Cytaty o pracy i sukcesie. Przydatne i inspirujące sentencje, skłaniające do przemyśleń i prowokujące do podjęcia działania.
Cytaty o pracy i sukcesie mogą stanowić bardzo ciekawy element prezentacji biznesowej lub spotkania z zespołem. Cytaty biznesowe motywacja to również inspirujący element raportu, maila bądź wpisu na blog.
"Łańcuchy rutyny są zbyt lekkie, aby je odczuwać, dopóki nie staną się zbyt ciężkie, aby je zerwać." - Warren Buffett "
"Bogaci ludzie sprawiają, że pieniądze ciężko pracują dla nich. Biedni ludzie ciężko pracują dla pieniędzy." - T. Harv Eker
Jeśli nie obawiasz się swoich marzeń, prawdopodobnie nie są wystarczająco ambitne." - Tory Burch
"Wielokrotnie w życiu, raz po raz, ponosiłem porażki i dlatego w końcu odniosłem sukces." - Michael Jordan
"Strzeż się, gdy inni są zachłanni, bądź zachłanny, gdy inni się boją." - Warren Buffett
"Każda minuta, którą poświęcasz na planowanie zaoszczędza Ci 10 minut w wykonaniu. To daje 1000 procentowy zwrot z zainwestowanej energii." - Brian Tracy
"Wybitni przywódcy wychodzą z siebie, aby zwiększyć poczucie własnej wartości ich ludzi. Jeśli ludzie wierzą w siebie to niesamowite, co mogą osiągnąć." - Sam Walton "
Jeśli zasiądziesz do stołu negocjacyjnego mówiąc, że znasz ostateczną prawdę i wiesz jak powinno wyglądać finalne rozwiązanie, nie osiągniesz nic." - Harri Holkeri
"Czasami przez przegraną bitwę można znaleźć nowy sposób, aby wygrać wojnę." - Donald Trump
Warto też zadać sobie pytania dlaczego ludzie pracują?
Jest to pytanie, które każdy z nas powinien sobie zadać. Dlaczego robimy to, co robimy? W szczególności, dlaczego wykonujemy pracę, która dla wielu z nas zajmuje większą część dnia?
Ralph Waldo Emerson pozostawił nam aforyzm godny jednego z tych typowych plakatów motywacyjnych: „Celem życia nie jest bycie szczęśliwym. Warto być pożytecznym, honorowym, współczującym - zrobić coś, dzięki czemu jasne będzie że żyłeś, i to żyłeś dobrze”.
Ta myśl może wydawać się dość mętna, pozostajemy jednak przy pytaniu: dlaczego wykonujemy akurat tę a nie inną pracę?
David i Wendy Ulrich zajmują się tym i wieloma powiązanymi zagadnieniami w książce "The Why of Work: How Great Leaders Builders Abundant Organisation That Win".
We wprowadzeniu do Working, napisanej w 1974 roku przełomowej pozycji z nurtu historii mówionej, a traktującej o pracy, Studs Terkel przedstawił znaczenie jako równorzędny odpowiednik rekompensaty finansowej w motywowaniu amerykańskiego pracownika.
„[Praca] to poszukiwanie… nie tylko samej gotówki, ale też codziennego znaczenia i chleba powszedniego, uznania. Poszukiwanie raczej zdziwienia niż letargu” - napisał.
Wśród tych „szczęśliwych nielicznych”, których spotkał, którzy naprawdę lubili swoją pracę, Terkel zauważył wspólną cechę: „czuli w swojej pracy znaczenie wykraczające poza samo finansowe wynagrodzenie”.
Czego oczekujemy od pracy?
Ponad czterdzieści lat później niezliczone badania potwierdziły twierdzenie, że amerykańscy pracownicy oczekują w zamian za swoją pracę czegoś głębszego niż wypłata. Obecne poziomy wynagrodzeń wykazują jedynie marginalny związek z satysfakcją z pracy.
Z drugiej strony od 2005 r. Stale rośnie znaczenie sensowności przy wyborze stanowiska . "Sens jest nową formą zapłaty", stwierdził w 2011 roku autor pewnego artykułu z HBR . Dlaczego zatem tak wiele organizacji nie podjęło konkretnych działań, aby skoncentrować swoją kulturę na wytwarzaniu znaczenia?
Do tej pory liderom biznesowym brakowało dwóch kluczowych informacji, których potrzebowali, aby podjąć działania w świetle konstatacji o wpływie poczucia sensu na produktywność.
Po pierwsze, każde działanie w biznesie uzależnione jest od możliwości przełożenia znaczenia jako abstrakcji na twardą walutę. Ile naprawdę warta jest sensowna praca? Na ile inwestycja w tym obszarze jest uzasadniona prognozowanymi zwrotami?
A po drugie: w jaki sposób organizacje mogą faktycznie dążyć do kreowania znaczenia?
Jeśli chcesz rozwijać swoje kompetencje przywódcze zapoznaj się z naszą ofertą warsztatów.
Realizujemy praktyczne szkolenia biznesowe , szkolenia dla liderów i szkolenia z negocjacji .