Projekt przywództwo

View Original

Plan rozwoju osobistego - jak go stworzyć?

Plan rozwoju osobistego - jak go stworzyć?

Plan rozwoju osobistego - jak go stworzyć?

O naszej karierze i rozwoju osobistym myślimy jako o jednym ciągłym procesie - jak płynącej nieustannie rzece. Ale jeśli pływasz w tej rzece, co jakiś czas musisz się zatrzymywać, aby złapać oddech. Poświęcenie chwili na stworzenie osobistego planu rozwoju jest jak wzięcie głębokiego oddechu.

Dlaczego potrzebujesz planu rozwoju osobistego?

Wyobraźcie sobie, że gdybyście poprosili wykonawcę o wybudowanie nowego domu i powiedzieli: "nie potrzebujemy planu, będziemy decydować o tym na bieżąco". Nie będziesz tolerował tego ani przez sekundę. Dlaczego więc tak wielu z nas przechodzi przez życie w ten sposób?

W większości przypadków ukrywamy aspiracje i marzenia, ale rzadko zatrzymujemy się i szczegółowo myślimy o naszej przyszłości. Plan rozwoju osobistego pomoże Ci określić dokąd zmierzasz i jak się tam dostać, z konkretnymi informacjami. Po pierwsze, zapewni to jasność twojemu myśleniu i będziesz dokładnie wiedział, gdzie chcesz się znaleźć. Co więcej, daje ci to spokój ducha, że codziennie zmierzasz we właściwym kierunku. Wysiłki będą bardziej przemyślane, a decyzje będą łatwiejsze, ponieważ będziesz miał jasny wzorzec odniesienia.

Plan rozwoju osobistego - jak go stworzyć?

Plan rozwoju osobistego - cztery główne obszary

Przy opracowywaniu Planu Rozwoju Osobistego należy skupić się na następujących czterech ważnych obszarach:

Do jakich celów zmierzasz?

Bez wyobrażenia sobie, do jakich celów zmierzasz, trudno jest zaproponować plan strategiczny dotyczący tego, jaki kierunek należy obrać, aby je osiągnąć. Ten początkowy etap wymaga pewnego stopnia szczerej samoanalizy. Jaką wizję masz na przyszłość? Jakie cele byłyby istotne dla twojej kariery zawodowej? Ustal priorytety tych celów i pamiętaj o rozróżnieniu między celami krótko-, średnio- i długoterminowymi. Weź pod uwagę swoją obecną sytuację

Kiedy masz już jasne wyobrażenie o tym, gdzie chciałbyś być, następnym krokiem jest określenie, gdzie jesteś.

Pytania takie jak: jakie posiadasz kompetencje, które grają na twoich mocnych stronach, umiejętności, które musisz rozwinąć w wybranej dziedzinie, jakie są dostępne zasoby, które pozwolą ci rozwinąć te umiejętności i jakie są zagrożenia, które mogą utrudnić ci osiągnięcie celów końcowych, są dobrym miejscem, od którego możesz zacząć strategizować.

Konkretny plan działania

Jakie działania musisz podjąć, aby zrealizować swoje cele? Jakie zasoby są dla Ciebie dostępne i czego potrzebowałbyś, aby zająć się obszarami słabości? Na przykład, czy potrzebowaliby Państwo środków finansowych na sfinansowanie dalszych niezależnych, specyficznych dla branży szkoleń lub ile czasu zajęłoby szkolenie w miejscu pracy? Twój plan działania powinien być skoncentrowany na rozsądnych ramach czasowych, z uwzględnieniem czasu, jaki zajmie osiągnięcie każdego z celów.

Przegląd postępów

Czasami nawet najlepiej ułożone plany nie zawsze idą zgodnie z planem. Bez wątpienia plan jest niewiarygodnie użytecznym narzędziem w wyznaczaniu pomyślnej przyszłości, jednak aby utrzymać koncentrację na tym, co chcesz osiągnąć i jakie kroki musisz podjąć, aby osiągnąć wyższy poziom kariery, konieczne jest jego ciągłe przeglądanie, zastanawianie się i aktualizowanie.

