Projekt przywództwo

View Original

Relacje w negocjacjach

Relacje w negocjacjach

Siła dobrych relacji w negocjacjach

W książce Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi (How to Win Friends and Influence People) autor Dale Carnegie pisze: "Możesz zdobyć więcej przyjaciół w dwa miesiące, interesując się innymi ludźmi niż możesz w dwa lata, próbując zainteresować innych ludzi tobą". To wspaniała lekcja o tym, jak ważne jest budowanie silnych związków, która odbija się również silnym echem w mojej książce: …..

Dobre relacje pomagają nam lepiej zrozumieć interesy naszego partnera i zwiększają prawdopodobieństwo, że w przyszłości będziemy nadal osiągać wzajemnie korzystne porozumienia.

Silne, długoterminowe relacje nie są konieczne, aby każde negocjacje zakończyły się sukcesem. Nie są potrzebne gdy kupujesz samochód lub sprzedajesz mieszkanie. Jeśli jednak jesteś pracodawcą, szefem dużego zespołu lub prawnikiem, który regularnie współpracuje z tą samą firmą to dobre relacje zapewnią Ci mnóstwo korzyści. Budowanie silnych relacji może przynieść zaskakujące rezultaty w nadchodzących w tygodniach, miesiącach, a nawet latach.

Stwórz solidną podstawę do zbudowania waszej relacji

Eksperci w dziedzinie negocjacji sugerują, że rozpoczęcie negocjacji od kilku minut drobnej rozmowy, zwłaszcza jeśli negocjacje odbywają się przez telefon lub za pośrednictwem komunikatora wideo, jest doskonałym sposobem na rozpoczęcie budowania zaufania.

Zapytanie o to, jak przebiega czyjś dzień, jak wygląda czyjaś rodzina, co robili w weekend, itp... pokazuje, że interesujesz się nimi jako osobą i postrzegasz je jako coś więcej niż przeszkodę, którą starasz się pokonać. Nawiązanie serdecznej relacji świadczy również o tym, że szanujesz swojego odpowiednika i jesteś autentycznie zainteresowany jego myślami i uczuciami.

Ustanawiając na wczesnym etapie wyraźne linie zaufania i komunikacji, otwierasz przestrzeń dla drugiej strony, aby w produktywny sposób wychwycić obawy. Dodatkowo, upewnienie się, że druga strona czuje się bezpiecznie, wyrażając swoje szczere opinie również zmniejsza ryzyko znalezienia się w impasie.

Przy nawiązywaniu relacji ważne jest, aby zadać sobie następujące pytania:

- Czy rozumiem perspektywę drugiej strony? Czy oni rozumieją moją?

- Jakie są nasze wspólne i odmienne cele i interesy w tych negocjacjach?

- Co mamy nadzieję osiągnąć poza tymi negocjacjami?

Znajomość odpowiedzi na te pytania da Ci wskaźniki dotyczące tego, na jakich tematach należy się oprzeć i na czym należy skoncentrować swoje zapytanie.

Pierwszym krokiem powinno być zbudowanie silnej więzi. Czasami skupienie się na kreatywnym budowaniu relacji powinno mieć nawet pierwszeństwo przed dążeniem do innych celów lub problemów.

Ty i Twój partner możecie sobie nawzajem pomagać, otwiera drzwi do rozwiązań przynoszących obopólne korzyści, a także stwarza możliwość osiągnięcia długoterminowego sukcesu, który wcześniej mógł być niewyobrażalny.

Następnym razem, gdy ty przewidujesz negocjacje być częścią dłuższej serii lub po prostu chcesz testować out nową taktykę negocjacji, rozważa ustanawianie związek i pomagać je rozwijać, jako pierwszy krok w kierunku zabezpieczać dobry wynik w twój negocjacjach.

Jeśli hcesz rozwinąć umiejętności negocjacyjne skorzystaj z bogatej oferty strtony www.szkoleniaznegocjacji.com

Dobrego dnia!

Michał

P.S. Jak zawsze zapraszam Cię do dołączenia do moich kanałów w mediach społecznościowych. Dzięki za poświęcony czas !

See this social icon list in the original post

Może zainteresują cię również:

Jak przygotować się do negocjacji?

Sun Tzu Sztuka Wojny

Emocje w negocjacjach

Negocjacje wynagrodzenia

Delegowanie zadań pracownikom. Jak robić to efektywnie?

Siła feedbacku. Jak poszukiwać dobrych informacji zwrotnych na temat swojego działania.

7 cech negocjatorów ekspertów  

Kiedy negocjować zespołowo