Jak pomagać first time managerom by odnieśli sukces w swojej nowej roli
Jak pomagać first time managerom by odnieśli sukces w swojej nowej roli
Jak dojrzali liderzy mogą pomagać first time managerom
Aby zrozumieć, dlaczego jest tak wiele niepokoju związanego z zostaniem liderem, ważne jest aby w pierwszej kolejności zrozumieć dlaczego i w jaki sposób ludzie stają się liderami.
Jak stajemy się menadżerami
Jednym z głównych powodów jest to, że awans stanowił nagrodę za ich wiedzę specjalistyczną. Innymi słowy, awansowali na pozycję przywódczą, ponieważ byli wybitnymi indywidualnymi pracownikami. Nieważne, że umiejętności, które często umożliwiają poszczególnym pracownikom realizowanie zadań na wysokim poziomie zazwyczaj nie są tymi samymi umiejętnościami, które zapewnią skuteczność liderowi.
Projekt przywództwo zapytał 342 liderów ot to „Jak zostałeś liderem?” Tylko 11 proc. „poprosiło o to”, podczas gdy większość awansowała ze względu na swoje umiejętności specjalistyczne.
Prawda jest taka, że ci, którzy zdecydują się być liderami odnoszą większe sukcesy w swojej roli, podczas gdy ci którzy nie wybrali bycia liderem są trzy razy bardziej niezadowoleni i dwa razy bardziej skłonni do rezygnacji.
Oznacza to, że zdecydowana większość osób awansowanych na stanowiska kierownicze niekoniecznie piastuje je, ponieważ tego chcieli. Kiedy przywództwo jest wynikiem indywidualnego wyboru, jest bardziej prawdopodobne, że za wyborem tym kryją się postawy i zachowania, które przyniosą sukces.
Aby ułatwić nowym liderom przejście na nową pozycję, organizacje potrzebują solidnego procesu szkoleniowego i procesu wsparcia, który mierzy zarówno umiejętności przywódcze, jak i motywację do przewodzenia.
Potencjalni kandydaci na stanowiska przywódcze muszą również być w stanie podejmować własne decyzje bez presji i strachu przed konsekwencjami dla kariery.
Przejście od statusu indywidualnego pracownika do lidera nie jest łatwe i nie należy go lekceważyć.
Pozostańmy w kontakcie
Posty o podobnej tematyce:
Millenialsi (Pokolenie Y) - Jakimi są liderami, co cenią, jak zarządzają i jak zarządzać nimi?
Jak pokonać syndrom grupowego myślenia w Twoim zespole?
Ustalanie celów a autosabotaż. Co powoduje sabotowanie samego siebie?
Paradoks przywództwa
Niestety większość organizacji nie zapewnia wsparcia wymaganego do umożliwienia młodym liderom pomyślnego przejścia na pierwsze stanowisko kierownicze. Należy wdrożyć programy rozwoju i uczenia się, zadbać o szkolenia menedżerskie i mentoring przywódczy aby zainicjować budowanie umiejętności przywódczych na kilka miesięcy przed przejściem, a nie dopiero po nim. Ponadto menedżer nowego lidera powinien być przeszkolony w zakresie regularnego zapewniania coachingu i wsparcia mentoringowego.
Świeżo upieczeni liderzy muszą także przeanalizować własne motywacje do przewodzenia. Jeśli te motywacje mają na celu zdobycie większej władzy i wyższych zarobków, mogą się rozczarować. Jeśli zamiast tego starają się coś zmienić i czują ekscytację na myśl, że ludzie wokół nich będą odnosili sukcesy, to już są na dobrej drodze.
Aby wprowadzić nowych liderów na drogę do zostania skutecznymi liderami, upewnij się, że mają krystalicznie czysty obraz tego, co oznacza bycie takim liderem i czym różni się to od ich poprzedniego stanowiska.
Rozwijanie umiejętności przywódczych wymaga czasu
Co robisz w swojej organizacji, aby pomóc nowym liderom sprostać wyzwaniom, odnieść sukces i stać się skutecznym?
Chociaż może robisz dużo, to wystarczająco dużo?
Żaden lider nigdy nie jest gotowym, skończonym “produktem”. A nawet gdy liderzy osiągną biegłość w swoim rzemiośle, środowisko, w którym działają najprawdopodobniej za chwilę się zmieni, tworząc nowy zestaw oczekiwań i umiejętności krytycznych wartych rozwijania.
Nowi liderzy potrzebują dodatkowej opieki, wsparcia i empatii. Te kwestie decydują o tym, czy nowy przywódca poniesie bezceremonialną klęskę, czy też odniesie sukces.
Dobrego dnia.
Michał
Autor: dr Michał Chmielecki, prof.
Od ponad 15 lat doradzam firmom, prowadzę szkolenia menedżerskie i coaching w zakresie kompetencji przywódczych. Mam nadzieję, że Projekt Przywództwo pomoże Ci rozwijać wiedzę w zakresie komunikacji i przywództwa oraz zainspiruje Cię do wdrażania zmian i ciągłego rozwoju.
P.S. Jak zawsze zapraszam Cię do dołączenia do moich kanałów w mediach społecznościowych. Dziękuję za poświęcony czas.
Michał Chmielecki prowadzi szkolenia
Może zainteresują cię również inne posty na temat przywództwa:
Jak rozwiązywać problemy? Pytania ułatwiające rozwiązywanie problemów
Jak zwiększyć kreatywność zespołu?