Projekt przywództwo

View Original

Jak uwolnić własny potencjał

Jak uwolnić lub odblokować własny potencjał

Ambitni ludzie często zadają sobie pytanie jak odblokować i uwolnić pełny potencjał? Często poświęcają znaczną ilość czasu na obmyślanie strategii, które pomogą im osiągnąć w życiu więcej i wejść na kolejny, wyższy poziom sukcesu.

Dążą do uzyskania bardziej imponującej nazwy stanowiska, wyższego wynagrodzenia, większej odpowiedzialności, zysków czy liczby podwładnych lub pracowników, których zatrudniają. Na ich definicje sukcesu często duży wpływ mają rodzina, przyjaciele i współpracownicy. Jednak wielu z nich ostatecznie stwierdza, że pomimo licznych wysiłków i osiągnięć nie odblokowali jeszcze w pełni swojego potencjału.

Jeśli doświadczasz podobnych uczuć czy to frustracji, żalu czy rozczarowania ten artykuł ma na celu pomóc Ci przeanalizować kilka obszarów, które mogą pomóc Ci odblokować i uwolnić potencjał.


Pozostańmy w kontakcie

See this social icon list in the original post

Posty o podobnej tematyce:

Millenialsi (Pokolenie Y) - Jakimi są liderami, co cenią, jak zarządzają i jak zarządzać nimi?

Jak pokonać syndrom grupowego myślenia w Twoim zespole?

Ustalanie celów a autosabotaż. Co powoduje sabotowanie samego siebie?


7 kroków do uwolnienia pełnego potencjału

1. Aby uwolnić swój potencjał stwórz silną wizję sukcesu i koniecznie połącz ją z emocjami

Kiedy naprawdę bardzo czegoś chcesz, stwórz w umyśle silną wizję sukcesu i połącz ją z emocjami. Wyobraź to sobie, zobacz to i przede wszystkim pozwól sobie poczuć, jakie emocje w tobie się pojawią, kiedy już to osiągniesz. Emocje są w tym procesie najważniejsze. Niech twoja wizja sukcesu będzie tak namacalna jak tylko się da. Pozostań emocjonalnie związany z najlepszym możliwym scenariuszem. Myśl o tym każdego dnia. Niech to stanie się twoją dominującą wizją i stanem emocjonalnym.

2. Aby uwolnić potencjał nie karm strachu

Odwaga to panowanie nad strachem, a nie brak strachu.

Mark Twain

Jeśli zauważysz, że myślisz o tym, co może pójść nie tak lub martwisz się o swoją wartość lub zdolność do odniesienia sukcesu, pamiętaj, że to tylko twój mózg odtwarzający najprawdopodobniej “stare nagrania” - czyli mysli najczęsciej krążące w Twoim umyśle. Większość naszych obaw nie jest uzasadniona. Jeśli twój strach jest prawdziwą oznaką niebezpieczeństwa (np. rzucenie pracy bez oszczędności lub innego źródła dochodu), to spójrz na ten strach, bądź rozważny i zapobiegaj problemom. Ale jeśli twój umysł tworzy katastrofalne scenariusze, które nie mają oparcia w rzeczywistości, zastanów się nad tym o czym myślisz. To, na czym się skupiasz, rozszerza się, więc skup się na tym, co chcesz zobaczyć, a nie na odwrót!

3. Aby uwolnić swój potencjał uzyskaj szerszą perspektywę

Jeśli połaczysz swoją wartość, z tym o co toczy się gra, zostaniesz sparalizowany strachem i nie będziesz w stanie ruszyć do przodu. Zamiast tego pamiętaj, że zdobycie tego, czego chcesz lub nie, nie będzie odzwierciedleniem twojej wartości. To nie sprawi, że będziesz gorszym lub lepszym człowiekiem. Będziesz bezpieczny bez względu na wszystko. Uzyskasz cenne doświadczenie i wyjdzie z tego coś dobrego, niezależnie od tego, czy to sobie teraz wyobrażasz, czy nie. Odpuść takie postrzeganie i taką kontrolę. Nie przywiązuj się do tego, żeby wszystko rozwijało się dokładnie tak, jak myślisz, że powinno. Możesz być zaskoczony i dostać od losu coś jeszcze lepszego.

