Siła spokoju - jak radzić sobie z presją?
Siła spokoju - jak radzić sobie z presją?
Ludzie, którzy wiedzą, jak zachować spokój w obliczu presji, są w biznesie efektywniejsi, w życiu również. Zdolność do zachowania spokoju zwiększa poczucie kontroli, a to oznacza lepsze wyniki. Kontrola emocji i umiejętność okiełznania myśli umożliwiają podejmowanie lepszych jakościowo decyzji oraz bardziej precyzyjnych i skutecznych działań. Kiedy ludźmi targają silne emocje - robią i mówią różne rzeczy, których później mogą żałować. Komunikacja jest strategiczna, a wypowiedzianych słów nikt już nie cofnie.
Jest takie stare powiedzenie, że nawet zepsuty zegar ma rację dwa razy dziennie. Zastanów się, jak to porównać z zegarem, który nadal tyka, ale ustawiony na niewłaściwy czas.
Podczas gdy poprzedni zegar może nie poruszać się, po prostu pozostając w miejscu, wciąż ma rację dwa razy dziennie. Czyni to konsekwentnie - przewidywalnie. Ten ostatni zegar - wciąż poruszający się i zużywający energię - nigdy nie jest w porządku, mimo całego swojego ruchu.
Z biegiem lat pracując z klientami, z różnych branż i na różnych stanowiskach natknąłem się na kilka wskazówek dotyczących tego, jak radzą sobie z presją. Poniżej kilka, które śmiało mogę polecić.
Co prawda część z nich może wydawać się banalna, ale dobrze wiemy, że proste rozwiązania często bywają najlepsze. Warto zaznaczyć, że kluczowe jest zidentyfikowanie i wykorzystanie ich w odpowiednim czasie, gdy są najbardziej potrzebne.
Zmień etykietę swoich emocji.
W ten sposób pętla sprzężenia zwrotnego zostaje przerwana na dwóch poziomach. Pomaga to pozbyć się emocjonalnego bodźca, który tworzy odruch ucieczki lub walki.
Zrewiduj listę emocji, które zostały zidentyfikowane, przemianuj je tak, aby brzmiały raczej pozytywnie i nadaj im zupełnie nowe znaczenie, inne niż negatywne. Na przykład:
Zaalarmowany => Zaciekawiony
Wzburzony => Podekscytowany
Pełen obawy => Pełen uwagi
Zmartwiony => Zatroskany
Przestraszony => Przewidujący
Jeśli uda Ci się zmienić nazwy tych emocji, pośrednio spowoduje to, że twój mózg stwierdzi, że działanie to nie wymaga reakcji typu "uciekaj albo walcz", a raczej takiej, które wymaga zachowania czujności i świadomości tego, co się dzieje.
Bądź pozytywny
Łatwo się mówi. Wiem. Jednak, stres można znacznie złagodzić pozytywnymi myślami. Celowy akt utrzymywania pozytywnych myśli jest trudny, ale bardzo satysfakcjonujący. Nawet jeśli jesteś typem, który zazwyczaj gubi się w myślach, musisz kierować swoim umysłem tak, aby gubić się w myślach pozytywnych, a to pośrednio pomoże skupić Twoją uwagę.
Jest to coś, co można łatwo osiągnąć, gdy otrzymasz dobre wiadomości lub sprawisz, że wszystko pójdzie po Twojej myśli. Wyzwanie pojawia się wtedy, gdy sprawy nie idą już po Twojej myśli i musisz świadomie zmusić swój umysł do skupienia się tylko na pozytywach; w tym właśnie tkwi i sekret i trudność. Aby to zrobić, pomyśl, jak minął Ci dzień, i spróbuj zidentyfikować co najmniej jedną pozytywną rzecz, która się wydarzyła. Jeśli nie uważasz, że wydarzyło się coś pozytywnego, skup się na poprzednim dniu lub tygodniu. Bez względu na to, jak mała jest ta rzecz, musisz pamiętać coś, co można uznać za pozytywne zjawisko. Cała idea polega na znalezieniu tego, na czym można się skupić i co nas odciągnie od negatywnych rzeczy, które nasz mózg przetwarza. Taka metoda może automatycznie zmienić Twój nastrój, a pozytywne myślenie nastąpi naturalnie.
