejmując ryzyko podważenia indywidualnych praw i pewności siebie. Ten rodzaj zachowania charakteryzuje się pozostawieniem odpowiedzialności w cudzych rękach i zaakceptowaniem w ich miejsce przywództwa i podejmowania decyzji. Jak być asertywnym w przywództwie Możesz nauczyć się być asertywnym w taki sam sposób, w jaki uczysz się każdej nowej umiejętności.
Oto kilka z moich najlepszych wskazówek, jak być bardziej asertywnym liderem
1. Asertywni przywódcy na nie unikają trudnych ludzi i trudnych sytuacji
Asertywni liderzy dokładają wszelkich starań, aby ich poznać i zrozumieć ludzi wokół nich. Często prowadzą politykę otwartych drzwi lub regularnie organizują spotkania 1-1 z członkami zespołu, witają członków zespołu po imieniu i są otwarci i przystępni.
2. Asertywni liderzy nie boją się wyzwań.
Asertywni przywódcy stoją za podejmowanymi przez nich decyzjami. Jeśli się mylą, mogą otwarcie przyznać się do tego i opisać, co robią, aby to naprawić. Liderzy, którzy się nie pojawiają, mają tendencję do niezachwiania tego samego szacunku lub mają ten sam poziom zaangażowania w swoich zespołach.
Asertywni liderzy nie lekceważą myśli i uczuć innych. W rzeczywistości szanują myśli, uczucia i przekonania innych ludzi. Kiedy są kwestionowani lub pytani, odpowiadają spokojnie. Jeśli nie mają odpowiedzi, chętnie to powiedzą i dadzą czas, by się tego dowiedzieć. Kiedy jesteś asertywny, pokazanie się swoim zespołom jest łatwe, ponieważ chcesz usłyszeć, co mają do powiedzenia. Możesz zrozumieć i zająć się prawdziwymi obawami swoich zespołów, co oznacza, że możesz utrzymać ich motywację i zaangażowanie.
3. Asertywność w przywództwie to szanowanie poglądów innych.
Asertywni liderzy zachęcają innych do otwartości i uczciwości w stosunku do swoich poglądów. Z szacunkiem słuchają poglądów i opinii innych, niezależnie od tego, czy się z nimi zgadzają. Poszukują rozwiązań, które w miarę możliwości przynoszą korzyści wszystkim. Kreatywne myślenie pomaga być asertywnym, pozwalając znaleźć przemyślane odpowiedzi na pytania lub wyzwania. Kiedy myślisz kreatywnie, możesz uniknąć stania się defensywnym lub agresywnym w odpowiedzi na wyzwanie. 3: Poznaj swoje mocne strony
Innym kluczowym elementem bycia asertywnym liderem jest znajomość swoich mocnych stron.
Kiedy wiesz, jakie są twoje mocne strony i w jaki sposób przynoszą one korzyści tobie i twojej organizacji, czujesz się naturalnie bardziej pewny siebie. Kiedy znasz swoje mocne strony, możesz skupić się na pracy z nimi w jak największym stopniu. Pomaga to podnieść poczucie własnej wartości, a co za tym idzie - zdolność do asertywności. Wiedza o swoich mocnych stronach pozwala również na określenie swoich słabych stron. Kiedy zrozumiesz swoje słabe strony, możesz pracować nad ich poprawą. To z kolei sprawi, że poczujesz się bardziej pewny siebie. Dobrego dnia!
Michał
P.S. Jak zawsze zapraszam Cię do dołączenia do moich kanałów w mediach społecznościowych. Dzięki za poświęcony czas !