Projekt przywództwo

View Original

Problem z zaufaniem w przywództwie

Problem z zaufaniem w przywództwie

Dlaczego mam problem z zaufaniem ludziom

"Nie wiem dlaczego, ale nie mogę doprowadzić do tego, żebym ufał ludziom"

"Teraz łatwiej i mniej boleśnie jest polegać tylko na sobie."

Brzmi znajomo?

Być może czujesz się podobnie, a nawet jeśli nie, prawdopodobnie doświadczyłeś nadszarpniętego zaufania, co sprawiło, że zastanawiasz się, czy warto ponownie zaufać.

Kiedy masz trudności z podjęciem decyzji, czy komuś zaufać, czy nie, ważne jest, aby ustalić powody, które mogą CIę przed tym powstrzymać.

Oto trzy główne powody, które powstrzymują cię przed zaufaniem innym:

1. Masz niską skłonność do zaufania

Nasza skłonność do zaufania opiera się na wielu czynnikach, wśród nich przede wszystkim na naszej osobowości, wzorcach i doświadczeniach z wczesnego dzieciństwa, przekonaniach i wartościach, kulturze, samoświadomości i dojrzałości emocjonalnej. Połączenie tych czynników i doświadczeń decyduje o tym, jak szybko i jak dużym zaufaniem obdarzamy innych.

Twoje doświadczenia mogły doprowadzić do tego, że postrzegasz zaufanie jako coś, na co należy sobie zasłużyć, a nie dać, dlatego powstrzymujesz się od zaufania innym, dopóki nie będziesz absolutnie pewien, że na nie zasługują. Nawet wtedy możesz rozszerzyć zaufanie robisz to niechętnie lub w małych ilościach. Posiadanie niskiej skłonności do zaufania może powstrzymać Cię przed doświadczaniem prawdziwej radości i spełnienia w relacjach i związkach.

Nie da się nigdy nikogo poznać do końca. Dlatego jest to jedna z najbardziej przerażających rzeczy-przyjmowanie kogoś na wiarę i nadzieja, że on przyjmie nas tak samo.Jest to stan równowagi tak chwiejnej,że aż dziw, iż w ogóle się na to decydujemy.

Libba Bray, Mroczny sekret


2. Masz nierealistyczne oczekiwania

Nierealistyczne, niewypowiedziane i niejasne oczekiwania są główną przyczyną niskiego lub zerwanego zaufania, a im wyższe są oczekiwania, tym większe jest prawdopodobieństwo, że nie zostaną one spełnione. Zaufanie zazwyczaj nie jest czymś, o czym ludzie otwarcie mówią dopóki nie pojawia się problem, a do tego czasu często jest za późno na ratowanie danego związku lub nadszarpnięcie zaufania wydaje się zbyt duże, aby je przezwyciężyć. Wyjaśnianie i omawianie oczekiwań jest “medycyną prewencyjną”, jeśli chodzi o zaufanie. Dużo lepiej jest mieć niezręczną lub niewygodną dyskusję z góry o rolach, obowiązkach i oczekiwaniach, niż później radzić sobie z rozczarowaniem.

3. Przeszłość boli

Ci, którzy zostali zranieni w przeszłości często, w dysfunkcyjnej formie samoobrony, ranią innych. Bez względu na to, czy jest to niepotrzebne ukrywanie zaufania, posiadanie nierealistycznych oczekiwań wobec innych, bycie uwięzionym w mentalności ofiary, czy funkcjonowanie z z niską samooceną, nasze przeszłe doświadczenia ze złamanym zaufaniem mogą nas łatwo odwieść od rozwijania zdrowych i pełnych zaufania relacji.

Krytyczne jest, aby nie pozwolić, by nasza przeszłość bolała, dyktowała nam nasze obecne relacje. Zaufanie jest tak samo ważne dla rozwoju przywództwa i relacji z innymi jak tlen dla płetwonurka; bez niego przywództwo jest niemożliwe.

Bez względu na to, czy jest to naturalna niska skłonność do zaufania, nierealistyczne oczekiwania, czy też to, że nasza przeszłość powstrzymuje nas przed zaufaniem innym, musimy wyjść poza to, jeśli chcemy być skutecznym liderem.

Dobrego dnia.

Michał

Autor: dr Michał Chmielecki, prof.

Jestem autorem bestsellerowych książek. Od ponad 15 lat doradzam firmom, prowadzę warsztaty i coaching w zakresie kompetencji przywódczych. Mam nadzieję, że Projekt Przywództwo pomoże Ci rozwijać wiedzę w zakresie komunikacji i przywództwa oraz zainspiruje Cię  do wdrażania zmian i ciągłego rozwoju. 

P.S. Jak zawsze zapraszam Cię do dołączenia do moich kanałów w mediach społecznościowych. Dziękuję za poświęcony czas!

See this social icon list in the original post

Może zainteresują cię również:

Millenialsi (Pokolenie Y) - Jakimi są liderami, co cenią, jak zarządzają i jak zarządzać nimi?

Jak pokonać syndrom grupowego myślenia w Twoim zespole?

Ustalanie celów a autosabotaż. Co powoduje sabotowanie samego siebie?

Jak rozwiązywać problemy? Pytania ułatwiające rozwiązywanie problemów

Jak zwiększyć kreatywność zespołu?