Projekt przywództwo

View Original

Jak pokazać, że wierzysz w swój zespół

Jak pokazać, że wierzysz w swój zespół

Jedną z najważniejszych odpowiedzialności, która spoczywa na barkach lidera jest wspieranie innych oraz nas samych we wszystkich obszarach życia. Nieważne, czy jesteśmy rodzicami, małżonkami, przyjaciółmi, czy menedżerami – jest to absolutnie kluczowe, żebyśmy pomagali innym wykorzystywać ich potencjał w całości.

Każdy nasz czyn i słowo ma wpływ na nasze otoczenie – negatywny lub pozytywny. Dlatego najważniejsze jest czynić i mówić wyrozumiale i empatycznie.

Jak jednak można pokazać innym, że się w nich wierzy? Dobre pytanie. Oto cztery sposoby:

RZUCAJ WYZWANIA

Słowo „wyzwanie” wydaje się być nacechowane nieco negatywnie. Chodzi tu jednak o sprawdzanie umiejętności i wykorzystania zasobów w sposób wymagający i stymulujący rozwój. Wszystkim nam czasami potrzeba wyzwania. Podejmowanie się wyzwania to sztuka. Przesadzisz – możesz pożałować. Nie docenisz – doprowadzisz od stagnacji i utraconych szans. Przypominaj innym, żeby dążyli do rozwoju i rzucaj im wyzwania: „Dasz radę to zrobić, chcę, abyś zapomniał o tych nieistotnych opiniach i komentarzach i skupił się na zadaniu”.

Gdy przywódca wierzy w innych, sprawia, że wychodzą ze swojej strefy komfortu. Przekazujesz im odpowiedzialność, która jest dla nich ogromnym wyzwaniem – i owszem, czasami ponoszą porażkę. Jednakże możesz cieszyć się z nimi, gdy odnoszą sukces i wspierać ich, gdy napotykają trudności. A trudności może być wiele. Ale jeżeli będą wiedzieli, że w nich wierzysz, rzadko kiedy przestaną się starać.

ZWRÓĆ NA NICH UWAGĘ

Kto szuka, ten znajdzie. Jeżeli szukasz czyjejś najlepszej strony, zobaczysz ją. Jeżeli szukasz czyjejś porażki, doszukasz się. Doszukuj się więc dobrych rzeczy w ludziach i rozmawiaj z nimi o nich. Gdy zwracamy uwagę na dobre czyny, inspirujemy do kolejnych dobrych czynów.

POWIEDZ IM GDZI WIDZISZ ICH ZA PIĘĆ LUB DZIESIĘC LAT

Często tworząc obraz czyjejś przyszłości sprawiamy, że dana osoba zaczyna myśleć o sobie w inny sposób – i żyć w inny sposób.

Czemu ludzie się zmieniają? Czasami dlatego, bo ich nauczyciel z podstawówki uwierzył w nich i pomógł im spojrzeć na swoje życie z innej perspektywy.

„Uda Ci się”. „Jestem tego pewny”. Te słowa wypowiadane są stanowczo zbyt rzadko. Szczere słowa otuchy mogą uczynić cuda w cudzym życiu. Im bardziej są konkretne, tym lepsze wyniki. „Pamiętam, że miałeś słaby okres w zeszłym roku, a mimo tego skończyło się na tym, że stanąłeś na podium. W tym roku na pewno pójdzie Ci jeszcze lepiej.”

Bądź życzliwy, ale prawdomówny. Gdy masz pod sobą „świeżych” menedżerów bądź mentorem, który bezwarunkowo w nich wierzy. Koniec końców to Ty ponosisz odpowiedzialność. Naucz ich zatrzymywać się i myśleć, zanim coś zrobią. Ucz ich jak brać pod uwagę każdy potencjalny problem i jak się na tych problemach uczyć. Ucz ich jak brać na siebie odpowiedzialność i być silnym – ale nigdy aroganckim.

ZADAWAJ TRAFNE PYTANIA

Dobry szef nie mówi członkom zespołu jak mają coś zrobić. Zadaje  natomiast dobre pytania, które pomagają zrozumieć lepiej, na czym polega zadanie, jaki jest jego wpływ na innych, zorganizować myśli co do danego problemu i w efekcie podejmować dobre decyzje. Możesz zrobić tak samo. Zadając trafne pytania, możesz skłonić  innych do refleksji i do zastanowienia się nad rozwiązaniem  sytuacji. Docenią to.

Dobrego dnia.

Michał

Autor: dr Michał Chmielecki, prof.

Jestem autorem bestsellerowych książek. Od ponad 15 lat doradzam firmom, prowadzę warsztaty i coaching w zakresie kompetencji przywódczych. Mam nadzieję, że Projekt Przywództwo pomoże Ci rozwijać wiedzę w zakresie komunikacji i przywództwa oraz zainspiruje Cię  do wdrażania zmian i ciągłego rozwoju. 

P.S. Jak zawsze zapraszam Cię do dołączenia do moich kanałów w mediach społecznościowych. Dziękuję za poświęcony czas!

See this social icon list in the original post

Może warto przeczytać?

Jakimi cechami, zachowaniami i działaniami charakteryzują się charyzmatyczni liderzy?

Jak pokonać syndrom grupowego myślenia w Twoim zespole?

Jak zwiększyć kreatywność zespołu?

Udzielanie informacji zwrotnej. Jak udzielić konstruktywnego feedbacku

 Oto siedem kroków, które mogą pomóc Ci zbudować i wzmocnić lojalność pracowników.

See this Instagram gallery in the original post