Projekt przywództwo

View Original

Kiedy odstąpić od negocjacji?

Kiedy odstąpić od negocjacji?

Nie każde negocjacje muszą zakończyć się porozumieniem. Ale skąd wiadomo, kiedy warto odejść od stołu negocjacyjnego?

Pierwszą rzeczą, którą należy rozważyć przed podjęciem decyzji, kiedy odstąpić od rozmów, jest to, co możesz zrobisz bez umowy. Oceń aktualne porozumienie pod kątem BATN-y (Twojej najlepszej alternatywy dla negocjowanego porozumienia). Twoja BATNA to sposób postępowania w kwestii tego, co zrobisz, aby rozwiązać swoje problemy w przypadku braku porozumienia. Na przykład, jeśli negocjujesz z szefem o podwyżkę, Twoją BATN-ą może być przyjęcie innej, lepiej płatnej pracy lub rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Porównaj, w jaki sposób to co do tej pory wynegocjowałeś i twoja BATNA są w stanie zaspokoić twoje potrzeby.

Zanim zdecydujesz, że odchodzisz od stołu negocjacyjnego rozważ następujące pytania:

Czy jasno wyraziłem swoje obawy? i Czy jasno przedstawiłem swoje zainteresowania i potrzeby?

Jeśli druga strona nie wie, czego potrzebujesz i czego się obawiasz, może nie wiedzieć, że negocjowane rozwiązanie nie jest dla Ciebie dobre. Jasno określ, w jaki sposób przedstawiona umowa nie odpowiada Twoim konkretnym potrzebom i współpracuj z partnerem w negocjacjach, aby stworzyć opcje, które mogą skuteczniej zaspokoić Twoje potrzeby.


Jak te negocjacje wpłyną na nasze długoterminowe relacje?

Czasami jesteśmy tak pochłonięci uzyskaniem najlepszej możliwej oferty, że tracimy z oczu długofalowe korzyści. Na przykład, udzielenie klientowi zniżki na usługę może nie być w Twoim najlepszym interesie w krótkiej perspektywie czasowej, ale może prowadzić do większych wpływów i możliwości biznesowych z czasem.

Zastanów się, jak te konkretne negocjacje wpisują się w Twoją relację z partnerem. Być może na krótką metę przegapisz zaspokojenie niektórych swoich interesów, ale być może uda ci się zbudować silniejsze relacje i partnerstwo idące naprzód.

Czy włożyłem wystarczająco dużo wysiłku?

Przedłużone negocjacje są trudne, a nasza frustracja z tym procesem może zahamować naszą kreatywną i analityczną siłę. Zawsze musimy jednak wiedzieć czy zrobiliśmy wystarczająco dużo i czy nie poddajemy się przedwcześnie?

Czy skorzystam na tym, że poświęcę trochę czasu na przeanalizowanie szczegółów porozumienia z dala od stołu negocjacyjnego?

Cofnięcie się o krok od negocjacji może zapewnić perspektywę i dać Ci przestrzeń do przemyślenia opcji, których wcześniej nie rozważałeś. Chociaż nie chcesz spędzać zbyt wiele czasu na umowie, z której nie jesteś zadowolony, chcesz również upewnić się, że nie zostawiasz wartości na stole z powodu emocji, niskiego poziomu energii lub niewystarczającego przygotowania.

Jeśli zrobiłeś już wszystko, znasz odpowiedzi na zadane pytania a twoja BATNA nadal zaspokaja więcej twoich potrzeb, to najprawdopodobniej czas odejść od stołu.


Dobrego dnia!

Michał

P.S. Jak zawsze zapraszam Cię do dołączenia do moich kanałów w mediach społecznościowych. Dzięki za poświęcony czas !

See this social icon list in the original post

Może zainteresują cię również:

Millenialsi (Pokolenie Y) - Jakimi są liderami, co cenią, jak zarządzają i jak zarządzać nimi?

Jak pokonać syndrom grupowego myślenia w Twoim zespole?

Ustalanie celów a autosabotaż. Co powoduje sabotowanie samego siebie?

Jak rozwiązywać problemy? Pytania ułatwiające rozwiązywanie problemów

Jak zwiększyć kreatywność zespołu?