Doceniaj to, co masz
Jedną z bardziej niedocenianych czynności jest praktykowanie wdzięczność (ang. gratitude). Bycie wdzięcznym za to, co masz bardzo mocno uspokaja organizm. Podejście to ma nieodłączną zdolność drastycznego zmieniania nastroju człowieka, ponieważ redukuje poziom hormonu stresu - kortyzolu, nawet do kilkudziesięciu procent. Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego odkryli, że dobry humor, fizyczne samopoczucie i energia są cechami często spotykanymi u ludzi, którzy codziennie pracują nad pielęgnowaniem postawy wdzięczności.
Odśwież swoją perspektywę
Nasze własne postrzeganie zdarzeń może być jedną z głównych przyczyn ciągłych zmartwień i stresu. Możemy z łatwością zrzucać to na korki, bezlitosnych szefów i prawdopodobnie nierealistyczne terminy zakończenia projektów i zadań. Nikt nie może całkowicie kontrolować tego, co dzieje się wokół nich. Można jedynie reagować w określony sposób. Więc zamiast marnować swój czas na przeżywanie czegoś negatywnego, co się wydarzyło, nabierz do tego dystansu. Jeśli nie jesteś pewien, czy to właściwy czas, aby to zrobić, spróbuj znaleźć równowagę między stresorem i lękiem. Jeśli nie ma między nimi równowagi, to doskonały czas, aby spojrzeć na świat z właściwej perspektywy. Pielęgnując nawyk wyrażania negatywnych stwierdzeń, że nic się nie uda, wszystko jest nie tak, jak powinno, jest prawie pewne, że faktycznie tak będzie. Kiedy zauważysz, że Twoje myśli zmierzają w tym kierunku, szybko zrób listę rzeczy, które rzeczywiście Cię stresują, a odkryjesz, że lista ta składa się jedynie z kilku pozycji, które nie „idą” tak jak chcesz, a nie bez mała ze wszystkiego, jak wcześniej sądziłeś.
Oddychaj
Oddychanie jest czymś, co zawsze Ci towarzyszy. Zdecydowana jego część dzieje się poza Twoja świadomą kontrola. Oddychanie może również działać jako środek przeciw stresowy.
Gdy tylko poczujesz się zestresowany, na kilka minut skoncentruj się na oddychaniu. Poszukaj spokojnego miejsca, w którym możesz być sam, po prostu usiądź i oddychaj. W tym czasie staraj się unikać myślenia o czymkolwiek. Po prostu skup się na oddychaniu - wdychaj i wydychaj powietrze, a stopniowo poczujesz, że odczuwasz ulgę. Brzmi to jak coś, co można zrobić w dowolnym miejscu i w każdej sytuacji, ale gdy skupisz się na oddechu przez minutę lub dwie, zobaczysz, że nie jest to wcale takie łatwe. Jeśli trudno jest Ci skupić się na oddychaniu, spróbuj liczyć swoje oddechy.
Odłącz się
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby czasami zniknąć przed światem. Pomaga to w utrzymaniu stresu pod kontrolą. Faktem jest, że jeśli będziesz przez cały czas dostępny online, istnieje duża szansa, że będziesz narażony na różne stresory. W porządku, możesz przejść w tryb offline, wyłączyć telefon i i na jakiś czas odciąć kanały dostępu do Ciebie. Badania wykazały, że stres może być znacznie zredukowany nawet przez coś tak prostego, jak niesprawdzanie poczty.
Stała komunikacja jest możliwa tylko dzięki technologii. Odczytanie e-maila może wywołać ogromny stres. Dlatego, aby się odprężyć od wszystkich rzeczy związanych z pracą, dobrze jest odłączyć się całkowicie od świata, a jedynym sposobem, w jaki można to osiągnąć, jest pozbycie się gadżetów na kilka godzin lub choćby kilkadziesiąt minut. Efekt może Cię zaskoczyć. Po prostu przejrzyj swój harmonogram, zarezerwuj sobie trochę czasu na odpoczynek i upewnij się, że nie angażujesz się w żadne zadania umysłowe. Wrócisz odświeżony.