4. Postaw na prostotę

Inteligentni ludzie mają to do siebie, że przekombinowują sposoby osiagnięcia swoich celów. Jeśli skomplikujesz sprawę, prawdopodobieństwo realizacji planu będzie mniejsze. Gdy wdrożysz poprzednie kroki, twoje przemyślenia na temat projektu lub marzenia zostaną uproszczone. Nie będziesz już marnować cennego czasu i energii, karmiąc swoje lęki, a następnie próbując je przezwyciężyć. Zamiast tego będziesz karmić swoją siłę i pewność siebie. Odpuścisz potrzebę kontroli i szukania przewidywalności. Po prostu skoncentruj się na swojej wizji sukcesu i na kolejnym kroku. Nie zwracaj uwagi na ogrom pracy, która cię czeka. Rób wszystko krok po kroku. Postaw na prostotę!

5. Zyskaj nowy krąg znajomych

Jeśli twoja grupa składa się z ludzi, którzy chcą, abyś zył strachem i zwątpieniem w siebie, aby ich własne lęki i zwątpienie zostały potwierdzone, cóż… będziesz potrzebować nowej grupy znajomych. Nie jest możliwe uwolnienie pełnego potencjału, jeśli ciągle pozostajesz pod wpływem ludzi, którzy chcą, abyś pozostał w życiu przegranym. To co słyszysz nieuchronnie wpływa na to, co uważasz za możliwe. Musisz otaczać się osobami, które wspierają twoją wizję sukcesu.

Nawiązuj nowe znajomości i nowe przyjaźnie. Czytaj książki, które cię inspirują. Oglądaj filmy w ktorych postaci czy to prawdziwe czy fikcyjne uosabiają cechy, które chcesz w sobie rozwinąć. Jeśli naprawdę zależy ci na uwolnieniu pełnego potencjału, znajdź coacha lub mentora! To niewątpliwie najlepszy sposób na ułatwienie osobistej przemiany.

Wyobraź sobie, jak by to było mieć kogoś, kto może poprowadzić cię w tej podróży, ułatwić ci życie, dać ci dokładnie to, czego potrzebujesz, kiedy tego potrzebujesz, i wierzyć w ciebie bardziej niż ktokolwiek wcześniej.

6. Uwierz w neuroplastyczność swojego mózgu

Zrozum, że nie jesteś swoimi myślami. Twoje myśli są po prostu czymś, co twój mózg często tworzy z przyzwyczajenia. Nie masz wrażenia, że zdecydowana większość z nich powtarza się?

Kiedy świadomie i celowo kierujesz swój umysł na nowe, wzmacniające myśli, osłabiasz stare myśli i połączenia neuronowe i budujesz nowe. Neuroplastyczność mózgu oznacza, że dysponujesz mocą zmiany sposobu myślenia. Możesz stać się kimś, kogo napędza pasja i cel, a nie strach i zwątpienie. Decyzja należy do ciebie.

Dobrego dnia.

Michał

Autor: dr Michał Chmielecki, prof.

Od ponad 15 lat doradzam firmom, prowadzę warsztaty i coaching w zakresie kompetencji przywódczych. Mam nadzieję, że Projekt Przywództwo pomoże Ci rozwijać wiedzę w zakresie komunikacji i przywództwa oraz zainspiruje Cię  do wdrażania zmian i ciągłego rozwoju. 

P.S. Jak zawsze zapraszam Cię do dołączenia do moich kanałów w mediach społecznościowych. Dziękuję za poświęcony czas.

See this social icon list in the original post

dr Michał Chmielecki prowadzi szkolenia

Może zainteresują cię również inne posty na temat przywództwa:

Jak rozwiązywać problemy? Pytania ułatwiające rozwiązywanie problemów

Jak zwiększyć kreatywność zespołu?