Projekt przywództwo

View Original

Konflikty w zespole projektowym

Konflikty w zespole projektowym

Konflikty w zespole jest wyzwaniem dla liderów projektów, ale niekoniecznie jest on czymś złym.

Konflikt w zespole projektowym może prowadzić do powstawania nowych pomysłów i podejść oraz ułatwiać rozwiązywanie ważnych problemów między członkami zespołu, jeśli tylko jest dobrze zarządzany.

Według różnych badań nad konfliktem w zespole, głównymi źródłami konfliktów między członkami zespołów projektowych są:

  • nieuzgodnione cele projektu,

  • niezgodność priorytetów projektu

  • oraz sprzeczne harmonogramy pracy.

Nie jest to żadnym zaskoczeniem, ponieważ większość organizacji prowadzi obecnie wiele projektów, a pracownicy często pracują w różnych zespołach projektowych.

Aby dolać oliwy do ognia, pracownicy mogą zgłaszać się do różnych kierowników projektów, jednocześnie zgłaszając się bezpośrednio do kierowników funkcjonalnych. To wyznacza etap dla dalszych możliwości konfliktu ze względu na komunikację i przepływ informacji.

Szkolenie negocjacje w zespołach projektowych Zapoznaj się z ofertą jeszcze dziś

W końcu, gdy raportowanie relacji jest złożone, dzielenie się informacjami staje się trudniejsze. Kwestie personalne i interpersonalne również mogą być źródłem konfliktów, szczególnie w środowiskach zaawansowanych technologicznie, gdzie wielofunkcyjne, samokierujące się zespoły z zapleczem technicznym muszą polegać na pracy innych, aby wykonać swoją własną pracę.

Oto kilka wskazówek dla liderów projektów i członków zespołów projektowych:

Organizuj częstsze spotkania i sesje przeglądu statusu, aby zwiększyć komunikację między funkcjami i zmniejszyć błędne postrzeganie celów i priorytetów projektu.

Tworzenie środowiska wzajemnego szacunku. Żadna metoda zarządzania konfliktem nie będzie działać bez wzajemnego szacunku i chęci do rozwiązywania sporów.

Należy zapewnić członkom zespołu szkolenie w zakresie umiejętności miękkich w relacjach międzyludzkich i szkolenie z komunikacji międzykulturowej by ułatwić im bardziej aktywne działania w zakresie budowania zespołu.

Jeśli konflikt wybuchnie w Twoim zespole, spróbuj podjąć następujące cztery kroki, aby go uspokoić: Słuchaj, Przyznaj się, Odpowiedz i rozwiąż pozostałe różnice zdań.

Słuchaj:

Oczyść swój umysł z zakłóceń i naprawdę spróbuj skoncentrować się na tym, co osoba stara się przekazać - słuchaj zarówno słów, jak i niewerbalnych wskazówek z gestów i języka ciała. Gesty są czasami ważniejsze od słów. W końcu przy rozwiązywaniu nieporozumień często trzeba najpierw poradzić sobie z uczuciami.

Uznaj ich sposób widzenia:

Potwierdzenie nie oznacza zgody. Możesz przyznać się do tego, co ktoś mówi, niekoniecznie zgadzając się z nim. Każda opinia i uczucia każdego są ważne, nawet jeśli różnią się od twoich. Na przykład, stwierdzenia takie jak: "Rozumiem, że jesteś zły", "Zbadajmy dalej twoją sugestię" lub "Jeśli cię rozumiem, mówisz, że się nie zgadzasz". To są wszystkie sposoby na uznanie ich komunikacji i ich punktu widzenia. Choć możesz nie zgadzać się z tym, co mówią, to jednak pokazuje to, że są one słyszane.

Odpowiadaj:

Teraz, gdy przyznałeś im, że usłyszałeś, co mają do powiedzenia, twoja kolej, by odpowiedzieć. Jeśli nie zgadzasz się z tym, co mówi dana osoba, upewnij się, że twoja opinia jest konstruktywna i zaproponuj alternatywną sugestię. Dobrym sposobem na przedstawienie swojej odpowiedzi jest mówienie z osobistego doświadczenia. Na przykład: "Z mojego doświadczenia wynika, że takie podejście jest nieskuteczne, ponieważ". Przygotuj się na wyjaśnienie swojego stanowiska i pozostań otwarty na wyzwania lub pytania dotyczące tego stanowiska.

Rozwiązywać pozostałe różnice: Jeśli uważnie słuchałeś ludzi wokół siebie, prawdopodobnie zorientowałeś się, co jest przyczyną nieporozumień. Kiedy już zdefiniujesz prawdziwy problem, powinieneś być w stanie podzielić go na możliwe do opanowania części.

To pomoże Ci wygenerować alternatywne rozwiązania, a następnie wybrać alternatywę, w której każdy może się zgodzić. Pamiętaj: aby poszczególne osoby mogły efektywnie pracować w zespole, musi istnieć pewien poziom zaufania wśród grupy. Każdy członek zespołu musi czuć się "bezpiecznie", dzieląc się swoimi pomysłami.

Podczas gdy inni mogą nie zgadzać się w pełni z pomysłami innych osób, ważne jest, aby kierownik zespołu doceniał różne prezentowane poglądy i z uczciwymi intencjami poszukiwał najlepszej alternatywy w sposób pełen szacunku.

Co najważniejsze, kiedy w zespole pojawiają się konflikty, liderzy mogą zyskać na szacunku, nie unikając go. Dobrze sobie z nim radząc, uznając go i tolerując, lider zespołu może wykorzystać konflikt jako narzędzie do generowania ożywionego zaangażowania i innowacyjności zespołu. Jeśli konflikt jest zbyt wielki, a lider projektu nie jest w stanie pokonać go w zespole, dobrym pomysłem jest zatrudnienie coacha zespołu.

Dobrego dnia.

Michał


Autor: dr Michał Chmielecki, prof.

Od ponad 15 lat doradzam firmom, prowadzę warsztaty i coaching w zakresie kompetencji przywódczych. Mam nadzieję, że Projekt Przywództwo pomoże Ci rozwijać wiedzę w zakresie komunikacji i przywództwa oraz zainspiruje Cię  do wdrażania zmian i ciągłego rozwoju. 

P.S. Jak zawsze zapraszam Cię do dołączenia do moich kanałów w mediach społecznościowych. Dziękuję za poświęcony czas.

See this social icon list in the original post

Może zainteresują cię również:

Millenialsi (Pokolenie Y) - Jakimi są liderami, co cenią, jak zarządzają i jak zarządzać nimi?

Jak pokonać syndrom grupowego myślenia w Twoim zespole?

Ustalanie celów a autosabotaż. Co powoduje sabotowanie samego siebie?

Jak rozwiązywać problemy? Pytania ułatwiające rozwiązywanie problemów

Jak zwiększyć kreatywność zespołu?