Unikaj pytania "Co jeśli?"
Stres i zmartwienia są napędzane przez pewne myśli. Ludzie, mający zwyczaj zadawać sobie pytania typu "co jeśli?", są permanentnie zestresowani. Istnieje milion możliwości dla każdego pojedynczego działania i jeśli chcesz się martwić każdą z nich, narażasz się jedynie na niepotrzebny stres, który Ci w niczym nie pomoże. Pytanie siebie "co jeśli?", każe Ci brnąć przez milion niechcianych możliwości, które ostatecznie mogą się wcale nie zdarzyć. Nie mówię tu, że nigdy ni powinieneś go zadawać. Ogranicz jednak liczbę sytuacji, w których będziesz stale zadawać sobie takie pytanie.
Śpij
Nigdy za wiele snu. Jest to bardzo niedoceniane działanie i nie sposób nie podkreślić jego znaczenia. Faktem jest, że mózg regeneruj się podczas snu, przetasowuje i odrzuca bezużyteczne informacje, które pozyskał w ciągu dnia, a rzeczy ważne magazynuje. Dzięki temu, kiedy się obudzisz, mózg będzie czujny, będziesz miał jasny umysł i będziesz mógł kontrolować swoje działania i emocje. Poziom hormonów stresu zwiększa się, kiedy ciało jest pozbawione odpowiedniej ilości snu, a jest to nawet gorsze niż wpływ zewnętrznych stresorów, ponieważ gdy mózg jest zestresowany, wszystko zaczyna Cię drażnić. Odpowiednie wysypianie się jest tu kluczowe.
Zduś negatywne myśli
Twoja zdolność do zatrzymywania negatywnych myśli jest ważnym sposobem radzenia sobie ze stresem. Negatywne myśli zyskują większą kontrolę i wpływają na Twój nastrój i działania, kiedy na to pozwalasz i dlatego musisz je zatrzymać natychmiast, gdy zauważysz, że Twoje myśli zaczęły skupiać się wokół nie tych tematów, co trzeba. W momencie, gdy zatrzymasz negatywny natłok myśli, który narastał w Twojej głowie, w naturalny sposób będziesz podejmować lepsze decyzje.
Jeśli zastanowisz się chwilę, zauważysz, że popełniłaś błąd za każdym razem, gdy używałeś słów takich, jak "zawsze", "najgorszy", "nigdy", itp. Jeśli dotyczy to właśnie Ciebie, omów to z przyjacielem i zobacz, czy się z Tobą zgadza lub czy uważa podobnie. Pomoże Ci to zrozumieć, czy rzeczywiście się nie myliłeś. Pomoże to również zrozumieć, że wszystkie "nigdy" i "zawsze", które kiedykolwiek powiedziałeś, są tylko Twoją własną perspektywą, a nie prawdziwą rzeczywistością. Zmienianie swoich myśli i oddzielanie faktów od myśli z pewnością pomoże zmniejszyć negatywne nastawienie i stworzy nową pozytywną perspektywę.
Dobrego dnia.
Michał
Autor: dr Michał Chmielecki, prof.
Jestem autorem bestsellerowych książek. Od ponad 15 lat doradzam firmom, prowadzę warsztaty i coaching w zakresie kompetencji przywódczych. Mam nadzieję, że Projekt Przywództwo pomoże Ci rozwijać wiedzę w zakresie komunikacji i przywództwa oraz zainspiruje Cię do wdrażania zmian i ciągłego rozwoju.
P.S. Jak zawsze zapraszam Cię do dołączenia do moich kanałów w mediach społecznościowych. Dziękuję za poświęcony czas!
Może warto przeczytać?
Strach ma wielkie oczy - dlaczego sabotujemy własny sukces
Ustalanie celów a autosabotaż. Co powoduje sabotowanie samego siebie?