Sukcesy w karierze zawodowej rozpoczynają się dzięki starannie opracowanemu planowi i proaktywnemu podejściu. Bez jasnej ścieżki, którą należy podążać, łatwiej jest się rozproszyć i stracić koncentrację na swoich celach. To właśnie tutaj Plan Rozwoju Osobistego oferuje strukturę i zarządzanie rozwojem Twojej kariery.

Jim Rohn, ekspert ds. rozwoju osobistego, powiedział: "Kiedy patrzysz na ludzi sukcesu, prawie zawsze odkryjesz plan stojący za ich sukcesem. To podstawa sukcesu". Nie mogę się z tym bardziej zgodzić.

Jak zbudować swój plan rozwoju osobistego?

Proces tworzenia planu może zająć dużo czasu. Jest to całkowicie normalne i nie należy się spieszyć. Dobrym pomysłem jest jednak wyznaczenie terminu w głowie. W końcu zadania są rodzajem płynu - zajmują tyle samo miejsca, ile im dajesz.

Krok 1: Zwizualizuj miejsce docelowe

Musisz zacząć od końca. Aby zbudować swój osobisty plan rozwoju, spójrz na to, co jest po drugiej stronie. Pomyśl o swoim przyszłym życiu. Wybierz ramy czasowe, które mają dla Ciebie sens - jeśli nadal masz 20 lat, wystarczy spojrzeć za 3 lub 5 lat. Im starszy jesteś, tym dłuższy może być okres planowania.

Teraz wyobraź sobie swoje życie za, powiedzmy, 3 lata i przejdź przez wyimaginowany dzień:

Jaka jest pierwsza myśl, która przechodzi przez twój umysł rano?

Jaki jest powód, dla którego wstajesz z łóżka?

Jak wygląda struktura dnia?

Jakie jest Twoje miejsce pracy? Co tam robisz?

Ile czasu spędzasz z przyjaciółmi i rodziną?

Co sprawia, że czujesz się spełniony pod koniec dnia?

Co daje Ci energię do parcia do przodu, a co ją drenuje?

Teraz cofnij się o jeden krok i dokonaj przeglądu. Jakie są obszary, które sprawią, że poczujesz się dobrze? To pomoże Ci określić Twoje wartości. Mapuj je - możesz użyć wszystkiego, od aplikacji do robienia notatek po pustą kartkę papieru, od prostej listy po fantazyjną tablicę wizualną. Najlepszym sposobem na to jest użycie mapy umysłu z kilkoma głównymi węzłami dla każdego z obszarów w Twoim życiu.

Niektórzy ludzie wolą zachować to maksymalnie przejrzyste, z 2-3 węzłami dla dziedzin zawodowych, osobistych i społecznych. Inni wolą więcej szczegółów - amerykański bloger Michael Hyatt używa 10 domen życiowych:

  • Intelektualna

  • Emocjonalne

  • Fizyczna

  • Duchowa

  • Małżeńska

  • Rodzicielska

  • Społeczna

  • Finansowa

  • Zawodowa (związany z karierą i zawodowy)

  • Hobby (zainteresowania i zainteresowania)

Krok 2 Zarysuj swoje mocne strony i obszary wymagające poprawy.

“Włożyłeś szpilkę w miejsce na mapie, do którego chcesz się udać” - teraz zobaczmy, jakie są środki, aby iść naprzód.

Po pierwsze, zastanów się nad tym, masz zamiar osiągnąć - jakie są mocne strony i umiejętności, które są już istotne dla Twoich marzeń? Być może chcesz przenieść się na nowe pole pracy - wtedy Twoje naturalne umiejętności tworzenia sieci kontaktów pomogą Ci szybciej poznać branżę.

