Projekt przywództwo

View Original

Przywództwo po pandemii

Przywództwo po pandemii

Przywództwo po pandemii - nie będzie już takiej jak wcześniej

Wybaczcie Drodzy Czytelnicy, że tak długo przyszło czekać Wam na kolejny wpis. Pracowałem nad dwoma nowymi książkami, już wkrótce opowiem co to za projekty.

Pandemia COVID-19, a teraz jej skutki, w tym obecna recesja, z pewnością sprawiły, że środowisko bizesu stało się niepewne. Niepewne czasy dla jednostek i firm. W tych czasach ludzie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej zwracają się do swoich liderów po wskazówki i zapewnienie, dlatego ważne jest, aby liderzy stawali na wysokości zadania i przewodzili, modelując drogę rozwoju.

Przywództwo i służba innym będą wyglądały inaczej w erze po pandemii.

Nie da się ukryć, że pandemia COVID-19 zmieniła sposób funkcjonowania ludzi w organizacji. W tym krytycznym czasie należy zwrócić uwagę na zmianę kwalifikacji i transformację przywództwa.

Dlatego tak ważne stają się szkolenia menedżerów.

Tak, cechy przywódcze jak zwykle są ważne, ale w niepewnych czasach wymaga się od nich czegoś więcej. Chodzi o to, by być prawdziwym, otwartym i empatycznym. Ważne jest, aby odpowiednio wcześnie rozpocząć pełną komunikację z zespołem, pozostać otwartym, przyjąć do wiadomości niepewność i przekazywać pracownikom informacje, częściej i w sposób ciągły.

Komunikacja jest kluczem

Podczas gdy liderzy starają się zrozumieć sytuację i planować przyszłość, podobnie jest z pracownikami. Pracownicy chcą wiedzieć, co to oznacza dla nich i dla organizacji, w której pracują.

Ważne jest, aby liderzy zdawali sobie sprawę z wyzwań stojących przed firmą, ale równie ważne jest informowanie o mocnych stronach i możliwościach organizacji, które pozwolą jej przetrwać te czasy i iść naprzód. Komunikacja ta musi być autentyczna, aby zapewnić zaufanie pracowników - zaufaj mi, oni będą wiedzieć, jeśli nie jesteś autentyczny!

 

Empatia iotwartość na pomoc społeczności

 

COVID-19 sprawił, że ludzie zaczęli patrzeć na zmiany systemowe z szerszej perspektywy - liderzy są teraz bardziej świadomi wyzwań stojących przed systemem. Podejmują postępowe kroki, by zapewnić różnym społecznościom, zwłaszcza tym wrażliwym, wsparcie, którego potrzebują.

 Dzięki empatii można rozwijać umiejętności w zakresie przedsiębiorczości społecznej, które pomogą w tworzeniu zrównoważonych produktów i usług wspierających rozwiązania społeczne i środowiskowe - ostatecznie dla dobra innych.

 

Postaw na zaufanie

Mówi się, że osoby pracujące w firmach o wysokim poziomie zaufania mają znacznie wyższy poziom energii, produktywności, zaangażowania, satysfakcji i mniej stresu, dni chorobowych i wypalenia zawodowego niż pracownicy firm o niskim poziomie zaufania. Te elementy są potrzebne zawsze, ale w niepewnych czasach z pewnością są potrzebne. 


Pozostańmy w kontakcie

See this social icon list in the original post

Posty o podobnej tematyce:

Millenialsi (Pokolenie Y) - Jakimi są liderami, co cenią, jak zarządzają i jak zarządzać nimi?

Jak pokonać syndrom grupowego myślenia w Twoim zespole?

Ustalanie celów a autosabotaż. Co powoduje sabotowanie samego siebie?


Komunikacja jest kluczem

 

Pracownicy muszą czuć osobistą obecność i więź.  Liderzy również są indywidualistami i odczuwają skutki sytuacji, więc dobrze jest przyznać, że oni również przeżywają niepewne chwile jako jednostki i pokazać, że są w kontakcie z pracownikami i innymi ludźmi - w końcu stres jest normalną reakcją na niepewność. Okaż pracownikom empatię dla ludzi na wszystkich szczeblach i pokaż, jak ważne jest, aby wszyscy współpracowali, aby przetrwać ten okres.

Poświęć czas, aby zapytać, jak się czują, okaż zainteresowanie ich samopoczuciem i pomóż im, jeśli mają problemy. Zapytaj, czy wszystko w porządku? Zwracaj na nich uwagę i pamiętaj o przemocy domowej i rodzinnej w domu. Chodzi o to, by być widocznym, uczestniczyć w rozmowach i dać im czas.

W niepewnych czasach pracownicy potrzebują porad nie tylko biznesowych.

 Skoncentruj się na sprawach kluczowych dla biznesu, w których wszyscy mogą się zgodzić i wnieść swój wkład, zainspiruj wspólną wizję i spraw, by pracownicy dostrzegli ekscytujące możliwości dla organizacji, które pozwolą jej przetrwać te niepewne czasy. Pozwól im być częścią rozwiązania i przyczynić się do realizacji celów krótkoterminowych oraz innowacji w zakresie celów długoterminowych, skupiając się na tym, co można kontrolować. Nie pozwól, aby niepewność stała się powodem do niezrealizowania zadań.

 

Jeśli liderzy potrafią się komunikować, być autentyczni, widoczni, udzielać wskazówek i nawiązywać kontakty, pracownicy będą bardziej zaangażowani, zmotywowani i będą mieli wysoki poziom dobrego samopoczucia. Pracownicy będą mieli zaufanie do swoich umiejętności radzenia sobie z wyzwaniami, jakie niesie ze sobą niepewność.

 

Ważne jest jednak także, aby liderzy dbali o siebie i wykazywali się odpornością, aby móc lepiej wspierać i kierować zespołem.

Dobrego dnia.

Michał

Autor: dr Michał Chmielecki, prof.

Od ponad 15 lat doradzam firmom, prowadzę warsztaty i coaching w zakresie kompetencji przywódczych. Mam nadzieję, że Projekt Przywództwo pomoże Ci rozwijać wiedzę w zakresie komunikacji i przywództwa oraz zainspiruje Cię  do wdrażania zmian i ciągłego rozwoju. 

P.S. Jak zawsze zapraszam Cię do dołączenia do moich kanałów w mediach społecznościowych. Dziękuję za poświęcony czas.

See this social icon list in the original post

Michał Chmielecki prowadzi szkolenia

Może zainteresują cię również inne posty na temat przywództwa:

Jak rozwiązywać problemy? Pytania ułatwiające rozwiązywanie problemów

Jak zwiększyć kreatywność zespołu?