Projekt przywództwo

View Original

Prezentacja biznesowa - stwórz ją zgodnie z zasadami neuronauk

Prezentacja biznesowa - stwórz ją zgodnie z zasadami neuronauk

Oto osiem zasad tworzenia prezentacji biznesowych oparte o założenia neuronauk:

1. Zawsze dostosowuj slajdy.

Wszyscy ludzie dzielą pewne wspólne pragnienia i marzenia, ale pod powierzchnią różnych komunałów kryją się czynniki różnicujące poszczególne sytuacje. Dlatego też twoja prezentacja musi uwzględniać to, co ważne dla tej konkretnej grupy odbiorczej. Przykładowo, zawsze w niej zawrzyj:

  •          Terminologię zrozumiałą dla danych odbiorców

  •          Argumenty, które będą wyglądały sensownie w świetle doświadczenia twojej widowni

  •          Detale – adekwatnie wybrane i interesujące do większej części twojej grupy odbiorczej

2. Nie tylko opowiadaj – pokazuj i opowiadaj.

Najnowsze badania z zakresu neuronauki wykazały, że ludzie przetwarzają słowa i obrazy w fizycznie osobnych obszarach mózgu. Jeśli prezentacja zawiera nie tylko tekst, ale też grafiki, to masz dwa razy większą szansę na to, że twój przekaz zostanie zapamiętany.

Łącz na slajdach tekst z ilustracjami za każdym razem, gdy pragniesz coś zaakcentować. Krótki filmik może dodatkowo zdynamizować prezentację i uaktywnić kolejne rejony mózgu, przez co przedstawiana treść zostanie jeszcze lepiej zapamiętana.

3. Zaplanuj jak pokierować uwagą odbiorców.

Aby upewnić się, że odbiorcy podążają za twoim wywodem, zrób tak, aby ważne elementy były zaakcentowane jako większe i jaśniejsze (lub głośniejsze). Zaprezentuj im konspekt, aby wiedzieli gdzie znajdują się w danym momencie na tle struktury twojego komunikatu.

Jeśli chcesz, aby klienci zrozumieli coś skomplikowanego - na przykład wielowarstwowy diagram łańcucha dostaw - dokładaj sukcesywnie kolejne cegiełki do slajdu, rozpatrując w danym momencie tylko jeden punkt.

4. Uprość przekaz i skup się na sednie.

Zamiast zalewać odbiorców morzem informacji, podawaj im ją w adekwatnie skrojonych porcjach wspierających twoją argumentację. Usuń wszystkie nieistotne szczegóły i uwzględnij jedynie kluczowe aspekty tego, co musisz powiedzieć, aby zaprezentować swój komunikat. Tnij aż do kości, ale jej nie roztrzaskaj.

Ponieważ ludzie w naturalny sposób lgną do form narracyjnych, które nadają sens chaotycznemu światowi, upewnij się, że twoja prezentacja to opowieść z początkiem, środkiem i zakończeniem. W ten sposób widzowie mogą ją łatwiej śledzić.

5. Rozmawiaj z widownią, nie monologuj.

Prezentacja powinna być jak rozmowa pomiędzy przyjaciółmi lub kolegami, a nie jak przemówienie, wykład czy (najgorsze z nich wszystkich) kazanie. Odpręż się i oddychaj. Użyj tego samego tonu głosu, którego używałbyś w rozmowie w cztery oczy.

Niech twoje oczy spotkają się z oczami osób na widowni. Opowiedz przygotowaną historię tak, jakbyś opowiadał ją na przyjęciu. Nie rozwlekaj się, ani nie zaglądaj w notatki. Przećwicz prezentację tyle razy, aby nie musieć do nich zerkać.

6. Skorzystaj z pełnej gamy środków przekazu.

Myśl o swoich slajdach nie jak o prezentacji, tylko jak o rodzaju pomocy wizualnej, która pomaga ci zakomunikować pewne treści odbiorcom. Koniec końców chcesz przecież, aby twoi odbiorcy zrozumieli ciebie i twój punkt widzenia, nie samą prezentację.

Mając to na uwadze widzimy, iż osobista anegdota lub wymowny przykład często jest o wiele bardziej skuteczny w budowaniu skutecznej argumentacji niż cokolwiek, co można wyświetlić na ekranie.

7. Zaplanuj przerwy, aby widzowie mogli złapać oddech.

Jeśli prezentacja trwa dłużej niż kilka minut, powinieneś przewidzieć przerwy, które dadzą widzom czas na przetrawienie tego, co już powiedziałeś. Przerwą może być choćby komiks, krótki filmik, albo szybka sonda wśród widowni.  Zerwanie rytmu pomaga w utrzymaniu poziomu rozumienia informacji.

I znów, skłonienie widzów do realizacji jakiejś aktywności (zamiast po prostu biernego słuchania) otwiera nam dostęp do innych części ludzkiego mózgu i poprawia zapamiętywanie. Co ważniejsze, zachęcenie widzów do podjęcia działania (dowolnego!) buduje fundament dla kolejnych kroków.

8. Przygotuj widzów na pytania.

Z pewnością nie chciałbyś żeby po rzuceniu w kierunku widowni "czy są jakieś pytania?" zapadła grobowa cisza. Aby zapewnić produktywność końcowej dyskusji powinieneś przewidzieć jakie pytania mogą się pojawić i pozostawić te kwestie niedopowiedziane w swojej prezentacji.

A co jeśli widzowie i tak nie czują się zobligowani i po prostu biernie siedzą? Nie panikuj. Jeśli postoisz w ciszy te 20 sekund ze znaczącym wyrazem twarzy, presja społeczne skłoni wreszcie kogoś do zadania pierwszego pytania. Reszta podąży śladem tej osoby.

Dobrego dnia!

Michał

Autor: dr Michał Chmielecki, prof.

Jestem autorem bestsellerowych książek. Od ponad 15 lat doradzam firmom, prowadzę warsztaty i coaching w zakresie kompetencji przywódczych. Mam nadzieję, że Projekt Przywództwo pomoże Ci rozwijać wiedzę w zakresie komunikacji i przywództwa oraz zainspiruje Cię  do wdrażania zmian i ciągłego rozwoju. 

P.S. Jak zawsze zapraszam Cię do dołączenia do moich kanałów w mediach społecznościowych. Dziękuję za poświęcony czas!

Może warto przeczytać?

Jakimi cechami, zachowaniami i działaniami charakteryzują się charyzmatyczni liderzy?

Jak pokonać syndrom grupowego myślenia w Twoim zespole?

Jak zwiększyć kreatywność zespołu?

Zasady skutecznego przywództwa

Zasady przywództwa jednostek sił specjalnych