Następnie zrób listę umiejętności potrzebnych do rozwoju i projektów, nad którymi możesz zacząć pracować, aby zbliżyć się do swoich celów. Pomyśl o ludziach, z którymi możesz się skontaktować i którzy mogą Ci pomóc po drodze. W tym momencie nie musisz być zbyt konkretny - pomyśl o tym jak o burzy mózgów.

Po utworzeniu długiej listy, spójrz na różne punkty i pogrupuj je razem, aby utworzyć klastry. Możesz użyć formatu, który jest dobrze znany dla większości studentów biznesu - analizy SWOT. Chociaż jesteśmy przyzwyczajeni do myślenia o nim jako narzędziu do oceny organizacji, jest on równie przydatny do oceny Twojego rozwoju.

Krok 3. Zbuduj swój plan rozwoju osobistego

Po uzyskaniu jasnego kierunku, zajmijmy się szczegółami. Kluczem do tego jest zajęcie się konkretnymi działaniami na przyszłość.

Zaczynasz od skonfigurowania konkretnych projektów.

Czego potrzebujesz, aby je zrealizować?

Jakie zasoby będą Ci potrzebne? Książki do czytania, kursy online, szkolenia itp..

Jacy ludzie ci w tym pomogą? Przyjaciele, mentorzy i tak dalej.

Jak będzie wyglądał sukces? Ustalić konkretne kryteria, aby to zmierzyć.

Jakie są ramy czasowe? Określ ogólny termin lub kamienie milowe dla różnych części projektu.

W rezultacie uzyskasz jasny obraz tego, co należy zrobić i jak to zrobić. Teraz rób to samo! Możesz nawet powiązać swój osobisty plan rozwoju z rocznymi celami.

Plan rozwoju osobistego - jak go stworzyć?

Krok 4: Przegląd i adaptacja

Prezydent Eisenhower powiedział kiedyś: "Plany są bezużyteczne, ale planowanie jest niezbędne." Znaczenie osobistego planu rozwoju polega na tym, aby uzyskać jasność, która wiąże się z udzielaniem odpowiedzi na pytania dotyczące Twojej przyszłości. Ale nie jest on osadzony w skale. Przecież życie i technologia szybko się zmieniają, a my musimy się z tym pogodzić. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie dokonywać przeglądu.

Przeglądy mogą odbywać się co kwartał. Upewnij się, że masz oko na nagrodę i przypomnij sobie, dlaczego robisz to, co robisz. Przeczytaj ponownie swoją wizję, sprawdź mapę umysłu swoich wartości. Ale potem skoncentruj się tylko na tym, co należy zrobić w następnym kwartale - w przeciwnym razie możesz czuć się przytłoczony pełnym obrazem i nigdy nie robić niczego.

Jeśli jakiś projekt nie ma już sensu, nie wahaj się by go usunąć z planu rozwoju osobistego. Nie wahaj się dostosowywać planu rozwoju osobistego do nowych zainteresowań lub zmiany okoliczności. Dobra strategia rozwoju osobistego rozwija się tak samo jak Ty. Jak mówi Tony Robbins: "Trzymaj się swoich decyzji, ale bądź elastyczny w swoim podejściu".

Dobrego dnia.

Michał

Autor: dr Michał Chmielecki, prof.

Jestem autorem bestsellerowych książek. Od ponad 15 lat doradzam firmom, prowadzę warsztaty i coaching w zakresie kompetencji przywódczych. Mam nadzieję, że Projekt Przywództwo pomoże Ci rozwijać wiedzę w zakresie komunikacji i przywództwa oraz zainspiruje Cię  do wdrażania zmian i ciągłego rozwoju. 

P.S. Jak zawsze zapraszam Cię do dołączenia do moich kanałów w mediach społecznościowych. Dziękuję za poświęcony czas!

See this social icon list in the original post

Może warto przeczytać?

7 cech negocjatorów ekspertów  

Relacje biznesowe a cena

Zasady skutecznego przywództwa

Zasady przywództwa jednostek sił specjalnych

Perfekcjonista - dlaczego nie warto nim być